blow off tube

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
sinman
Postovi: 6
Pridružen/a: pon sij 15, 2018 7:15 am
Lokacija: valpovo

blow off tube

Post Postao/la sinman » pon vel 19, 2018 5:11 pm

pravio sam pale ale sa safale US-05,kvasac radi svoje na temperaturi oko 17-18 stupnjeva.Nemam vrenjacu nego sam napravio blow off tube sistem.Desilo se da nemam bas puno praznog prostora u fermentatoru i malo pjene je izaslo u bocu sa sterilnom tekucinom (rakijom) i ona se zamutila.Pitanje je dali je uredu da ostavim tako jer nevidim da vise izbija pjena van ili da isperem bocu i ulijem cistu rakiju.Malo mi je zao rakije :) ali ne zelim ni neku infekciju iako se nista nevraca u fermentator.Hvala

Avatar
AlkoholUnited
Postovi: 426
Pridružen/a: pon stu 16, 2015 5:39 pm
Lokacija: Đakovo

Re: blow off tube

Post Postao/la AlkoholUnited » pon vel 19, 2018 5:44 pm

promjeni vodu ali nemora biti rakija moze obicna voda gradska
Dođoh, vidjeh, popih, odoh..

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Re: blow off tube

Post Postao/la mali badem » uto vel 20, 2018 2:43 am

pisano je več,U ovakvoj situaciji nema problema dokCO2 iz fermentora ispuhuje van.. to znači da fermentacija još traje. ako je ferma stala pa ne čuješ više vrenjaču dobro je dignuti temp okoline da opet ( zbog povečanja volumena tekučine u fermu.. ) počne ispuhivati van ... cjeli blow off sistem treba isprati , oprati , dezinficirati , digni poklopac i operi sve prije nego što nastane situacija da u fermu pada tempera i zbog smanjenja volumena u kanti- kroz cjevčicu počinje ulaziti zrak u ferm .. ako je ona nečista a fermentacija traje ..odnosno :arrow: diše kroz dan i noč promjenom temperature -- jer se nema kontrola temp fermentacije :arrow: jako lako dobijemo kvar , pogotovo po ljeti li-la
obično se to dogodi prvih dana burne fermentacije-- digneš poklopac i sve opereš.. ako je ferma pri kraju, s-05 ti neče zamjeriti ako mu zadnjih par- 3-4 dana digneš temp za stupanj- i pol
a još kad bi znali iz koje si župe - ee heeej , Ž

:hmelj: :pivo3:

sinman
Postovi: 6
Pridružen/a: pon sij 15, 2018 7:15 am
Lokacija: valpovo

Re: blow off tube

Post Postao/la sinman » uto vel 20, 2018 7:11 am

danas je cetvrti dan fermentacije i normalno jos bucka.imam dva puna fermentatora i u jednom ima malo vise nego u drugom i iz tog mi izbija dok je kod drugog ne,vidim po cijevi,cista je.savjetovali su mi da probam nizu temperaturu fermentacije,prvi put sam drzao na 20ak stupnjeva,sad drzim na oko 17 i to nije problem pa cu vidjeti razliku.zrak nemoze uci unutra,a nemoze se nista ni vracati u fermentator.kad se malo smiri promjenit cu tekucinu pa sta bude :pivo:

Avatar
EsArt
Postovi: 248
Pridružen/a: sri ruj 06, 2017 7:58 pm
Lokacija: Novi Marof

Re: blow off tube

Post Postao/la EsArt » uto vel 20, 2018 8:44 am

sinman je napisao/la:
uto vel 20, 2018 7:11 am
danas je cetvrti dan fermentacije i normalno jos bucka.imam dva puna fermentatora i u jednom ima malo vise nego u drugom i iz tog mi izbija dok je kod drugog ne,vidim po cijevi,cista je.savjetovali su mi da probam nizu temperaturu fermentacije,prvi put sam drzao na 20ak stupnjeva,sad drzim na oko 17 i to nije problem pa cu vidjeti razliku.zrak nemoze uci unutra,a nemoze se nista ni vracati u fermentator.kad se malo smiri promjenit cu tekucinu pa sta bude :pivo:
probaj lagano zaokrenuti par puta posudu (ne mučkati) nego polagano zaokrenuti jedno par puta tako da se malo kvasac uzbuni ,ja sam to radio po preporuci kolege koji ima haj medalja za svoja piva i pomoglo je ...

Odgovori