Industrijski i prehrambeni CO2, ima li razlike?

... razne, manje tehničke diskusije

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
isvara
Postovi: 2119
Pridružen/a: sri sij 23, 2013 9:37 am
Lokacija:
Kontakt:

Post Postao/la isvara » uto sij 27, 2015 11:07 pm

moja najmanja je 3kg i nisam zadovoljan s njom ...nije messer
ova messerova mala od 5kg radi i puni ko satić

3kilska isto kao i tvoja ne može samostalno stajati .... može.... al ne sigurno....
zato je i na PŽ Krigli pala i oštetio se manometar...
sva sreća pa je regulator ostao čitav.....
kad sam kupio novi manometar za 20kn... popravio sam stari ...jer je samo opruga preskočila....

kod te 3 kilske mi se ventil zaledio 2 puta pri pretakanju.... messerova nikad
ali pola kilska boca nije za zajebavat se...
Pivo teče bubrezi se liječe !

Avatar
sergio
Postovi: 261
Pridružen/a: sub lip 01, 2013 8:39 am
Lokacija: Zagreb - Sesvete
Kontakt:

Post Postao/la sergio » uto sij 27, 2015 11:16 pm

padanje i nestabilnost boce je možda i jedno od nagoreg kaj se može desit ... sreća pa je samo manometar, a mogla se pretvorit u projektil ...

da ne govorim o tome da sam svjedočio kad je na jednoj boci majmum brljao po sigurnosnim limićima, bocu je predao/prodao dalje i kolegi se na toplom se CO2 proširio .. dalje nemoram ni pričat .... pazite s CO2, ne prašta greške ....
...........................................................................................
Ne vjeruj ženi koja laže i čovjeku koji ne pije !
...........................................................................................

Avatar
isvara
Postovi: 2119
Pridružen/a: sri sij 23, 2013 9:37 am
Lokacija:
Kontakt:

Post Postao/la isvara » uto sij 27, 2015 11:31 pm

taj problem sam trenutno rješio.... stavio sam je u kartonski tuljac.... tako da stoji na tuljcu na cijevi od regulatora .. tako da boca ne dodiruje pod...
težina boce drži tuljac i sve je jako stabilno......

ako nekom treba tih tuljaca imam ih pun k. .... raznih dimenzija... ložim vatru na njih....


slika
Pivo teče bubrezi se liječe !

Avatar
Ygor
Postovi: 420
Pridružen/a: pon kol 26, 2013 5:38 pm
Lokacija: Osijek

Post Postao/la Ygor » sri sij 28, 2015 12:55 am

Don, Isvara i Sergio su potpuno u pravu. Nestručno petljanje sa bocama pod tlakom spada u aktivnosti tipa:

NEMOJTE ovo raditi kod kuće!!! To smiju samo utrenirani profesionalci.

Evo par edukativnih videa koji prikazuju kako se ponaša boca pod tlakom sa otkinutim ventilom ( izvedeno pod kontroliranim uvjetima ).

https://www.youtube.com/watch?v=ejEJGNLTo84

https://www.youtube.com/watch?v=tyINNUaXa8Q


.

AlokinInjek
Postovi: 132
Pridružen/a: čet tra 04, 2013 9:30 pm
Lokacija:

Post Postao/la AlokinInjek » čet sij 29, 2015 12:13 pm

OK. Za sad se neću zezati s pretakanjem u ovu malu bocu. Probati ću pronaći nekoga tko bi mi to jeftino odradio profesionalno...

Samo za info, meni ta mala boca izgleda sasvim solidno, atestirana je do 2019. Koristi ću je u ovako nekoj kombinaciji (samo za istakanje) http://m2.i.pbase.com/t5/53/281053/4/10 ... yxNVnC.jpg

isvara, kad već raspravljamo, zašto je problematičnije pretakati u malu nego u veću bocu (pod pretpostavkom da su obje jednako kvalitetne i atestirane)

slika
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

ante-split
Postovi: 170
Pridružen/a: ned tra 28, 2013 4:05 pm
Lokacija: split

Post Postao/la ante-split » pet sij 30, 2015 4:36 pm

ako si za prodat ovu bocu ja sam zainteresiran

Avatar
Saša
Postovi: 532
Pridružen/a: uto ožu 20, 2012 1:13 pm
Lokacija: Zagreb, Špansko

Post Postao/la Saša » pet sij 30, 2015 5:31 pm

Naravno zašto bi prošla tema a da i ja nešto ne napišem ili pitam ???

Nabavio bocu CO2 no ima navoj onaj priblino 1/2 cola . CO2 regulatori su , barem koje sam ja vidio i čuo da postoje, svi navoja za bocu koja ima približno 3/4 cola.

Dali postoji regulator za bocu za manjim navojem?

Živjeli

Avatar
Ygor
Postovi: 420
Pridružen/a: pon kol 26, 2013 5:38 pm
Lokacija: Osijek

Post Postao/la Ygor » pet sij 30, 2015 7:48 pm

Saša je napisao/la:Nabavio bocu CO2 no ima navoj onaj priblino 1/2 cola . CO2 regulatori su , barem koje sam ja vidio i čuo da postoje, svi navoja za bocu koja ima približno 3/4 cola.

Dali postoji regulator za bocu za manjim navojem?
Boce koje su kod nas u opticaju većinom imaju ventile slovenskog proizvođača " RUŠE".

Ovdje imaš njihov katalog sa standardima navoja:

http://www.pvr.si/media/wysiwyg/catalog ... dustry.pdf

Mislim da se kod nas još koriste boce sa standardom po JUS-u ( sa tendencijom prelaska na DIN ). Jednom sam dobio regulator za kisik sa maticom ( holenderom ) po DIN-u ( G 3/4" ) pa su mi majstori u Messer-u istu za nekih 50-tak KN zamijenili za W21,8 x 1/14" ( Whitworth sa korakom 14 navoja po inču )

Mislim da je isti navoj i na CO2 bocama.

Uglavnom, otiđi u najbližu punionicu tehničkih plinova ili servis vatrogasnih aparata neka ti netko od ovlaštenih majstora sve to skupa pregleda i kaže što dalje.

Ustvari najbolja solucija je da te iste majstore "navučeš" na domaće pivo.

Onda su ti sva vrata otvorena :mrgreen:

.

Avatar
isvara
Postovi: 2119
Pridružen/a: sri sij 23, 2013 9:37 am
Lokacija:
Kontakt:

Post Postao/la isvara » pet sij 30, 2015 10:51 pm

AlokinInjek je napisao/la: isvara, kad već raspravljamo, zašto je problematičnije pretakati u malu nego u veću bocu (pod pretpostavkom da su obje jednako kvalitetne i atestirane)
ako puniš u bocu od 5kg i zajebeš se za pola kile .... nije dobro
ali ako puniš u pol kile bocu i zajebeš se za pol kile .... katastrofalno

ako ispuniš sve zadane parametre .... može se puniti ....
Pivo teče bubrezi se liječe !

ilic.os
Postovi: 143
Pridružen/a: pon kol 26, 2013 8:17 pm
Lokacija: Osijek

Post Postao/la ilic.os » sub sij 31, 2015 7:57 am

Samo da se kratko nadovezem, bavim se s paintballom i po nekoliko puta tjedno znam pretakati co2 iz velike boce (od 10 kg) u male boce od 350g. Iz dosadasnjeg iskustva, a savjetovao sam se kod ovlastenih servisera i u messeru, nije moguce prepuniti bocu prilikom pretakanja ukoliko se boca u koju se pretace ne ohladi. Odnosno radni tlak co2 boca je 70 bara, te prilikom pretakanja moguce je postici u prvih par boca slican tlak, ali ne i tezinu koja stane u bocu.
Dalje sve boce imaju sigurnosne ventile..
Boce se prilikom punjenja spajaju na pumpe koje doslovno nabijaju co2 u bocu, jucer sam bio prisutan prilikom punjenja moje boce od 2,5 kg koju je serviser spojio na veliku bocu od 30 kg i krenio puniti. Dobio je nakon otvaranja ventila velike boce nekih 1,2 kg co2 u maloj boci, a ostalih 1,3 kg je morala odraditi pumpa, tlak je na pocetku bio oko 50 bara, da bi na kraju bio oko 65 bara.

SVAKAKO AKO SE UPUSTATE NA PRETAKANJA RADITE TO NA OTVORENOM, TE PRIPAZITE NA TEMPERATURU, CO2 SE SIRI PODIZANJEM TEMPERATURE I PODIZE SE TLAK U BOCI.

S ovim postom nikoga ne nagovaram da sam pretace co2, nego samo navodim svoja iskustva. SVAKAKO BUDITE OPREZNI POSTO SE RADI O PLINU POD VISOKIM TLAKOM!

AlokinInjek
Postovi: 132
Pridružen/a: čet tra 04, 2013 9:30 pm
Lokacija:

Post Postao/la AlokinInjek » sub sij 31, 2015 9:33 pm

ilic.os je napisao/la: Iz dosadasnjeg iskustva, a savjetovao sam se kod ovlastenih servisera i u messeru, nije moguce prepuniti bocu prilikom pretakanja ukoliko se boca u koju se pretace ne ohladi. Odnosno radni tlak co2 boca je 70 bara, te prilikom pretakanja moguce je postici u prvih par boca slican tlak, ali ne i tezinu koja stane u bocu.


SVAKAKO BUDITE OPREZNI POSTO SE RADI O PLINU POD VISOKIM TLAKOM!
E, upravo je to bila moja pretpostavka, da se boca ne može prepuniti ako se poštuju pravila.

Hvala na informaciji, ovo je bila najkonkretnija informacija na ovu temu.

ilic.os
Postovi: 143
Pridružen/a: pon kol 26, 2013 8:17 pm
Lokacija: Osijek

Post Postao/la ilic.os » sub sij 31, 2015 9:52 pm

Kako bi bili potpuno sigurni izvazite praznu bocu prije punjenja, napunite ju, te stavite na vagu. Ako je sucajno blizu maksimalne mase co2 sto moze primiti bolje je ispustiti malu kolicinu co2 i biti potpuno siguran.

Oprezno kod pretakanja, boca se poprilicno ohladi.

Avatar
Vujo33
Postovi: 234
Pridružen/a: čet kol 06, 2015 11:50 am
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la Vujo33 » sub pro 17, 2016 2:33 pm

Alivio je napisao/la:Mogu li se koristiti protupožarne boce koje koriste samo CO2 ??
Imam jednu oko 15L ..
Sad mi je jasno di su nestale neke boce sa tvoje zgrade :lol:
„Ah, pivo, moja jedina slabost. Moja ahilova peta, ako baš hoćeš."

Avatar
isvara
Postovi: 2119
Pridružen/a: sri sij 23, 2013 9:37 am
Lokacija:
Kontakt:

Post Postao/la isvara » ned pro 18, 2016 2:43 am

ilic.os je napisao/la: nije moguce prepuniti bocu prilikom pretakanja ukoliko se boca u koju se pretace ne ohladi.
ispusti joj naglo pritisak na 2 sekunde ohladit će se samo tako
ilic.os je napisao/la: Oprezno kod pretakanja, boca se poprilicno ohladi.


... a što se dogodi kada bocu "prepuniš" po kilaži na zimu kad je hladna
a onda uđe u topal prostor
mislim ... nije bed .... ventili na boci su za 300 bar
ja sam svoje punio na težinu...

al hvala na informaciji :zivjeli:




ilic.os je napisao/la:SVAKAKO AKO SE UPUSTATE NA PRETAKANJA RADITE TO NA OTVORENOM, TE PRIPAZITE NA TEMPERATURU, CO2 SE SIRI PODIZANJEM TEMPERATURE I PODIZE SE TLAK U BOCI.

S ovim postom nikoga ne nagovaram da sam pretace co2, nego samo navodim svoja iskustva. SVAKAKO BUDITE OPREZNI POSTO SE RADI O PLINU POD VISOKIM TLAKOM!
Pivo teče bubrezi se liječe !

ilic.os
Postovi: 143
Pridružen/a: pon kol 26, 2013 8:17 pm
Lokacija: Osijek

Post Postao/la ilic.os » ned pro 18, 2016 8:51 am

Ako napunis bocu po kilazi na ovom vremenu na recimo 0 stupnjeva i stavis ju na toplo co2 ce se u boci poceti siriti i podizati tlak. Ako on dodje do 150 bara sto je lako moguce puknit ce sigurnosni ventil na ventilu boce i ispustic ce sav co2. Meni se to do sada dogodilo 2 puta na bocicama za paintball.
Primijetio sam da messer puni zimi boce na 35 bara, odnosno na vanjskoj temperaturi budu na tom tlaku, ljeti su one na vanjskoj temp na 50-60 bara, ali ako ti ostane u autu na suncu zna se podici na 100-120 bara.

Odgovori