Dobra/Losa karbonizacija?

... razne, manje tehničke diskusije

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: Dobra/Losa karbonizacija?

Post Postao/la Toples » sub ožu 03, 2018 12:57 pm

Poljo je napisao/la:
sub ožu 03, 2018 12:52 pm
Postovi s foruma su cesto bazirani na mitovima koji se provlace kroz forum koji kad se dovoljno puta ponove postaju cinjenica. Ja sam info o tem flasiranja cuo od nekog za koga smatram da je the brewer pa sam poceo kriticki razmisljat o najvisoj temp.
znači ne možeš navesti izvor? onda ta informacija ne vrijedi pišljivog boba...
save a tree - drink beer

Avatar
Gorann
Postovi: 315
Pridružen/a: ned lis 04, 2015 2:17 pm
Lokacija: Split

Re: Dobra/Losa karbonizacija?

Post Postao/la Gorann » sub ožu 03, 2018 1:10 pm

Dakle ko i obicno ,
Puno je vaznije tko govori
Nego sto i koliko govori :pivo4:

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: Dobra/Losa karbonizacija?

Post Postao/la Toples » sub ožu 03, 2018 1:13 pm

Gorann je napisao/la:
sub ožu 03, 2018 1:10 pm
Dakle ko i obicno ,
Puno je vaznije tko govori
Nego sto i koliko govori :pivo4:
ma vrlo je lako riješiti ovaj problem, samo ja si ne želim podkarbonozirati pivo radi Poljinih budalaština... :mrgreen:
save a tree - drink beer

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Dobra/Losa karbonizacija?

Post Postao/la Poljo » sub ožu 03, 2018 1:45 pm

It doesn't matter if the gas left the fermenter. The beer will suck gas back into solution. It will suck back into solution whatever gas there is, so there will be gas in solution.
It's the reason I lower my temp to lagering temp before I rack my lagers to secondary. That way the lager is sucking CO2 back into solution. If you rack it first, it's going to suck back in regular air unless you really flush the fermenter with CO2.
For instance, take a beer that is warm and at room temp then put it somewhere cold. With the bubbler airlock you can see it start bubbling backwards after only a short time. The beer is sucking gas back into solution and creating pull on that airlock.
I had a sour beer the other day where this was a problem. The beer was all done fermenting and not bubbling the airlock and was two years old. So I replaced the airlock with a solid bung. The temp in the basement dropped from about 15 to about 10º C. since about New Years. I went to check on it the other night and it had pulled the bung partially inside. I had to use a drill to get it out.
nisu samo moje budalastine. dobra stvar za tebe je da za hr trziste ne mozes prekarbonizirat pivo. jer svi vole da je sto karboniziranije ;)
slika

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: Dobra/Losa karbonizacija?

Post Postao/la Toples » sub ožu 03, 2018 2:08 pm

naprije kaže da svašta ljudi pišu po forumu, a onda sam citira nekog anonimnog lika s nekog foruma i njegovu anegdotalnu dogodovštinu jer to mora biti istina kad je na internetu :roll:
save a tree - drink beer

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: Dobra/Losa karbonizacija?

Post Postao/la Toples » sub ožu 03, 2018 2:28 pm

Poljo je napisao/la:
sub ožu 03, 2018 1:45 pm
It doesn't matter if the gas left the fermenter. The beer will suck gas back into solution. It will suck back into solution whatever gas there is, so there will be gas in solution.

It's the reason I lower my temp to lagering temp before I rack my lagers to secondary. That way the lager is sucking CO2 back into solution. If you rack it first, it's going to suck back in regular air unless you really flush the fermenter with CO2.
For instance, take a beer that is warm and at room temp then put it somewhere cold. With the bubbler airlock you can see it start bubbling backwards after only a short time. The beer is sucking gas back into solution and creating pull on that airlock.
nisu samo moje budalastine. dobra stvar za tebe je da za hr trziste ne mozes prekarbonizirat pivo. jer svi vole da je sto karboniziranije ;)
prvo ovdje nema ništa o primingu.
drugo, anegdotalna priča nebitna za našu temu jer čovjek izjavljuje da pivo nakon vrlo kratkog vremena počinje upijati plin što je nemoguće i što zna svatko tko je gazirao s CO2, a vezano je uz
treće razmisli zašto kad spustiš temp za 20C, headspace ubrzo "vuče" zrak unutra kroz vrenjaču, i zašto to ne znači da pivo upija CO2 (hint: pV=nRT)
save a tree - drink beer

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Re: Dobra/Losa karbonizacija?

Post Postao/la Vjeko » sub ožu 03, 2018 10:59 pm

slika

Novopečeni
Postovi: 116
Pridružen/a: pet svi 06, 2016 8:45 am

Re: Dobra/Losa karbonizacija?

Post Postao/la Novopečeni » ned ožu 04, 2018 12:53 am

Jebote...izazvao sam tolku halabuki oko karbonizacije! Aj kako bude bude, baće će popit,njih ne jebe to :)

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: Dobra/Losa karbonizacija?

Post Postao/la Toples » ned ožu 04, 2018 7:29 am

Problem je što je tlak plina 1 atmosfera te je upijanje sporo. Znate i sami koji kegirate da vam treba (ako ne bućkate keg) pod značajnim tlakom i po 10 dana to gaziranja tipa 2.5 na 4C, tako ne možemo računati da će se CC-om od par dana upiti neki dio CO2 iz headspace-a.

Glavni problem je što nemamo dobre podatke za vrijeme koje treba da neki plin (CO2 u našem slučaju) postigne ekvilibrijum iznad piva. Cold crash od 2-3 dana je definitivno prekratak da se upije više on neke male beznačajne količine, ali dulje lageriranje bi moglo upiti jedan dio CO2.

Pitanje je koliko se CO2 upija po jedinici vremene i da li je to od početka do kraja linearno ili se asimptotski približava konačnoj vrijednosti parcijalnog tlaka maksimalno moguće vrijednost otopljenog plina. U principu postoje neke diferencijane jednadžbe kojima bi se to moglo riješiti u teoriji. Te jednadžbe nisu egzaktne i samo su aproksimacija postizanja ekvilibrijuma te su rezultat testiranja na konkretnoj tekućini i plinu.

Lageriranje od 2 mjeseca će vjerojatno upiti jedan dio CO2, ali mi nemamo ulazne podatke (neke konstante za vrstu tvari) za tu formulu za pivo i CO2 da bi se to moglo makar procijeniti.

Ostaje jedino eksperiment. Za taj eksperiment ne trebate raditi lager, može i neko drugo pivo kojem mislite da će goditi dulji cold crash. Kad završite CC, pola piva ugrijete tako da bude bar 24 sata na cca 20C iznad temperature CC-a kako bi sigurno izbacili CO2. Onda flaširate oba piva (zagrijano i hladno) s istom količinom šećera (preporučam na 2.2) i ostavite mjesec dana da se osigura karbonizacija do kraja.

Ako je pivo nakon CC-a imalo značajno više CO2 to bi trebali u double blind testu (po mogućnosti) otkriti bez problema jer će biti pregazirana ona piva koja je bila na CC.
save a tree - drink beer

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Dobra/Losa karbonizacija?

Post Postao/la Pemac » pet ožu 09, 2018 7:22 am

Evo da dam svoju opasku, poslije CC (znaći iz friž u kanistere pa u boce, pitanje koliko se mogla temp. podići tom kratkom vremenu) sam u 18l piva usipao 140g šečera. Slično kako sam i do sada radio i nije bilo problema, ALI ("Everything before the word "but" is horse shit") jučer mi je boca eksplodirala. Sad ne znam kako da postupim dalje. Stavio sam boce na hladno da se kvasac umrtvi pa planiram staviti na tipa 5 stupnjeva, i onda bocu po bocu otvoriti i zatvoriti ponovno, te vratiti na normalnu temp. da se proces zaokruži. Jel to OK?? Drugo riješenje, vratiti na normalnu temp. i opet svaku otvoriti i zatvoriti ponovno?

Iako sumnjam da je ova frknula zbog karbonizacije. Znaći ulio sam u ta dva kanistera šečere, malo promiješao i onda flaširao. Kada sam došao do pola kanistera, zatvorio sam ga i okrenuo naopako da se to izmiješa pa nastavio flaširanje. I sama te eksplozija nema samo negativne strane. Cijela kuhinja mi sada miriši na citru, mogao bi to i u buduće prakticirati :D

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: Dobra/Losa karbonizacija?

Post Postao/la Toples » pet ožu 09, 2018 7:34 am

Pemac je napisao/la:
pet ožu 09, 2018 7:22 am
Evo da dam svoju opasku, poslije CC (znaći iz friž u kanistere pa u boce, pitanje koliko se mogla temp. podići tom kratkom vremenu) sam u 18l piva usipao 140g šečera. Slično kako sam i do sada radio i nije bilo problema, ALI ("Everything before the word "but" is horse shit") jučer mi je boca eksplodirala. Sad ne znam kako da postupim dalje. Stavio sam boce na hladno da se kvasac umrtvi pa planiram staviti na tipa 5 stupnjeva, i onda bocu po bocu otvoriti i zatvoriti ponovno, te vratiti na normalnu temp. da se proces zaokruži. Jel to OK?? Drugo riješenje, vratiti na normalnu temp. i opet svaku otvoriti i zatvoriti ponovno?

Iako sumnjam da je ova frknula zbog karbonizacije. Znaći ulio sam u ta dva kanistera šečere, malo promiješao i onda flaširao. Kada sam došao do pola kanistera, zatvorio sam ga i okrenuo naopako da se to izmiješa pa nastavio flaširanje. I sama te eksplozija nema samo negativne strane. Cijela kuhinja mi sada miriši na citru, mogao bi to i u buduće prakticirati :D
Jedina boca koja je meni ikad eksplodirala nije bila moja nego je bila s našeg natjecanja. Imao sam i drugu bocu iste pive (jer nije prošlo dalje) i kad sam ju otvorio bio je vodoskok isti čas. kad sam probao pivu , bilo je kiselo i čudnovato užasno.

ljudi stavljajuu i puno više šećera za stilove tipa weizena. Kolega mi je stavljao po 200g bez ikakvih problema. to je bila oko 3.5 karbonizacija.

tak da ti možda imaš neki drugi problem poput napukle boce ili nedovršene fermentacije ili divljeg kvasca/bakterije.
save a tree - drink beer

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Dobra/Losa karbonizacija?

Post Postao/la Pemac » pet ožu 09, 2018 7:49 am

Možebitno da je bila i boca sjebana, jer sam imao starijih (od 0.5l imam samo one stare "zidarske" boce, kao bez ovog grla kako danas boce imaju, ako me kužiš, i samo njih skupljam od tih većih boca) i bilo je nekih koje su imale okrhnuto dno. Infekcija, za sada sumnjam u to jer svaka 3-5 dana, otvorim malu 0,33 ili 0,25 bocu i probam pivo, ovo je bilo ukusno, bez nekih okusa koje bi bježali u kvar

ovo je fotka nakon 5 dana karbonizacije, ukusno je pravo, nema nit kiselosti, nit je bio pjenoskok kada sam otvorio, čist normalna piva. Možda je stvarno do boce.

slika

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: Dobra/Losa karbonizacija?

Post Postao/la Toples » pet ožu 09, 2018 8:45 am

infekcija je moguća i u boci. Možda je ta boca imala pizdarije u sebi :pivo:
save a tree - drink beer

a ka ta g na eee
Postovi: 226
Pridružen/a: pon sij 23, 2017 8:45 pm
Lokacija: zagorje zelene

Re: Dobra/Losa karbonizacija?

Post Postao/la a ka ta g na eee » pet ožu 09, 2018 10:52 am

Toples je napisao/la:
pet ožu 09, 2018 8:45 am
infekcija je moguća i u boci. Možda je ta boca imala pizdarije u sebi :pivo:
to se desilo i meni naravno da je tu bocu buraz odfuro u ured da se pohvali kolegama i zasro pol firme :D al doslovno je iz sarze od 30litara, i od 6boca koje je odnio na posao samo ta imalu "fontanu"...

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Re: Dobra/Losa karbonizacija?

Post Postao/la mali badem » pet ožu 09, 2018 11:27 am

:hmelj:
u ovoj raspri oko postotka , cjelo vrijeme fali faktor vrijeme a mjerna jedinica su dani . malo toga se ovdje događa u trenutku jer su temp niske a koncentracije male..
pa si mislim - ni 7,7 g/l šečera prvih dana nije puno , ali kasnije to vodi u pregaziranost ( osim weizena ..). čuvanje takve pive bi trebalo biti u frižu na hladnom !
ako se radi o infekciji, ona će gotovo sigurno kvariti okus i dodatno gazirati pivu ( zbog ferm- reakcije kojom se troše preostali šečeri koje naš kvasac nije... ) pa može i ne mora doči do pucanja flaše ali pivoskok ( bravo ) je uvijek tu . sa ovoliko šečera nije čudno da ranjena flaša pukne- nakon dužeg vremena i čuvanja na sobnoj + temp.
u praksi , sve osim weizena gaziram sa max 3g-4g/l šečera a keg prvih dva tri dana natlačim na 2 bar-a a kasnije na 1 bar.! nijanse u gaziranosti i vremenu su zbog temp. kega - jel na 5 ili 25 c . (ovih 2 bara je cca kao 7-8 g šečera samo što je keg jednostavnije rastlačiti nego flašu .. )

Ž :pivo3: :hmelj:

Odgovori