Stop patentiranju ječma!

... razne, manje tehničke diskusije

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Stop patentiranju ječma!

Post Postao/la diS » ned lip 04, 2017 5:07 pm

Ne znam jeste li već potpisali, al za onog tko nije sada je prilika za djelovati.

Naime, koliko god glupo zvučalo gospoda iz Carlsberga i Heinekena su se sjetila patentirati biljke ječma dobivene iz normalnog uzgoja te njihovu upotrebu u pivarstvu.
Ovim činom korporacije dobivaju priliku posjedovati a zatim i kontrolirati ječam od polja do čaše piva. Negativne posljedice bi osjetili ostali uzgajivači ječma, neovisne pivovare i svi oni koji su sudionici proizvodnje piva (a ne pripadaju navedenim korporacijama) i to kroz kontrolu nabave sjemena, cijenu, upitnu širinu ponude slada...


Zato, pivofili svih zemalja ujedinite se!
Potpišite peticiju i šerajte svima kojima se svidjelo vaše pivo:

https://act.wemove.eu/campaigns/no-patents-on-beer

http://www.no-patents-on-beer.org/en/


Nećeš razbojniče :twisted: :twisted:

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » ned lip 04, 2017 8:53 pm

pa za ne povjerovati...
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » ned lip 04, 2017 10:32 pm

slawoner je napisao/la:pa za ne povjerovati...
...ali potpisati peticiju !

griješe svi spomenici i amebe koji misle da ih se ovo ne tiče i da do njih ovo neče doći...

http://www.no-patents-on-beer.org/en/ba ... ve-effects

Avatar
Sadvar
Postovi: 121
Pridružen/a: sub lis 04, 2014 11:34 am
Lokacija: Križevci

Post Postao/la Sadvar » pon lip 05, 2017 9:15 am

Pa koji šupci! Kaj je slijedeće?

Avatar
Svarun
Postovi: 329
Pridružen/a: ned lip 14, 2015 1:54 pm
Lokacija: Zadar

Post Postao/la Svarun » pon lip 05, 2017 6:26 pm

Kakvi klošari! :shock:

Avatar
Tragach
Postovi: 14
Pridružen/a: čet ruj 17, 2015 8:57 pm
Lokacija: Podstrana

Post Postao/la Tragach » pon lip 05, 2017 7:34 pm

Jbt, sad će McDonaldsu past na pamet patentirat mješavinu brašna, vode, kvasca i soli!?

Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Post Postao/la diS » pon lip 05, 2017 7:51 pm

Ovo je jako..
The patents held by these brewing companies (EP2384110 and EP2373154) are not based on inventions, but only on random mutations in the genome of the barley. The so-called „invention“ is based on random mutations in the genome of the barley commonly used in conventional breeding.
Ja sam mislio da se samo kod nas na ovakav način podcjenjuje zdrav razum.. da ne budem vulgaran i kažem Brain F*cking.

Iako se na prvi dojam realizacija ovakve inicijative čini nerealna, isto se prije par godina mislilo za pomu iliti rajčicu i brokulu za koje je stav EPO-a da se mogu patentirati.
Ako nekoga zanima više: http://www.globalagriculture.org/whats- ... 32525.html

U svakom slučaju priča se "zavaljala" i teško je predvidjeti kako će završiti.
Zato, potpiši i brew on!

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » pet lip 09, 2017 10:56 am


Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » ned lip 11, 2017 12:14 am

"Tresla se brda ... " Patentirane sorte ječma međunarodno priznatih instituta za npr. razvoj žitarica ne mogu se, osim prodajom patenata, prisvojiti. Proizvođači ječma će, ili neće, u dijelu proizvodnje ječma primjeniti nove postupke, ali za uglavnom velike pivovare, korporacije, i to se vjerojatno već događa u Americi. Za, bar ovu priliku, podrazumimo taj ječam pod konzumni pivarski ječam, tzv. pilsnerski, za konumne lagere, koji se u svijetu najviše koristi od strane najvećih potrošača, tj. proizvođača vodenih lagera, tj. upravo tih "uzurpatora" koji su našli svoj interes u tom udjelu sirovina. Koliko je to sve i njima potrebno, pokazat će vrijeme, a meni se čini da je to samo reakcija na sve prisutniju craft scenu, barem u Europi, i da za dodatna ulaganja u odnosu na dobitak nemaju koristi, osim ovakvog podjebavanja, tj. medijske pozornosti. Da to dođe do većine naših uzgajivača ječma, potrebno je bar 10 godina, a i do europćanskih to ne ide preko noći. Sve u svemu, koliko mi se čini, ne bi to smjelo doći u Europu, jer, radi se o genetskim modifikacijama, kojima bi se Europa još uvijek trebala protiviti, a za Amere, koga briga, jer njih ionako nitko ništa ne pita. Čisto sumnjam da će npr. proizvođač Maris Otera samo tako okrenuti leđa svim svojim korisnicima, svuda u svijetu. To je brand puno cjenjeniji od proljeva spomenutih kao tih uzurpatora. A ako to i prođe, kuhat ćemo više s pale sladom, jer ovi takvoga i ne koriste previše, ako uopće, a za pilsner, ja doma znam, a i mogu i od domaćeg selskog dvorednog debelog ječma složiti GMO-free slad, kakav god :D :D :D :D :D :D :D
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Odgovori