Puyol - kuhinja

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Puyol - kuhinja

Post Postao/la Puyol » ned tra 23, 2017 12:19 am

Ukratko, prvu turu sam skuhao 31.1., sad imam iza sebe 9 sarzi, od cega 2 lagera i 7 alova. Dvije sarze su bile za frendove, ipa i pale ale, ostalo za mene. Kuham u grainfatheru, jako mi se sviđa cijeli taj proces, polako savladavam detalje, i piva je u principu dobra.

Reakcije okoline su odlicne, jedna od pohvala koja mi je ostala u sjecanju je "ova piva ima smisla", tak da sam zadovoljan.

Kupio dosta slada odmah u startu, hmelja za 20ak sarzi, i sad se igram, a jos u medjuvremenu podebljao i hmeljeve (malo vise europskih), i sladove.

Zadnje dvije ture sam napravio i dry hop, pa cekam rezultate.

Uglavnom, napisat cu recepte ovih prvih 9 kuhanja, vjerojatno tokom tjedna kad stignem.

Slijedece sto cu napravit je poigrat se sa vodom, buduci sam si uzeo onaj ph metar od kolege toplesa. I tako, malo po malo, idem ka boljem pivu, bar se nadam.

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » ned tra 23, 2017 8:30 am

ne zaboravi što smo razgovarali i oko gipsa i kalcij-klorida, to obavezno raditi i prokuhavati vodu dan ranije (obavezno za ZG vodu, vjeruj mi)

kad pogledaš teme nakon natjecanja koji su ostavili recepte tu na forumu (osvajači medalja na natjecanju) vidjet ćeš skoro u svakom receptu da daju profil vode koji su složili za to pivo.

jedan od načina da vidiš gdje si, je da šalješ pivo na natjecanja i dolaziš na druženja i poneseš svoje pivo iskusnijim kolegama da probaju

živio!

:zivjeli:
save a tree - drink beer

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Puyol » ned tra 23, 2017 12:02 pm

Bas cekam da na svezapivo dodje ona rucna pumpa za pretakanje, pa cu uzet sve odjednom. Budem se igro sa vodom, samo da nadjem vremena za proucit one tablice i kalkulator.

Btw, kakva ti je ona moja ipa?

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » ned tra 23, 2017 10:30 pm

Za igranje vodom pH-metar je tek sporedna stvarčica. Za vodu ti treba analiza Ca, Mg, jedna od vrijednosti tvrdoće, Na, Cl, SO4.
pH-metrom ćeš tek kod ukomljavanja potvrdit da li si dobro odradio vodu.
A za tamne pive ne moraš uopće omekšavati vodu, nego samo popraviti željeni odnos sulfata i klorida, ako je potrebno (vidjeti u analizi vode).
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » ned tra 23, 2017 10:39 pm

Don Genovese je napisao/la:Za igranje vodom pH-metar je tek sporedna stvarčica. Za vodu ti treba analiza Ca, Mg, jedna od vrijednosti tvrdoće, Na, Cl, SO4.
pH-metrom ćeš tek kod ukomljavanja potvrdit da li si dobro odradio vodu.
A za tamne pive ne moraš uopće omekšavati vodu, nego samo popraviti željeni odnos sulfata i klorida, ako je potrebno (vidjeti u analizi vode).
Nažalost u ZG tek prokuhavanjem dobiješ vodu OK za crne pive :cry:
save a tree - drink beer

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Puyol » pon tra 24, 2017 12:31 pm

Lager Prvi, 31.01.2017.

Vienna 3 kg
Munich 1.8 kg
Special B 0.2 kg

Aurora super styrian 8%aa 60min (oko 20-30g)
Northen brewer 6%aa 10min (oko 20g)
Centennial 5.9%aa 2min (oko 20g)

Mangrove jacks California lager kvasac

Mash 17l, 67°C
Sparge 15l, 66°C

Kuhano 31.1.2017.
Cold crsah 21.2.2017.
Flasirano 26.2.2017.
Probano 22.4 2017.

Ovu prvu nisam radio ni po kakvim aplikacijama, tako da ne znam nista osim da ima neku amber boju, prozirna bas dosta, jace gazirana, i jaaako malo alkohola jer sam zaribao sparge (to sam tek nakon kuhanja skuzio za tepmeraturu...). Nije losa, al nije ni nes za pohvalit se okolo. U biti sam radio sa ajmo rec jeftinijim sastojcima da ako zeznem da zeznem sto manje...kasnije sam skuzio da je jedi o sto mogu izgubit vrijeme, tih 5+ sati, jer piva ve na kraju ispast ok ili dobra, u svakom slucaju bolja od komercijalnih cudesa koje mozes kupit po ducanima.

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Puyol » pon tra 24, 2017 12:38 pm

Chinook Ipa, 4.2.2017.

Pale ale 5.8 kg
Special B 0.2 kg

Chinook 13.5%aa 30g 60min
Chinook 30g 10min
Chinook 45g 2min

Mangrove jacks west coast kvasac

Mash 19.7l, 67°C, 60min
Sparge 13.1l, 77°C

Voda zagreb neprokuhana, filtrirana kroz britu

Est og 1.057, izmjereni og 1.052, fg 1.009
Abv 5.6, ebc 21.8, ibu 60.9

Kuhano 4.2.2017.
Cold crash 18.2.2017.
Flasiranje 19.2.2017.
Isprobano pocetkom ozujka

Kritike su bile dobre, meni je piva dobra, nije prearomaticna, ali u svakom slucaju napredak u odnosu na prvi lager (to mogu sada reci tek).

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Puyol » pon tra 24, 2017 12:44 pm

AuroCitra Ipa, 4.2.2017.

Pale ale 5.8kg
Special B 0.2 kg

Aurora sup.styr. 8%aa, 50g 60min
Citra 13.5aa, 30g, 10min
Citra 13.5aa, 45g, 2min

MJ liberty bell ale kvasac

Mash 19.7l, 67°C, 60min
Sparge 13.1l, 77°C

Voda zagreb neprokuhana, filtrirana kroz britu

Eat og 1.057, izmjereni og 1.050, fg 1.010
Abv (trebo je bit 5.8, mozda na kraju manje)
Ebc 21.8
Ibu 62.7

Kuhano 4.2.2017.
Bez CC
Flasirano 18.2.2017.

Treablo ju je muckati da se izgazira.

Ovo je imalo super reakcije okoline, svima je bila jako dobra. Meni na prvu malo precitrasta, ali kasnije sam skuzio da mi bas pase. Nekima je bila i premalo gorka, meni ajmo rec taman.

Avatar
Senators
Postovi: 126
Pridružen/a: pet ožu 29, 2013 10:44 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Senators » pon tra 24, 2017 2:37 pm

Puyol je napisao/la:Lager Prvi, 31.01.2017.

Vienna 3 kg
Munich 1.8 kg
Special B 0.2 kg

Aurora super styrian 8%aa 60min (oko 20-30g)
Northen brewer 6%aa 10min (oko 20g)
Centennial 5.9%aa 2min (oko 20g)

Mangrove jacks California lager kvasac

Mash 17l, 67°C
Sparge 15l, 66°C

Kuhano 31.1.2017.
Cold crsah 21.2.2017.
Flasirano 26.2.2017.
Probano 22.4 2017.

Ovu prvu nisam radio ni po kakvim aplikacijama, tako da ne znam nista osim da ima neku amber boju, prozirna bas dosta, jace gazirana, i jaaako malo alkohola jer sam zaribao sparge (to sam tek nakon kuhanja skuzio za tepmeraturu...). Nije losa, al nije ni nes za pohvalit se okolo. U biti sam radio sa ajmo rec jeftinijim sastojcima da ako zeznem da zeznem sto manje...kasnije sam skuzio da je jedi o sto mogu izgubit vrijeme, tih 5+ sati, jer piva ve na kraju ispast ok ili dobra, u svakom slucaju bolja od komercijalnih cudesa koje mozes kupit po ducanima.
Ova temperatura sparge-a ne bi trebala uzrokovati manje alkohola u pivu, zapravo obrnuto. Temperaturom 76+ na sparge-u "ubijaš" enzime koji rade konverziju šećera. S obzirom da ti nisi postigao tu temperaturu na sparge-u, ti si zapravo imao produženo ukomljavanje i dužu konverziju šećera = više alkohola.
A zaostali dio šećera u sladu nakon ukomljavanja će se približno jednako dobro otopiti u vodi za ispiranje i na 66 i na 76C. Tako da si iz nekog drugog razloga imao lošiju iskoristivost (premalo miješanja, veličina samljevenog slada, količina slada....)

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » uto tra 25, 2017 11:56 pm

Senators je napisao/la: ... A zaostali dio šećera u sladu nakon ukomljavanja će se približno jednako dobro otopiti u vodi za ispiranje i na 66 i na 76C.
Zapamćeno davno iz literature, a iz iskustva pogotovo, da to, bar kod mog HERMSa nije istina. Nekoliko puta sam greškom ispirao na 72-73°C, pa sam na komu kod čišćenja primjetio da je ljepljiviji i puno je šećera u okusu imao, dok to nisam u programu ispravio na 76-77°C, i od onda je kom gotovo suh, i vratilo mi se barem pola tekućine u sladovini prije kuhanja, koju je slad upio kod ukomljavanja. Eto, tako su se koturale činjenice kod mog sustava.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
Senators
Postovi: 126
Pridružen/a: pet ožu 29, 2013 10:44 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Senators » sri tra 26, 2017 8:58 pm

Done, to je u skladu s onim što sam i napisao.
Sa 72-73C ti nastavljaš ukomljavanje, sa 76 ubijaš enzime i radiš samo ispiranje.
Zato i je logično da je kom nakon ispiranja sa 72C i dalje sladak jer si i dalje ukomljavao (usput i isprao).
Pokus bi bio da se izmjeri gustoća skupljene sladovine. Vjerujem da bi nekoliko bodova bila veća s vodom za ispiranje na 72C (iako je kom sladak i ljepljiv).
Tako mi govori logika kad uzmeš u obzir što se pri kojoj temperaturi događa.

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Puyol » sri tra 26, 2017 10:14 pm

Hvala ljudi na zapazanjima, svaki novo saznanje mi pomaze. Kazem, ja sam pocetnik, jos je preda mnom puno ucenja i igranja, i stvarno zelim da mi svaka slijedeca tura bude bolja od prethodne. Slijedeci korak mi je voda.

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » sri tra 26, 2017 10:55 pm

Senators je napisao/la:Done, to je u skladu s onim što sam i napisao.
Sa 72-73C ti nastavljaš ukomljavanje, sa 76 ubijaš enzime i radiš samo ispiranje.
Zato i je logično da je kom nakon ispiranja sa 72C i dalje sladak jer si i dalje ukomljavao (usput i isprao).
Pokus bi bio da se izmjeri gustoća skupljene sladovine. Vjerujem da bi nekoliko bodova bila veća s vodom za ispiranje na 72C (iako je kom sladak i ljepljiv).
Tako mi govori logika kad uzmeš u obzir što se pri kojoj temperaturi događa.
Nije u skladu, kad si zaboravio ključno "vrijeme" ukomljavanja. Kad šećer enzimima iz škroba uđe u sladovinu, onda više nema ukomljavanja, jer je ukupna pretvorba nakon nekog vremena gotova. Nakon toga treba dignuti temp. na 76°C da sav šećer iz slada ode u BK, a zadržavanjem temp. na 72°C dosta sladovine (s šećerom) ostane u komu, pa od "ispiranja" ostane "-nja" u sladu kojeg bacaš, a isti onda pofali dalje u pivi, pa otud premalo iskorištenje, i mali OG. Zamišljam si, kad bi sve išlo tvojim postulatom, ukomljavao bih samo 1kg slada 10 sati i dobio 50l sladovine OG 1,060 od istog :P . Šala. Nemoj me pitat' kako bih dobio baš taj OG, jer bih to ja morao doznati od tebe.
Ne treba mi pokusa, doslovno sam prožvakao dovoljno ostalog koma da skužim da je puno šećera ostalo u komu, a i kom je zadržao puno tekućine, te mi je u BK bilo premalo sladovine. To se dešavalo dok sam u početku "usviravao" HERMS :lol: .
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
Senators
Postovi: 126
Pridružen/a: pet ožu 29, 2013 10:44 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Senators » čet tra 27, 2017 12:21 pm

Zbog čega se onda Done nekad ukomljava 90 minuta?
Tvojim postulatom bi se na 60 i 90 minuta ukomljavanja trebalo dobiti jednako šećera, odnosno jednaka gustoća.
U jednom trenutku se potroši teoretskih 100% iskorištenja i naravno da se ne može dobiti od kile slada 50 litara sladovine 1.060, nitko ne tvrdi to, ali da je nakon sat vremena moguće dobiti još koji bod gustoće, je.

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » čet tra 27, 2017 10:40 pm

Senators, gdje sam napisao koliko minuta? Prisjetih se onoga "šumom i drumom", vektori nam se razilaze, i oprosti, ali nemam više snage ...

Puyol, ti izaberi najbolje od svega, iskoristi dobar vjetar u leđa i hrabro dalje, isplatit će ti se višestruko svaki novi trud, a onda pomak ne izostaje na bolje.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Odgovori