Kuhanje negdje oko Ivanića

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
babangida
Postovi: 976
Pridružen/a: uto kol 23, 2011 4:23 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la babangida » pon sij 20, 2014 1:27 pm

Mora biti "jednakije" samljeveno.
Dvije litre na dan, doktor iz kuce van!!

Avatar
johnny2211
Postovi: 362
Pridružen/a: čet lis 24, 2013 11:53 am
Lokacija: Varaždin

Post Postao/la johnny2211 » pon sij 20, 2014 1:57 pm

Na flaširanju radimo opet, bumo probali, pa cemo vidjet razliku u efikasnosti. Ima netko iz iskustva brojku BIAB efikasnosti?

Avatar
Senators
Postovi: 126
Pridružen/a: pet ožu 29, 2013 10:44 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Senators » pon sij 20, 2014 2:01 pm

Ja radim BIAB s tim da radim u dva lonca (u jednom ukomljavam i nakon cjeđenja prebacim vreću u drugi lonac na ispiranje) i iskorištenje mi je oko 65 %

Avatar
piccasso
Postovi: 361
Pridružen/a: ned lip 19, 2011 9:52 pm
Lokacija: Čakovec

Post Postao/la piccasso » pon sij 20, 2014 4:10 pm

iskoristivost ne ovisi samo o metodi već ponajviše o načinu mljevenja
presitno samljeveno je efikasnost 83% (primjer kod mene)
idealno samljeveno bi efikasnost bila oko 72%
više od 40 godina iskustva u ispijanju piva i 7 u kuhanju

Avatar
petro
Postovi: 862
Pridružen/a: ned svi 15, 2011 11:51 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la petro » pon sij 20, 2014 4:50 pm

Kuham biab metodom i meni je iskoristivost kod ukomljavanja uglavnom preko 80%.Prije sam radio full volume biab a sad radim biab sa ispiranjem i brojke su iste.

Giga
Postovi: 233
Pridružen/a: pet lis 11, 2013 9:58 pm
Lokacija: Moslavina

Post Postao/la Giga » pon sij 20, 2014 7:06 pm

Evo sad jedan pametan. Kako gledate tu efikasnost u postocima? Sta se gleda, mijeri...?

Avatar
Ygor
Postovi: 420
Pridružen/a: pon kol 26, 2013 5:38 pm
Lokacija: Osijek

Post Postao/la Ygor » pon sij 20, 2014 7:26 pm

Evo sad jedan pametan. Kako gledate tu efikasnost u postocima? Sta se gleda, mijeri...?
Jedan brzi kalkulator :

http://www.brewersfriend.com/brewhouse-efficiency/


I malo teorije :

http://www.braukaiser.com/wiki/index.ph ... Efficiency

Avatar
Vlado
Postovi: 95
Pridružen/a: čet ruj 12, 2013 10:59 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Vlado » ned sij 26, 2014 11:04 am

Da se ubacim s jednim pitanjem, zašto je "presitno" loše ak je iskoristivost veća? Da li je jedini problem zaštopavanje prilikom ukomljavanja, tj imam li se šta brinuti ako radim BIAB metodom?

Avatar
johnny2211
Postovi: 362
Pridružen/a: čet lis 24, 2013 11:53 am
Lokacija: Varaždin

Post Postao/la johnny2211 » pon vel 03, 2014 8:42 am

Moja verzija odgovora Vladi: da u pravu si, tako sam i ja zaključio.

Uglavnom da rezimiramo, iza nas su 3 kuhanja.

1. Detaljno je opisano na pocetku, zavrsilo je da su boce bile lose oprane, i da je tijekom kuhanja kotao bio pokriven, to je zakljucak zasto je pivo bilo "relativno" ok tijekom flashiranja, skoro ok nakon tjedan dana, i totalno grozno svaki puta kasnije. Nakon detaljnog testiranja otkrili smo i toplu vodu kako karbonirati pivo:

obavezno 2 tjedna na fermentacijskoj temperaturi i onda tjedan dana u frizderu. Tek nakon toga je to ona prepoznatljiva piva za ljude koji ne kuhaju. Naravno moze i duze u frizderu.

Avatar
johnny2211
Postovi: 362
Pridružen/a: čet lis 24, 2013 11:53 am
Lokacija: Varaždin

Post Postao/la johnny2211 » pon vel 03, 2014 8:43 am

2. Kuhali u kuhinji u 2 lonca po 5 litara. Zavrisilo 5 litara u fermentoru sa 1.045 gradacijom, cisti pils slad.

Nakon 2 tjedna gradacija 1.008. Pivo izgleda kao sok od limuna uzasno blijedo, kiselo i smrdi po alkoholu.

Zakljucak (a znali smo ga i prije ali si nismo htjeli priznati:-) teski propusti u sanitaciji za vrijeme hladjenja.

Avatar
johnny2211
Postovi: 362
Pridružen/a: čet lis 24, 2013 11:53 am
Lokacija: Varaždin

Post Postao/la johnny2211 » pon vel 03, 2014 8:46 am

3. Kuhanje:

Lonac od 30 litara iz sebastijana, takodjer BIAB u stanu.

15L sa 1.050 zavrsilo u fermentoru, jucer pocela fermentacija vidljiva na vreljnajci. isto cisti pils i saaz.

Maksimalni trud oko sanitacije, pa cemo vidjeti kako ce zavrsiti. Najveci uspijeh: skuzili beersmith 2 i "njegov" nacin izracuna. Program pre dobar, vjerojatno racuna i smisao zivota.

Evo cisto da na forumu imamo i primjere kako grijesiti odmah iz pocetka, pa onda par puta:-)

Avatar
johnny2211
Postovi: 362
Pridružen/a: čet lis 24, 2013 11:53 am
Lokacija: Varaždin

Post Postao/la johnny2211 » pon ožu 31, 2014 10:33 am

3. Tura konačno ispala kak se spada, u nastavku slike sa kuhanja broj 4. i pive iz 3 ture:-)

4. Tura
Recipe: Bell's Two Hearted IPA Croatia
Brewer: Matija Turk,Mario Turk, Petar Pisnjak
Asst Brewer: Vedran Turk
Style: American IPA
TYPE: All Grain


Recipe Specifications
--------------------------
Boil Size: 38,28 l
Post Boil Volume: 34,68 l
Batch Size (fermenter): 33,00 l
Bottling Volume: 30,00 l
Estimated OG: 1,068 SG
Estimated Color: 17,8 EBC
Estimated IBU: 59,5 IBUs
Brewhouse Efficiency: 58,00 %
Est Mash Efficiency: 59,8 %
Boil Time: 60 Minutes

Ingredients:
------------
Amt Name Type
10,00 kg Pale Ale (7,0 EBC) Grain
1,60 kg Vienna Malt (Weyermann) (5,9 EBC) Grain
0,60 kg Cara Ruby 50 (Castle Malting) (50,0 EBC) Grain
0,40 kg Carapils (Briess) (3,0 EBC) Grain
21,76 g Summit [15,40 %] - Boil 60,0 min Hop
14,51 g Summit [15,40 %] - Boil 45,0 min Hop
14,51 g Summit [15,40 %] - Boil 30,0 min Hop
21,76 g Summit [15,40 %] - Boil 15,0 min Hop
13,94 g Summit [15,40 %] - Boil 0,0 min Hop
2,0 pkg Safale American (DCL/Fermentis #US-05) Yeast
13,15 g Cascade [6,90 %] - Dry Hop 14,0 Days Hop
13,15 g Summit [15,40 %] - Dry Hop 14,0 Days Hop

Avatar
johnny2211
Postovi: 362
Pridružen/a: čet lis 24, 2013 11:53 am
Lokacija: Varaždin

Slikice

Post Postao/la johnny2211 » pon ožu 31, 2014 10:36 am

Random slikice
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
johnny2211
Postovi: 362
Pridružen/a: čet lis 24, 2013 11:53 am
Lokacija: Varaždin

nastavak 4 tura

Post Postao/la johnny2211 » pon ožu 31, 2014 10:36 am

slikice
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
johnny2211
Postovi: 362
Pridružen/a: čet lis 24, 2013 11:53 am
Lokacija: Varaždin

jos slikica

Post Postao/la johnny2211 » pon ožu 31, 2014 10:37 am

.d
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Odgovori