Odbrojavanje do prvog kuhanja

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
kiternas
Postovi: 329
Pridružen/a: pon vel 27, 2012 11:45 am
Lokacija: Zagreb, Dubrava

Post Postao/la kiternas » ned tra 30, 2017 3:01 pm

AURORA IPA


40l

50l Ro voda:
8g CaSO4
4g MgSO4
3g cacl2
1,5g NaHCO3
0,5g caco3

9kg NG slad
3kg Pale Ale
1kg Raznih kristala iz kućne radinosti
1kg Pšenice

FVH Aurora 20g
30min Aurora 20g
20min Aurora 20g
10min Aurora 20g
5min Aurora 20g
step 20min Aurora 100g



Wy 1469 opran
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » ned tra 30, 2017 3:25 pm

:zivjeli2: za hmelj , kristale i sliku

Ž :hmelj:

Avatar
Svarun
Postovi: 329
Pridružen/a: ned lip 14, 2015 1:54 pm
Lokacija: Zadar

Post Postao/la Svarun » ned tra 30, 2017 9:11 pm

Izgleda vrhunski!
Nego vidim da je Aurora ful popularna za IPA u zadnje vrijeme, kakve daje mirise/okuse, koliko je intezivan hmelj?

kiternas
Postovi: 329
Pridružen/a: pon vel 27, 2012 11:45 am
Lokacija: Zagreb, Dubrava

Post Postao/la kiternas » pon svi 01, 2017 10:52 am

Puno sam eksperimentirao s aurorom. Jako dobro funkcionira u pivama samostalno. Volim taj miris (citrus, notu herbala daje kod suhog hmeljenja).
Često koristim Wy 1469 jer sam ga nekako zavolio i uvijek je prisutan u okusu koji mi je drag. Tko voli neutralnije kvasce preporučam us-05. Dodavanja Aurore unutar 15 min. mogu pustiti voćni okus pa ima puno prostora za poigrati se.

Dosta dobro ispadnu "jednostavna" piva sa samo jednim hmeljenjem i 5-10% kristala. Finiš sa Sg ili Saazon, naravno daje dimenziju više. Kila municha nebi bila na odmet ili u zamjenu 200g Melano (isprobano i dobro).

Ovo nije sveto pismo, samo dijelim svoja iskustva.
Sljedeće koje ću kuhati je upravo takav blond ale.
9kg Pale ale, 1kg pšenice, 300g domaćih kristala.
40g Aurora 60min
40g Saaz 5min
us-05
Vrlo jednostavno i funkcionira

Najbolje pivo koje sam skuhao s Aurorom je bio smeđi bitter. Cca 30ibu-a u startu a onda po 20g na 30, 20, 10, 5 i 50g flameout. Brown malt iz vlastitog rola je bio zvijezda ovog piva. 0,5kg miješanih pahuljica iz Božjakovine poprženih na Amber je isto sjelo za poludjet. Tada sam imao samo s-4 i dobro je odradio.

S aurorom možeš svaki dan kuhati drugačije pivo i uvijek će se naći nešto zanimljivo u mirisu i okusu.

Avatar
t32
Postovi: 373
Pridružen/a: čet lis 18, 2012 12:51 pm
Lokacija: Đakovo

Post Postao/la t32 » uto svi 09, 2017 11:35 pm

Aurora je mocna, nesretno je to sto je kod pivara ponekad nepravedno svrstana u drugu ligu. Mocan hmelj za single hop, samo treba pogoditi omjer, a i to nije nauka uz metodu trials and errors. Ima ugodan finiš hmelja u kasnijim dodavanjima, a zahvalan hmelj i za gorcinu. I ugodnu cijenu. :)

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » sri svi 10, 2017 12:26 am

kiternas , štošta mi se sviđa u tvom opisu . čak mi se i nagib slova u tvom rukopisu čini poznat...

@t-32 valjda je aurora duša nekadašnjeg okusa pive dok su domače pivovare hmelj kupovale kod susjeda tu doma .
danas je Poljacima Aurora egzotika , Rumunji ju vole jer im je daleka, poneki Amerikanac je čuo za nju al je nema , a mi kuhamo Novi Zeland jer nam je na tržnici... :wink: ...objektivno i subjektivno- ponuda je danas bogata , svašta domači kuhar proba.
to se zove raskoš izbora i pomaže tkati craft.

a da nije dovoljno trošena, isprobana od domačih pivara , sigurno je točno .
mislim da bi malom pivaru, onom koji je još u vrtiću,puno koristilo da pronikne u te nijanse hmelja na putu do jednostavne ,pitke u balansu tanke crte između slada i hmelja kao ukrasa.
baš sam jednu takvu dobio na probu ovih dana od kuhara Josipa iz paških NJivica .Aurora i Styrian G, klasik pale ale...eh da su moje prve bile takve.. a čovjek nije na forumu al ga čita i prošao je Cirozitovu školu

krene li se drugim putem , lako će biti da je "skovila" u gulašu premalo, IBU-a nikad dosta, a nijedan hmelj nije dovoljan parfem koji traje vječno..
ovo očem brojim je isto craft ali s pokričem
dok bi se pisci, samo da shvate, najrađe opleli bičem
:hmelj:

za Zadrugu Gregurovec :hmelj: :pivo3:

kiternas
Postovi: 329
Pridružen/a: pon vel 27, 2012 11:45 am
Lokacija: Zagreb, Dubrava

Post Postao/la kiternas » uto svi 16, 2017 1:42 pm

Aurora IPA je neočekivano zarazila familiju pa eto još jedna
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

kiternas
Postovi: 329
Pridružen/a: pon vel 27, 2012 11:45 am
Lokacija: Zagreb, Dubrava

Re: Odbrojavanje do prvog kuhanja

Post Postao/la kiternas » uto tra 21, 2020 6:00 pm

Pozdrav, nije me dugo bilo pa eto da malo podijelim probleme. Kada se vec rutinski kuha onda se ne pazi kaj je u vrećici koja je dosla iz odredjenog web shopa. Planirano pivo je bila mirusljava amerikanka. Mosaic , Chinook, Columbus... vidio sam da je kvasac crveni i to je za mene bilo to. Kad ga je trebalo rehidrirati skužio sam da ta crvena i nije tako crvena nego ljubicasta. I jbg... umjesto us-05 u ipi je zavrsio t-58. Ima li tko slicnih iskustava? Kakvu nepodopštinu u okusima mogu ocekivati. Banana uz citruse i mango i nije tako strasno ako je to sve. Kaj mislite? Jel bu se to popilo ili bu otišlo pod brijeg?

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Odbrojavanje do prvog kuhanja

Post Postao/la Poljo » sri tra 22, 2020 10:05 am

Piši samo pod Beligian IPA / Farmhouse IPA i bude to ok.
Eventualno možeš spustit temperaturu fermentacije u nadi da malo smanjiš taj spicy doprinos kvasca. Ako za to već nije kasno.
slika

kiternas
Postovi: 329
Pridružen/a: pon vel 27, 2012 11:45 am
Lokacija: Zagreb, Dubrava

Re: Odbrojavanje do prvog kuhanja

Post Postao/la kiternas » sri tra 22, 2020 6:20 pm

Jesam i to odmah. To je bilo jedino sto sam mogao u tom trenutku. Nebi vjerovao@, majstor neumorno ždere na 13.5°C.

Odgovori