PET ambalaža

... boca ili bačva pitanje je sad

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

PET ambalaža

Post Postao/la 400d » sri stu 16, 2011 7:51 pm

volio bih iskustva svih onih koji su flaširali u PET ambalažu. Posebno me zanima da li je neko isto pivo flaširao malo u staklene malo u plastične boce, pa da li je nakon odležavanja primjetio neku razliku u okusu ili ostalim performansama piva?
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » sri stu 16, 2011 7:54 pm

ups, zabunom na tehnikama, pa ovo komotno može na posuđe... sorry
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
tomi2206
Postovi: 59
Pridružen/a: pet srp 09, 2010 7:01 pm
Lokacija: Poreč/Istra

Post Postao/la tomi2206 » sri stu 16, 2011 8:04 pm

Flaširao u Pivske boce staklene i PET ( Žuja i Karlovačko,Jamnica) i u vinske (0,75 i 1L) nisam osjetio nikakvu promjenu u okusu u odonsu na običnu pivsku staklenu bocu ( 0,5L). Čak i ono "boca mora biti smeđa a ne zelena" mi se nije pokazalo točnim.
Svaku bocu operem deterđentom za čišćenje bačvi (DETARTRANT) potom ih još operem kalij bisulfitom (oprema za vinare), a nakon punjenja sve ide na odležavanje u "pivski" ormar ( drveni ormar namijenjen skladištenju piva do upotrebe

okarm
Postovi: 324
Pridružen/a: ned srp 19, 2009 10:15 pm
Lokacija: ZG

Post Postao/la okarm » sri stu 16, 2011 8:27 pm

apsolutno nikakve razlike
neka piva su odlezala i po godinu dana i nije bilo razlike izmedju stakla i plastike... vecinom flasiram u 1,5l od mineralne

Avatar
buky1
Postovi: 1543
Pridružen/a: čet srp 16, 2009 7:48 am
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la buky1 » čet stu 17, 2011 7:47 am

Ja sam na početku flaširao sve u PET, ali nakon nekoliko puta boca ode u k... Izgleda kao da se slojevi plastike odvoje i boca krcka kad ju stisneš.
Probao sam flaširati u svakakve boce, ali najbolje su se pokazale standardne boce od žuje ili karlovačkog ili najbolje smeđe od osječkog.

SVE boce koje su bile za jednokratnu upotrebu pokazale su se loše:

PET se raspada i ostaje miris u njemu koliko god ga prao
0,66 staklene smeđe boce od Finklbrau piva iz lidla su pretanke i pucaju
Grolsch i Sarajevsko sa preklopnim čepom su ok ako se guma mjenja nakon nekoliko flaširanja, inače ne brtve dobro i pivo ne može stajati dugo u njima

Trenutno su dvije bačve od 5lit ( iz Kauflanda ) pune i čekaju da ih popijemo za klanje svinja - njih neću još komentirati jer sam do sada samo jednom popio pivo iz bačve i to za berbu, bio sam pjan i bačva je pukla za 5 min. Zamjerka im je sigurno što se pivo mora popiti u kratkom roku.

Kornelius je prvi puta napunjen Božićnim prije desetak dana i mislim da ću ovih dana probati pivo iz njega pa ću moći više o tome...

Za sada, 0,5 boce standardne visine (zbog čepljenja) su moj apsolutni favorit...

Živili!

Avatar
timi
Postovi: 460
Pridružen/a: ned svi 05, 2013 7:07 pm
Lokacija: Osijek

Post Postao/la timi » uto kol 09, 2016 9:29 am

znam da je prastara tema ali ime odgovara! :D

zna li netko gdje ima za kupiti PET litrenki smedje boje?

kiki
Postovi: 381
Pridružen/a: čet ruj 17, 2015 12:53 pm
Lokacija: Đakovo

Post Postao/la kiki » sri kol 10, 2016 7:33 am

DAT ĆU TI JA DVIJE I ONDA TI FALI JOŠ TRI ZA PET.
I may be a vegan but i still eat pussy

http://bogbogova.blogspot.hr/

Avatar
timi
Postovi: 460
Pridružen/a: ned svi 05, 2013 7:07 pm
Lokacija: Osijek

Post Postao/la timi » sri kol 10, 2016 6:24 pm

:D :D :D
:zivjeli2:

GeorgDjoko
Postovi: 139
Pridružen/a: pon ožu 02, 2015 6:36 pm
Lokacija: Valpovo/Zagreb

Post Postao/la GeorgDjoko » ned kol 28, 2016 7:36 pm

Ja sam zadnjih 10 kuhanja flaširao u PET ambalažu od 0,5l... u obične boce u kojima je bila stolna voda.

Nisam primjetio nikakvih problema ni razlike u odnosu na staklene boce. Pivo se popilo kroz mjesec dana tako da nije ni pre dugo stajalo unutra da bi plastika išta pustila. Zatvarao sam ručno, jednostavno stegao nazad čep što sam više mogao i sve se fino iskarboniziralo.

Avatar
timi
Postovi: 460
Pridružen/a: ned svi 05, 2013 7:07 pm
Lokacija: Osijek

Post Postao/la timi » ned kol 28, 2016 11:29 pm

naravno da je tako. prezentacijski nije najefektnije ali sto je tu je. ja sam prezadovoljan rezultatima prisilne karbonizacije u dvoguzama. :D

najjaci je izraz lica ljudi kad kusaju negazirano pa minutu poslije, iz iste boce, gazirano pivo. :D

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » ned kol 28, 2016 11:43 pm

timi je napisao/la: ... najjaci je izraz lica ljudi kad kusaju negazirano pa minutu poslije, iz iste boce, gazirano pivo. :D
Kak' to izvodiš? Za minutu prisilno karboniziraš 2l pive mućkanjem, a da ti nakon otvaranja boce ne sukne van pivoskok? Koja temperatura je pive, i koji tlak karboniziranja?
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
timi
Postovi: 460
Pridružen/a: ned svi 05, 2013 7:07 pm
Lokacija: Osijek

Post Postao/la timi » ned kol 28, 2016 11:46 pm

za obaranje brzinskih rekorda temperatura piva bude cca 3.5 stupnja a pritisak negdje oko 2.5 bara, karboniziram pomocu carbonation capa a bocu "tresem" nogom, dok je na podu. :D :D :D

bude JAKO dobro karbonizirano ali je tesko procijeniti koliko je to zapravo. najbolje bi trebalo biti laganini, u kegovima, kao sto i prilici normalnim ljudima.

EDIT: otvaram ODMAH po zavrsetku karbonizacije, prvo lagano a zatim malo jace, po nekom osjecaju. nevjerujem da izgubim vise od 10-30ml piva nakon sto je proces zavrsen. ista stvar je i prilikom pretakanja vec karboniziranog piva u plastiku, gubitak je zaista zanemariv.

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » ned kol 28, 2016 11:59 pm

Da skratim, 'ajd' pukni link gdje si kupio carbonation cap.
Koristiš li i onaj nastavak s crijevom do dna?
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
timi
Postovi: 460
Pridružen/a: ned svi 05, 2013 7:07 pm
Lokacija: Osijek

Post Postao/la timi » pon kol 29, 2016 12:03 am

cap dodje bez crijeva, crijevo odrezes na potrebnu duljinu i instaliras sam.

uglavnom, to bi bilo ovo a cijena je sada jos povoljnija:

http://www.ebay.com/itm/Homebrew-Stainl ... Sw41xXPSip


inace, ne treba imati predrasude vezano za to. najjaca fora je sto gotovo pivo mozes kusati instantno nakon sto je primarna fermentacija odradila, cisto da mozes otprilike procijeniti rezultat kuhanja, pocastiti iznenadne goste, lokalne pijance, zene sumnjivog morala i tako to...

sve je to nemoguce ukoliko si bas danas utenkirao pivo i secer u boce. :D :D :D


P.S. napomenuo bih jos da co2 prikljucak (bijeli) puno bolje "radi" od pivskog, pivski se generalno malo teze skida. zato sam si za pretakanja karboniziranog piva "osmislio" crno bijelu brzu spojku za ball lock kegove. ;)

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » pon kol 29, 2016 12:09 am

Hvala. Baš kao što si napisao, samo za posebne prilike, kao npr. sad, prije pretakanja, da mi je već sada tu. Jedino što svrbi je vrijeme hlađenja, no zamrzivač će to sredit' brzo.

:hmelj: :zivjeli2: :hmelj:
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Odgovori