Tumacenje zakona o malim, nezavisnim pivovarama

... i ostali korisni izvori informacija

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
buky1
Postovi: 1543
Pridružen/a: čet srp 16, 2009 7:48 am
Lokacija: Slavonski Brod

Tumacenje zakona o malim, nezavisnim pivovarama

Post Postao/la buky1 » sub vel 07, 2015 9:44 am

Zadnja izmjena: buky1, dana/u pon vel 09, 2015 12:43 pm, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
buky1
Postovi: 1543
Pridružen/a: čet srp 16, 2009 7:48 am
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la buky1 » sub vel 07, 2015 9:45 am

S mobitela stavljam, valjda je uspjelo

Avatar
fegi
Postovi: 489
Pridružen/a: čet srp 31, 2014 6:15 pm
Lokacija: Čakovec
Kontakt:

Post Postao/la fegi » sub vel 07, 2015 11:13 am

Kako je lijepo čitati nešto gdje je svaka treća riječ 21 stavak šesta točka članka 33... umjesto da ljudima odmah svaki taj članak i napišu...

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » sub vel 07, 2015 11:57 am

fegi je napisao/la:Kako je lijepo čitati nešto gdje je svaka treća riječ 21 stavak šesta točka članka 33... umjesto da ljudima odmah svaki taj članak i napišu...
EVO JA CU TI OPISAT: znači u carinsku moras prijaviti proizvodnju alkohola, onda ti oni naplaćuju trošarinu koja iznosi 1kn po boci za pivo od 5% alc. - za piva s više alkohola ide i veća trošarina - u prosjeku 20 lipa po 1% alc. u pivu.

Sustav trošarina se dijeli na dvije skupine - plaćanje po proizvedenom i plaćanje po prodanom. Plaćanje po proizvedenom - proizvedeš i elektronski njima uplatiš trošarinu - npr. danas si poflaširao 1000 boca moraš njima uplatit 1000kn! Sustav po prodanom - znači plaćaš trošarinu onda kada proizvod prodaš - ali u tom slučaju moraš imati carinsko skladište koje te košta 20 000 eura! To se isplati velikim pivovarama kojima je skupo platit milijun kuna po proizvodnji nego onda plate kada proizvod prodaju...
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Avatar
Ygor
Postovi: 420
Pridružen/a: pon kol 26, 2013 5:38 pm
Lokacija: Osijek

Post Postao/la Ygor » sub vel 07, 2015 3:33 pm

Poanta ovoga je da u naš trošarinski sistem "nije apliciran" institut samostalnih malih pivovara jer je "neobavezan".


Evo članak 4. iz 92/83/EEZ

slika

.

baltazar
Postovi: 372
Pridružen/a: uto pro 15, 2009 6:58 am
Lokacija: Dugo Selo

Post Postao/la baltazar » sub vel 07, 2015 3:49 pm

Čini se da moramo malo poraditi na"apliciranju instituta nezavisnih mini pivovara propisanih u članku 4.2 Direktive 92/83/EEC...gdje postoji mogučnost smanjene stope trošarine za pivo...

Avatar
petro
Postovi: 862
Pridružen/a: ned svi 15, 2011 11:51 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la petro » sub vel 07, 2015 4:11 pm

Ma nek ta birokratska gamad ide u 3pm i oni i njihovi zakoni i kompliciranja.Nedavno sam pričao sa čovjekom iz Švicarske koji ima mikro pivovaru a počeo je doma u garaži i pita me koliko kod nas traje procedura za otvaranje nano,mikro pivovare. Kad sam mu opisao sve moguće birokratske zavrzlame čovjek nije mogao vjerovati.Veli da je on reigstrirao djelatnost na općini u roku od 15-20 min,dali su mu odmah porezni obrazac i obrazac za higijensku ispravnost piva,otišel je u prvi laboratorij sa uzorcima svojih piva,dobio odmah potvrdu i 4 sata od registracije počeo isporučivati kegove restoranima sa kojima je već prije dogovorio suradnju. Kakva kurčeva carinska skladišta, pizde materine. Da je tu kod nas to tak lako moguće onda jebiga ne bi bilo potrebe za jedno 300.000 uhljeba po tim državnim institucijama koje samo otežavaju umjesto da potiču.

I onda se čudimo da nas vani poslovnjaci zovu ABC. Čul sam na jednom druženju da kad se vani nekim investitorima ponudi neka poslovna suradnja kod nas a koji su upoznati sa našom birokracijom, odmah odbiju sa uzrečicom ABC-anything but Croatia.

Avatar
buky1
Postovi: 1543
Pridružen/a: čet srp 16, 2009 7:48 am
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la buky1 » sub vel 07, 2015 4:25 pm

ABC :mrgreen:

@slavoner: nije carinsko nego trosarinsko skladiste i mislim da 20000eur kosta jedino ako uracunas i plac i gradnju.

iJohnny
Postovi: 17
Pridružen/a: ned tra 07, 2013 10:33 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la iJohnny » sub vel 07, 2015 6:34 pm

Trošarinsko skladište je inače žuta crta koja je obojana na podu.
Ništa posebno, ali u biti potpuna glupost kao i birokracija u HR.

adolezal
Postovi: 54
Pridružen/a: pet ožu 14, 2014 11:34 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la adolezal » pon vel 09, 2015 10:01 am

To tumečenje se bavi proizvođačima koji žele plasirati svoj proizvod, mislim da je to tak-tak...onak.... ok tumačenje, ali za nas Homebrewere formalno ne stoji zakonski okvir, što je prije postano po forumu, moraš imat njivu i šljivu pa peci rakiju, prijavi koto plati 50 kn...bla bla, očeš kuhat pivo moraš imat njivu i ječam, pa kuhaj do 1500 l niko ti ništa nemože ali nemoj prodavati (ako hočeš prodavati prijavi koto!!!->trošatine itd)

Potrebno je državi skrenuti pozornost da postoje ljudi koji vole jesti kolače i peku ih doma, pa čak i djele drugima da jedu, na to ne plačaju poreze. Tako i mi koji kuhamo pivo to radimo iz hobija i ne prodajemo već ga pijemo sa svojim prijateljima i rodbinom. Za to se trebaju već pokrenute udruge i klubovi, te nove udruge i klubovi pobrinuti da se naprave izmjene svih zakona i pravilnika u našu korist, a kroz isti postupak i pivare koji žele kuhat pivo doma i prodavak na kučnom pragu kako se prodaje MED , RAKIJA, VINO I DRUGO ŠTO LJUDI RADE U SVOJE SLOBODNO VRIJEME.

Prodavači rukotvorina moraju biti članovi neke ili svoje udruge rukotvorina i mogu po placevima, javno i svakako prodavati svoje unikate, ali moraju biti članovi!!!! (udruga samostalnih umjetnika ili kako se već nazivaju) .....
VIVA REVOLUCION.....i ne zaboravite ohladit pivo

Zvone
Postovi: 145
Pridružen/a: sri vel 20, 2013 3:29 pm
Lokacija: Šibenik

Post Postao/la Zvone » pon vel 09, 2015 12:13 pm

adolezal je napisao/la:To tumečenje se bavi proizvođačima koji žele plasirati svoj proizvod, mislim da je to tak-tak...onak.... ok tumačenje, ali za nas Homebrewere formalno ne stoji zakonski okvir, što je prije postano po forumu, moraš imat njivu i šljivu pa peci rakiju, prijavi koto plati 50 kn...bla bla, očeš kuhat pivo moraš imat njivu i ječam, pa kuhaj do 1500 l niko ti ništa nemože ali nemoj prodavati (ako hočeš prodavati prijavi koto!!!->trošatine itd)

Potrebno je državi skrenuti pozornost da postoje ljudi koji vole jesti kolače i peku ih doma, pa čak i djele drugima da jedu, na to ne plačaju poreze. Tako i mi koji kuhamo pivo to radimo iz hobija i ne prodajemo već ga pijemo sa svojim prijateljima i rodbinom. Za to se trebaju već pokrenute udruge i klubovi, te nove udruge i klubovi pobrinuti da se naprave izmjene svih zakona i pravilnika u našu korist, a kroz isti postupak i pivare koji žele kuhat pivo doma i prodavak na kučnom pragu kako se prodaje MED , RAKIJA, VINO I DRUGO ŠTO LJUDI RADE U SVOJE SLOBODNO VRIJEME.

Prodavači rukotvorina moraju biti članovi neke ili svoje udruge rukotvorina i mogu po placevima, javno i svakako prodavati svoje unikate, ali moraju biti članovi!!!! (udruga samostalnih umjetnika ili kako se već nazivaju) .....
Proizvodnja piva za vlastitu upotrebu (plus članovi domaćinstva i gosti) ne podliježe trošarinama...

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » pon vel 09, 2015 3:57 pm

buky1 je napisao/la:ABC :mrgreen:

@slavoner: nije carinsko nego trosarinsko skladiste i mislim da 20000eur kosta jedino ako uracunas i plac i gradnju.
Za trošarinsko ili carinsko skladište moras u banci ostavit polog od jakopunoeura ;) Pričaj sa adminom čovjek mi je sve objasnio i naglasio da je to besmisleno radit...
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Avatar
hrvoje461
Postovi: 342
Pridružen/a: sub stu 27, 2010 4:04 pm
Lokacija: Konjsko (Karlobag)

Post Postao/la hrvoje461 » pon vel 16, 2015 11:12 am

petro je napisao/la:Ma nek ta birokratska gamad ide u 3pm i oni i njihovi zakoni i kompliciranja.Nedavno sam pričao sa čovjekom iz Švicarske koji ima mikro pivovaru a počeo je doma u garaži i pita me koliko kod nas traje procedura za otvaranje nano,mikro pivovare. Kad sam mu opisao sve moguće birokratske zavrzlame čovjek nije mogao vjerovati.Veli da je on reigstrirao djelatnost na općini u roku od 15-20 min,dali su mu odmah porezni obrazac i obrazac za higijensku ispravnost piva,otišel je u prvi laboratorij sa uzorcima svojih piva,dobio odmah potvrdu i 4 sata od registracije počeo isporučivati kegove restoranima sa kojima je već prije dogovorio suradnju. Kakva kurčeva carinska skladišta, pizde materine. Da je tu kod nas to tak lako moguće onda jebiga ne bi bilo potrebe za jedno 300.000 uhljeba po tim državnim institucijama koje samo otežavaju umjesto da potiču.

I onda se čudimo da nas vani poslovnjaci zovu ABC. Čul sam na jednom druženju da kad se vani nekim investitorima ponudi neka poslovna suradnja kod nas a koji su upoznati sa našom birokracijom, odmah odbiju sa uzrečicom ABC-anything but Croatia.
Da je kod nas isto tako jednostavno "raditi business" kao u svicarskoj onda bi i mi bili kao svicarska a ne jedna od najzaostalijih drzava u EU.
Give a man a beer, and he wastes an hour, but teach a man how to brew, and he wastes a lifetime. - Unknown

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » uto vel 17, 2015 12:52 am

Za onog tko želi ... dovoljan je i Bukyjev prvi stavak, a za one koji samo traže izgovor, priči nema kraja. Ne želim nikoga uvrijediti, ali istina sama po sebi zna često biti bolnija od nerealnih zavaravanja.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
petro
Postovi: 862
Pridružen/a: ned svi 15, 2011 11:51 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la petro » uto vel 17, 2015 9:57 am

Don Genovese je napisao/la:Za onog tko želi ... dovoljan je i Bukyjev prvi stavak, a za one koji samo traže izgovor, priči nema kraja. Ne želim nikoga uvrijediti, ali istina sama po sebi zna često biti bolnija od nerealnih zavaravanja.
Kad kažeš da je dovoljan prvi stavak jel misliš na dio koji spominje odredbu europske komisije za nezavisne male pivovare? Ako na to misliš to ne znači ništa jer se pri kraju dopisa navodi da u hrvatsko trošarinsko zakonodavstvo nije apliciran taj institut malih pivara.
Identičan odgovor sam i ja dobio neki dan na svoj upit a i telefonski sam razgovaro sa nekim tamo. Da je jednostavno onda ne bi naši kolege koji su pokrenuli pivovare u prosjeku dvije godine riješavali papirologiju i procedure. Svaki upit se riješava po nekoliko tjedana a odgovori su kontradiktorni. Evo npr.htio sam provjeriti pa da imam konkretan odgovor na pitanje za minimalne tehničke uvjete za male pivovare i evo odgovora glavne sanitarne inspektorice za grad Zagreb:

Poštovani,
Nastavno na Vaš upit dostavljamo odgovor kako slijedi;

Za proizvodnju piva Vam nisu potrebni minimalno tehnički uvjeti. Stručno povjerenstvo tijela gospodarstva Vam neće doći po vašem zahtjevu obavljati očevid vaših prostorija,opreme i pribora za navedenu proizvodnju. Dostatno je da se registrirate kao tvrtka u Trgovačkom sudu ili ukoliko će vaše poslovanje biti u sastavu obrta da se registrirate u obrtnom registru Gradskog ureda za gospodarstvo,rad i poduzetništvo,Odjel za Gospodarske djelatnosti i rad ,Odsjek za obrtni registar,Zagreb, Zapoljska 1.Za proizvodnju piva ne postoje propisani minimalno tehnički uvjeti . Morate provesti odredbe Zakona o hrani ,Uredbe 178/2002 ,Uredbe 882/2004, Uredbe 852/2004 o higijeni prehrambenih proizvoda,Zakon o higijeni hrane i mikrobiološkim kriterijima za hranu ,Uredbe 2073/2005 i ostalim zakonskim i podzakonskim propisima. Broj prostorija nije propisan ali svakako morate proizvoditi i stavljati na tržište sigurnu hranu. Opće higijenske mjere za sve subjekte koji se bave hranom ,obveze subjekata koji se bave hranom,smjernice za dobru praksu ,su Vam navedeni u Uredbi 852/2004 o higijeni prehrambenih proizvoda. Informacije vezane za prodaju hrane se obratite nadležnom tijelu, Gradskom uredu za gospodarstvo.

S poštovanjem
mr. sc. Marija Ćelić, dipl. ing.
voditeljica Odjela

E sad ko je tu lud. Ova veli da nisu potrebni minimalni tehnički uvjeti i da nitko ne radi očevid opreme a tip iz carine mi veli u telefonskom razgovoru da moram imati minimalne tehničke uvjete za koje ova veli da ih nema.
Done, nema ljutnje nikakve niti vrijeđanja samo je realnost da je sustav trom i da se teško dolazi do bitnih informacija i birokracija ne prati dobro poduzetničke ideje, ne samo ove pivarske.

Odgovori