Keksi od iskorištenog slada

sve što dobro paše uz njega... Postovi u stilu "Zec u pivu" ili "Moje omiljene cigare uz stout" ili... ma shvatili ste

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

(p)Iva
Postovi: 13
Pridružen/a: ned sij 15, 2017 1:11 pm
Lokacija: Zagreb/Valpovo

Post Postao/la (p)Iva » sri vel 01, 2017 10:43 pm

Hvala. Taj je i meni najbolji :D
Hoppiness is happiness!

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » sri vel 01, 2017 11:59 pm

srdač pozdrav p(Iva) :hmelj:
onu večer kad si objavila slike i ponudila ideje , jako mi se dopala ona o sušenju tropa. stvarno mi to nije opalo na pamet . dosad je bilo ili škrinja ili odmah sad jer je lako pokvarljiv- balavac jedan . pa sam onda , jer je bilo tropa od jučerašnjeg kuhanja ( čak i ljenčine ne peru sve isti dan :P :wink: ) 5 polica u dehidratoru napunio do debljine sloja cca 1 cm i nešto . nakon valjda 20 h na 35 c bilo je suho do šuškavog. pokazalo se da može i veča debljina sloja. lako je to bilo samljeti a brašno je djelom završilo u kruh-pogači ( bez kvasca , kak to zoveš ) u kombinaciji sa kukuruznim i pšen brašnom . :arrow: kolač od doživljaja i okusa ili obratno .
Hvala na trudu, slikama , volji , idejama...

do viđenja na druženjima . srdač poz :hmelj: :pivo3: :hmelj:

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » čet vel 02, 2017 12:04 am

Jesi probala sto sa ostatkom kvasca? :)
I jel ce bit sto za degustaciju u subotu? :D
slika

(p)Iva
Postovi: 13
Pridružen/a: ned sij 15, 2017 1:11 pm
Lokacija: Zagreb/Valpovo

Post Postao/la (p)Iva » čet vel 02, 2017 8:40 am

@mali badem - drago mi je da si probao sa sušenjem. može i na više stupnjeva (50-70C) da se brže osuši. može i deblji sloj, malo tokom sušenja treba samo "promješati"2-3 puta.
Do idućeg druženja! (na koje donosim neke kiflice/hamburgere/kolačiće :)

@Poljo - nisam još probala s ostatkom kvascem (Mladen kuha u Slavoniji, ja kuham tu :D pa mi i ječmenog slada ponestaje, a i kvasac je tamo). Za subotu ćemo nešto smisliti :D
Hoppiness is happiness!

Avatar
sharkyboy
Postovi: 430
Pridružen/a: sub pro 26, 2015 9:28 pm
Lokacija: Zagreb/Centar

Post Postao/la sharkyboy » ned ožu 26, 2017 7:52 pm

nabasao sam na ovaj sajt pa evo da bacim :D

https://brooklynbrewshop.com/blogs/them ... pent-grain
bolje piva u ruci neg pič*a na grani...Oi!!! živili

Avatar
sharkyboy
Postovi: 430
Pridružen/a: sub pro 26, 2015 9:28 pm
Lokacija: Zagreb/Centar

Post Postao/la sharkyboy » sub tra 22, 2017 7:14 pm

eto da se i ja malkicu pofalim jer kud svi tud i mali sharky...i ja se iskusah u ovom sportu :D

naime nakon zadnje americke šenice odlucih izdvojit odredjenu kolicinu spent graina za kroistenje u pekarstvu :D (sad mi je zal kaj nisam sve ostavil :D al bit ce iduci put...)

naime moj sistem se, kako i u pivarstvu, tako i ovdje razlikuje od uobicajenog :D

kako se vidi na slikama, na onom sendvich pekac grillu(il kak god da se to cudo zove) u protvanj stavim recimo cent-dva slada i stavim na lagano (konkretno 2/6) prek dana...svakih nekolko vremena dodjem i promijesam da se ne zalijepi za protvan... za cirka 15ak sati (or so, ovisi kolko je bilo mokro prije) sve je lijepo suho i spremno za mljevenje...(potrosnja el energije supermax 6kn za cca 1000ish grama suhog spent graina u ovom sastavu)

e sad probao sam u kruhopekacu zamutiti jedan kruh sa nemljevenim vlaznim(ne nisam ga vlazio nego je ovo bilo prije susenja) spent grainom i to njega oko 10ak posto ukupne kolicine brasna (uracunal sam da je omjer slad voda 1-1 pa sam i 10% vode maknul)...kruh je fini osim kad ne naletis na ljuskicu pa se osjecas ko americki bejzbolas koji pljucka non stop neki vrag iz usta :D isto tako naraso je puno veci nego obicni kruhovi kad se rade tak da mi je skoro iskipel iz kruhomata :D
također sa tim istim nemljevenim mokrim spent grainom isto u omjeru malo manjem od 10% ukupne kolicine brasna + vode napravil kiflice...one su bile malkicu bolje, al moguce da je to zbog toga sto se one rade s mekim brasnom a kruh ne...ko ce ga znat :D

za mljevenje koristim obicni rucni (strujni) mlinčić za kavu i na slici možete vidjet rezultate...namjerno je malo "krupnije" ostavljeno da se dobije taj rastikalni efekt a nije usitnjeno u čisti prah

eto upravo sad zamijesih jedan kruv u kruhopekacu sa 10% brašna dobivenog od spent graina pa cemo da vidimo za kojih 3 ure kak ce ispast :D

Inace, za one koji bildaju raditi vlastite protein barove od spent graina može vam doprinijeti dosta u unosu proteina jer kako tvrdi slijedeci izvor (i jos nekolko njih)
http://www.metacookbook.com/2014/08/som ... ent-grain/

As I mentioned, I found this review by looking for the nutritional content of spent grain. So, while I don’t recall the first places I learned generically about fiber and protein content of spent grain, those facts were reiterated in this paper. Basically, when dried, milled into a flour, then baked into bread, the fiber content of the bread was doubled. On top of that, overall protein was increased 50% and the essential amino acids were increased by 10%4. Finally, the calories were decreased by about 7%; I assume due to the increase in fiber (the review authors don’t say). This is awesome, frankly. If nothing else, I can feel better about the bread I make.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
bolje piva u ruci neg pič*a na grani...Oi!!! živili

Odgovori