Litraža HTL-a

rubrika za fotke opreme, piva, opise kako ste napravili neki komad opreme i sl.

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
Wodillica
Postovi: 235
Pridružen/a: sri ruj 22, 2010 8:51 pm
Lokacija: Zagreb - Podsused

Litraža HTL-a

Post Postao/la Wodillica » pet sij 12, 2018 6:02 pm

Dali je dovoljno za HTL uzeti manju bačvu od pive 30l ako su MLT i BK po 50 litara?
Ne volim kad mi gaće uđu, gdje već uđu i da vodim brigu tuđu.......

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Re: Litraža HTL-a

Post Postao/la mali badem » pet sij 12, 2018 8:02 pm

nije - jer od 30 l iskoristivo je 20 i koja litra a to nije dovoljno za ukomljavanje 11-15 kg usipka.
nego , Wodilica , kakva su to pitanja :D . od 2010 ? več si mogel i knjige pisati ...

:D :hmelj: :pivo3: Ž

PBR
Postovi: 310
Pridružen/a: čet lip 20, 2013 2:21 pm
Lokacija: Zadar

Re: Litraža HTL-a

Post Postao/la PBR » pet sij 12, 2018 11:59 pm

Ako je otvoris kako treba, biti ce ti taman na knap.
"Milk is for babies. When you grow up, you have to drink beer."~Arnold S.

Avatar
Wodillica
Postovi: 235
Pridružen/a: sri ruj 22, 2010 8:51 pm
Lokacija: Zagreb - Podsused

Re: Litraža HTL-a

Post Postao/la Wodillica » sub sij 13, 2018 8:18 am

mali badem je napisao/la:
pet sij 12, 2018 8:02 pm
nije - jer od 30 l iskoristivo je 20 i koja litra a to nije dovoljno za ukomljavanje 11-15 kg usipka.
nego , Wodilica , kakva su to pitanja :D . od 2010 ? več si mogel i knjige pisati ...

:D :hmelj: :pivo3: Ž
Da istina je da sam "stari" pivar i uvjek sam kuhao na "žgance". Pauzirao sam više od dvije godine. Znaš kako je život te ponekad odnese u neke druge vode. Davno sam nabavio dijelove za HERMS i sada je došlo vrijeme da ga konačno skompletiram. Hvala vam na odgovoru sada sam siguran da idem sa tri bačve po 50 l. Bilo mi je žao otvarati veliku bačvu kada ju mogu iskoristiti za fermentor.
Ne volim kad mi gaće uđu, gdje već uđu i da vodim brigu tuđu.......

Avatar
Gorann
Postovi: 315
Pridružen/a: ned lis 04, 2015 2:17 pm
Lokacija: Split

Re: Litraža HTL-a

Post Postao/la Gorann » ned sij 14, 2018 10:05 am

Moja iskustva su , da od 50L bacava mozes dogurat do bacha od max 50l pive
Naravno , kako je i MB naveo 30l bacva u tom sistemu nikako ne igra
Ali da bi dogurao do 50l gotovog proizvoda moras povecat BK za nekih 20%

Ukoliko ostavis originalne dimenzije 50 litarskih bacava , dobit ces bach od nekih 34l
A po meni to je prevelik gubitak za malo truda produzenja BK lonca od min 20%

Znaci MLT 50l , HLT 50l , BK 70l , fermentor 55l i sistem ti je manje više uravnotezen

Onako " iz glave " ako bi isao na manji bach 30tak litara
Onda bi mogao 30 litarsku bacvu upotrebiti za MLT nikako za HLT
Ali tada nemaš manevarskog prostora za širenje
Uz manji bach i sve bacve od 50l , vrlo jednostavno kasnije ukoliko zeliš
Produziš BK bacvu ( dignes krajeve i navariš plašta od nekih 30cm ) i digneš ga na max 50l bach

Eto toliko :D nadam se da sam pomogao

Avatar
lijepimisko
Postovi: 181
Pridružen/a: uto kol 23, 2016 10:35 am
Lokacija: Senj
Kontakt:

Re: Litraža HTL-a

Post Postao/la lijepimisko » ned sij 14, 2018 4:46 pm

10-ak stupnjeva i više je razlika temperature worta koji nakon prolaska kroz inox spiralu u nabrijanom HLT - u (mali lonac - veliki grijač) ulazi u mash tun i temperature u HLT - u, znači da i s visokih 80-ak stupnjeva u HLT - u i 4 l/min protoka što se može dobiti i uz jebačka prigušenja možeš dobiti rampu od stupnja u minuti bez pregrijavanja worta kod ukomljavanja. Ja sam to sve mjerio s brzim spojkama od 7,2 mm unutarnjeg promjera i kroz spiralu od bivšeg immersion chillera od 20 litara što je veliko prigušenje, al radi super precizno i ono što sam računao sam nakon spajanja sam izmjerio u dlaku. Tako da ti ta pusta voda u HLT - u definitivno služi samo za sparge.

Ja si gradim sustav 580 mili Pivana /slično kao Isvara samo s 0,58 kapaciteta jer sam krenuo s proporcionalno manjim mash tunom/, znači da dan prije dok meljem slad i radim eventualno starter malo pregrijem u BK vodu za ukomljavanje i sparge, samo stepove ću raditi odvojeno u puno manjem HLT da dobijem brži odziv isto na osnovu nekih iskustava s foruma, dosta sam toga i mjerio i računao sam. A za taj sustav sam se na kraju odlučio isključivo iz razloga što sve kod kuhanja radim sam i kuham subotom ujutro pa mi je ovako najbrže, blejat u HLT od 50 litara sat vremena duže isto nije malo.
Tako da si najprije skiciraj sustav kako si to zamislio, ne mora sve kao kod drugih biti najbolje.

Avatar
fegi
Postovi: 489
Pridružen/a: čet srp 31, 2014 6:15 pm
Lokacija: Čakovec
Kontakt:

Re: Litraža HTL-a

Post Postao/la fegi » ned sij 14, 2018 8:05 pm

od 30 bačve ti stane cca 26 litara vode unutra...i dovoljno je za ispiranje lonca od 50 litara u kojem ukomljavaš... za kuhanje preporučujem barem 60L.
Dakle 50/50/ 70 je idealno, ali ide i 30/50/60
NAUTILIS Home Brewery

Avatar
Wodillica
Postovi: 235
Pridružen/a: sri ruj 22, 2010 8:51 pm
Lokacija: Zagreb - Podsused

Re: Litraža HTL-a

Post Postao/la Wodillica » ned sij 14, 2018 8:48 pm

Hvala na stručnim odgovorima. Gotovo je, bačve su danas izrezane 3x50l. BK ću jednog dana povećati. Spirala u HTL-u bakar unutarnji promjer 8,5 mm cca 15m. Imam i inox spirale iz točionika ali se bojim da je njihov unutarnji promjer premali. Jednog dana će biti dobre za frementore.Pumpa od veš mašine. Protok između sustava bakar 15mm. Grijači u HTL 1x2KW, 1x2,5 KW sve će biti kontrolirano PID-om. Spojevi i ventili MS, ipak je ovo samo hobi. Nadam se da uskoro neću kuhati na "žgance".
Ne volim kad mi gaće uđu, gdje već uđu i da vodim brigu tuđu.......

Avatar
koljo
Postovi: 49
Pridružen/a: uto ožu 01, 2016 11:46 am

Re: Litraža HTL-a

Post Postao/la koljo » sri sij 17, 2018 10:57 am

Da se priheftam na temu. Radim HERMS 200l, imam za BK 200l, MLT 200l, ali za HLT 100l. Plan je staviti grijač od 3,5kw u HLT i spiralu inox fi 11mm cca 15m. Grijat će se kombinirano na plin i struju. Plan je, naravno, dobiti što više pive :pivo4:

Mislite li da se ovi lonci od 200l mogu potpuno iskoristiti s HLT-om od 100l? Recimo da u početku za ukomljavanje stavim kojih 20ak litara vode više.... :mrgreen:

PBR
Postovi: 310
Pridružen/a: čet lip 20, 2013 2:21 pm
Lokacija: Zadar

Re: Litraža HTL-a

Post Postao/la PBR » sri sij 17, 2018 12:20 pm

koljo je napisao/la:
sri sij 17, 2018 10:57 am
Da se priheftam na temu. Radim HERMS 200l, imam za BK 200l, MLT 200l, ali za HLT 100l. Plan je staviti grijač od 3,5kw u HLT i spiralu inox fi 11mm cca 15m. Grijat će se kombinirano na plin i struju. Plan je, naravno, dobiti što više pive :pivo4:

Mislite li da se ovi lonci od 200l mogu potpuno iskoristiti s HLT-om od 100l? Recimo da u početku za ukomljavanje stavim kojih 20ak litara vode više.... :mrgreen:
Mozes bez problem. Ali mozes i zakuhati 30-40 Litara u BK, pa kad ti je mash gotov ulijes to da ti digne na 77 za mashout. I onda ispires sa onim iz HLT.
"Milk is for babies. When you grow up, you have to drink beer."~Arnold S.

Odgovori