raketna peć

sve što dobro paše uz njega... Postovi u stilu "Zec u pivu" ili "Moje omiljene cigare uz stout" ili... ma shvatili ste

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » uto ožu 04, 2014 9:21 pm

Kad bi umjesto tog goriva koristili zrno kukuruza pec bi se uzarila.
Sjecam se zime 91/92 kad smo na frontu lozili klipovima suhog kukuruza, pec se je htjela razletjeti.
http://www.youtube.com/watch?v=arUEQ1q4sIk
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » pon vel 15, 2016 11:13 pm

ne znam hoćete li povjerovati , ali od ovog ružne patke nastaje labud :D
danas na prvoj probi (nakon barem 5 verzija i dorada ) konačno je donio toplinu kakva je očekivana od prave peći .
može se nači jako puno verzija ovisno jel zanimljivo kuhanje ili grijanje ili oboje , ali u fazama dorade zanimali su me efekti sekundarnog i tercijarnog zraka...
u modelu kakav je od Zrinskoga , trebala bi mi velika površina zbog relativno male temp na plaštu . temp dimnih plinova ( koji se ne vide ) oko 80-90 c nakon 3 m .

u modelu sa direktnim izlazom u cjevi dimnjaka ( bez nadograđene "kutije " ) i dodanim dovodom za sekundarni zrak, dimovodna cjev je na cca 1,5 m imala špicu temp , ali su plinovi bili oko 200+ na izlazu .--gubitak--

model sa slike ima dobro i logično raspoređene temperature i za jako kratko vrijeme se oda takvom toplinom da mi ( svi :wink: )
senzori odu u smajliće :D izlazna temp je oko 100-120 c

neki mudruju da za ovu zimu kasnim , a ja im velim da ću za sljedeću biti spreman :D
ps. molim varioce profesionalce da ne komentiraju ljepotu varova :wink:

:zivjeli2: :hmelj: :hmelj: [/i]
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Zadnja izmjena: mali badem, dana/u pon vel 15, 2016 11:30 pm, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Post Postao/la Vjeko » pon vel 15, 2016 11:23 pm

pokušavam skužit šta gledam, a nakon nekog vremena skužim da je slika naopako :) šta je to bademe, kakav je pogon u pitanju, plin? uran? stajsko đubrivo? krumpir s dvije žice?
koji topli zrak, otkud? i šta hoće onaj radijator, jel i on dio velikog plana?

zanemari, tek sam sad skužio u kojoj smo temi... znači, fercera? ajde majstore, svaka čast

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » pon vel 15, 2016 11:34 pm

:lol: Vjeko , dobro si primjetil . sve je nagnuto.....bilo . pa i ja .od topline ...
gorivo kombinirano . sitnije cjepano i peleti...
aj Ž :hmelj:

Avatar
Vujo33
Postovi: 234
Pridružen/a: čet kol 06, 2015 11:50 am
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la Vujo33 » uto vel 16, 2016 6:47 pm

slawoner je napisao/la:evo bas sam se zainteresirao pa se bacih u istrazivanje...uglavnom ima jako zanimljivih jednostavnih dizajna...zapravo ovi najjednostavniji su i najefikasniji, stvaraju temperaturu od 938°C...mislim da bih na tome zakuhao turu za jedno 10 minuta :lol:

eto sad to moram napravit da ga jebes!
jebeš mi fermentor ako me nisi sada nagovorio na projekt PIVARSKA PEĆ VULKAN :lol:
&#8222;Ah, pivo, moja jedina slabost. Moja ahilova peta, ako baš hoćeš."

Avatar
Šafran
Postovi: 73
Pridružen/a: ned svi 01, 2016 10:09 pm
Lokacija: Samobor

Post Postao/la Šafran » pon lip 13, 2016 2:05 am

Zanimljiv projekt.

Imam prijedlog kaj se goriva tiče. Ak vam se da, od vas koji imate ili tek proizvodite takve peći, probajte molim vas napraviti briket od ječmenog tropa i s njim založiti. Ako "furuna" radi na orahe i lješnjake mogla bi i na lupinke, a onda je gorivo moglo bi se reći besplatno, a rešili bi se i tropa, oni kaj nemaju kravice i slične požderuhe. Eto, možda su to bedastoće al si nekaj tak mislim.
Vrč ide na vodu dok neko neda za pivo

Avatar
isvara
Postovi: 2119
Pridružen/a: sri sij 23, 2013 9:37 am
Lokacija:
Kontakt:

Post Postao/la isvara » pon lip 13, 2016 1:38 pm

dok se to proizvede....ajoj

moraš živjeti na selu da smrad od prokisnulog tropa koji se suši ne smeta ni tebi ni susjedima

jednom sam ga razbacao po bašči .... i ne želim to ponovo priuštiti svojim susjedima
Pivo teče bubrezi se liječe !

Avatar
Šafran
Postovi: 73
Pridružen/a: ned svi 01, 2016 10:09 pm
Lokacija: Samobor

Post Postao/la Šafran » pon lip 13, 2016 8:44 pm

Huh, s tim nisam računal, pa kak onda trop koriste za stočnu hranu?
Vrč ide na vodu dok neko neda za pivo

Chvembo
Postovi: 183
Pridružen/a: sri kol 04, 2010 12:13 pm
Lokacija: Bistra

Post Postao/la Chvembo » pon lip 13, 2016 10:25 pm

Pa nekoliko dana po kuhanju je super za stoku, no nakon 7 dana se ukiseli, pljesnivi itd. Znači treba potrošiti što prije, a da bi se to osušilo za loženje bi trebalo ohoho tjedana.

U tom smislu je bolje napraviti onda digestor za sakupljanje bio plina i osigurati uvijete za fino kontrolirano truljenje, a na plin kuhaš, griješ itd.
http://bioplin.webs.com/bioplin.htm

Avatar
isvara
Postovi: 2119
Pridružen/a: sri sij 23, 2013 9:37 am
Lokacija:
Kontakt:

Post Postao/la isvara » pon lip 13, 2016 10:36 pm

Šafran je napisao/la:Huh, s tim nisam računal, pa kak onda trop koriste za stočnu hranu?
dođe čovijek za vrijeme kuhanja ....
natovari u plastične kašete stavi u kombi i odveze
dođe kuć istovari kašetu u dvorište...
dođu bikovi i volovi i sve pojedu i još poližu kašetu


a moj šogor koji hrani ribe na ribnjaku
dođe za vrijeme kuhanja ....
natovari u plastične vrećice
odnese kuć i stavi u zamrzivač
kad hrani ribu ... najlon skine i baci kocku na ribnjak
i onda ribe čokaju ko lude kako se to topi
Pivo teče bubrezi se liječe !

Avatar
Šafran
Postovi: 73
Pridružen/a: ned svi 01, 2016 10:09 pm
Lokacija: Samobor

Post Postao/la Šafran » uto lip 14, 2016 1:11 am

Chvembo

U tom smislu je bolje napraviti onda digestor za sakupljanje bio plina i osigurati uvijete za fino kontrolirano truljenje, a na plin kuhaš, griješ itd.
http://bioplin.webs.com/bioplin.htm[/quote]

Super stvar, ko u Mad Maxu.


isvara

dođe čovijek za vrijeme kuhanja ....
natovari u plastične kašete stavi u kombi i odveze
dođe kuć istovari kašetu u dvorište...
dođu bikovi i volovi i sve pojedu i još poližu kašetu

Znači treba brzo djelovat.

Hvala na savjetima, sad bum zašprehal mlekaricu da je trop prava papica za njene kravice
Vrč ide na vodu dok neko neda za pivo

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » uto lip 14, 2016 1:52 am

fermentacija , kiseljenje i posljedično miris i svi efekti ovoga , pojave se i za manje od 4-5 dana. trop je vlažan i još uvijek dovoljno šečera da krene proces...
@šafrane, čital sam o tropu kao gorivu, sigurno ima kaloričnu vrijednost-iskoristivu. da bi ga se moglo sačuvati do zime treba ga prešati , istisnuti vodu, zaustaviti sve degradacijske procese koji smanjuju kaloričnu vrijednost ( to znači praktički drugi dan ) i nakon toga sušiti i skladištiti.
--za ovo su potrebni vrijeme , oprema -preša -posude, mjesto za odlaganje i dvije ruke u vremenu.....
i Chwembo dobro razmišlja o digestoru ali je pitanje nakon kolko vremena matematika pokazuje plus :!: ako zoveš i pitaš za bilo što službeno , dok shvate što pitaš ( jer oni nisu u našem filmu ) i proračunaju što bi oni trebali imati od toga--prođu mjeseci i godina. ako je ilegalno, neispitano, autor riskira . dalje je pitanje investicija za sve ovo ! i o kojoj se količini tropa radi ! u trendu smo razmišljati ekološki, ali samo firme koje rade-posluju s državom mogu tu nešto postići...
i ovo je j... ni put prema provaliji. samo u našem dvorištu nešto možemo napravit ( al to je hobi-zanimacija )... prema van ništa se ne isplati .-krokodili vrebaju

i onda to shvate i djeca pa onda čitam o autobusima iz Osjeka.. avionima iz Zagreba..........njemačka , irska, a starci ostali ko vrbe, grane vise a suze kaplju :cry: salaši prazni , ni krave muk, čeka se kupac il Monsanto za spas :evil:
a gore imaš malog nerona koji viče akidemjaspalitegradisve ... a stočni vagon iza bleji takoješefe...
nemogu vjerovati da je tako brzo opet došlo vrijeme za onu Andrićevu :
i dođe tako neko vrijeme kad pamet zašuti
a budala progovori......
da se razumijemo , znam da je ovo pivarski forum, al ponekad i ova apoteka nema lijeka. kolko god sam upoznao dragih , mislečih ljudi ( od kojih sam puno naučio ), sve je to malo prema najezdi skakavaca ( marabunta ) koji će samo za svoju sreću - nama odrati kožu...

crta-------------------------------------------------------------

kad govorimo o peći, bila je zamišljena da samo digne par stupnjeva u radioni, npr sa 2 na 10 ako je vanjska minus . i to je postigla( nakon nekoliko dorada ). ogrijev su bile treske, na tanko cijepano jer je bit ovakve koncepcije da imaš konstantno plamen u ložištu. bitno je da su drva suha i nije problem postići 450 do skoro 500 c u -- na vanjskoj stjenci ložišta-- a to več zrači toplinom i veseli-- uz huk plamena - na putu prema gore :) mislim dimnjaku.
kad smo kod prešanih komada sušenog tropa, iskustva nemam da bi bio siguran da će gorjeti s plamenom, jer ako nema plamena to nije to .za probu ove zime potrošio sam par cjepanica, pokoju dasku stare palete i vreču i pol peleta--50-ak kn.
puno je varijanti na YT , master Zrinski isto ima svoju verziju al ova moja dorađivana je u par pokušaja da skinem izlaznu temp.zadnja mjerenja pokazala su oko 140 c izlazne temp i njušim da tu još ima prostora za pokušaj ili klapnom na izlazu ili još jednom etažom...otom potom...

a je to :hmelj: :pivo3:

:) eto već vidim riješenja napisana samo što ja u par km nemam ni kravicu ni kokoši . jedini koji ima nešto nalik , vodi ih na izložbu .. te imaju pučaste kljunove , hodaju na kanđama, nekavu frizuru, goli vratovi, po leđima nešto perja tu i tamo a guze gole koda ju trljaju dok gledaju serije. kad ga pitam jel ga trop zanima- baca se na leđa i viče da njegove kokoši na izložbu i reviju idu da im računa proteine i dozira masnoće da ih ne zanaša u hodu.
pozdrav susjedu velim i mahnem zbunjeno . opet sam nešto naučio pa možda i shvatim ....

možda , poštovani moji :D :hmelj: :pivo3:

Avatar
Šafran
Postovi: 73
Pridružen/a: ned svi 01, 2016 10:09 pm
Lokacija: Samobor

Post Postao/la Šafran » uto lip 14, 2016 3:01 am

Ma neee, ne se petljati sa državom ili njenim institucijama, tu navek nahrdaš. Mislil sam kak si još iskorisiti to ti kaj ostane, jer mi je nekak greh takvi materijal hitit. Delam si pogončić od 400 lit pa bum imal oko 100 kila tropa, šteta je. A i sam homebrewering je nekak na tragu samodostatnosti i eskiviranja institucija (poreza, nedajbog).

Ps.

Lui XIV je rekao Država sam ja, a Lui XVI je platio račun. Mislim da u današnjem, bumo rekli civiliziranom društvu koje se zgražava nad bilo kakvim nasiljem (iako je ono zadnji odgovor na konstantnu frustraciju uzrokovanu nemogućnošću uspostavljanja konstruktivnog dijaloga), jedini način za zadržavanje optimizma je ignoriranje države (ovakva kakva trenutno je), na način da ju napraviš sebi nepotrebnom u svim segmentima osim u najnužnijem, pravnom ( a i taj se da tumačit kak kome paše).

PS2.

Volim svoju Zemlju, i neidem nikam iz nje, al nebu me niko j...l na mom gruntu .
Vrč ide na vodu dok neko neda za pivo

Chvembo
Postovi: 183
Pridružen/a: sri kol 04, 2010 12:13 pm
Lokacija: Bistra

Post Postao/la Chvembo » uto lip 14, 2016 8:53 am

Ma Šafrane, pa oko Samobora ima još ohoho domaćinstava koja drže svinje, kravice malo teže.
Uglavnom susjedove svinje su jako sretne kada donesem nekoliko hampera tropa. Samo ništa s hmeljem unutra, onaj talog iz BK, hmelj, bacam na kompost. Također nisu životinjama toliko dragi crni sladovi, sli ipak sve pojedu.

Avatar
Šafran
Postovi: 73
Pridružen/a: ned svi 01, 2016 10:09 pm
Lokacija: Samobor

Post Postao/la Šafran » uto lip 14, 2016 9:35 am

Je, tak bum to i rješil. Fala i živili.
Vrč ide na vodu dok neko neda za pivo

Odgovori