Njemačko lager pivo

... koje koristite i gdje ih nabaviti

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

masta
Postovi: 20
Pridružen/a: čet tra 28, 2016 5:17 pm
Lokacija: Split

Njemačko lager pivo

Post Postao/la masta » uto lip 14, 2016 5:26 pm

Pozdrav pivoljupci.
Ja sam protekla 2 mjeseca pripremao teće, bačve,mjerice, crijeva, plin, chillere... i došao je i taj dan. Jako vas molim da mi napišete svoj neki jednostavniji recept, da bi dobio pivo, po prilici kao neki Njemački lager. Nisam baš "fun" puno aromatiziranih piva koje svi promiču. I ajoš jedno pitanje, može li se sve to nabaviti u Lijepoj našoj? Puno vam svima hvala.

Avatar
Zlatko87
Postovi: 257
Pridružen/a: ned stu 30, 2014 9:27 pm
Lokacija: Krapina

Post Postao/la Zlatko87 » uto lip 14, 2016 6:14 pm

Dobro došao! Kao prvo lijepo je vidjeti da se broj pivara stalno povećava. Kao drugo hvalim tvoju želju za nečim netipičnim u vrijeme IPA i aromatičnim piva kak si ti to opisal. Najveća prepreka kod lagera je temp fermentacije koja je ispod 13 stupnjeva. Najbliže nečem sličnom lageru je kolsch temp fermentacije je 16 stupnjeva a i to je dosta nisko za trenutno godišnje doba. Bohemian lager i german ale kvasci od wyeasta fermentiraju na ale temperaturama. Za sve navedene kvasce se moraš raspitati na forumu. Nadam se da sam ti kolko tolko pomogel.

Živjeli!
Sam sebe znutra žderem,
a dobil sam šest kil!
Viš ve kak z litre kila zide!
I onda neš pil!

Avatar
sharkyboy
Postovi: 430
Pridružen/a: sub pro 26, 2015 9:28 pm
Lokacija: Zagreb/Centar

Post Postao/la sharkyboy » uto lip 14, 2016 6:16 pm

vezano za nabavku sirovina...ovdje vodim vise manje sve ducane za koje znam pa pomoc ce sigurno :D

http://www.pivarstvo.info/forum/viewtopic.php?t=5087

p.s. ak nemas uvijete za lager, mozda da napravis neki golden ale koji neces sa aromaticnim hmeljevima hmeljit i gg :D
bolje piva u ruci neg pič*a na grani...Oi!!! živili

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » uto lip 14, 2016 6:49 pm

Evo jedan jednostavan recept za najjednostavniji blond ale (najslicnije lageru)
20l

Slad:
Nova gradiska pilsen - 5kg

Hmelj:
Saaz - 20g - 60min
Saaz - 30g - 15min
Saaz - 50g - 5min

Kvasac:
US-05

5,2% alkohola, 23IBU

Sve skupa u sve za pivo: 96kn + dostava
slika

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » uto lip 14, 2016 7:12 pm

'Ajd sad jedan pravi, najjednostavniji lager recept iz naslova opali :)
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » uto lip 14, 2016 7:25 pm

Ma dolaze nam 30+ temperature, tko ce sad lager fermentirat :D
Zamjeni US-05 sa 2 pakiranja lager kvasca ak mozes to drzat da fermentira na 10°C i eto lagera ;)
slika

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Post Postao/la Vjeko » uto lip 14, 2016 7:33 pm

Ali onda ili 90 min kuhanje (dms), ili dodaj 10% specijalnog (carapils, munich...) i kvit
I coldcrash ili irsku mahovinu, ako ti je do bistrine (ili zelatinu)
Ukomljavaj lakse, 65'c
Fermentacija takodjer, 16-17

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Post Postao/la Vjeko » uto lip 14, 2016 8:51 pm

al da, recimo da sad imam uvjete za lager, šta bi preporučili kao provjereni recept (tj kvasac u prvom planu) kojeg nećemo proliti po rosnoj livadi, kao što jednom jedan pjesnik reče? molim samo ozbiljne lageraše s iskustvom, certifikatom i državnim ispitom u cv-u

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » uto lip 14, 2016 10:07 pm

Je bi ti preporucio IPL sa nekom dobrom kombinacijom amerikanaca tipa sve na C, simcoe, amarillo u omjeru bar 15g/l :D
slika

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Post Postao/la Vjeko » uto lip 14, 2016 10:20 pm

Poljo je napisao/la:Je bi ti preporucio IPL sa nekom dobrom kombinacijom amerikanaca tipa sve na C, simcoe, amarillo u omjeru bar 15g/l :D
Hehe takvo slicno mi je na todo listi, ali prvi hmelj tek na 20min, i samo amerikanci, al i s njima 40 ibua
Neki best of universe jednom negdje...

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » uto lip 14, 2016 11:19 pm

Aaaa, jeste se čovjeku nakekali na temu : njemačko lager iz naslova :mrgreen: , koji je prodao marku nivokazne cijevi ... kako Grga kaže, provjerenome.
Bez puno drljanja:
http://www.brewersfriend.com/2010/08/29 ... all-grain/
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
darioklc
Postovi: 281
Pridružen/a: sri kol 28, 2013 11:28 am
Lokacija: Karlovac
Kontakt:

Post Postao/la darioklc » sri lip 15, 2016 8:12 am

Imam par pitanjca u vezi lagera, možda bi to zanimalo i mastu.
1. Koji kvasac koristiti za lager između 2 koja se mogu lako nabaviti kod nas. Bohemian Lager M84 ili Brewferm Lager?

2. Na kojoj temperaturi fermentirati?
Našao sam nešto ovako od Estera:
11°C 2 tjedna, diacetil rest na 17°C 2-3 dana, lagerovanje 2°C do flaširanja.
Koliko traje to lagerovanje?
Kad je u flašama onda se može čuvati mjesecima na 15tak °C?

3. I nešto oko vode.
Pošto nemam ono čudo za reverznu osmozu i ne koristim soli a imam kao i svi tvrdu vodu.
Da li da pomiješam demineraliziranu vodu sa vodom iz pipe? recimo 50:50, ili samo prokuham vodu i ostavim preko noći.
I da li da dodam nešto sauermalta da sa tim malo snizim pH?

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la grga-osijek » sri lip 15, 2016 9:11 am

Ako nemaš uvjete za fermentaciju , ako ne prilagođavaš vodu , onda ti je sve jedno koji od dva navedena kvasca uzmeš.
Na svakom piše temperaturna tolerancija. (9-15) .
Po meni bez obrađene vode sve je zalud. Mislim dobiješ pivo ali nije to pivo.
PH ,po zadnjim podukama koje sam dobio, ne bi trebao riktati ni sa kiselim sladom ni sa mliječnom kiselinom nego čistom fosfornom.Idealno je 90 posto RO vode ostalo pipovača normalno sve prilagođeno željenom stilu.
Tek tada pale lager ili ale klizi niz grlo bez zamjerki a hmelj i slad te usrećuju više nego bingo dobitak.No bio bi lud da ne probaš. Meni budalaština ALT još leži na mix-u M84 i US-05/15 stupnjeva.
:hmelj: :pivo3:
Bolje malo pivo nego veliko hvala

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » sri lip 15, 2016 11:30 pm

1. Na tvome mjestu bih izabrao M84. Nekako u opisima djeluje ozbiljnije i ima bolju atenuaciju.
http://www.svezapivo.hr/userfiles/file/ ... 0Jacks.pdf
Ne zaboravi da ti trebaju barem dvije vrećice za 23l, točno koliko gore u proizvođačevom linku je navedeno ovisi o OGu, a koliko god piše na stranici SZP, zanemari. Dvaput sam u počecima stavio samo po jednu vrečicu u 20l, pa sam se k'o blenton čudio zašto mi piva nije uspjela, baš :roll: Nakon toga, sve je sjelo na svoje.
2. Pročitaj s linka :) , to sigurno stoji dobro. Ono što mi se ne sviđa je u njihovoj 4. navedenici o reusability. Čini mi se da je to samo navlakuša na "kupuj još".
3. ako miješaš puno demi-vode s malo one iz vodovoda, tad pristojno smanjuješ tvrdoću, ali ti onda nedostaje puno aktivnog kalcija i magnezija za pravilnu fermentaciju i ishranu kvasaca, pa bi Ca i Mg trebalo dodati kao soli. Zato je bolje onda koristiti svu vodu kao demi, a u konačnici ti se najprije isplati kupiti RO (reverznu osmozu) za petsto kuna, ili manje, ako nađeš, pa si miran pet godina (6m3 odradi jedna membrana).
Ili prokuhaj, ako ti je ovo samo eksperiment, a inače kuhaš samo tamnije pive.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

marinho991
Postovi: 61
Pridružen/a: pon stu 06, 2017 3:48 pm
Lokacija: Drivenik

Re:

Post Postao/la marinho991 » čet stu 22, 2018 5:36 pm

Don Genovese je napisao/la:
sri lip 15, 2016 11:30 pm
1. Na tvome mjestu bih izabrao M84. Nekako u opisima djeluje ozbiljnije i ima bolju atenuaciju.
http://www.svezapivo.hr/userfiles/file/ ... 0Jacks.pdf
Ne zaboravi da ti trebaju barem dvije vrećice za 23l, točno koliko gore u proizvođačevom linku je navedeno ovisi o OGu, a koliko god piše na stranici SZP, zanemari. Dvaput sam u počecima stavio samo po jednu vrečicu u 20l, pa sam se k'o blenton čudio zašto mi piva nije uspjela, baš :roll: Nakon toga, sve je sjelo na svoje.
2. Pročitaj s linka :) , to sigurno stoji dobro. Ono što mi se ne sviđa je u njihovoj 4. navedenici o reusability. Čini mi se da je to samo navlakuša na "kupuj još".
3. ako miješaš puno demi-vode s malo one iz vodovoda, tad pristojno smanjuješ tvrdoću, ali ti onda nedostaje puno aktivnog kalcija i magnezija za pravilnu fermentaciju i ishranu kvasaca, pa bi Ca i Mg trebalo dodati kao soli. Zato je bolje onda koristiti svu vodu kao demi, a u konačnici ti se najprije isplati kupiti RO (reverznu osmozu) za petsto kuna, ili manje, ako nađeš, pa si miran pet godina (6m3 odradi jedna membrana).
Ili prokuhaj, ako ti je ovo samo eksperiment, a inače kuhaš samo tamnije pive.
Dakle za recimo 48 L Pilsnera u fermentoru trebale bi barem 4 vrećice kvasca Bohemian Lager M84 da odradi svoje? Da li se onda više isplati raditi starter ?

Odgovori