CFC by tante

rubrika za fotke opreme, piva, opise kako ste napravili neki komad opreme i sl.

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
Ygor
Postovi: 420
Pridružen/a: pon kol 26, 2013 5:38 pm
Lokacija: Osijek

Post Postao/la Ygor » čet stu 21, 2013 10:32 am

Senators je napisao/la: Zanima me da li je nekako moguće iskombinirati lonac bez pipe i CFC i ako da kako?Koliko sam shvatio pumpa od veš mašine ne bi mogla potegnuti sladovinu iz lonca kroz silikonsko crijevo
Kada je usisna strana "suha" ne može.

No ako ju potopiš onda može.

Pogledaj na : http://www.pivarstvo.info/forum/viewtopic.php?t=3881

slike 12 , 13 i 14 kako se ekipa snašla

Avatar
Senators
Postovi: 126
Pridružen/a: pet ožu 29, 2013 10:44 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Senators » čet stu 21, 2013 11:22 am

ekipa, hvala na odgovorima

Avatar
WeizenIwo
Postovi: 104
Pridružen/a: pon pro 22, 2014 10:20 am
Lokacija: Varaždin

Post Postao/la WeizenIwo » sub pro 26, 2015 3:38 pm

Ne znam di da postam pa evo tu. Nakon duuuugo vremena sam složil svoj CFC. Sad treba još jedno vrijeme pričekati da ga testiram budući da pive ima trenutno dosta na lageru.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
jonathan livingston
Postovi: 402
Pridružen/a: pon pro 30, 2013 11:12 pm
Lokacija: zg
Kontakt:

Post Postao/la jonathan livingston » sub pro 26, 2015 8:04 pm

WeizenIwo je napisao/la: Nakon duuuugo vremena sam složil svoj CFC.
Jako lijepo napravljeno!

Daj samo malo opiši koje su dimenzije inox cijevi i ostali materijal. I ono kaj me najviše interesira su uvodnice na izlazu i ulazu inox cijevi iz T-komada. Di si to kupil i kak se to zove?

:zivjeli2:

Avatar
WexZG
Postovi: 451
Pridružen/a: sri tra 29, 2015 3:09 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la WexZG » ned pro 27, 2015 11:23 am

Ovo zgleda PREDIVNO... snimi kakav filmic u testu! 8)

Avatar
WeizenIwo
Postovi: 104
Pridružen/a: pon pro 22, 2014 10:20 am
Lokacija: Varaždin

Post Postao/la WeizenIwo » ned pro 27, 2015 1:55 pm

Znači samo da objasnim da ovaj donji dio cijevi treba višak odrezati.

Inox cijev je promjera 10 mm dužine 10 m (1 m 12 kn). Kupljeno u Oprema uređaji Ludbreg. Cijev plastična iz Peveca 3/4 cola. Mesingani T spojevi su isto iz Peveca jer su jeftiniji bili nego u Bauhausu. Ove uvidnice na krajevima su iz Bauhausa komad 40 kn. To se tam zove ravni zavrtanj i kromiran je. S jedne strane je navoj 3/4 cola, a s druge se to reducira na 3/8 odnosno 10 mm. Znači inox cijev lijepo prolazi kroz to i na kraju se to lijepo zategne viličastim ključem.

Ovo mi je i bil najveći problem u vezi CFC-a kad sam uopće gledal kak se sve skupa skemijati. Bakreni isto postoje svi ti elementi koji se mogu lepo složiti, ali nemam onaj mali plamenik s kojim bi lemil pa mi je to bila komplikacija. Mislim da je inox cijev savršeno rješenje za to jer se te cijevi i koriste za prehrambene tekućine.

Oko inox cijevi sam namotal bakrenu žicu cijelom dužinom. To je žica za struju mislim 1,5 mm2 s koje sam skinul izolaciju. Na svakih 1 m sam lagano zamotal selotejpom tak da se ne pomiče prilikom uvlačenja u cijev. Oni koji rade s bakrom su to opet lemili. Nadam se da ne bu s vremenom taj selotejp postal vidljiv pa bude se videl prek cijevi, ali nema veze.

Inox cijev je išla prilično lako u PVC cijev. Čak nisam niti stavljal tekući deterdžent ili nekakav drugi lubrikant ;-) Nakon toga sam omatal cijev oko kega na podu. To je malo zeznuto, ali se ne treba žuriti tak da svi namotaji budu manje više isti. Uglavnom ispalo je i bolje nego sam mislil da bude.

Sad to još samo treba isprobati. Zasad ga je lepo videti kak stoji pod borom.

Frend pivar Fegi me odmah upozoril da ova PVC cijev nije armirana i da bi mogla puknuti ako se pusti voda, a drugi kraj bude zatvoren. Za to nisam siguran, može biti, ali mislim da bi se prije cijev skinula s mesinganog dijela i obujmice oko cijevi. To bi ionak trebalo biti otvoreno cijelo vrijeme.

Sve skupa je koštalo blizu 500 kn. U to su uračunati i spojevi na crijeva kojih nema na slici. Dijelovi iz Bauhausa su najskuplji, ali tam i imaju najveći izbor svega pogotovo ako trebaš nekaj nestandardno. Treba obići par dućana i u svakom uzmeš kaj je najpovoljnije. Ove ravne zavrtanje niti nisam našel nigde drugde nego u Bauhausu.

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » ned pro 27, 2015 2:39 pm

odlično ti chiller izgleda!
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Avatar
WeizenIwo
Postovi: 104
Pridružen/a: pon pro 22, 2014 10:20 am
Lokacija: Varaždin

Post Postao/la WeizenIwo » ned pro 27, 2015 2:44 pm

slawoner je napisao/la:odlično ti chiller izgleda!
Hvala, hvala... već mi je neugodno :oops: :D

Avatar
fegi
Postovi: 489
Pridružen/a: čet srp 31, 2014 6:15 pm
Lokacija: Čakovec
Kontakt:

Post Postao/la fegi » ned pro 27, 2015 8:08 pm

Vizualno čista desetka!
Ali kak si rekel kod drugog kuhanja nisam otvoril ventil na kraju šlauha i dogodila se eksplozija ko da je lopta puknula. Srećom brzo se to popravi.

Kod pritiska se nije pokazala najboljom. Armirana glatka bila bi bolje rješenje. No možda kod vas pritisak u gradskom vodovodu nije tako velik kao kod mene (5 i više bara)

Ali cfc ti bude jedno veliko olakšanje kod kuhanja.

Samo još da napomenem da ja koristim plastične uvodnice za struju koje su izdržale 30 kuhanja, dakle prolazno, a komad je 5 kuna (35 jeftinije po komadu) A tu ionak neide voda za pivo pa i nije bitno jel krom, inox, mesing i sl. Glavno da voda prolazi nutra i van i da crijev ne eksplodira. Opet tu sam uštedio tako da sam uzeo običan pocinčan t-komad umjesto mesing. Ali vizualno je ovo definitivno vrhunski, a u funkcionalnost ne sumnjam niti malo...

P.S. Baš se lijepo razvija pivarstvo u Sjeveraca :)

P.S. 2 A niko ti ne komentira pivo kraj cfc-a... Ono fino belgijsko?

Avatar
isvara
Postovi: 2119
Pridružen/a: sri sij 23, 2013 9:37 am
Lokacija:
Kontakt:

Post Postao/la isvara » ned pro 27, 2015 11:54 pm

fegi je napisao/la: Ali kak si rekel kod drugog kuhanja nisam otvoril ventil na kraju šlauha i dogodila se eksplozija ko da je lopta puknula. Srećom brzo se to popravi.
meni crijevo nije puklo ali je omekanilo i napuhalo se...
možda bi i puklo da nisam brzo reagirao

pustio sam vodu a nisam otvorio ventil na izlazu od plate chillera :oops: :oops:

da je bilo ono sa armaturom ne bih imao takav problem
Pivo teče bubrezi se liječe !

Avatar
lanko
Postovi: 320
Pridružen/a: ned stu 21, 2010 12:35 pm
Lokacija: Slavonija

Post Postao/la lanko » uto pro 29, 2015 11:46 pm

'eb ga. Ali znamo da je sa armaturom 2€ po m, a bez 1€m.. Pa budi zaboravljiv 😊 :lol:

Avatar
ahrga
Postovi: 430
Pridružen/a: pet kol 20, 2010 1:48 pm
Lokacija: Šibenik

Post Postao/la ahrga » sri pro 30, 2015 7:52 am

okiten je zakon za cfc

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » čet pro 31, 2015 1:55 pm

Zato se voda i pušta od izlaza metalne cijevi, tj. na izlazu CFCa-> hladne sladovine, prema ulazu vruće sladovine, tj. kontra od smjera sladovine (sam naziv kaže: kontraprotočnihladnjak :) ). A ventil za kontrolu protoka vode je od vodovoda prema CFCu, i nema gotovo nikakvog tlaka u plastičnom crijevu, a ono je tada skroz potopljeno iz nutra jer voda ide prema gore ...
Jedina je plindarija ako ti se seljotape od temp. počne odmotavati, pa ti malo zaštopa protok vode. Ali valjda neće.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Toca
Postovi: 72
Pridružen/a: pon ruj 14, 2015 7:28 pm
Lokacija: Vinkovci

Post Postao/la Toca » uto kol 02, 2016 11:46 am

Da ne otvaram novu temu..slažem si cfc na bazi ovog od inoxa od 10mm, i 18mm crijevo,pa me zanima mogu li koristiti ovakvu uvodnicu obzirom da joj je raspon 13-18mm pa ju dotegnuti ili vec kako ili bas mora biti 10-18mm?http://vi.raptor.ebaydesc.com/ws/eBayIS ... 0130751553

Avatar
jonathan livingston
Postovi: 402
Pridružen/a: pon pro 30, 2013 11:12 pm
Lokacija: zg
Kontakt:

Post Postao/la jonathan livingston » uto kol 02, 2016 4:40 pm

Toca je napisao/la:Da ne otvaram novu temu..slažem si cfc na bazi ovog od inoxa od 10mm, i 18mm crijevo,pa me zanima mogu li koristiti ovakvu uvodnicu obzirom da joj je raspon 13-18mm pa ju dotegnuti ili vec kako ili bas mora biti 10-18mm?http://vi.raptor.ebaydesc.com/ws/eBayIS ... 0130751553
Ova nutarnja strana (Cable Range)mora biti od 10mm ili u rasponu od manje do preko 10mm.
A druga strana ima neki navoj 1/2" ili 3/4" ili koji već. Tak da nije to uvodnica od 10-18mm. Imaš toga u bauhausu na vodnom odjelu ak ti je na ruku. :zivjeli2:

Odgovori