Komora za fermentaciju

rubrika za fotke opreme, piva, opise kako ste napravili neki komad opreme i sl.

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
AlkoholUnited
Postovi: 426
Pridružen/a: pon stu 16, 2015 5:39 pm
Lokacija: Đakovo

Komora za fermentaciju

Post Postao/la AlkoholUnited » ned sij 17, 2016 11:45 am

Nakon malo planiranja odlucio sam se za komoru umjesto skrinje, jednostavno je bila u pitanju iskoristivost prostora.. Komora je dimenzija jedne euro palete, pa evo vam malo slika da vidite od prilike o cemu se radi;

http://i65.tinypic.com/2jb2yps.jpg
http://i67.tinypic.com/33oth6q.jpg
http://i64.tinypic.com/aa9gxt.jpg
http://i64.tinypic.com/2ykewpy.jpg
http://i68.tinypic.com/2edqihs.jpg
http://i64.tinypic.com/2cnhag1.jpg
http://i64.tinypic.com/302w1fb.jpg
http://i64.tinypic.com/bfnxb8.jpg

Dakle za dalje plan je ovakav; iznutra postaviti mrežicu te prevuci sa ljepilom i naposljetku police..
Grijanje bi islo preko grijalice 100-500w a hladjenje je prenosna klima, to dvoje bi trebao kontrolirati stc-1000...

Vas bi zamolio ako imate jos nekakvih ideja sa kojima bi komora bila funkcionalnija da napišete..

N.D.
Dođoh, vidjeh, popih, odoh..

Businessman
Postovi: 154
Pridružen/a: pon pro 08, 2014 8:31 pm
Lokacija: Fericanci

Post Postao/la Businessman » pon sij 18, 2016 7:09 pm

Komora ti je do jaja! bravo za trud.

Ja svoju nikako da pocnem radit a moj plan je od sendvic lima /panela 12cm debljine također napravit komoru kao tvoju, imam sve samo treba upregnit magarca .... hlađenje ide preko spirale tocionika a grijanje grijalica ona uska elektricna , probao sam lani grijati snjom bacvu vina 1000L i odradila je posao besprijekorno stim da nije bilo komore nego samo cerada preko bacve i grijalica ispod...

Avatar
AlkoholUnited
Postovi: 426
Pridružen/a: pon stu 16, 2015 5:39 pm
Lokacija: Đakovo

Post Postao/la AlkoholUnited » uto sij 19, 2016 1:54 am

Businessman je napisao/la:Komora ti je do jaja! bravo za trud.

Ja svoju nikako da pocnem radit a moj plan je od sendvic lima /panela 12cm debljine također napravit komoru kao tvoju, imam sve samo treba upregnit magarca .... hlađenje ide preko spirale tocionika a grijanje grijalica ona uska elektricna , probao sam lani grijati snjom bacvu vina 1000L i odradila je posao besprijekorno stim da nije bilo komore nego samo cerada preko bacve i grijalica ispod...
toga sa limom se nisam ni sjetio super je ideja, a kod komora ti je fora sto mozes imati dvije razlicite temperature ako ti se da zezati sa time... znaci pregradis po pola gore fermentira na 20c a dole naa 10c... a i puno veca iskoristivost prostora jer ide u visinu... isplati se svakako napraviti..
Dođoh, vidjeh, popih, odoh..

Businessman
Postovi: 154
Pridružen/a: pon pro 08, 2014 8:31 pm
Lokacija: Fericanci

Post Postao/la Businessman » uto sij 19, 2016 10:43 pm

ja smatram da ako je dobra izolacija znaci 20cm stiropora npr... da se moze vrlo lako odrzavati temperatura unutra pa taman bila i bacva od 2000L unutra.... osim ako je rijec o fermentaciji... tu vec treba malo jaci stroj za hlađenje...

Avatar
malimiha
Postovi: 495
Pridružen/a: pet pro 19, 2008 1:34 pm
Lokacija: POŽEGA

Post Postao/la malimiha » uto sij 19, 2016 11:09 pm

ja cu sebi tak nekak napravit al prostoriju oko 10 m2 iznutra stiropor na zid 5 cm mozd i vise .. posto moram raditi hlađenje fermentacije za vino pa ce i za pivo biti
dupe �enu krasi a tortu orasi,,

Avatar
AlkoholUnited
Postovi: 426
Pridružen/a: pon stu 16, 2015 5:39 pm
Lokacija: Đakovo

Post Postao/la AlkoholUnited » sri sij 20, 2016 7:15 am

Businessman je napisao/la:ja smatram da ako je dobra izolacija znaci 20cm stiropora npr... da se moze vrlo lako odrzavati temperatura unutra pa taman bila i bacva od 2000L unutra.... osim ako je rijec o fermentaciji... tu vec treba malo jaci stroj za hlađenje...
Na zid po meni nebi trebali stavljati manje od osmice za ovakve komore pogotovo ako je zid vanjski na udaru hladnoce i tanak (neka supa i sl.). Ako je podrum onda je 5cm sasvim dosta. Sto se tice hladjenja, ako idete na diy klima onda je tu problem sto svakih par sati treba mjenjat boce sa ledm, ako idete sa hladjenje vodom nesto kao swamp cooler onda su tu priblemi sa kondenzacijom itd. Najbolja opcija za komore kao moja je klima a najjeftinija je polovna preko njuskala, ja sam uzeo i platio 300 kn i sluzit ce svrsi i savrseno spustato temperaturu do 10 c
Dođoh, vidjeh, popih, odoh..

Avatar
AlkoholUnited
Postovi: 426
Pridružen/a: pon stu 16, 2015 5:39 pm
Lokacija: Đakovo

Post Postao/la AlkoholUnited » sri sij 20, 2016 7:20 am

Businessman je napisao/la:ja smatram da ako je dobra izolacija znaci 20cm stiropora npr... da se moze vrlo lako odrzavati temperatura unutra pa taman bila i bacva od 2000L unutra.... osim ako je rijec o fermentaciji... tu vec treba malo jaci stroj za hlađenje...
Na zid po meni nebi trebali stavljati manje od osmice za ovakve komore pogotovo ako je zid vanjski na udaru hladnoce i tanak (neka supa i sl.). Ako je podrum onda je 5cm sasvim dosta. Sto se tice hladjenja, ako idete na diy klima onda je tu problem sto svakih par sati treba mjenjat boce sa ledm, ako idete sa hladjenje vodom nesto kao swamp cooler onda su tu priblemi sa kondenzacijom itd. Najbolja opcija za komore kao moja je klima a najjeftinija je polovna preko njuskala, ja sam uzeo i platio 300 kn i sluzit ce svrsi i savrseno spustato temperaturu do 10 c
Dođoh, vidjeh, popih, odoh..

Businessman
Postovi: 154
Pridružen/a: pon pro 08, 2014 8:31 pm
Lokacija: Fericanci

Post Postao/la Businessman » sri sij 20, 2016 3:09 pm

nemojte štedit na izolaciji, ja sam svoju garažu izolirao komplet sa sendvic limom 12cm i mogu vam rec da je i to dosta propusno, to ovi sto prodaju komore od 5-8cm kenjaju da je super izolacija je prica za djecu...
Imam 12cm sendvic lima i jos 30cm zida i iznad nadstresnica, znaci "dobro izolirano" , unutra bude temp 15 stupnjeva, kad udari prava zima kao ovih dana znaci -10 noc - 3 dan... za par dana u garazi bude temp 2-3 stupnja... a kad bi zima stisla na -15 barem 10 dana islo bi to i u minus unutra a ja mislio to je izolacija nenadjebiva...

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » sri sij 20, 2016 5:00 pm

Ja bih komoru udaljio od zida bar 10 cm. Ovako, zid se znoji i žbuka propada, gljivice ... pogotovo po ljetu, a i po ekstremnoj hladnoći izvana.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
AlkoholUnited
Postovi: 426
Pridružen/a: pon stu 16, 2015 5:39 pm
Lokacija: Đakovo

Post Postao/la AlkoholUnited » sri sij 20, 2016 6:02 pm

Don Genovese je napisao/la:Ja bih komoru udaljio od zida bar 10 cm. Ovako, zid se znoji i žbuka propada, gljivice ... pogotovo po ljetu, a i po ekstremnoj hladnoći izvana.
Pvobitni plan je bio stavit na zid krovne letve pa na njih stiropor da ima malo zraka izmedju zida i stiropora...
Al eto zurba da se zavrsi.....
Dođoh, vidjeh, popih, odoh..

Avatar
AlkoholUnited
Postovi: 426
Pridružen/a: pon stu 16, 2015 5:39 pm
Lokacija: Đakovo

Post Postao/la AlkoholUnited » sri vel 03, 2016 7:04 pm

za sada se komora pokazala ok ne gubi previše topline pogotovo sa zagrijanom masom unutar komore, komoru grijem sa onom crvenom sijaliconm od 150w i sasvim je dovoljna, no pošto je komora dosta visoka javlja mi se taj problem da se toplina skuplja gore na vrhu pa ima dvije razlicite zone temperature sto nije bas dobro, razmisljao sam na vrh staviti par onih ventilatora od pca da pusu prema dole i mjesaju zrak ali ne znam dali bi to ista pomoglo.
Imate li vi kakvih ideja?
Dođoh, vidjeh, popih, odoh..

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » sri vel 03, 2016 8:59 pm

jupiš kalorifer za 100 kuna i eto ti grijanje i ventilator
save a tree - drink beer

Avatar
AlkoholUnited
Postovi: 426
Pridružen/a: pon stu 16, 2015 5:39 pm
Lokacija: Đakovo

Post Postao/la AlkoholUnited » čet vel 04, 2016 2:14 pm

Toples je napisao/la:jupiš kalorifer za 100 kuna i eto ti grijanje i ventilator
Nazalost time nisam uspio rijesiti problem, jer kada se grijalica iskljuci prestaje i ventilator i naposljetku je gore sva toplina.
Budem dodao one male ventilatore da se ponekad pale i tako rasterete temperaturu u gornjem dijelu...
Dođoh, vidjeh, popih, odoh..

Avatar
AlkoholUnited
Postovi: 426
Pridružen/a: pon stu 16, 2015 5:39 pm
Lokacija: Đakovo

Post Postao/la AlkoholUnited » pon vel 15, 2016 7:36 am

Evo malo novosti po pitanju komore;

Komorom sam zadovoljan, trenutno grijanjem upravlja stc1000 a grije crvena sijalica 150w i moram priznat da radi super posao, sto se tice gubitka temperature unutar komore to svakako ovisi o kolicini koja unutra fermentira.
U komori mi je trenutno dvije pune gajbe pive tek flasirane, i fermentira 2x25l pive u kacama sa tom kolicinom komora se ponasa ovako;
Odrzava temperaturu na 20C
Pali se na 19,5C
Grijanje tih 0.5C traje 9-10 min
Nakon grijanja temperatura pada nekih 17min do ponovnog paljenja grijanja.

Sa ovim sam rezultatima zadovoljan ali moze i bolje ima jos nekih propusta koji bi trebali biti rijeseni tako da bi ciklus grijanja trebao biti jos kraci....
Dođoh, vidjeh, popih, odoh..

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » sri vel 17, 2016 11:45 am

Ne prtljaj ništa više. Ovo si odlično napravio. 9 minuta na 0,5°C ti je aps. dovoljno. Jedino još (ako?) jedan ventilator 80mm/12V za PC (po mogućnosti s ležajima) za cirkulaciju zraka u prostoru.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Odgovori