dal vredi te pare

... boca ili bačva pitanje je sad

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
malimiha
Postovi: 495
Pridružen/a: pet pro 19, 2008 1:34 pm
Lokacija: POŽEGA

dal vredi te pare

Post Postao/la malimiha » čet vel 25, 2016 9:52 pm

ovako posto se bavim vinom žrtvovao sam jednu bacvo od 600 lit za pivo
bacva je po meni naj starija i lim je 1 mm tj naj teza je od ostalih od 600 lit pa sam nju izabrao za žrtvu

ovako kolega ima taj tig il kak se vec zove uglavnom moze varit inoks

pa smo tu bacvu cvaknuli na pola pa bi donji dio te bacve posto ima konusno dno bio za ukomljavanje a gornji dio kako nema dna bi navarili lim od 2 mm pa da to bude lonac za kuhanje

e sad ovaj naslov dal vredi te pare znaci poslali smo ponudu na par adresa koje da nam naprave
lim 2mm
2x fi 80 cm
jedan taj puni 80 i drugi sa izrezima za sito
traze 1500kn posao i materijal
dal vredi te pare il da idem na drugu soluciju


kupit 2 kvadrata lima od 2 mm i to radit brusilicama u garazi
dupe �enu krasi a tortu orasi,,

Businessman
Postovi: 154
Pridružen/a: pon pro 08, 2014 8:31 pm
Lokacija: Fericanci

Post Postao/la Businessman » pet vel 26, 2016 10:36 am

Ako si ju capnuo na pola znaci planiras imat posudu za kuhanje 300L? tu kolicinu neces moc zakuhat bez lozista u koje bi upustio tu posudu, to racunaj jos kao dodatni trosak, zatim dal ti taj kolega varilac moze varit pod plinom da bi var bio cist tj da nebude onako prljavo ako me razumijes?

Svaka ideja je dobra al ti ces najbolje znat sta ti se isplati vise kad pogledas sve te ponude, ja sam npr kupio laktofriz 430L platio 1600kn pa nije radilo nije moglo zakuhat preko 100L i tako malo pomalo nadograđuj sve i nakupi se cifra da padnes u nesvjest kao hobist, sve dobro stavi na papir pa odluci

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » pet vel 26, 2016 6:06 pm

da...ja isto mislim da neces moci tu količinu zakuhati ako ti kotao nije uronjen u ložište da ga vatra liže sa svih strana, a ne samo po dnu... Mislim da ti je od vinske bačve inox pretanak da bi ga uranjao u ložište...
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Avatar
isvara
Postovi: 2119
Pridružen/a: sri sij 23, 2013 9:37 am
Lokacija:
Kontakt:

Post Postao/la isvara » pet vel 26, 2016 7:24 pm

stjenka mu je 1mm

deblje nego inače na inoxicama
ali za vatru može proći pošto je tekućina unutra pa se neće pigati jer ne može doseći temperaturu veću od 105 stupnjeva
ali bi je trebalo pojačat sa nekim prstenovima
Pivo teče bubrezi se liječe !

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » pet vel 26, 2016 7:34 pm

dobro da...1mm je dosta deblje nego onaj tanki lim koji je inače na inoxicama vinskim... Ali opet iz nekog mog iskustva - naše ložište je od 5mm lima i kad 'malo' pretjeramo sa loženjem on se zažari do te mjere da svijetli u mraku :lol:
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Avatar
malimiha
Postovi: 495
Pridružen/a: pet pro 19, 2008 1:34 pm
Lokacija: POŽEGA

Post Postao/la malimiha » sub vel 27, 2016 10:04 am

drugo je kad je posuda napunjena vodom npr jesi kad bacio plasticnu bocu punu vode u vatru i koliko joj treba da se iastopi a npr prazna ce odma planuti

a taj kotao od 300 lit je dosta plitak a širok tak mislim da bi morao zakuhat
mislim da je visina 75 a promjer 80 cm
dupe �enu krasi a tortu orasi,,

Avatar
malimiha
Postovi: 495
Pridružen/a: pet pro 19, 2008 1:34 pm
Lokacija: POŽEGA

Post Postao/la malimiha » sub vel 27, 2016 10:06 am

Businessman je napisao/la:Ako si ju capnuo na pola znaci planiras imat posudu za kuhanje 300L? tu kolicinu neces moc zakuhat bez lozista u koje bi upustio tu posudu, to racunaj jos kao dodatni trosak, zatim dal ti taj kolega varilac moze varit pod plinom da bi var bio cist tj da nebude onako prljavo ako me razumijes?

Svaka ideja je dobra al ti ces najbolje znat sta ti se isplati vise kad pogledas sve te ponude, ja sam npr kupio laktofriz 430L platio 1600kn pa nije radilo nije moglo zakuhat preko 100L i tako malo pomalo nadograđuj sve i nakupi se cifra da padnes u nesvjest kao hobist, sve dobro stavi na papir pa odluci
da ima onaj argon il tak nest, vec mi je vario neke stvari na preši za grožđe (preša je od inoksa) tak da bude uredno zavareno
dupe �enu krasi a tortu orasi,,

Businessman
Postovi: 154
Pridružen/a: pon pro 08, 2014 8:31 pm
Lokacija: Fericanci

Post Postao/la Businessman » sub vel 27, 2016 12:41 pm

drago mi je da si optimist, kao i ja, jos si i vinar kao i ja hehe ,dzaba nam optimizam jer identicnu situaciju imam u zadnjih pola godine ,isto posuda siroka 96cm a visoka 64cm ako se nevaram i nije radilo pa sam kao i ti bacio se u konstruiranje vlastitog kotla, nakon borbe sa raznim tamburama od 28kw pa do 56kw, sve je uzalud ako nemas loziste, znaci fucking kotlenku jer sva toplina se gubi sastrane i nemoze zakuhat vise od 100L u mom slucaju... a nece puno vise ni u tvom vjeruj mi, najisplativije rijesenje ti je po mojoj preporuci firma Celik Remont iz Orahovice, 0989814965, meni su izradili loziste prema mom laktofrizu i dimovodne cijevi , nisu skupi ,sve dogovoris i imas pravu stvar! za koji dan cu testirati novi kotao pa cu znat rezultate jel to to ili je kifla opet,...

g. Isvara je bio i vidio kotao pa njega pitaj...

Avatar
malimiha
Postovi: 495
Pridružen/a: pet pro 19, 2008 1:34 pm
Lokacija: POŽEGA

Post Postao/la malimiha » sub vel 27, 2016 2:45 pm

Da ali ja to mislim kuhat na drva ne na plin ,i da uzidat cu loziste i gore neki plocevinu ko na šporetu na drva
dupe �enu krasi a tortu orasi,,

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » sub vel 27, 2016 5:51 pm

iskreno mislim da to nece funkcionirat...nije to baš lončić od 25 litara. To treba vatra lizat sa svih strana da bi to zakuhalo...
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Avatar
isvara
Postovi: 2119
Pridružen/a: sri sij 23, 2013 9:37 am
Lokacija:
Kontakt:

Post Postao/la isvara » sub vel 27, 2016 6:46 pm

upravo tako !
ja sam se jednom pravio pametan .... da ne začađim lonac od 100 litara...
išao sam kuhati paradajz sos 80 litara
stavio sam lonac na željeznu pločevinu a lonac na nju
ložio sam ispod ko sivonja, potrošio hrpu drva ....
nakon sat vremena ... temperatura je bila 60 stupnjeva
i neće gore.....
na kraju sam sve to skinuo i stavio na vatru
i dalje se jako sporo penjalo


veliki je gubitak temperature ... i potrošnja energenata
ako ne postoji ložište :idea:
Pivo teče bubrezi se liječe !

Avatar
malimiha
Postovi: 495
Pridružen/a: pet pro 19, 2008 1:34 pm
Lokacija: POŽEGA

Post Postao/la malimiha » sub vel 27, 2016 11:26 pm

a vidit ce mo za prvu ruku kako sam i do sad kuhao je kazan za rakiju od 120 lit ovo sam prvenstveno radio posudu za ukomljavanje s laznim dnom a od drugog djela ono nek bude lonac ak nist bice bacva za fermentaciju hh


a i ja sam prije radio znaci u kazanu volumena 100 lit skuham sastojke za 200 lit
tj ukomim jecma za 200 lit piva i sladovinu zakuham sa hmeljem u100lit vode i kad idem hladit dodam odma jos 100lit vode ,,znaci kuhao sam koncentrat pa onda sladovinu razredio i bilo je ok
dupe �enu krasi a tortu orasi,,

Businessman
Postovi: 154
Pridružen/a: pon pro 08, 2014 8:31 pm
Lokacija: Fericanci

Post Postao/la Businessman » ned vel 28, 2016 1:54 am

Moj kotao i je napravljen za drva, stane pola kubika u loziste mora da ce grijat jebacki al vrijeme ce pokazat pa cu dat izvjestaj kako je proslo upravo da skratim muke svim pivarima koji kroz to prolaze... i da... i ja sam zidao tj poslozio sam cigle oko kotla nebili si napravio privremeno plašt oko kotla i tad sam primjetio veliku razliku u ucinkovitosti tako da ovo sa sistemom ploca kao na sporetu i gore lonac odmah eliminiraj , nema teorije da to radi , izracunaj si samo kolika se povrsina odozdo grije a koliko se okolo hladi??? 3x vise se hladi, zato svi kotlovi i jesu upusteni u kotlenku da posvuda grije...

sorry sto smo te napali XD

Avatar
malimiha
Postovi: 495
Pridružen/a: pet pro 19, 2008 1:34 pm
Lokacija: POŽEGA

Post Postao/la malimiha » ned vel 28, 2016 1:50 pm

hhh nema veze samo napadajte hhh
dupe �enu krasi a tortu orasi,,

Avatar
malimiha
Postovi: 495
Pridružen/a: pet pro 19, 2008 1:34 pm
Lokacija: POŽEGA

Post Postao/la malimiha » ned vel 28, 2016 1:52 pm

druga stvar ako bi radio to ložište od lima kako napraviti totalni ispust
dupe �enu krasi a tortu orasi,,

Odgovori