Sunčani Breg - A je to metoda

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
breg
Postovi: 74
Pridružen/a: pon stu 13, 2017 1:14 pm
Lokacija: Kutina

Sunčani Breg - A je to metoda

Post Postao/la breg » ned vel 04, 2018 11:25 pm

Bok svima,

prije nego pocnem s pitanjima, evo i mog iskustva s kuhanjem piva. Ako nitko nista i ne nauci iz ove teme, nadam se da ce neke barem nasmijati.

Ukratko, pred 2 mjeseca skuhao sam svoje prvo pivo. Whole grain, BIAB, recept ( http://www.muzejuloncu.com/spajza/prva- ... pivo-pivan ) napisan kao za idiote pa sam samo slijepo slijedio upute. Svejedno sam se pogubio xy puta, imao sto pitanja, 99 odgovora rijesio kompleksnom eci-peci-pec metodom...na kraju je pivo ispalo izvrsno. Uz to sto je okus bio dobar, najvise me razveselila jako dobra gaziranost i prekrasna pjena. Niti sam znao koliko sam tocno dobio piva (bilo je piva po podu skoro koliko je ostalo i u loncu), niti koje vrijednosti tocno staviti u kalkulator za karbonizaciju. Bacio secera 100g pa sta bude... Na kraju od dobivenih 18,5l piva, sam sam popio litru i pol. Ostalo podijelih frendovima koji su takodjer pohvalili rezultat. Pocetnicka sreca. Vjerojatno i najveca.

Slad: 5kg Nova gradiska + 1kg Crystal 120L
Hmelj: Styrian Golding i Aurora
Kvasac: Safale US-05
IBU,ABV,itd...: nemam pojma jer mi nije bitno. Glavno da je fino.

slikaslikaslikaslika

Prije 2 dana sam skuhao novu sarzu. Isti recept, mrvicu izmjenjen. Vec je sve islo puno lakse. Jos uvijek vjerojatno ribam i pazim na cistocu vise nego je potrebno, ali infekcija mi je najveca fobija. Opet je kuhanje (s ciscenjem) trajalo cca 8h, ali barem je piva u fermentoru zavrislo 22l, po podu gotovo nista (ostaje vidjeti pretakanje).
Za strike water sam uzeo 29l, za sparge 6l sto sam skuzio da mi je premalo ali je bilo kasno pa sam ispiranje obavio kako sam mogao;praćakanjem vrece s jecmom po loncu ko bebe u kadici. Za hlađenje sam koristio suhi led i kacu s vodom. Ohladio sam sve na 16C za 42 minute, sto je 1,5h brze nego prvi put bez suhog leda. Plus i puno je zabavnije.
Ovaj put sam u vrenjacu (koja je obicna vinska, kao i gotovo sva oprema koju koristim) umjesto rakije ulio vodenu otopinu strsana koje mi je ostalo nakon kuhanja. Ne znam zasto. Po nekoj logici mi je trebalo sljakat. Međutim, sad mi buckalica bljuje pjenu ko da se najela carlija. Ne znam smeta li to samoj pivi ili ne.
Problem mi je malo sto nigdje u kuci nemam konstantnih 17-20 stupnjeva, nego je ili nize ili vise od toga. Za prvu rundu sam bio doma, pa sam tu demizonku nanasao po kuci svaki dan na drugo mjesto. Skoro herniju diska i bruh zaradio.
Ovaj put sam od kuhanja ostavio na cca 22c (2 dana) i cini mi se kao da se kvasac prenamnozio. Ne znam, mozda nije nista abnormalno, ali prvi put definitivno nije bilo toliko puno te pjene (kvasca/krausena/pitajbogakaksetocnozove) u fermentoru
slika

Slad: 5kg Nova G.+0,5kg Crystal
Hmelj: Aurora 35g (60'), Styrian Golding 25g (20') 6g (10')
Kvasac: US-05

Jos uvijek pola vremena ne znam sta radim, ali vec je bolje. Sutra cu vrenjacu iscupat na kratko da ulijem rakiju u nju. Fermentor sam vec danas premjestio u sobu gdje je temp 18-19c. Nadam se da se kvasac nije prenakotio i da mi nece pivo ispast kiselo ili cudno.
Za trecu srecu mozda bude bolje.
Pitanja se vise ne mogu sjetit, ali svaki komentar je dobrodosao.
Pivili :pivo5:
Zadnja izmjena: breg, dana/u pon vel 05, 2018 6:05 pm, ukupno mijenjano 2 puta.

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Sunčani Breg - A je to metoda

Post Postao/la Puyol » pon vel 05, 2018 12:06 am

Svako prvo kuhanje bude ludnica, to zanemaris, sa svakim sljedećim cestama bi sigurniji i opušteniji. Nekad i prepušten pa ćeš vjerojatno nešto tu i tamo zaboraviti pripremit..

Ono kaj ti je bitno, organizacija, da kad kao imaš vremena za niš ne radit (mash, boil), iskoristio to vrijeme za pripremu slijedećega koraka, za čišćenja i slicno. Da kod pretakanja u ferm bude sve sterilno, tad je ta sanitarija najbitnija, i na kraju kad sve pohvatao, primi se još i namještanja vode, s tim ćeš dobit puno bolji krajnji proizvod. Meni je trebala godina dana da se time ozbiljnije pozabavim, sad mi je žao što nisam i ranije.

I naravno, uživaj u hobiju

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: Sunčani Breg - A je to metoda

Post Postao/la Toples » pon vel 05, 2018 5:41 am

16-17% kristala, navodno Special B-a ili nečeg skoro tak tamnog? To je "malo" previše, a po boji računam da nije bio kristal 120L ipak, možda 120 EBC-a?

Uglavnom, za svijetle pive stavi bar duplo manje kristala.

Fermentacija ti je burna kad kvasac radi na 25 negdje. nemoj se iznenaditi ako dobiješ neke estere koji ne trebaju biti tu
save a tree - drink beer

Avatar
breg
Postovi: 74
Pridružen/a: pon stu 13, 2017 1:14 pm
Lokacija: Kutina

Re: Sunčani Breg - A je to metoda

Post Postao/la breg » pon vel 05, 2018 12:09 pm

Toples je napisao/la:
pon vel 05, 2018 5:41 am
16-17% kristala, navodno Special B-a ili nečeg skoro tak tamnog? To je "malo" previše, a po boji računam da nije bio kristal 120L ipak, možda 120 EBC-a?

Uglavnom, za svijetle pive stavi bar duplo manje kristala.

Fermentacija ti je burna kad kvasac radi na 25 negdje. nemoj se iznenaditi ako dobiješ neke estere koji ne trebaju biti tu
Vidi stvarno - 120ebc je bio. nisam niti skuzio. jos sam u prvoj sarzi greskom stavio kilu, pa sam ovaj put u nadi da bude ipak malo svjetlije stavio 0,5 kg.

Planiram skuhati u nekoj skoroj sarzi neki bas svijetli ale. Cisto da ljudi kojima domace pive nisu napete kazu 'pa cak i izgleda kao prava piva' :lol: ali i zato sto bih za sebe napravio neki mirisni ale s cascadeom i jos nekim hmeljem u zlatnoj izvedbi.

Ono sto pretpostavljam je da oni sladovi koji i na slici izgledaju zlatno daju i takvu boju kad se ukome? Ali imaju li svi dovoljno skroba za rad kvasaca primjerice, na koje temperature ih trebam ukomljavat i mogu li svaki slad ukomljavati na temperaturama na kojima sam ukomljavao i ovaj (66C)?

Opcenito- kako iskombinirati vlastiti recept? Okuse hmeljeva (i na kraju piva) navodno 'ne mozes pogrijesit vec trebas vidjet sta ti odgovara', ali je li tako i s ostalim? Kako odredit omjer koliko kila/grama/litara/ cega, koje sladove (jednostavno otvorim opis slada i vidim svidja li mi se i odgovara li stilu koji zelim?), koji kvasac (lager-ale znam, ali mogu li ovaj US-05 koristit za sve aleove i zasto onda postoji jos 15 drugih?)


Inace - starsanu otopinu zamjenih rakijom. Fermentor mi je demizonka u kojoj sam ostavio cep a iscupao samo vrenjacu tako da cim sam ju zapiknuo nazad je pocelo buckat. Sumnjam da je uslo ista znacajno zraka u toj minuti kroz taj mali otvor, a s obzirom da je vise od polovice ispunjeno plinom, ne bi smjelo s te strane bit utjecaja na kvasac. Trenutna temp u sobi je 18,5C i lijepo lagano kuha.

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: Sunčani Breg - A je to metoda

Post Postao/la Toples » pon vel 05, 2018 12:17 pm

dođeš na homebrew druženje i piješ po redu, što ti se svidi pitaš za recept :pivo:
save a tree - drink beer

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Sunčani Breg - A je to metoda

Post Postao/la Poljo » pon vel 05, 2018 12:39 pm

breg je napisao/la:
pon vel 05, 2018 12:09 pm
Opcenito- kako iskombinirati vlastiti recept? Okuse hmeljeva (i na kraju piva) navodno 'ne mozes pogrijesit vec trebas vidjet sta ti odgovara', ali je li tako i s ostalim? Kako odredit omjer koliko kila/grama/litara/ cega, koje sladove (jednostavno otvorim opis slada i vidim svidja li mi se i odgovara li stilu koji zelim?), koji kvasac (lager-ale znam, ali mogu li ovaj US-05 koristit za sve aleove i zasto onda postoji jos 15 drugih?)
Možeš pogriješit lako. Samo, postoji nebrojeno puno pivskih stilova i kombinacija. Ukratko, trebao bi prvo izabrat stil koji želiš radit (Npr American Pale Ale, English Porter ili Belgian Blond)
Najbolje je krenut od BJCPa, imaju dosta šture natuknice što se od kojeg stila očekuje i u kojoj mjeri:
https://www.bjcp.org/docs/2015_Guidelines_Beer.pdf
Kad se odlučiš koji stil radiš bilo bi dobro još malo potražiti što se piše o tom stilu. Google is your friend.
Kad imaš ideju što i kako bi radio možeš krenut dizajnirat svoj recept. treba ti neki alat.
Ja volim androidov:
https://play.google.com/store/apps/deta ... wort&hl=en
Neki koriste online brewers friend:
https://www.brewersfriend.com/homebrew/ ... alculator/
Ima ih koliko hoćeš. Nađi koji ti najbolje odgovara.

Kvasac? Ale je jako široko područje. US-05 vjerojatno možeš koristit za sve stilove u kojima ne želiš komponentu okusa koju kvasac stvara (ima takvih stilova dosta). Ali velika većina stilova zahtjeva svoj kvasac i bez njega će bit čorak. I nema ih 15, prije 150 :D
slika

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Sunčani Breg - A je to metoda

Post Postao/la Puyol » pon vel 05, 2018 12:41 pm

Odi na https://www.brewersfriend.com/search/

Pa si gledaš što kako i zašto. Tak ja odem recimo, ukućana stil pive, pogledam.kaj od namirnica imam kod nas za uzet, i onda iskombinirat.

Imaš i https://ychhops.com/ , gdje imaš opise manje više svih hmeljeva, pa pogledaš i komentare da vidiš kaj bi od toga htio u pivu imati, a kaj ne.

Za kalkulatore neke, imaš Brewera friend i beersmith za izradu recepata, ja volim beersmith, navikom sam se na njega. Verzija za kupiti ja 20$, ali ima i krekana verzija na netu za skinut. Pogledaj na jutjubu te aplikacije.

Za vodu, Brun Water i EZ Water. Ima ih još, ovo su ove koje sam ja vidio i na kojima sam nešto kombinirao.

Ako radiš apu/ipu, ne može gulat sa hmeljeva kao što su Simcoe, citra, chinook, cascade...ako radiš pšenicu, neki europski hmelj za malo gorčine, kod tamnih piva isto, hmelj uglavnom za gorčinu, jer slad prevladava u okusu i teško ga je hmeljenja nadvladati.

Avatar
breg
Postovi: 74
Pridružen/a: pon stu 13, 2017 1:14 pm
Lokacija: Kutina

Re: Sunčani Breg - A je to metoda

Post Postao/la breg » pon vel 05, 2018 5:07 pm

Toples je napisao/la:
pon vel 05, 2018 12:17 pm
dođeš na homebrew druženje i piješ po redu, što ti se svidi pitaš za recept :pivo:
takva mi se istraživanja najvise svidjaju :lol:

@ostali (jos nisam prokuzio kak se na ovom forumu citira vise ljudi u jednom postu)sto se tice ovih online kuharica; super, hvala. malo sam pronjuskao i cine mi se ko super polazisne tocne tako da cu u slobodno vrijeme imat po cemu ceprkat i trazit, ali mislim da cu zasad dok sam skroz neiskusan radije probat skuhat nesto po preporuci iz prve ruke, bez da moram sam kombinirat i trazit kompromise i zamjene. a onda i odmah znam da te sirovine ima i kod nas, a tamo otvorim listu s tisucu sladova o kojima nemam pojma gdje ih nabavit niti koji su im al pari. dosad sam narucivao sa svezapivo.hr jer mi je nekako najbezbolnije i najpreglednije (zato sam rekao 15 kvasaca, jer je to blize broju koji imaju u ponudi).

sto se tice podesavanja vode-mislim da se time necu bavit. bar ne u neko skoro vrijeme. a i dobra mi je fora sto imam svoj bunar (unatoc tome sto zivim na bregu), pa izvucem vodu iz njega i radim pivu s najprirodnijom mogucom vodom i zabrijem si da sam Licanka u svojim pocecima :lol: #glutenfree #nosimstaklenubocuiunjusipamvoduizwcaalisammoderna #antivaxers #flatearth.
radije cu se posvetit tome da sad naucim oprat kvasac i da ga mogu ponovno koristiti.

ovisno o uspjehu ove sarze, sljedece cu ju ili ponoviti, ili bih pokusao skuhati neku APA-u, ili eventualno IPA-u (bojim se suhog hmeljenja i infekcija pa cu vidjet na kakav recept naletim). stoga, ako netko ima neki jednostavan recept za tako neko pivo, bit cu zahvalan ako ga podijelite. cascada, chinook, centenial, citra i slicni voćni/citrusni/cvjetni hemeljevi pozeljni.

Avatar
breg
Postovi: 74
Pridružen/a: pon stu 13, 2017 1:14 pm
Lokacija: Kutina

Re: Sunčani Breg - A je to metoda

Post Postao/la breg » čet vel 08, 2018 11:24 am

Sta se desi s pivom ako ga ostavim u fermentoru 'predugo' ?

Mislim da sam prvu sarzu ostavio cca 16-17 dana dok nije skroz prestala davat znakove zivota. Ova mi je vec danas (6. dan) prestala napinjat cep vrenjace, pa ne znam hoce bit predugo ostavit jos 10 dana. Mogu u najboljem slucaju ju flasirat 9.-10. dan. Fermentor je na sobnoj temp (cca 18c +/- 2c).

Jel moguce da su kvasci puno prije odradili svoj posao jer su se ovaj put u prva 2-3 dana puno vise namnozili?
Nemam refraktometar (valjda se tak zove) i ne mjerim OG.

Mozda da sad preko vikenda podignem temperaturu pa ako ni u nedjelju navecer ne bude vise radilo, cold crasham preko noci i flasiram u ponedjeljak?

slika

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: Sunčani Breg - A je to metoda

Post Postao/la Toples » čet vel 08, 2018 11:26 am

možeš ostaviti 4 tjedna u fermentoru bez problema
save a tree - drink beer

Avatar
breg
Postovi: 74
Pridružen/a: pon stu 13, 2017 1:14 pm
Lokacija: Kutina

Re: Sunčani Breg - A je to metoda

Post Postao/la breg » čet vel 08, 2018 11:38 am

ok, tnx

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Re: Sunčani Breg - A je to metoda

Post Postao/la Vjeko » čet vel 08, 2018 12:36 pm

breg je napisao/la:
pon vel 05, 2018 5:07 pm

ovisno o uspjehu ove sarze, sljedece cu ju ili ponoviti, ili bih pokusao skuhati neku APA-u, ili eventualno IPA-u (bojim se suhog hmeljenja i infekcija pa cu vidjet na kakav recept naletim). stoga, ako netko ima neki jednostavan recept za tako neko pivo, bit cu zahvalan ako ga podijelite. cascada, chinook, centenial, citra i slicni voćni/citrusni/cvjetni hemeljevi pozeljni.
Negdje na forumu su bilo recepti pobjednickih piva s jednog od homebrew natjecanja, 2. ili 3. ne znam, nadji tamo Senators APA (BoS te godine). Nisam probao to pivo na natjecanju ali sam radio svoje prvo pivo po tom receptu i odlicno je bilo (ko i svako prvo :))

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: Sunčani Breg - A je to metoda

Post Postao/la Toples » čet vel 08, 2018 12:54 pm

Vjeko je napisao/la:
čet vel 08, 2018 12:36 pm
breg je napisao/la:
pon vel 05, 2018 5:07 pm

ovisno o uspjehu ove sarze, sljedece cu ju ili ponoviti, ili bih pokusao skuhati neku APA-u, ili eventualno IPA-u (bojim se suhog hmeljenja i infekcija pa cu vidjet na kakav recept naletim). stoga, ako netko ima neki jednostavan recept za tako neko pivo, bit cu zahvalan ako ga podijelite. cascada, chinook, centenial, citra i slicni voćni/citrusni/cvjetni hemeljevi pozeljni.
Negdje na forumu su bilo recepti pobjednickih piva s jednog od homebrew natjecanja, 2. ili 3. ne znam, nadji tamo Senators APA (BoS te godine). Nisam probao to pivo na natjecanju ali sam radio svoje prvo pivo po tom receptu i odlicno je bilo (ko i svako prvo :))
ja sam isto radio, ali zaključio sam da je to previše kristala u receptu za moj ukus. ja bih smanjio na pola kristal jer ga je bilo 10-tak posto
save a tree - drink beer

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Sunčani Breg - A je to metoda

Post Postao/la Poljo » čet vel 08, 2018 1:04 pm

Fermentacija nije samo buckanje vrenjace. Nemoj flasirat pivo prerano ako ti se bas ne zuri nekud. U pravilu bi svako pivo trebalo odstajat 2-3 tjedna u fermentoru na kvascu kao minimum.
slika

Avatar
breg
Postovi: 74
Pridružen/a: pon stu 13, 2017 1:14 pm
Lokacija: Kutina

Re: Sunčani Breg - A je to metoda

Post Postao/la breg » čet vel 08, 2018 11:56 pm

Poljo je napisao/la:
čet vel 08, 2018 1:04 pm
Fermentacija nije samo buckanje vrenjace. Nemoj flasirat pivo prerano ako ti se bas ne zuri nekud. U pravilu bi svako pivo trebalo odstajat 2-3 tjedna u fermentoru na kvascu kao minimum.
e super, onda ga necu dirat jos taman tjedan i pol.

Hvala ostalima za savjete oko recepta. Mislim da za iducu necu koristit crystal uopce. Ciljam na sto svjetliju/zlatniju boju.

Odgovori