Coca-cola pjena

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
Svarun
Postovi: 329
Pridružen/a: ned lip 14, 2015 1:54 pm
Lokacija: Zadar

Post Postao/la Svarun » uto vel 16, 2016 2:56 pm

Da, da, ko sampanjac. Isto tako je I meni bilo, mozda mrvu manje. Precise secera ili mozda flasiranje prije kraja fermentacije.

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » uto vel 16, 2016 3:17 pm

cilehr je napisao/la:Okus je ok....fin miris

https://youtu.be/HsBA-AUegM8
Ma to je slabo.. Ja sam imao baš fontane :D ovo samo pripremiš čašu i nećeš ni kapi prolit. Zadnjih par istočenih boca se zna jače pjenit btw.

I riješi se zelenih flaša.. :)

Avatar
cilehr
Postovi: 83
Pridružen/a: sri pro 09, 2015 2:04 pm
Lokacija: Drniš

Post Postao/la cilehr » uto vel 16, 2016 3:34 pm

Svarun je napisao/la:Da, da, ko sampanjac. Isto tako je I meni bilo, mozda mrvu manje. Precise secera ili mozda flasiranje prije kraja fermentacije.
primar/sekundar 20 dana skupa
80 grama na 16 litara secera zamutio u bottling bucket.
Veselo!

Avatar
Pop
Postovi: 853
Pridružen/a: pet srp 06, 2012 2:36 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la Pop » uto vel 16, 2016 5:23 pm

Jel pivo sigurno odvrilo do kraja?
Ako je onda nije do karbonizacije.

Da li ti svaka flaša vrišti ili samo pojedine?
Ako nije svaka onda je sterilnost posuđa.

Ta coca cola pjena se može dogoditi i zbog čaše u koju točiš iako si sve prije toga dobro sterilizirao.
Čudnovati su putevi pivarski...sve u svemu, nekad je teško dati pravi odgovor.
Buđav lebac

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Post Postao/la Vjeko » uto vel 16, 2016 7:05 pm

cilehr je napisao/la:Okus je ok....fin miris

https://youtu.be/HsBA-AUegM8
Čudo... Na koliko 'c ti je pivo pri istakanju?
Probaj ohladit do jaja pa opet probaj...
Isperi čašu prije usipanja ako si je prao u perilici.

Avatar
cilehr
Postovi: 83
Pridružen/a: sri pro 09, 2015 2:04 pm
Lokacija: Drniš

Post Postao/la cilehr » uto vel 16, 2016 7:51 pm

ova je iz frizidera :oops:
Naravno,casu sam oprao na ruke i dobro isprao vodom.
Veselo!

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » uto vel 16, 2016 9:44 pm

cilehr je napisao/la:Okus je ok....fin miris

https://youtu.be/HsBA-AUegM8
OVO JE NEMOGUCE!!
kazes da si gazirao sa 80 g secera na 16 litara??To ispadne 2.5 grama secera po boci - što je ISPOD svakog prosjeka! Ja gaziram sa 4 grama po boci pa bude fino gazirano ali ne previse, sa 2.5 grama po boci bi bilo JEDVA gazirano, a nikako nebi kipilo van...

Imaš li aerometar? Koliki je bio FG prije flaširanja? To sto je on tebi stajao 20 dana u fermentoru ne znaci da je on gotov - mozda je bilo hladnijih noci pa se kvasac uspavao...Ovo je definitivno flaširano prije kraja fermentacije, koja se nastavila u boci i sad kipi... Pjena je klasični primjer fenomena znanog kao 'kola pjena' :lol:

- Kupi aerometar pa ti se ovo vise nece dogadati. I malo povecaj količinu šećera za gaziranje - makar na 3.5 grama po boci (0.5L boci)
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Avatar
cilehr
Postovi: 83
Pridružen/a: sri pro 09, 2015 2:04 pm
Lokacija: Drniš

Post Postao/la cilehr » uto vel 16, 2016 10:19 pm

evo zasto je meni drag ovaj forum.
Momce falio si to i to,drugi put pripazi i tako.
secer-kuhinjska vaga vjerovatno faljiva barem 10g 8)
aerometar-narucen ima par dana (nes vise falit)
Dragi dobri ljudi samo vi nas mlade i neuke ucite i dalje da i mi mozemo piti lipu pivicu u kuci svojoj. :malosamsipopil: :malosamsipopil:
Veselo!

stane2006
Postovi: 315
Pridružen/a: uto sij 21, 2014 4:55 pm
Lokacija: Orašje

Post Postao/la stane2006 » uto vel 16, 2016 10:31 pm

Slažem se sa Slawonerom i mislim da je glavni razlog coca cola pjene upravo dodatni pad FG-a u flašama, igra slučaja ili ne u zadnjoj turi American Stouta mi se upravo dogodilo to da kada otvorim flašu po malo pjena izlazi van to mi se dogodilo 3 ili četri puta i iz iskustva znam da u tom slučaju nešto nije u redu ili je neka infekcija ili upravo što je kolega opisao.
Kod mene je jednom bila previsoka temperatura fermentacije jednom infekcija a ovaj put upravo pad FG-a u flašama, kad naspem u čašu pjena je fantastična neko vrijeme ali se relativno brzo izgubi (prve flaše koje sam otvarao pjena je bila fantastična).
FG nakon 21 dana fermentacije je bio 1,016 tri dana za redom, jest mi prvi dan mjerenja FG-a malo bilo sumnjivo s obzirom da je na gornjoj granici a očekivao sam niže pa sam malo podigao kvasce sa dna i podigao temperaturu ali i treći dan je FG bio isti pa sam naravno flaširao, pivo je dobro bez ikakvih off okusa ali pjena je skoro coca cola i prekarbonizirano je, izmjerio sam FG iz flaše i on je pao i konsatno je 10-ak dana na 1,013 tako da sam siguran da je ovaj put uzrok loše pjene i prekarbonizacije pad FG-a u flašama :oops:

Avatar
Pop
Postovi: 853
Pridružen/a: pet srp 06, 2012 2:36 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la Pop » sri vel 17, 2016 12:17 pm

Evo jedan moj slučaj što se tiče kipljenja. U pitanju je bila sterilnost i čistoća boca.
Govorim o istoj šarži!!
Ista doza šećera u bocama, mala razlika ne igra ulogu jer ti bocu možeš karbonizirati sa 3g šećera, a možeš i sa 4g šećera.
Ja osobno često gaziram sa 3,5g.
Da se vratim na priču, jedna litraža ide u politrene boce, a druga u ove slawonerove u kojima još nikad ništa nije bilo.
Slawonerove boce otvaram u bilo kojim uvjetima, toplo-hladno i sve u redu, dok svaka 4-ta politrena boca u kojima su prije bile flaširane pive je izlazila pjena. Ali ne kao kod tebe, nego, kad otvorim bocu, kroz nekih 10-tak sekundi pjena izbije lagano van boce.
Znači sterilnost boca je bila u pitanju.
Buđav lebac

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » sri vel 17, 2016 6:24 pm

moguce je i da su prljave boce u pitanju, posto CO2 jako burno reagira sa bilo kakvom prljavstinom!...al opet onda bi pjena morala biti intenzivna, više co2 akcije više pjene...al svejedno mislim da nije čistoća u pitanju...nebi bas iz svake kipilo...mozda je pokoja i dobro oprana??
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Avatar
cilehr
Postovi: 83
Pridružen/a: sri pro 09, 2015 2:04 pm
Lokacija: Drniš

Post Postao/la cilehr » sri vel 17, 2016 8:31 pm

slawoner je napisao/la:moguce je i da su prljave boce u pitanju, posto CO2 jako burno reagira sa bilo kakvom prljavstinom!...al opet onda bi pjena morala biti intenzivna, više co2 akcije više pjene...al svejedno mislim da nije čistoća u pitanju...nebi bas iz svake kipilo...mozda je pokoja i dobro oprana??
dobro oprane i u pecnici nakon toga 20min na 150C
dat je u drnisu par dana blo -10 nocu i fermentacija je stala...meni je drago sto nije infekcija,popio sam par komada vec nadsumicno iz gajbe i nije mi nista :wink:
Veselo!

hrcimir
Postovi: 54
Pridružen/a: sri kol 14, 2013 2:52 pm

Post Postao/la hrcimir » čet vel 25, 2016 9:27 pm

vidim da se zakoturala ova tema o cola pjenici. Na zadnjih par kuhanja sam došao do zaključka koji je iznio slawoner, na svijetlim pivima sve ko bomobnčić, na crnima ovo, bez obzira kaj probao ubacit, prženi neslađeni, obični neslađeni, pahuljice itd. ali vidim da su tu ponuđena rješenja što bi valjalo isprobat.

za ovaj dio efekta zvanog šampanjac, dogodio mi se u prvom kuhanju jer sam krivo odvagnuo pa sam imao oko 6g po boci, dakle ništa čudno :D i dogodilo mi se par puta i to uvijek kad nisam odradio sekundar ili sam to odradio loše i jednostavno ko da co2 ostane zarobljen u toj sili taloga i onda se oće oslobodit pa sve izbacuje van. čišćenje boca uvijek radim isto, pranje i dodatno kipućom vodom i efekt se javlja na svim bocama ili se ne javlja.

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » sub vel 27, 2016 3:58 am

Možda treba samo te tamne sladove/prepečence stavit' odmah u komovnik, a ne u BK, kao što ja npr. radim, pa mi se pjena nikad nije uškrtarila? Ili nije to?
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

kiki
Postovi: 381
Pridružen/a: čet ruj 17, 2015 12:53 pm
Lokacija: Đakovo

Post Postao/la kiki » sub vel 27, 2016 7:19 am

Meni se taj gejzir sa pjenom iz boce stalno događa. Kad otvorim bocu, čaša od 3 dcl mora bit odma u ruci, da pivu mogu što prije istočiti. Ako natočim u čašu od dva deca, pjena iz boce će i dalje izlaziti van iz boce maltene dok sve ne iscuri. Ne mogu reći da sam osjetio nekakav prizvuk infekcije. Tek u prvom kuhanju Pale ale-a.
Što se tiče pjene, relativno se dugo zadrži u samoj čaši, ne izgleda poput Coline pjene, (je ona Tropa de elite tura o kojoj sam pisao, toj pivi fali samo malo šećera da bude skoro prava Coca Cola) bude nešto i lacinga.
Karboniziram sa max 7g po litri a flaširam nakon fermentacije od 21dan. Temp stalna, 19-20C (na to za sad ne mogu utjecati ali uskoro hoću).
Ne moguće da su mi sve boce nesterilne, onda bi bilo i pokvarenih pivi. Nedavno sam počeo zagrijavati ih u rerni. Zna li itko kolku temperaturu mogu podnijeti uopće te boce?
I may be a vegan but i still eat pussy

http://bogbogova.blogspot.hr/

Odgovori