Lager style ale

... razne, manje tehničke diskusije

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
Pale sam-na-svijetu Ale
Postovi: 211
Pridružen/a: pet stu 18, 2016 3:17 pm
Lokacija: Rijeka

Post Postao/la Pale sam-na-svijetu Ale » čet srp 13, 2017 10:16 am

Nije temp takav problem, mogu ja drzat ferm na 18-20 bez beda. Imam 5 ljudi koji ce mijenjat boce s ledom u banjici kad zatreba. Babu cu naucit da gleda na termometar, starome je vino tamo tako da je stalno tamo :lol: :lol: :lol:
i poslao sam mail u vodovod senj, valjda ce podijelit analizu vode.

oce mi netko objasnit zasto Vienna i Carahell nisu dobar izbor za taj stil? ili Hallertau hmelj, koji je njemacki hmelj za lagere i pilsnere. Nisam nikad radio lagere ili slicno, jedino sam Saaz koristio u Pale aleu
Beauty is in the eye of the beer holder!

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » čet srp 13, 2017 11:02 am

Ma hallertau je super.. al recimo da ce dat vise vocnih okusa nego recimo saaz.. pa sad ako ciljas bas na zuju mozda nekom bude prevocno :) ako si kad probao neki dobar svjezi Zwickel/Keller/Landbier to ti je vjerojatno showcase mittelfrucha.
CaraHell iako jedan od svjetlijih je i dalje Cara slad.. dat ce karamelastih, slatkastih okusa, podic FG, a za lager-like pivo zelis da bude sto pitkije i zavrsi sto nize. Bez ikakve slatkoce ako je moguce.
Vienna je bomba od slada.. Jako fini malty okus, a ne daje tu slatkocu.. samo opet.. ako zelis nesto sto ce pasat prosjecnom lagerasu vienna bi mogla bit previse okusa za njega :)
slika

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la grga-osijek » čet srp 13, 2017 11:29 am

Pale sam-na-svijetu Ale je napisao/la:

oce mi netko objasnit zasto Vienna i Carahell nisu dobar izbor za taj stil? ili Hallertau hmelj, koji je njemacki hmelj za lagere i pilsnere. Nisam nikad radio lagere ili slicno, jedino sam Saaz koristio u Pale aleu
Šta ti tko ima objašnjavati .
Kuham lagere (plls ) svako 3 kuhanje i meni osobno su dopizdili citrusi i IBU i.
Tako i ti tvoji konzumenti neće zamjeriti ale-u na sladovima nego na ibu-ima i hmeljevima(sortama)
Takav ale sa NG 90 % i ostalo bilo minken , viena ,carahell,ili 100% pale ale ne mijenja ništa za doživljaj ljudi koji bi popili dobro pazi dobro pivo.
Svi hallertaui prolaze ,Tettnanger još bolje,spalt, sazz itd . I kad ga guraš do 40IBU, ako dobro pripremiš vodu imati ćeš bolje pivo i sretnije konzumente nego ubijajući nesretnike sa chinookom :wink: i inim.Evo ti pantelijina serija E/V -može i jednostavnije . Kuhaj jebogaja. :D :pivo3:
http://www.pivarstvo.info/forum/viewtop ... &start=375
Bolje malo pivo nego veliko hvala

Avatar
petro
Postovi: 862
Pridružen/a: ned svi 15, 2011 11:51 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la petro » čet srp 13, 2017 12:46 pm

Evo i mog malog doprinosa po iskustvu. U svojim rotirajućim receptima uvijek imam jedan koji je nešto slično kaj ti želiš napraviti. Sastav zrnja pale ale slad i kristal tek toliko,cca 250 g na 30 l šaržu.Prije sam radio ng sladom umjesto pale ale. Hmelj je dugo vremena bio haller mitt. i magnum. Radio sam i sa saazom i sa tettnangerom ali haller m.mi je bio najbolji.Nakon nestašice hallera prešao sam na slovenske hmeljeve koji su mi odlični.Trenutno radim sa celeia i to ponekad samo taj a ponekad podebljam sa magnumom i ibu nikad ispod 40 jer mi tako paše.Fermentiram sa us05 i trudim se prva dva dana fermentirat na 17-18 stupnjeva.Ukomljavam na 64-65 da odfermrntira čim niže.Vodu mješam RO sa pipom pola pola najčešće.Krajnji rezultat je super pivica za odmorit se od ipa i apa kak grga veli a po ljeti mi najviše i paše kroz dan bez razmišljanja o aromama i slično.Pitka odlična jednostavna piva koja svima paše.

stane2006
Postovi: 315
Pridružen/a: uto sij 21, 2014 4:55 pm
Lokacija: Orašje

Post Postao/la stane2006 » čet srp 13, 2017 9:45 pm

Hajde sad ovako, da sve gore napisane kombonacije sladova i hmelja ( svejedno koji hmelj se ubacuje svakako je samo mrvica i to samo za gorčinu ili?).
Ako kuhaš da se svidi prijateljima, onda je to previše zajebancije i kako god da skuhaš njima i neće biti ono baš kako treba :evil: , puno je jednostavnije kupiti u trgovini, skinuti etikete i reći da si ti skuhao, samo tako će se svidjeti i njima.
Ako kuhaš za sebe a ne da bi se nekome svidjelo samo napred.
Ja sam pobjegao od lagera, zbog njih sam se i počeo baviti ovim plemenitim hobijem ali ako bih ga kuhao da se svidi nekome, onda bih definitivno da li sa lager kvascem ili ale kvascem da bude što sličniji žuji ubacio min 20-30% kukuruzne krupice.

Avatar
lijepimisko
Postovi: 181
Pridružen/a: uto kol 23, 2016 10:35 am
Lokacija: Senj
Kontakt:

Post Postao/la lijepimisko » čet srp 13, 2017 11:26 pm

To ti je vodovod Hrvatsko primorje - južni ogranak, to je druga firma u odnosu na senjski vodovod (isti je izvor samo drugo postrojenje za obradu vode, ta je voda bolja - barem za piće, od senjske)

Uzmi od tu podatke za rapski vodovod

http://www.zzjzpgz.hr/publikacije/vode_ ... j_2016.pdf

Avatar
stribor7
Postovi: 337
Pridružen/a: uto srp 08, 2014 1:13 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la stribor7 » pet srp 14, 2017 7:37 am

Meni je dosada najbolja piva za ljetne trenutke odrađena s gradiškom i magnumom i aurorom na 10 min. Sve to odradim s s-04 i dobijem lagano pivo ugodne gorčine. Probao sam i pretjerati s magnumom ali nema tu posebnog ostupanja. Prvi gutlji su gorki a onda mozak kaže isključi gorčinu i eto sranja. Probao sam raditi i s S-05 ali odradi prebrzo i pivo mi nije dobro balansirano več nekeko trpko, oporo iako držim sve na 17 c° tjekom fermentacije.
STRIBOR7

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la grga-osijek » pet srp 14, 2017 8:51 am

stane2006 je napisao/la:Ja sam pobjegao od lagera, zbog njih sam se i počeo baviti ovim plemenitim hobijem ali ako bih ga kuhao da se svidi nekome, onda bih definitivno da li sa lager kvascem ili ale kvascem da bude što sličniji žuji ubacio min 20-30% kukuruzne krupice.
Nije to Stane baš tako . Veća, daleko , daleko je mudrolija odraditi bogom dan lager nego apu nafiksanu citrom.

Nisi ti pobjegao od lagera kao stila nego od piva poput ŽKP .

Pol litre lagera ohlađenog na 5 stupnjeva i popijenog nakon odležavanja ispod šljive ili kajsije nakon sat vremena (zagrijano na 28 stupnjeva ) mora biti poželjno jednako . Tu je razlika između lagera i lagera. Topli ŽKP i HB lager su nebo i zemlja.
:D :pivo3: :pivo3:
Bolje malo pivo nego veliko hvala

Avatar
Pale sam-na-svijetu Ale
Postovi: 211
Pridružen/a: pet stu 18, 2016 3:17 pm
Lokacija: Rijeka

Post Postao/la Pale sam-na-svijetu Ale » pet srp 14, 2017 7:49 pm

lijepimisko je napisao/la:To ti je vodovod Hrvatsko primorje - južni ogranak, to je druga firma u odnosu na senjski vodovod (isti je izvor samo drugo postrojenje za obradu vode, ta je voda bolja - barem za piće, od senjske)

Uzmi od tu podatke za rapski vodovod

http://www.zzjzpgz.hr/publikacije/vode_ ... j_2016.pdf
Lepi imas pivu!!!
Beauty is in the eye of the beer holder!

Avatar
Pale sam-na-svijetu Ale
Postovi: 211
Pridružen/a: pet stu 18, 2016 3:17 pm
Lokacija: Rijeka

Post Postao/la Pale sam-na-svijetu Ale » pet srp 14, 2017 7:51 pm

i da napomenem, ne idem gadjat tako da se svidi frendovima, nego prvo meni ALI i da mogu i neki frendovi popit kojima je ipa too much.
Javim rezultate, kuham sutra
Beauty is in the eye of the beer holder!

PBR
Postovi: 310
Pridružen/a: čet lip 20, 2013 2:21 pm
Lokacija: Zadar

Post Postao/la PBR » sub srp 15, 2017 12:44 am

Brate mozes od ovih ne-citrusnih hmeljeva nabacivat što god hoces, ako ti ih ekipa skuzi onda svaka im cast
"Milk is for babies. When you grow up, you have to drink beer."~Arnold S.

Odgovori