Jako slaba karbonizacija

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » uto tra 05, 2016 4:58 pm

ovisno o stilu od 6 do 8g

englezi 6
ameri 6,5-7
lageri i pšenica 8
save a tree - drink beer

Avatar
Tuff Gong
Postovi: 381
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 11:01 am
Lokacija: Novi Zagreb

Post Postao/la Tuff Gong » uto tra 05, 2016 8:01 pm

Ja osobno porter 6g, APA i sl. 8g.

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la grga-osijek » uto tra 05, 2016 8:45 pm

cro_blade je napisao/la:Mene zanima proračun koliko šećera po litri kad se radi cold crush jer je pri 20 i pri 8 stupnjeva velika razlika u količini?
Koliko vi stavite po litri? 8g?
Stavljaš ga količinski isto ovisno o stilu a odokativno -univerzalno 6,66 gr -po meni, inače 8 gr.
Inače cold crush možeš raditi i sa primarom i sekundarom.
U prvom slučaju ostaje ti u startu pri flaširanju više pivski čarobnjaka koji odrade svoj posao u relativno kraćem roku .
Kad radiš sekundar dodatno si kvasce reducirao i ono preostalo (dovoljno)
treba malo više vremena da te zadovolje.
Najbrža turbo -karbonizacija ti je na 20-setak stupnjeva uz 3 salta boca svaki drugi dan.
E sad ako želiš manje taloga (bistrije) bolje je pretočiti iz prim. u sek.i onda crushat.
Koristi običan šečer( nikakva razlika) a ako se zajebeš, kao ja davno, pa uduplo (ako otapaš a ne sipaš pojedinačno u svaku bocu) tada pij prije nego počne nekontrolirano kod otvaranja pjena svršavati.
I još jedna stvar, odakle si -lokacija (radi izrade geog.-koncentracije pivara)
Bolje malo pivo nego veliko hvala

Avatar
1rice
Postovi: 455
Pridružen/a: sub stu 03, 2012 11:19 am
Lokacija: st

Post Postao/la 1rice » sub tra 09, 2016 10:24 am

racunas sa najvisom temperaturom na kojoj je bila piva posli burne fermentacije.
npr. fermentiras na 18C pa dignes na 20C za diacetil rest i onda cold crash na 1,5C. u tom slucaju racunas sa 20...
Homer Simpson je napisao/la:Ah, beer, my one weakness. My Achilles' heel, if you will.

Avatar
cro_blade
Postovi: 43
Pridružen/a: čet sij 29, 2015 4:57 pm
Lokacija: Rab

Post Postao/la cro_blade » pon tra 25, 2016 4:53 pm

Odrađen coold na 3 stupnjića. Pivo lijepo gazirano samo što pjena brzo padne ali u pivuima dovoljno mjehurića...ABA
Ni Karlovačko ni Ožujsko nego domaće!!!

Baldrick
Postovi: 61
Pridružen/a: pet ožu 10, 2017 10:22 am

Re: Jako slaba karbonizacija

Post Postao/la Baldrick » pet sij 17, 2020 8:12 pm

Jel moze alkohol ubit kvasac, tocnije boubon (200mL) u 10L pive? Kvasac Gunar skare kveik

Radio neki stout za bozic, 10L dio s tinkturom vanilije u bourbonu, drugih 10L zacini razni i isto toliko bourbona.
Flaširao prvo po kalkulatoru s 4g/L(to prije nikad nisam radio). Nije se ništa skarboniziralo dosta dugo a flase sam stavio na sobnu temp, kasnije cak pokraj radijatora, i rotirao ih.
Ponovno sam sve otvorio i sflasirao s 6.5g/L. Danas probao nakon 6 dana, na ovoj s vanilijom skroz malo co2, maltene nimalo, a na ovoj drugoj nimalo.
Dnevno jednom okrenem flase da se podigne kvasac ak ga uopce ima, vjerovatno sam i s tim okretanjem vec zajebo okus.

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: Jako slaba karbonizacija

Post Postao/la Toples » pon sij 20, 2020 1:20 pm

kvasac nisi ubio s malo alkohola, to nije problem sigurno
save a tree - drink beer

Baldrick
Postovi: 61
Pridružen/a: pet ožu 10, 2017 10:22 am

Re: Jako slaba karbonizacija

Post Postao/la Baldrick » pon sij 20, 2020 3:18 pm

Onda nemam pojma, ostavit nek stoje par tjedana i sta bude. Po sjecanju kad sam topio secer, premalo vode sam stavio, pa mozda nije bilo jednako u svim flasama.
Al opt sad ponovno sam direkt u flase ubacivao cukar, mora pojest nest

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: Jako slaba karbonizacija

Post Postao/la Toples » pon sij 20, 2020 3:23 pm

men ije frend dao boce koje se nizu 6 tjedana izgazirale. Ja sam ih svakodnevno okrenuo jednom i za 10 dana je sve bilo gazirano :pivo:
save a tree - drink beer

sekipivac
Postovi: 21
Pridružen/a: sri ožu 11, 2020 9:01 pm

Re: Jako slaba karbonizacija

Post Postao/la sekipivac » čet srp 16, 2020 10:32 pm

Ima li neko iskustva s kveikom (oslo) i flaširanjem? Nakon 12 dana u boci gaziranost je jako slaba. Gazirao s dekstrozom 6g/l. Pivo se trenutno nalazi na temperaturi preko 20°C.
Negdje naletjeh na sljedeće:
If you want to bottle the beer, be aware that some of the kveiks flocculate so hard that they literally stick to the bottom. If there's no yeast left in suspension you won't get any carbonation. So you may want to add another yeast to get the carbonation.
Zadnja izmjena: sekipivac, dana/u pet srp 17, 2020 9:41 am, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Jako slaba karbonizacija

Post Postao/la Poljo » čet srp 16, 2020 11:45 pm

Procitao sam o toj flokulaciji vise puta, ali nisam ju nikad vidio jos. A kuham s raznim kveikovima vec oko 2.5 godine.
Bez neke zesce filtracije u pivama s normalnim postotkom alkohola koja nisu stajala vise od pola godine u fermentoru, jako tesko da nece biti dovoljno kvasca za refermentaciju.
slika

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Jako slaba karbonizacija

Post Postao/la Poljo » čet srp 16, 2020 11:59 pm

slika
Ubacio sam tvoje brojeve u kalkukator. 3g/l i 20°C i kaze da je to 1.54 volumes karbonizacije.
To ti je tocno sto si i dobio. Jako slaba gaziranost. Slabija cak i od najnize razine nekih stoutova koji su obicno jako slabo gazirani.

Mozda ti je netko dao gramzu po boci koju si rastegnuo na litru.

Po 762. put. Koristite https://www.brewersfriend.com/beer-priming-calculator/ i prestanite flasirat pivo po "baba kulasusa je bacila grah i pao je na 7"
slika

sekipivac
Postovi: 21
Pridružen/a: sri ožu 11, 2020 9:01 pm

Re: Jako slaba karbonizacija

Post Postao/la sekipivac » pet srp 17, 2020 1:04 am

Greskom sam napisao 3g/l, mislio sam po boci. Dakle, 6 g/l :wink:

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Jako slaba karbonizacija

Post Postao/la Poljo » pet srp 17, 2020 7:05 am

Je li to tako u svim bocama ili samo nekima? Jel moguce da ti cepovi ne drze?
slika

sekipivac
Postovi: 21
Pridružen/a: sri ožu 11, 2020 9:01 pm

Re: Jako slaba karbonizacija

Post Postao/la sekipivac » pet srp 17, 2020 9:38 am

Ne bih rekao, provjeravam čepove rukom nakon cepljenja da li se okreću, a i uglavnom ove boce što sam probao su swing top boce. Mislim da one svakako dihtaju bolje nego krunski cepovi.

Dosad nisam imao problema, ali sam radio s us05 i obični šećer, i za 12 dana to bude gotovo. Sad sam promjenio kvasac i šećer, uzeo dekstrozu i pokušao s njom gazirati (navodno brze odradi). Da li je moguće da s njom nije nešto u redu?

S druge strane, i ja mislim da bi unutar boca trebala biti dovoljna količina kvasca, jer kad okrenem boce, s dna se podigne mali talog (manje nego kod us05), ali opet mislim da bi trebalo biti dovoljno.

Ne znam šta još može utjecati na refermentaciju.

Inače, pivo je ispalo korektno, okusom i parametrima.

Odgovori