Herms i CFC

rubrika za fotke opreme, piva, opise kako ste napravili neki komad opreme i sl.

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

sina022
Postovi: 360
Pridružen/a: pon svi 28, 2012 12:55 am
Lokacija: ši

Post Postao/la sina022 » čet lip 09, 2016 11:31 pm

handinho je napisao/la:Preporucio bi ti da sve te mufe zavaris jer sam imao slicne brtve kao i ti, ali u praksi se pokazu da su govno (pogotovo kad ukomljavas pa krene curit). :D
imao sam i ja te brtve pa su bili dobre i spojevi postojani :)

sina022
Postovi: 360
Pridružen/a: pon svi 28, 2012 12:55 am
Lokacija: ši

Post Postao/la sina022 » čet lip 09, 2016 11:33 pm

Don Genovese je napisao/la:SSRov hladnjak stavi na vanjsku stranu kutije (izbuši rupu) jer će ti sva elektronika "zakuhat", ili izbuši dvije rupe nasuprotne na kutiji i na jednu ventilator ugradi.
to sam primjetio da grije, stavit cu ga u posebnu manju kutiju

sina022
Postovi: 360
Pridružen/a: pon svi 28, 2012 12:55 am
Lokacija: ši

Post Postao/la sina022 » čet lip 09, 2016 11:37 pm

didibau je napisao/la:Jako lijepo. I ja završavam nešto slično.
Osobito je dobra unutrašnjost upravljačke kutije. Profi.

Ne vidi se dobro jel ti SSR ima hladnjak.
Ja sam složio bez hladnjaka pa se jadan SSR rastopio (grijač mi je 4,5KW).
gledao sam malo ovoga kolega sta radi ormare kako on to sve slozi u ormar, pa sam malo kopirao sta se moglo kopirati u ovu malu kutiju :)

ovo crno ispod (bijelog) ssr-a je hladnjek i na "podu" kutije je aluminijski lim od 2-3mm

sina022
Postovi: 360
Pridružen/a: pon svi 28, 2012 12:55 am
Lokacija: ši

Post Postao/la sina022 » čet lip 09, 2016 11:41 pm

svabac je napisao/la:Izgleda stvarno odlicno!

Znas li mozda koliko te otprilike novaca izaslo sve skupa?
to bi ti trebao pitat ovog prijatelja koji je vecinom financirao izradu, mislim da je nekih 6500-7000kn, skupi se toga

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » čet lip 09, 2016 11:44 pm

sina022 je napisao/la:
Don Genovese je napisao/la:SSRov hladnjak stavi na vanjsku stranu kutije (izbuši rupu) jer će ti sva elektronika "zakuhat", ili izbuši dvije rupe nasuprotne na kutiji i na jednu ventilator ugradi.
to sam primjetio da grije, stavit cu ga u posebnu manju kutiju
I regulatori se griju, i osigurači, i spojevi na kraju krajeva, zbuši rupe i ventilator, najmanji problem. Imaš IP65 minimum, sve dihta.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

sina022
Postovi: 360
Pridružen/a: pon svi 28, 2012 12:55 am
Lokacija: ši

Post Postao/la sina022 » pet lip 10, 2016 8:28 am

sad kad malo razmislim, mogao bi i to napravit, samo sta sam slab s mjestom u kutiji pa moram naci neki uski ventilator manjih dimenzija

pklicov
Postovi: 852
Pridružen/a: sri vel 20, 2013 10:11 am
Lokacija: Zagreb, Dubrava

Post Postao/la pklicov » pet lip 10, 2016 10:09 am

Nabavi si inox mufe i daj bravaru da ti sve fino povari i zajebi ove messing kromirane prijelaze

Avatar
nikac
Postovi: 265
Pridružen/a: sub lis 06, 2012 5:16 pm
Lokacija: Đakovo

Post Postao/la nikac » pet lip 10, 2016 11:04 am

Svi hvale HERMS ... Ja cu reci bravo za CFC ima i na njemu posla ..

Što se tice hermsa dao si si truda svaka ti dala , trebaš sad samo vidjeti jel sve šaljka ... jedno je na "papiru" drugo je u praksi ...

Mislim da si mogao napraviti da ti HLT bude i u manjoj bačvi ... manja potrošnja struje , manje se vode zagrijava,

a sto se tiće MLTa on ti je trebao biti veci pošto apetiti rastu i nemaš baš puno mjesta za slad i vodu ...
a najlakše je povećati bačvu za kuhanje i naravno imaš više komocije pri radu ...

eto .. moje mišljenje .. :indianabeer: :zivjeli2: :zivjeli: :pivo4: :pivo3:

p.s. stol ti je mrak :twisted:
:pivo4:

sina022
Postovi: 360
Pridružen/a: pon svi 28, 2012 12:55 am
Lokacija: ši

Post Postao/la sina022 » pet lip 10, 2016 2:11 pm

nema toliko posla oko cfc-a, to se sve u par sati napravi, treba samo dvooje ljudi jer ne mozes bas sam s 10m cijevi baratati

kad uspijes nabaviti sve djelove koji trebaju za slozit herms i cfc, to je nekih 80% posla zavrseno, onda ostane samo pospajat sve

danas je dostavljacka sluzba donila sirovine pa cemo vidit uskoro jel sve sljaka

recept je ovakav:

5,7kg pšenični slad
2,5kg munich
2,1kg NG
0,5kg crystal
0,25kg chocolate

33g Perle 60min

kvasac WB-06 (2 vrecice)


zasad cemo se zadovoljit s ovim kapacitetom, a jednog dana ko zna

munja
Postovi: 294
Pridružen/a: sri vel 27, 2013 10:05 am
Lokacija: Šibenik

Post Postao/la munja » pet lip 10, 2016 2:23 pm

dobar recept za viditi oce li se stopat lazno dno :)

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » sub lip 11, 2016 12:31 am

sina022 je napisao/la:sad kad malo razmislim, mogao bi i to napravit, samo sta sam slab s mjestom u kutiji pa moram naci neki uski ventilator manjih dimenzija
Makni doljnju lijevu kabelsku policu, nek se vide žice, a da ima propuh, i tu probuši rupu (ili više rupa npr. 10x 10mm) za izlaz zraka, a na drugoj strani rupu dolje desno ispod rednih stezaljki probuši rupu za ventilator, i stavi ventilator izvana (babama iz brijačnice to puno sofisticiranije izgleda) . Valjda na kojem temp. regulatoru imaš 24VDC/0,5A pomoćno napajanje kao izvor, pa na ebayu kupiš kakav ventilatorčić 24vDC/0,2A promjera 50-80mm:
http://www.ebay.com/itm/9cm-90mm-24VDC- ... SwFqJWrARe
ili kupi ovaj "VENT 220V 80X80X25 BR.840" s ove stranice:
http://www.elmatis.hr/Products.aspx?categoryId=243
ili koji od ovih:
http://www.chipoteka.hr/pretraga/?keywo ... ilator+220
http://www.chipoteka.hr/poslovnice
ili ventilator na 12VDC i adapter 230VAC//12VDC/1A koji staviš u kutiju.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

munja
Postovi: 294
Pridružen/a: sri vel 27, 2013 10:05 am
Lokacija: Šibenik

Post Postao/la munja » sub lip 11, 2016 10:23 am

sina022 je napisao/la:jedan detalj koji se ne vidi na slikama
spojevi na bacvama su radjeni sa spojnicama (mislim da se to zove nipel), koje imaju puni navoj
sa unutarnje strane je silikonska brtva i sajba(=podloska), a sa vanjske samo sajba
u uputama za sastavljanje brewpotova od blinchmana sam nasao recenicu di kaze da ce brtva pustati ako se stavi sa unutarnje strane :!:
NOTE that the o-ring and retainer goes on the
OUTSIDE of the pot. Installing it on the inside of the pot will cause it to leak!!
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » sub lip 11, 2016 11:18 am

munja je napisao/la: ... u uputama za sastavljanje brewpotova od blinchmana sam nasao recenicu di kaze da ce brtva pustati ako se stavi sa unutarnje strane :!: ...
Pa stavi O-ring i brtvu s unutarnje strane stijenke posude, pa ćeš imati kontra situaciju i isto kontra zahtjeve.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Zvone
Postovi: 145
Pridružen/a: sri vel 20, 2013 3:29 pm
Lokacija: Šibenik

Post Postao/la Zvone » sub lip 11, 2016 7:24 pm

Meni isto pušta ako stavim sa unutarnje strane, pa sam stavija vani. Samo šta onda dobiješ dodatni problem šta moraš zabrtviti ne samo između nipela i stijenke bačve, nego i između šajbe i nipela (šta unutra nije problem). To sam rješija ka i ekipa na Electric Brewery - uzmeš još dodatnu šajbu čiji je unutarnji promjer jednak vanjskom promjeru brtve, čime spriječiš deformaciju iste, i sve šljaka :)

sina022
Postovi: 360
Pridružen/a: pon svi 28, 2012 12:55 am
Lokacija: ši

Post Postao/la sina022 » pet lip 17, 2016 2:01 pm

Jucer odradjeno prvo kuhanje

Kuhanje je proslo dobro za prvi put

CFC je ohladio sladovinu na 26°C, razlog tome je vjerojatno taj sto je pritisak vode bio slab (smanjen je reducir ventilom jer se valjda mjenja pa pravi probleme), ali ima jedna spina u dvoristu koja je spojena prije reducir ventila, pa cemo drugi puta spojit na nju pa ce valjda biti dobro; i drugi razlog vjerojatno sta su cijevi plitko. A mogao bi se i smanjit protok sladovine kroz CFC na ovom ventilu na pumpi pa bi se i time postiglo bolje hladjeje sladovine

Nekih drugih problema nije bilo

Jedino mi je malo neprakticno bilo prespajat crijeva kad se pretace u bacvu za kuhanje i kod ispiranja, pa mislim da cemo ubacit jos jedan T-komad i ventil na desnu pumpu da bude malo prakticnije

Temperstura u HLT-u je za nekih 3°C veca nago u MLT-u. Mislim da bi to trebalo biti zadovoljavajuće?

Odgovori