Oprema za proizvodnju piva

... boca ili bačva pitanje je sad

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Tsigalko 11
Postovi: 2
Pridružen/a: pet stu 20, 2015 11:56 am

Oprema za proizvodnju piva

Post Postao/la Tsigalko 11 » pet stu 20, 2015 12:00 pm

Pozdrav, novi sam ovdje, a registrirao sam se da pitam neka osnovna pitanja.
Ne znam ništa o proizvodnji piva niti sam ikada viio kako se to radi, no imam volju probati. :)

Naišao sam na 2-3 HR stranice koje prodaju sirovine i opremu za proizvodnju piva.
Za sirovine i tehnike ok, ima milijun recepta što stavljati i u kojim količinama.
Međutim, zanima me što je sve potrebno od opreme, znači posude, bačve i slično.

Imam kući nekoliko inox bačvi raznih veličina i malo opreme za proizvodnju vina, pa me jednostavno zanima koja je oprema potrebna i koja se oprema od proizvodnje vina može koristiti.

Možete me i uputiti na neki link di je navedena sva oprema koja je potrebna.
Hvala. :D

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » pet stu 20, 2015 1:36 pm

Pozdrav,

Ovdje možeš naći dosta solidan popis opreme:
https://hocupivo.wordpress.com/2012/05/10/oprema-2/

S tim da ti za početak neke stvari i nisu nužne.
Slad se može nabavit već samljeven pa ne moraš odma ulagati u mlin.
Čepilica i krunski čepovi ti ne trebaju ako nabaviš swing top boce.
Areometar nije toliko bitan za početak.

U listi fali vreća za slad (pretpostavljam da krećeš sa partial mash/biab tehnikom) a to lako nabaviš u bilo kojem DMu (traži vreću za pranje osjetljivog rublja, košta nekih 12kn i dobiješ 2 u pakiranju, jednu veću jednu manju)

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » pet stu 20, 2015 3:38 pm

####Areometar nije toliko bitan za početak. ###

uključujući i termometar, ništa manje bitni od posude u kojoj se kuha . od početka.

:hmelj:

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » pet stu 20, 2015 4:35 pm

Termometar je jako bitan za održavanje temperature masha, određivanje temperature worta kod hlađenja i praćenje temperature fermentacije.

Bez areometra se može, ali pošto se može jeftino nabavit kod vilija ili preko e-baya ne mora :) Ali računaj da ti treba i nekakva menzurica onda (ja sam nabavio u pevcu).

Uglavnom, za početak mi činjenica jel prva piva ima točno 5.5% alkohola po kalkulatoru ili odstupa +- 1% i nije pretjerano bitna. Bitno je dobit pivo i uhodat se u procese proizvodnje.

Za početak bi ionako svima savjetovao preskakanje prtljanja sa sekundarnim fermenterom (gdje bi trebalo točno znat kad je fermentacija završila da se može pretakat) . Keep it simple. 2-3 tjedna u primarnom i u flaše je sasvim dovoljno za jednostavnije ale stilove.

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » pet stu 20, 2015 5:06 pm

a kak ćeš bez aerometra znat jel zapela fermentacija na 1.025 ili je gotova? oćeš riskirati da ti se razlete boce po stanu?

Kak ćeš znati kolika ti je iskoristivost sustava da možeš poriktati recepte ubuduće ?

ili kako ćeš znati da ti je uspjelo po planu a nije se zasralo nešto pa imaš 1.040 OG umjesto 1.055? PA dobiješ pregorku ili premalo gorku pivu ako ne mjeriš preboil OG


amateri :lol: :wink:
save a tree - drink beer

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » pet stu 20, 2015 5:46 pm

Mislim da ljudi koji pocinju kuhati pivo vecinom jesu amateri.

Jos nisam cuo pricu o master breweru koji se odlucio okusati u kuhanju pive :lol:

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Post Postao/la Vjeko » pet stu 20, 2015 6:54 pm

Hidrometar/aerometar obavezno!!
Ali korak 1 - koji nacin kuhanja (biab?) i kolicinu zelis?

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Post Postao/la Vjeko » pet stu 20, 2015 7:01 pm

Npr http://www.muzejuloncu.com/spajza/prva- ... pivo-pivan

Ukratko:

za početak je možda dobro krenuti s jednostavnijom tehnikom (biab) jer zahtjeva jednostavniju opremu.
i da, sve piše na onom linku, ali da bi radio normalno bez neke zajebancije recimo 20l u fermentor, bolje odmah uzeti veći lonac (npr emajl 50l u limariji sebastijan je s poklopcem oko 250kn). ja sam radio u loncu od 30l i bile su zajebancije - znači kuhao sam manju ali zato gušću sladovinu, pa sam poslije dolijevao vode, jer inače ne bi sve stalo u lonac... nepotrebna zajebancija, uglavnom evo ovo, to je to:

OPREMA:
- LONAC min 40l (preporučam 50L odmah) na kojem imaš označene volumene npr po 5 l (možeš ih prije označiti na samom loncu ili naći nekakav šćap pa na njemu ili...)
- vreća za slad (možeš koristiti npr one vreće iz dm-a za pranje obuće, al one su a)sintetika b)male pa ih trebaš 2 istovremeno ili čak spojiti s jakim šavom kad budeš dizao 6 kg slada + 6l vode minimalno da ne rukne) - potraži na ebayu vreće od musila za odgovarajući lonac ako hoćeš, ako ne onda uzmi ove iz dm-a
- vrećice za hmelj, preporuka opet musil, npr http://svezapivo.hr/artikl.php?id=44
- plamenik ili ognjište ili neki izvor topline
- dobar termometar (najbolji su oni stari najjednostavniji analogni)
- hidrometar (da znaš koliko alkohola si na kraju dobio, te da li si prema receptu s gustoćama sladovine, početnom i završnom)
- nekakva kuhača za miješanje
- kanta za sterilizaciju + izosan/starsan u prikladnom omjeru za sterilizaciju opreme za prehranu (u to umočiš i držiš svu opremu s kojom ćeš dirati pivo nakon kuhanja, npr kuhaća za miješanje pri hlađenju, lijevak, termometar... izosan naravno ispireš, starsan ne treba ispirati)
- demižon 24l sa širokim grljkom za fermentaciju (u njemu možeš fermentirati između 16l i 18l, max 20l) cca 200kn ili onaj od 34l s malim grljkom (min 22 max 26l) cca 150kn ali zajeban za oprati ako se unutra skori pjena nakon fermentacije. Ovaj sa sirokim peres rukom, a i doci ces brzo do dry hoppanja pa ce ti biti drago sto ga imas.
- neki veliki lijevak
- vrenjača
- poželjno bi bilo imati nešto za hlađenje, npr srolanu bakrenu cijev koja paše u tvoj lonac, npr http://svezapivo.hr/artikl.php?id=137 u tom stilu, koju spajaš na crijeva za vodu... ja sam 10m cijevi platio 200kn. ali ako ti pada na pamet nekakvo drugačije hlađenje (ostaviti vani na cičoj zimi prekriveno sterilnom gazom, ili držati u kadi punoj leda ili ....) samo naprijed (odrazit će se na slabiji cold break - pivo će ti biti mutnije, + što se duže hladi veća je mogućnost zaraze)

još treba i opreme kasnije za punjenje boca, al o tom po tom

Nastavak- na gornji link i skok na kuhanje s biab tehnikom, uz napomene:

23. Dobro protresite fermentor- tresite ga barem 40 sec zbog aeracije sladovine.

ovo je jedini trenutak gdje ti se sladovina smije mučkati i pjeniti, znači u svim drugim koracima moraš paziti da ne mućkaš tekućinu (pri mješanju, cjeđenju, flaširanju...) odnosno opet je smiješ mučkati pri točenju gotovog piva u čašu :)

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » pet stu 20, 2015 7:13 pm

vjeko...

svaka čast na trudu, ali moram replicirati da sam skuhao barem 15 rundi od 20 litara u loncu od 30 litara, i taj ti je lonac dovoljan za te ture...
save a tree - drink beer

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Post Postao/la Vjeko » pet stu 20, 2015 7:17 pm

Tek sad vidim da nekakve vinarske opreme imas, znaci inox bacvu za fermentaciju koristi, ali imaj na umu da u njoj mozes drzati min 2/3 i max 3/4 sladovine pa si skaliraj ostali sustav. Ako ides na kolicine vece od 20 litara, po mom iskustvu zaboravi na biab i pretvori jednu bacvu u MLT, ali mozda netko ima drugacija i pozitivnija iskustva s maxi biabom...

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Post Postao/la Vjeko » pet stu 20, 2015 7:19 pm

Toples je napisao/la:vjeko...

svaka čast na trudu, ali moram replicirati da sam skuhao barem 15 rundi od 20 litara u loncu od 30 litara, i taj ti je lonac dovoljan za te ture...
Ma i ja sam kuhao u 30l, al dolijevanje i zezancija... Nije mi se svidio moj postupak, no mozda ga nisam dobro radio - imas primjer covjeku kako ti radis?
Zadnja izmjena: Vjeko, dana/u pet stu 20, 2015 7:23 pm, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Post Postao/la Vjeko » pet stu 20, 2015 7:22 pm

Recimo, s onog biab recepta iz linka:

1. Slad ćemo ukomljavati tako da ćemo u lonac natočiti 35 litara vode i zagrijati je na 74°C .
2. Imajte na umu da dodajemo 6 litara vode jer slad obično upije oko 1,1 L/ kg, pa bi to u ovom slučaju značilo: V ukomljavanja = 35 &#8211; (5,5 x 1,1) = 28,95 tj. oko 29 L nakon cijeđenja.

(op. Vjeko - no imajmo i na umu da na svaku litru vode slad doda još 0,5l volumena po kili, znači kad dodaš slad imat ćeš u loncu 35 + 6 x 0,5 = 38l sladovine.... zato treba veće lonče)

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » pet stu 20, 2015 7:26 pm

poslao sam čovjeku upute u wordu na PM koje sam radio za kompu...

ali ne znamo ni otkud je, pa bi mu bilo najbolje da ode kod nekog tko kuha da vidi za prvi put
save a tree - drink beer

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Post Postao/la Vjeko » pet stu 20, 2015 7:50 pm

Iako, kad mi je tinl posudio mlt, preporodio sam se

Tsigalko, ako imas bacava viska, moja preporuka je da si odmah napravis mlt i zaboravis vrece

Tsigalko 11
Postovi: 2
Pridružen/a: pet stu 20, 2015 11:56 am

Post Postao/la Tsigalko 11 » pet stu 20, 2015 7:52 pm

Okolica Šibenika sam. :)
Momci, hvala puno na savjetima i odgovorima vezabo za opremu, ali i ostale pojedinosti.
Totalni sam početnik, no definitivno ću pokušati. Uskoro ću početi nabavljati opremu, pa kad sve skupim i krenem s procesom, sigurno ću se javit s još nekoliko pitanja. :)

Odgovori