pivske boce

... boca ili bačva pitanje je sad

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » pet stu 29, 2013 10:59 am

Vladek je pokazal interes za flaše a bome je spominjal i bicikl :D

slijedi rasplet :pivo3:

Avatar
darioklc
Postovi: 281
Pridružen/a: sri kol 28, 2013 11:28 am
Lokacija: Karlovac
Kontakt:

Post Postao/la darioklc » sri sij 22, 2014 8:46 am

Jedno pitanjce oko flaša.
Pošto prvo kuhanje planiram za jedno par mjeseci, to mi daje dosta vremena za nabavit flaše.
Kako bi trebao postupiti pranju flaša i čuvanja za točenje?
Planiram kupovat gajbu po gajbu i čim popijem pivu oprati flaše deterdžentom, isprati i začepiti ih sa folijom.
I pred punjenje ih samo oprati sa vodom i uroniti u otopinu Izosana ili tako nečeg.
Ako takve boce onda stoje u kući par dana pokrivene sa nečim, kolike su šanse da se onečiste? Ili to treba obaviti odmah prije punjenja?

pklicov
Postovi: 852
Pridružen/a: sri vel 20, 2013 10:11 am
Lokacija: Zagreb, Dubrava

Post Postao/la pklicov » sri sij 22, 2014 9:51 am

Nije baš pitanje za ovu temu, ali ajde. Boce nemoj prati deterđentima, nije potrebno. Boce su tvornički dobro oprane i dovoljno ih je samo vodom isprati nakon korištenja. PONAVLJAM: Nemoj deterđent koristiti. Boce okreni da se ocijede i tako ih pospremi, najbolje u gajbe i prekri nećim da ne ulazi prašina. Boce za flaširanje se dezinficiraju na dan flaširanja. Izosan se meni nije pokazao dobar jer zna često ostati miris klora pa ti piva nije baš OK. Puno bolje rješenje je starsan koji nema baš neki miris, osim kaj se pjeni dosta, ili tradicionalni postupak da boce "popečeš" u pečnici na 150 stupnjeva 20 minuta. Ovdje naravno paziš da ne stavljaš prehladne boce u pečnicu jer bu popucale. Isto vrijedi obrnuto, nemoj u vruće boce stavljati hladnu pivu. Ja ih obično izvadim van i samo na njih nataknem čep da ne ulazi prljavština i tak ih pustim dok se ne ohlade.
U svakom slučaju, ako flaširaš više od 20 litara, trebat ćeš puno živaca dok sve opereš i pripremiš za flaširanje.

Avatar
darioklc
Postovi: 281
Pridružen/a: sri kol 28, 2013 11:28 am
Lokacija: Karlovac
Kontakt:

Post Postao/la darioklc » sri sij 22, 2014 10:02 am

Da, možda bolje nešto stavit u plastične ili staklene boce od jamnice.
A to oko klora bi moglo biti vezano sa količinom izosana.
No da se vratim na temu valjda. Jer neznam gdje bi ovo pitao.
Jel se mogu u dućan vratiti boce bez naljepnice? Na onim strojevima? Tako da s vremenom na vrijeme zamijenim flaše.
Ili oni skeniraju 2d kod?

Avatar
Mogwai
Postovi: 542
Pridružen/a: sub sij 21, 2012 3:41 pm
Lokacija: Sveta Nedelja/Samobor

Post Postao/la Mogwai » sri sij 22, 2014 11:00 am

darioklc je napisao/la:Da, možda bolje nešto stavit u plastične ili staklene boce od jamnice.
A to oko klora bi moglo biti vezano sa količinom izosana.
No da se vratim na temu valjda. Jer neznam gdje bi ovo pitao.
Jel se mogu u dućan vratiti boce bez naljepnice? Na onim strojevima? Tako da s vremenom na vrijeme zamijenim flaše.
Ili oni skeniraju 2d kod?
Skeniraju kod.

Neće ti ih nitko prihvatiti bez naljepnice s oznakom "povratna naknada 50 lipa".

Ili ih daj nekome ili baci.

saranoperka
Postovi: 7
Pridružen/a: uto pro 17, 2013 8:55 pm
Lokacija: Zaprešić

Post Postao/la saranoperka » sri sij 22, 2014 12:52 pm

Možeš vratit boce bez naljepnice samo ne u trgovačkim centrima gdje se skenira. U neki lokalni dučan bez problema (provjereno).

lp

pklicov
Postovi: 852
Pridružen/a: sri vel 20, 2013 10:11 am
Lokacija: Zagreb, Dubrava

Post Postao/la pklicov » sri sij 22, 2014 1:36 pm

Ako su boce u gajbi, onda prolazi i u trgovačkim centrima jer onda stroj samo snimi visinu flaše, ali etikete ne može :). Makar te flaše ne trebaš vraćati, osim ako ti se kvrcne negdje, ja nisam primjetio da se sa staklom nešto posebno loše dogodi nakon više punjenja :)

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » sri sij 22, 2014 1:46 pm

pero , valjda ih još nisi tolko puta zavrtel . nakon višekratnog korištenja i samo ispiranja-dezinficiranja treba ih sanirati , maknuti onu patinu , neprozirni film koji se otopi u pivi ali uvodi -ne . može li on promjeniti okus. vjerujem da može .

najelegantnije je zamjeniti flaše , ak se može .... za nove.... :hmelj:

Avatar
OLD
Postovi: 1390
Pridružen/a: sub lip 11, 2011 12:07 pm
Lokacija: Sisak

Post Postao/la OLD » sri sij 22, 2014 2:38 pm

Potpisujem ovo što kaže mali badem. Znači, nakon nekoliko korištenja ostane jedan film sa unutarnje strane te ponekad (vjerojatno nakon jače hmeljenih) na dnu boce jedna jača mrlja. Tada je nužna četka, bušilica, vruća voda sa nekim deterdžentom i udri.
Volim ih zahmeljene.

Avatar
MarkoRB
Postovi: 492
Pridružen/a: pet lip 08, 2012 3:27 pm
Lokacija: Prag, ali ne onaj od vrata...
Kontakt:

Post Postao/la MarkoRB » ned lip 15, 2014 9:07 pm

E da, oće ko dvi (prazne :p) 0.75l boce od Schneiderovih Tap Xova. Dovoljno lipo izgledaju da mi ih je ža vratit za 50 lipa il reciklirat, a ne drži mi ih se doma, pa računam da sigurno ima neko neku divotu za stavit u njih.

Još imam nešto boca doma svih veličina koje bi se možda moglo udomit. Uglavnom, ko oće, nek javi.

Walkingcloud
Postovi: 1
Pridružen/a: sri vel 03, 2016 9:27 pm
Lokacija: Pula, Istra

Post Postao/la Walkingcloud » sri vel 03, 2016 9:41 pm

Imam za prodati 17 plastičnih gajbi za pive
(7 Laško, 4 Stella, 3 Karlovačko, i po jedna Favorit, Becks i Bavaria)
i 200 pivskih boca (većina je 0,25 i 0.33, ali ima i 20-ak 0.5 L)

Boce su oprane, etikete skinute (na 90% boca), a boca ima od raznih piva, 70% LAŠKO 0.33, a ostale razne.

Gajbe su u odličnom stanju, stane u njih 24 komada boca, a vidim da mnogima trebaju za transport i skadištenje.

Ja sam to čuvao za zimnice, ali nakupilo se previše toga.
Cijena po dogovoru.

Odgovori