Komora za fermentaciju

rubrika za fotke opreme, piva, opise kako ste napravili neki komad opreme i sl.

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

BravićCRO
Postovi: 109
Pridružen/a: ned sij 03, 2016 1:10 pm
Lokacija: Đakovo, Viškovci

Post Postao/la BravićCRO » uto srp 05, 2016 9:57 pm

Ma jebeš komoru, svakako cemo je isprazniti u subotu :)

Avatar
malimiha
Postovi: 495
Pridružen/a: pet pro 19, 2008 1:34 pm
Lokacija: POŽEGA

Post Postao/la malimiha » uto srp 05, 2016 11:14 pm

ekipa to vam je bacanje novaca za struju to sa klimama da klime hlade zrak u toj komori a zrak bacve


pogledajte kako vinari imaju rjesenu kontroliranu fermentaciju a koliko vi kuhate piva to sve mali tocionik moze ohladiti naravno uz neku elektroniku u to se ne kuzim pa necu ni komentirati

znaci da vam voda iz tocionika uz pomoc duple stjenke na fermentoru ili spirale uronjene u sladovinu odrzava željenu temperaturu fermentacije

koloega mi ima veliki tocionik za pivo od 1500w kojim kontrolira fermentaciju vina oko 5000 lit odjednom cak mu je jednom i smrzao sistem nesto mu je elektronika zaštekala

a mali točionici za pivo su vam oko 400w i ti stotinjak litara ce super draditi pa da je i feremntor vani na suncu a kamol izoliran ili u komori
dupe �enu krasi a tortu orasi,,

vidpivo
Postovi: 25
Pridružen/a: uto tra 21, 2015 6:29 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la vidpivo » sri srp 06, 2016 7:59 pm

bruno.pavlovic je napisao/la:Ja mislim da je u tome problem. Zrak nema baš neki koeficijent prijenosa topline.

Riješenje mi ne pada baš neku na pamet. Ako kužim fermentor je vlastoručne izrade i nalazi se u komori. Znači ne može se direktno hladiti. Možda napraviti neku spiralu, spojiti na pumpu od vešmašine i posudu s par litara vode koja će biti direktno hlađena ..? Inox cijevi su jeftine. 10m 10x0.5mm je 100kn i priključci za krajeve nekih 50-60 kn
Probal sam to. Problem je u tome što voda nije baš pogodni medij za hlađenje/prenos topline. Činilo mi se rješenje sa peltierima jednostavnim, ali konačni ispadne da nije sve ko na you tubu. Kod upotrebe peltiera za grijanje (zimi) imam bolje iskustvo, ali hlađenje ide slabije.
Interesira me sve u vezi pravljenja pive: recepti, postupci i sastojci.

vidpivo
Postovi: 25
Pridružen/a: uto tra 21, 2015 6:29 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la vidpivo » pet srp 08, 2016 6:03 pm

bruno.pavlovic je napisao/la:Ja mislim da je u tome problem. Zrak nema baš neki koeficijent prijenosa topline.

Riješenje mi ne pada baš neku na pamet. Ako kužim fermentor je vlastoručne izrade i nalazi se u komori. Znači ne može se direktno hladiti. Možda napraviti neku spiralu, spojiti na pumpu od vešmašine i posudu s par litara vode koja će biti direktno hlađena ..? Inox cijevi su jeftine. 10m 10x0.5mm je 100kn i priključci za krajeve nekih 50-60 kn
Hvala na ideji. Međutim, ovo sa vodom sam probal, ali ni voda nije dobraza takve postupke jer ima veliki molarni toplinski kapacitet. Zbog toga sam kernul na peltiere jer mi se to učinilo najjednstavnije. Ova primjedba o zraku je točna, ali mislil sam da bu to ipak radilo, ali fiziku se nemože prevariti.
U svakom slučaju hvala. Očito moram tražiti neko rješenje, jer sad nastupaju vrućine, a hladno pivo tako godi.
Interesira me sve u vezi pravljenja pive: recepti, postupci i sastojci.

a ka ta g na eee
Postovi: 226
Pridružen/a: pon sij 23, 2017 8:45 pm
Lokacija: zagorje zelene

Post Postao/la a ka ta g na eee » pon sij 23, 2017 8:56 pm

evo i ja sam se poceo igrati malo s komorom...

http://imgur.com/a/60Lhs

"fridz" je bio za otpis pa sam ga dobio free, ostali dijelovi 250 kuna, sad cemo malo testirati i vidjeti dal treba dodati jos koji ventilator, i grijac "oslabiti"...

sljedeci je korak dodati police i krenuti carobirati...

Avatar
DSV
Postovi: 164
Pridružen/a: čet vel 20, 2014 6:01 pm
Lokacija: Dubrava

Post Postao/la DSV » pon sij 23, 2017 9:20 pm

Jebate kak se ja nisam sjetio instalirat šljunak ispod aparature... nema pranja, brisanja, samo se upije. Vidiš to je ideja!
Kad san pijan svi vide a kad san žedan nevidi niko

Avatar
AlkoholUnited
Postovi: 426
Pridružen/a: pon stu 16, 2015 5:39 pm
Lokacija: Đakovo

Post Postao/la AlkoholUnited » pon sij 23, 2017 9:28 pm

nabavi stc 1000 i za grijac obicnu sijalicu od 70w netreba ti nista jace i naravno police... bice to super samo napred!
Dođoh, vidjeh, popih, odoh..

a ka ta g na eee
Postovi: 226
Pridružen/a: pon sij 23, 2017 8:45 pm
Lokacija: zagorje zelene

Post Postao/la a ka ta g na eee » pon sij 23, 2017 9:37 pm

AlkoholUnited je napisao/la:nabavi stc 1000 i za grijac obicnu sijalicu od 70w netreba ti nista jace i naravno police... bice to super samo napred!
stc 1000 je vec unutra i sve je kablirano i sve radi :) tako da imam i grijanje (sto ce mi cesce trebati posto ce "postrojenje" biti smjesteno u podrumu), a imam i hladjenje za ljetne mjesece i feste :D

Avatar
isvara
Postovi: 2119
Pridružen/a: sri sij 23, 2013 9:37 am
Lokacija:
Kontakt:

Post Postao/la isvara » pon sij 23, 2017 9:57 pm

vidim tu svašta se piše....
vino ima sporu fermentaciju pa kad vrije 1000 lit može hladiti stari točionik
dok 1000 lit pive ne može!

voda je odličan medij za hlađenje
sve dok je u prostoru koji ne smrzava

za sisteme hlađenja moramo imati puno veću akumulaciju medija nego za grijanje

sa vodom možeš namjestiti temperaturu medija koji hladi - grije
pa te boli k .. što sonda uronjena u fermentor očitava

ako ne staviš sondu na peltier ne znam kako da sonda uronjena u pivu može kontrolirati temperaturu medija

a meni je bitno da što manje šokiram kvasac velikim temperaturnim ostilacijama

:idea:
Pivo teče bubrezi se liječe !

Avatar
AlkoholUnited
Postovi: 426
Pridružen/a: pon stu 16, 2015 5:39 pm
Lokacija: Đakovo

Post Postao/la AlkoholUnited » pon sij 23, 2017 10:04 pm

ja sam hladjenje za svoju komoru rijesio sa prenosnom klimom do sada je od jednom najvise fermentiralo nekih 200litara odjenom i nije bilo problema ni po najvecim zegama za sada ne trazim neke alternative..

naravno radi se o fermentorima od 25 l i 45l
Dođoh, vidjeh, popih, odoh..

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » uto sij 24, 2017 1:23 am

čuj sosed akte gne jte kakof je ove nik . pital sem sosedu z Laza ke to znači .. mi je rekla da si lahke bil nori dek si te pisal. onda sam joj ja rekel da si ti novi pivar, a unda je ona meni rekla da če buš kuhal pivu da ti nema spasa... a onda sam ja njoj rekel da pivari niso štufeki kej nej znali misliti a onda je ona skočila na zadnje noge i počela kričati / da nas je vrakg zel i nej se rađe oprave primime če sme za kaj /onda sme se se dogovorili- na brzinu- i još sam joj obečal da mu bum rekel- če bu štel poslušati. poklem sem si mislil , bolje da ju nis niš pital.. tak me je zgužvala.. a same sam rekel ko tebe gnete

pasitimislivukejsepačaš :hmelj:

ps . kad semse drugi dan male povratil k sebe unda mi je sinule ke to znači :lol:

bravo , dobrodošel :pivo3:

a onak vu sput.. mogel si i pozdraviti kad si več f časnu družbu došel... hm . jopec handrasti :D :hmelj: :zivjeli2:

Avatar
AlkoholUnited
Postovi: 426
Pridružen/a: pon stu 16, 2015 5:39 pm
Lokacija: Đakovo

Re: Komora za fermentaciju

Post Postao/la AlkoholUnited » sri sij 24, 2018 3:58 pm

Evo nekih mali promjena oko komore pa i prostora gdje kuham...

slika

Komora sad ima plocice na podu a i okolo je oblozena plocicama, evo i slika u punom kapacitetu!

Fermentacija
slika
slika
Dođoh, vidjeh, popih, odoh..

Avatar
stribor7
Postovi: 337
Pridružen/a: uto srp 08, 2014 1:13 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Re: Komora za fermentaciju

Post Postao/la stribor7 » pet sij 26, 2018 8:01 am

krasno
postavi stirodur na pod ispod fermentora, jer pod je u večini slučajeva oko 15°c, osim ako ti to odgovara
STRIBOR7

erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: Komora za fermentaciju

Post Postao/la erda » pet sij 26, 2018 8:29 am

AlkoholUnited je napisao/la:
sri sij 24, 2018 3:58 pm
Fermentacija
slika
Čuo sam da ima ovaj fermentor s ručkama kupiti u Vinkopromu kupiti po 50kn.
Da li je to prehrambena plastika? I kako ga dizati kad je pun :)

Avatar
AlkoholUnited
Postovi: 426
Pridružen/a: pon stu 16, 2015 5:39 pm
Lokacija: Đakovo

Re: Komora za fermentaciju

Post Postao/la AlkoholUnited » pet sij 26, 2018 9:27 pm

Da plastika je prehrambena inace naziv je kaca za zelje (offertisima, vinkoprom).
Sto se dizanja tice kad je puna neces moci sam ne toliko zbog tezine nego zbog toga sto je nezgodno..
Dođoh, vidjeh, popih, odoh..

Odgovori