Pozdrav iz Sesveta

Pročitati... sam naslov govori sve

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Paulanerlover
Postovi: 8
Pridružen/a: čet tra 13, 2017 1:27 pm
Lokacija: SESVETE

Pozdrav iz Sesveta

Post Postao/la Paulanerlover » čet tra 13, 2017 1:40 pm

Pozdrav ekipa,

Zovem se Nino i prije godinu dana sam se zainteresirao za kuhanje piva te počeo čitati i proučavati cijeli proces. Nažalost još nisam probao skuhati jer bih htio još puno informacija i detalja kako ne bih kiksao. Ako netko traži šegrta za sve vrste pivarskih poslova tu sam da pomognem i usput naučim nešto.


Pivili

Avatar
Gorann
Postovi: 315
Pridružen/a: ned lis 04, 2015 2:17 pm
Lokacija: Split

Post Postao/la Gorann » čet tra 13, 2017 4:45 pm

Posteno :D
Nazalost ja osobno kuham daleko od tvoje lokacije
Mislim da se na ovakav pristup blize kolege nebih smijele oglusit
Sretno u trazenju mentora

Avatar
sergio
Postovi: 261
Pridružen/a: sub lip 01, 2013 8:39 am
Lokacija: Zagreb - Sesvete
Kontakt:

Post Postao/la sergio » čet tra 13, 2017 11:00 pm

pozdrav i dobro nam došao ... za početak 5+ iz zalaganja i svaka čast na pristupu ...
...........................................................................................
Ne vjeruj ženi koja laže i čovjeku koji ne pije !
...........................................................................................

PBR
Postovi: 310
Pridružen/a: čet lip 20, 2013 2:21 pm
Lokacija: Zadar

Post Postao/la PBR » pet tra 14, 2017 4:51 pm

Počni kuhat sam odmah
"Milk is for babies. When you grow up, you have to drink beer."~Arnold S.

Chuky
Postovi: 147
Pridružen/a: pet sij 20, 2017 12:02 pm
Lokacija: Svinjarevci Vukovar

Post Postao/la Chuky » pet tra 14, 2017 8:22 pm

PBR je napisao/la:Počni kuhat sam odmah
Počni kuhati sam odmah, ako si pokupio osnove, na sve za pivo. hr i udri!
Dobro došao!

Avatar
tinl
Postovi: 1719
Pridružen/a: sri vel 13, 2013 8:02 pm
Lokacija: požega

Post Postao/la tinl » pet tra 14, 2017 11:21 pm

sergio je napisao/la:pozdrav i dobro nam došao ... za početak 5+ iz zalaganja i svaka čast na pristupu ...


zovi čoveka na kuhanje i poduči ga majstorskom poslu..
in fermantation we trust

Paulanerlover
Postovi: 8
Pridružen/a: čet tra 13, 2017 1:27 pm
Lokacija: SESVETE

Post Postao/la Paulanerlover » uto tra 18, 2017 8:50 am

Prvo kuhanje ću probati od gotovog ekstrakta, zatim BIAB i kada savladam ova dva načina prebacujem se na all grain. Da li ste išli istim rasporedom ili je kuhanje od gotovog ekstrakta gubljenje vremena?

Avatar
tinl
Postovi: 1719
Pridružen/a: sri vel 13, 2013 8:02 pm
Lokacija: požega

Post Postao/la tinl » uto tra 18, 2017 9:16 am

sve ti je to gubljenje vremena.. skupi opremu za all grain i deri ništa nije filozofija.. filozofija kreće tek kad probaš pivo koje si skuhao i prebrojiš mu minuse pa ih kreneš ukanjati u narednim kuhanjima. što više znanja i čitana = manje minusa..
in fermantation we trust

Paulanerlover
Postovi: 8
Pridružen/a: čet tra 13, 2017 1:27 pm
Lokacija: SESVETE

Post Postao/la Paulanerlover » uto tra 18, 2017 11:35 am

I mislio sam da će biti ovakav odgovor. Unaprijed se ispričavam ako na forumu naletite na neko moje glupo pitanje. :lol:

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » sri tra 19, 2017 1:36 pm

Ja se baš bacam na posao. Flaširanje i kuhanje u planu za danas. Dunkelweizen.
Pa ako imaš vremena i zanima te kako to izgleda iz prve ruke trk na vlak ka zapadu :D (kustošija/malešnica)
slika

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la grga-osijek » sri tra 19, 2017 2:07 pm

Poljo je napisao/la:Ja se baš bacam na posao. Flaširanje i kuhanje u planu za danas. Dunkelweizen.
Pa ako imaš vremena i zanima te kako to izgleda iz prve ruke trk na vlak ka zapadu :D (kustošija/malešnica)
Poljo ti kao da mi otimaš namjere . Ukoliko mi kičma dozvoli u petak ili subotu sam i ja na tamnomšenku.
jedino me pati što nemam CaraMunich (60 ° L) pa ću ga probati tamniti uz munich 15ebc malo melana i ambera i carafe 3 po potrebi (to imam normalno uz pšenu)
Paulanerloveru oprosti na smetnji. :pivo3:
Bolje malo pivo nego veliko hvala

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » sri tra 19, 2017 2:09 pm

Tako će i kod mene biti nekako. Svijetli munich, pšenica, malo mroost pšenice, cara120 i special b.
slika

GeorgDjoko
Postovi: 139
Pridružen/a: pon ožu 02, 2015 6:36 pm
Lokacija: Valpovo/Zagreb

Post Postao/la GeorgDjoko » sri tra 19, 2017 9:40 pm

@Paulanerlover ja sam odmah išao all grain, skuhao oko 25 šarži BIABom, prije nego sam iskompletirao veći sistem (sa ukomljivačem sa lažnim dnom itd).

Svakako odi na barem 2-3 kuhanja i gledaj što se radi i kako se radi. Čitaj na netu. Gledaj po youtubeu homebrewing filmiće. I onda zakuhaj. Meni se život promjenio poslije prvog kuhanja :D

Ljudi nose medalje i sa BIAB i RIMS i HERMS metodom. Izaberi jednu koja je za tebe najsvrsishodnija i najpraktičnija s obzirom na prostor i uvjete gdje misliš kuhati i drži se toga.

Moja ti je preporuka da si odmah pripremiš setup za kuhanje 20-ak litara gotovog piva (20-30L) sa MLTom i lažnim dnom (mali prijenosni frižider i malo preinake) i da odmah radiš all grain. Jer, kako god okreneš, doći ćeš na all grain. Ako ne nakon prvog kuhanja, onda ćeš nakon šestog... tak da najbolje odmah se uhvati all graina.

I dobrodošao!

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » čet tra 20, 2017 12:08 am

GeorgDjoko je napisao/la: Svakako odi na barem 2-3 kuhanja i gledaj što se radi i kako se radi.
Pije se i puno :D :pivo4:
slika

Paulanerlover
Postovi: 8
Pridružen/a: čet tra 13, 2017 1:27 pm
Lokacija: SESVETE

Post Postao/la Paulanerlover » čet tra 20, 2017 8:43 am

Poljo hvala na pozivu, nažalost nisam vidio jučer poruku. inače bi doletio na malešnicu brzinom munje. Ne sumnjam da se i popije koja pivica prije/za vrijeme/poslije kuhanja :D . Djoko, slažem se da treba odmah all grain. BIAB će biti za početak sigurno, ekipa me već odgovorila od ekstrakta.

Odgovori