Ekser pivo - kuhanja

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Post Postao/la Vjeko » čet ožu 24, 2016 3:00 pm

hehe da, glavnina je završila kao smash (cca 60l), dok sam dio osuhohmeljio (cca 20l), poslije plakao što nisam i više

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Slad

Post Postao/la Vjeko » sri ožu 30, 2016 11:19 pm

Punac je donio nekakav slad iz sela, ne zna puno o njemu, osim da je to 'hmelj od Laletovog rođaka koji nešto radi za te iz Gradiške što ti tam, da, to'.

Donio je još i dvije druge vreće, 'od Beše' i 'od Kapla', al to je pravi stočni ječam, rekao bih po testu mljevenja, ugriza, a i potvrdu sam dobio za Bešin jer sam bio kod njega na rakij...ovaj, utvrđivanju činjenica metodom intervjua.

Međutim, ovaj 'od Laleta' me kopka, jer kao da ima klicu po sredini, može se zagristi i ima slatkast okus. U usporedbi s baznim NG pilsnerom, malo je žilaviji, ili vlažniji, te nešto svjetlije boje. Do Laleta ne uspjevam doći. Dobili smo 27,5 kg ove misterije.

Ima li kakav znalac da bi znao iz ovog zrnja gatati sudbinu? Liči li ti to na pivarski slad, o znalče? Konkretno me zanima ako stavim 50% baznog NG i 50% ovog, preporučaš li isto, ili imaš bolji prijedlog za utvrđivanje škroba, konverzije, enzima etc, npr samo na 1 litri sladovine iz ovoga neka jodna proba ili slična vradžbina?

Selo čeka svoje pivo, kad je već donijelo prinos, jelte, pa pomozte braćo, sestre i ostala rodbino pivari da ne završim natafunjan katranom i perjem viseći s najveće bandere u selu...
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Zadnja izmjena: Vjeko, dana/u čet ožu 31, 2016 1:40 pm, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » sri ožu 30, 2016 11:51 pm

:lol: :lol: :pivo3: :hmelj: hehe . vjeruj mi da osjećam tvoju brigu i trepet.
kolko nas ima , valjda ćemo smislit način za test. zasad reci da si osnoval komisiju koja će predat uzorke agenciji čiji institut jedini ima ingerencije sročit mišljenje i analizirat sadržaj e prema direktivi svemirske .... ako dozvoli naše ministarstvo , khm,khm . uff

sreća je da uvijek imaš bar dvije mogučnosti . do čitanja zasad . Ž

Chvembo
Postovi: 183
Pridružen/a: sri kol 04, 2010 12:13 pm
Lokacija: Bistra

Post Postao/la Chvembo » čet ožu 31, 2016 7:11 am

Pa uzmi 0.5kg ovog misterioznog slada, samelji ga i doma u kuhinji na štednjaku ukomi u 2L vode, nakon ukomljavanja isperi s još 2L. Ne treba ti vreća, nego za cijeđenje uzmeš cjedilo za juhu. Na kraju imaš oko 3.5L sladovine. Izmjeri gustoću, na 3.5L sladovine od 0.5kg slada bi trebala biti 1.030-1.035 i lijepo slatka, ako to dobiješ imaš dobar bazni slad u rukama. A ova mala sladovina nije za baciti, to ti je fino za starter kvasaca za seosku pivu! Prokuhaš samo bez hmelja, ohladiš i kvasce unutra da se množe.

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Post Postao/la Vjeko » sub tra 02, 2016 12:01 pm

Breeeeeewdaaaaaaay!
Odustao od Seoskog, u naletu proljetnog raspolozenja odlucili smo priredit jedan Elderflower Ale, da se potrose zalihe bazge od prosle godine...
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la grga-osijek » pon tra 11, 2016 12:02 pm

Vjeko je napisao/la:#15 Poschegger Altbier
(iliti naša verzija Petrinog Altbier recepta)

Prvi pokušaj hibridnog piva, nakon uspostave kontrolirane fermentacije, no od klasičnog alta se razlikuje hmeljem (bilo je krajnje vrijeme da dokrajčimo Cascade, a i zgodan alibi za eksperimentiranje), te kvascem, stoga ga i nazvasmo drugačije. Ono što jesmo zadržali je lageriranje ale piva, znači prvih tjedan dana 16'C, nakon toga prebacivanje u sekundar i 2 dana 18'C, a zatim spuštanje po 1'C svaki dan do cca 5'C par dana, zatim flaširanje/kegiranje.

slika

Batch 120l

22kg NG pilsner (5 EBC)
5kg Munich (15 EBC)
1kg Caramel/crystal malt 60L (118 EBC)
0,2kg Carafa III Special (1400 EBC)
Lakše ukomljavano, 120l 75min na 64'C, ispiranje 50l 20min na 75'C kuhano 90 min.
--
100g Cascade (6,7%) - 60min (ja ja, das ist nicht Deutch hoppen, wir sind sehr bezobraznisch...)
200g Cascade (6,7%) - 25min
--
Overpitchano US05 slurrijem od prethodne ture.
S vodom pimplali nismo, 2016. će nam biti Godina vode, samo smo pž pipovaču nalili.

OG: 1.050 FG: 1.007 ABV: 5,6% IBU: 36

slika

Pivo sam nosio i kod Petre na veći broj uzastopnih testova u svrhu detaljne analize i usporedbe s njegovim originalom. Rezultat je bio da smo popili sve uzorke, i opet ćemo čim nam se ukaže prilika. Hvala još jednom Petri na pomoći oko mažnjavanja njegovog recepta :zivjeli:
Vjeko jeli to to iz OS
Bolje malo pivo nego veliko hvala

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Post Postao/la Vjeko » pon tra 11, 2016 1:23 pm

Je, s tim da fali zadnji korak - odlezavanje u kegu 6 mjeseci :)
Ovo je naravno altbier mutant, za pravu stvar bi trebalo koristiti spalt ili slican hmelj, te odgovarajuci kvasac. To ako zelis biti u stilu, no ako zelis dobiti ono pivo s krigle, to je to. Zasto cascade za gorcinu? Tada nam je ostalo cascadea koji je u tom trenutku vec bio neko vrijeme u koristenju pa sam odlucio da cu ga s tim kuhanjem dokrajciti... Inace nema smisla ga 'bacati' za gorcinu, jelte...

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la grga-osijek » pon tra 11, 2016 1:29 pm

Želim dobiti ono što sam pio najbliže što može .
Ti , Kiki, I onaj gusarski stout od Mancea ste prvi na listi.
Bolje malo pivo nego veliko hvala

Avatar
timi
Postovi: 460
Pridružen/a: ned svi 05, 2013 7:07 pm
Lokacija: Osijek

Post Postao/la timi » pon tra 11, 2016 1:37 pm

ja, nazalost, ovo pivo nisam stigao probati. ostavio sam ga kao "secer na kraju" radi zgodnog dizajna etikete i na kraju sam ostao i bez piva. zapricao se kod sanka i to je to.
:(

grga, s obzirom da ovo nisam probao rekao bih da su nam ukusi, sto se tice ostalog, vrlo kompatibilni.

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la grga-osijek » pon tra 11, 2016 1:56 pm

Pošto je nestašica ovih skupih hmeljeva ( Hallertau perle, spalt a bogami ni
tettnanger) ide na čekanje . Za kvasac ču kao i ti poluludi sluri 05 ili mix Saflager S23- US 05 i tada krenuti odozdola sa fermentacijom .
Bolje malo pivo nego veliko hvala

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Post Postao/la Vjeko » ned svi 01, 2016 2:50 pm

Pripreme za Kriglu... Opet Altbier mutant, i opet neki eksperimenti s recepturom :zivjeli2:
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » ned svi 01, 2016 6:31 pm

taj tvoj alt je meni fantastican!
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Post Postao/la Vjeko » ned svi 01, 2016 10:13 pm

Uf je, rado ga se sjetim... Da mi nije Petro otvorio oci svojim altom, tko zna kad bih naletio na nj.
Sad cemo vidjeti kako ce ovaj ispasti, ima dovoljno do krigle i da malo odstoji na lageriranju.

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Post Postao/la Vjeko » sub svi 07, 2016 12:31 am

Malo se zahebavamo... Prvi maj je okasnio ove godine :)
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Post Postao/la Vjeko » sub svi 28, 2016 7:01 pm

Pivica stara 6 mjeseci... Isto jedan iz serije lageriranih aleova, necu ga imenovat da ne grijesim dusu :) hibridno svijetlo, od milja Hibro
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Odgovori