Izbor vode

... koje koristite i gdje ih nabaviti

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
volsi10
Postovi: 102
Pridružen/a: pon pro 07, 2015 11:02 pm
Lokacija: Dugi Rat

Izbor vode

Post Postao/la volsi10 » čet sij 14, 2016 6:24 pm

Pozdrav svima. Ako bi neko ima volje pomoć mi malo u vezi all grain kuhanja. Konkretno zanima me odabir vode, vodu moram večer prije prokuhati i odstraniti sa taloga, ali zanima me jer imam opciju uzet vodu tu u dalmatinskom zaleđu ima li neko upućen da li je bolja opcija :
1. uzeti vodu iz vodovoda
2. direktna voda sa izvora ( provjereno dobra i pitka )
ili možda
3. iz gustirne ( bunara ) u kojoj je voda kišnica? Hvala.

davor87
Postovi: 101
Pridružen/a: sub lip 28, 2014 5:26 pm
Lokacija: istra, lupoglav

Post Postao/la davor87 » čet sij 14, 2016 7:41 pm

ovisi šta misliš kuhati, prema tome prilagodiš vodu. meka voda sa malo minerala je idealna za svijetla piva a tvrda za tamna grubo rečeno.

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » čet sij 14, 2016 8:25 pm

od tri ponuđena izvora, najmekša je sigurno iz gusterne . nju nemoraš prokuhavati s obzirom na sumnju o tvrdoči . ni o njoj a pogotovo o ostala dva neznamo ništa .odaberi vodu koja ti je uvijek lako pristupačna ( da ne bude prepreka kuhanju ) i nju upoznaj . bilo analizom ili pak sa 50 ak kuhanja :) :wink:
ako tek prelaziš na zrnje, čeka te mnoštvo zabavnih kockica koje tek treba zaokružiti u slatku , pitku pivu bez previše detalja o vodi -ovaj tren.
dogovori se sam sa sobom da ti treba onoliko opreme da na ukomljavanju ti budeš dirigent , da zakipiš sve kak treba, da ohladiš sve kak treba, da kvascu predaš veselu i zdravu sladovinu, ogrneš ga , zagriješ po potrebi...
ne znam kolko je od pomoči , al sigurno se nečeš predati .. Ž

:pivo3: :hmelj:

Avatar
Svarun
Postovi: 329
Pridružen/a: ned lip 14, 2015 1:54 pm
Lokacija: Zadar

Post Postao/la Svarun » čet sij 14, 2016 11:56 pm

Ne znam za ovo drugo ali ja od početka radim sa kišnicom i sasvim sam zadovoljan.

volsi10
Postovi: 102
Pridružen/a: pon pro 07, 2015 11:02 pm
Lokacija: Dugi Rat

Post Postao/la volsi10 » pet sij 15, 2016 12:25 am

Prije svega stvarno vam hvala svima... Mali badem naravno da je od pomoći svaka vrsta podrške za kuhanje... Zanima me ova voda kišnica iz bunara, da li je ona dobar izbor samo jer je meka pa je ne treba prokuhavati ili sa njom mogu dobiti na kvaliteti? Kad mater kuva juhu sa tom vodom uvik ispadne bolja nego ijedna... :D najmanji mi je problem prokuhati vodu iz vodovoda večer prije, ali potrudia bi se doć do kišnice ako sa njom dobivam na kvaliteti

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » pet sij 15, 2016 12:40 am

volsi10 je napisao/la:Prije svega stvarno vam hvala svima... Mali badem naravno da je od pomoći svaka vrsta podrške za kuhanje... Zanima me ova voda kišnica iz bunara, da li je ona dobar izbor samo jer je meka pa je ne treba prokuhavati ili sa njom mogu dobiti na kvaliteti? Kad mater kuva juhu sa tom vodom uvik ispadne bolja nego ijedna... :D najmanji mi je problem prokuhati vodu iz vodovoda večer prije, ali potrudia bi se doć do kišnice ako sa njom dobivam na kvaliteti
ipak moram dodati...poneki su kupili uređaj-filtere za reverznu osmozu da bi dobili mekanu vodu bez minerala pa onda dodaju minerale koje hoće , prema vodi kakvu hoće za pivu koju hoće. ti "otprilike imaš takvu vodu ". presudno je važno da u vodi bude dovoljno Ca - kalcija - važan je kvascu, kojeg ti u vodi iz gusterne vrlovrj .nemaš. što još treba dodati kako i gdje je neka druga tema.........................
zato je ovaj tren lakše da uzmeš izvorsku i zakuhaš nešto .... i ne razmišljaš o vodi- vezano uz post gore... Ž

Odgovori