Chiller za kotao od 100 litara

... boca ili bačva pitanje je sad

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Sirovina
Postovi: 37
Pridružen/a: sri ruj 10, 2014 12:33 pm
Lokacija: Rijeka

Post Postao/la Sirovina » pet stu 21, 2014 8:12 am

ahrga je napisao/la:CFC ti je najsigurniji, meni ohladi 30-ak litara za cca 15-ak minuta u jednom prolazu zimi, cca 10m okiten cijevi s bakrenom ID od 8 mm
da li se može taj postupak ubrzati? možda bakrena cijev većeg promjera? vidio sam da rade spirale, dal bi imalo smisla staviti spiralu od bakrene žice unutar bakrene cijevi, da se poveća turbulencija iznutra, ne samo izvana i kakav bi to učinak imalo?

Malo sam brainstormao sa frendovima i došli smo na ideju koja mi se čini ok ali koliko se dobiva s njom neznam.

znači bakrena cijev fi 8 mm koja bi se nalazila unutar bakrene cijevi od fi 12 ili 14 mm te guma oko te cijevi. Hladnu vodu puštati kroz cijev od 8, sladovinu kroz cijev oko nje, a onda opet hladnu vodu kroz gumu. Čini mi se da bi to ubrzalo proces hlađenja, puno veća površina za prijenos topline?

Avatar
ahrga
Postovi: 430
Pridružen/a: pet kol 20, 2010 1:48 pm
Lokacija: Šibenik

Post Postao/la ahrga » pet stu 21, 2014 8:30 am

Sirovina je napisao/la:
ahrga je napisao/la:CFC ti je najsigurniji, meni ohladi 30-ak litara za cca 15-ak minuta u jednom prolazu zimi, cca 10m okiten cijevi s bakrenom ID od 8 mm
da li se može taj postupak ubrzati? možda bakrena cijev većeg promjera? vidio sam da rade spirale, dal bi imalo smisla staviti spiralu od bakrene žice unutar bakrene cijevi, da se poveća turbulencija iznutra, ne samo izvana i kakav bi to učinak imalo?

Malo sam brainstormao sa frendovima i došli smo na ideju koja mi se čini ok ali koliko se dobiva s njom neznam.

znači bakrena cijev fi 8 mm koja bi se nalazila unutar bakrene cijevi od fi 12 ili 14 mm te guma oko te cijevi. Hladnu vodu puštati kroz cijev od 8, sladovinu kroz cijev oko nje, a onda opet hladnu vodu kroz gumu. Čini mi se da bi to ubrzalo proces hlađenja, puno veća površina za prijenos topline?
ne kompliciraj bezveze napraviš veći cfc i to je to. Ako ti je kotao 100 l imat ćeš sladovine cca 80 l to ćeš sa većim cfc-om ohladit za najviše pola sata. za vikend kuham pa ću izmjerit vrijeme.

Sirovina
Postovi: 37
Pridružen/a: sri ruj 10, 2014 12:33 pm
Lokacija: Rijeka

Post Postao/la Sirovina » pet stu 21, 2014 9:13 am

Ne brini, to je samo ovako za zabavu malo komplikacije :D

Što kažeš na ovaj primjer?

http://byo.com/stories/issue/item/2849- ... r-projects

Podsjeća me na proces pasterizacije mlijeka. PVC cijev oko unutarnje bakrene cijevi. Prednost je lakše čišćenje (tako kažu) ali meni pravu prednost predstavlja to što bi mogao lako dodati na dužinu. Možda bi me ispalo malo skuplje na početku, but in the long run...

Avatar
ahrga
Postovi: 430
Pridružen/a: pet kol 20, 2010 1:48 pm
Lokacija: Šibenik

Post Postao/la ahrga » pet stu 21, 2014 10:06 am

Sirovina je napisao/la:Ne brini, to je samo ovako za zabavu malo komplikacije :D

Što kažeš na ovaj primjer?

http://byo.com/stories/issue/item/2849- ... r-projects

Podsjeća me na proces pasterizacije mlijeka. PVC cijev oko unutarnje bakrene cijevi. Prednost je lakše čišćenje (tako kažu) ali meni pravu prednost predstavlja to što bi mogao lako dodati na dužinu. Možda bi me ispalo malo skuplje na početku, but in the long run...
neznam, mislim da je CFC sasvim dovoljno dobar, šta bi ferdo rekao opusti se i počni kuhat pivo :)

Sirovina
Postovi: 37
Pridružen/a: sri ruj 10, 2014 12:33 pm
Lokacija: Rijeka

Post Postao/la Sirovina » pet stu 21, 2014 11:15 am

Skuhao sam ja pive al bez chillera, želim se malo osuvremenit a ne cijediti vrećicu iz dm-a golim rukama.

Ovako bi si uložio za nešto dugotrajnije. Upgrade izvršim dodavanjem još jedne cijevi, a i štedim si prostor kojeg nemam puno.

Avatar
ahrga
Postovi: 430
Pridružen/a: pet kol 20, 2010 1:48 pm
Lokacija: Šibenik

Post Postao/la ahrga » pet stu 21, 2014 11:59 am

mislim da cfc ne zauzima toliko mjesta s obzirom na ostalo, a ako ne misliš povećavat količinu kuhanja na više od 100 l onda ne tribaš ništa bolje, moj cfc stane taman oko bačve od 50 l. ako ti je problem prostor uzmeš dva plate chillera koji su ionako mala ili immersion koji ti ionako mora u bačvu stati. Ja imam dovoljno prostora ali kad je sve pospremljeno stane u 2 m2 pa ako nemaš toliko nemoj ni povećavati kapacitet. Po meni je i cijena i praktičnost na strani cfc-a, mislim da me koštao 400-ak kn

Avatar
AlkoholUnited
Postovi: 426
Pridružen/a: pon stu 16, 2015 5:39 pm
Lokacija: Đakovo

Post Postao/la AlkoholUnited » ned stu 22, 2015 5:03 pm

isvara je napisao/la:naravno da stane... a može se podešavati i po visini

slika

moram ga izvagati pa ti javim kad dođem kući
Koje su mjere tih cijevi nemam bas neki dojam koje bi mogle biti... moze li netko napisati koji je promjer tih bakrenih cijevi, ovih dana budem to pravio pa zanima me?
Dođoh, vidjeh, popih, odoh..

handinho
Postovi: 237
Pridružen/a: sri svi 08, 2013 12:30 pm
Lokacija: Sisak

Post Postao/la handinho » ned stu 22, 2015 9:29 pm

Ako imaš para uzmi plate chiller 23-30 od ovog tipa:
http://goo.gl/jP5dNL

Ohladi 70 litara u desetak minuta.

Avatar
Svarun
Postovi: 329
Pridružen/a: ned lip 14, 2015 1:54 pm
Lokacija: Zadar

Re: Chiller za kotao od 100 litara

Post Postao/la Svarun » uto lis 10, 2017 7:50 pm

Da ne otvaram temu posebno, što mi možete preporučiti za 300l šarže, mislio sam na ovako nešto
https://www.blichmannengineering.com/pr ... herminator
Sad, pošto košta poprilično, malo me frka uzimati naslijepo, ima li tko iskustva s ovim ili sličnim stvarima da mi može dati kakvu preporuku?

PBR
Postovi: 310
Pridružen/a: čet lip 20, 2013 2:21 pm
Lokacija: Zadar

Re: Chiller za kotao od 100 litara

Post Postao/la PBR » uto lis 10, 2017 11:24 pm

Ti boga diš 300 litara kuvat :shock:

Mislin da ti je najbolja opcija kupiti 1 ili 2 plate chillera sa aliexpressa. Svaki te izadje 500 kuna cca. Ali mislin da ces tribati investirati na neki nacin u Cold Liqour Tank, tj nekako pripremit dosta hladne vode pa kad spustis do 35 onda lagano otpustati iz CLT-a. Zimi je malo lakse, ali liti je tolika pokora da to nisu istine.
"Milk is for babies. When you grow up, you have to drink beer."~Arnold S.

a ka ta g na eee
Postovi: 226
Pridružen/a: pon sij 23, 2017 8:45 pm
Lokacija: zagorje zelene

Re: Chiller za kotao od 100 litara

Post Postao/la a ka ta g na eee » pet lis 20, 2017 10:25 am

Nije mozda prava tema i mozda se raspravljalo, da li je ovako nesto korisno:

http://www.njuskalo.hr/strojevi-gospoda ... as-9253357 ili im je toplinski kapacitet premali, mislim nije da se bas kuzim u termodinamiku pa cisto me znanima...

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Chiller za kotao od 100 litara

Post Postao/la Poljo » pet lis 20, 2017 11:13 am

Bitna ti je povrsina izmjene, toplinski kapacitet ovdje ne igra neku ulogu.. Cijene su od 650kn, pitanje je za koju je to veličinu. Ako uspiješ dobit cijene po dimenzijama dalo bi se računat.
Za usporedbu.. bakreni immersion chiller površine cijevi 10mm, dužine cijevi 10m ima površinu izmjene 3140cm^2.
znači da bi dobio istu površinu nečim ovakvim recimo da dimenzije trebaju bit oko 20*80cm
slika

Avatar
stribor7
Postovi: 337
Pridružen/a: uto srp 08, 2014 1:13 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Re: Chiller za kotao od 100 litara

Post Postao/la stribor7 » pet lis 20, 2017 11:53 am

Bolje uzmi dva manja plate chilera (u daljnem tekstu PC jer mi se neda pisati ) nego jedan veliki. Prema specifikacijama PC radi s vodom temperature od 10 °C. naš ima 36 ploča a li opet moram dva puta proć sa sladovinom kroz njega jer je voda iz slavine cca 18 °C. Možeš smanjiti protok sladovine koliko hoćeš ali nema pomoći. Dva put je dva put.
STRIBOR7

stane2006
Postovi: 315
Pridružen/a: uto sij 21, 2014 4:55 pm
Lokacija: Orašje

Re: Chiller za kotao od 100 litara

Post Postao/la stane2006 » sub lis 21, 2017 1:57 pm

Svarun je napisao/la:
uto lis 10, 2017 7:50 pm
Da ne otvaram temu posebno, što mi možete preporučiti za 300l šarže, mislio sam na ovako nešto
https://www.blichmannengineering.com/pr ... herminator
Sad, pošto košta poprilično, malo me frka uzimati naslijepo, ima li tko iskustva s ovim ili sličnim stvarima da mi može dati kakvu preporuku?
Imam ga ja jest skup u pm ali se isplati svake kune.
Kod mene je temperatura vode 16,5c u jednom prolazu na skoro maksimalnom protoku vode i maksimalnom protoku sladovine (slobodnim padom), 80 litara sladovine ohladi na 17,5-18c za
23 minute.
Lagan za sanitaciju, izbor je na tebi ja se ni sekunde ne kajem..

a ka ta g na eee
Postovi: 226
Pridružen/a: pon sij 23, 2017 8:45 pm
Lokacija: zagorje zelene

Re: Chiller za kotao od 100 litara

Post Postao/la a ka ta g na eee » uto lis 24, 2017 10:19 am

Poljo je napisao/la:
pet lis 20, 2017 11:13 am
Cijene su od 650kn, pitanje je za koju je to veličinu. Ako uspiješ dobit cijene po dimenzijama dalo bi se računat.
bio sam bas poslo upit za cijenu, dakle rade ih po mjeri a onaj velicina 40×50cm (koji bi odgovarao recimo mom loncu) kosta oko 1000 kuna

Odgovori