Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

... boca ili bačva pitanje je sad

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
Pale sam-na-svijetu Ale
Postovi: 211
Pridružen/a: pet stu 18, 2016 3:17 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la Pale sam-na-svijetu Ale » sub lip 30, 2018 12:40 pm

Govorio sam za ovo sa hmeljem i hop spiderom, ne tvoj setup
Beauty is in the eye of the beer holder!

erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la erda » sub lip 30, 2018 2:14 pm

EsArt je napisao/la:
sub lip 30, 2018 10:35 am
a svatko radi prema svojim tehnikama meni se ovo pakazalo savrseno ako je voda po cijelom gornjem filtru 1 cm i dotiče glede temperature 75 C onda kroz Granbasket prolazi nešto manjom temperaturom i po cijeloj širini kroz rupice filtra u uređaju je temperatura 74 C ....tak radim unazad 10 kuhanja i sve savrseno ...s tim da sam sad malo posredio ovaj dio dotoka vode sa posude koja vodu zagrijava preko pumpe na filter Grainbasketa ...eto
Sve pet, probat ću ja i po ovom sistemu, svako novo iskustvo je dobro došlo...

erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la erda » čet srp 12, 2018 1:38 pm

Prošlo ispiranje pri kuhanje Pilsnera mi je jako brzo prošlo.
Naime, nakon 60 minuta ukomljavanja i vađenja grainbasketa, promješao sam slad u grainbasketu i počeo ispirati dodavanjem vode zagrijane na plameniku na 75 C, kao i u svim dosadašnjim kuhanjima.
Primjetio sam da je voda "proletila" kroz slad jer se nije uopće u njemu zadržavala (nekad sam znao u grainbasketu imati i po 2 prsta vode nakon što dodam 3 lončića vode za ispiranje), i da mi je Og bio dobrano niži, za 0.10 (1.037 umjesto planiranih 1.047).
PITANJE: Jel' moguće da je tako nizak Og i brzo ispiranje rezultat mog miješanja slada u grainbasketu nakon cijeđenja???
Napominjem da sam 2 dana prije imao kuhanje "bez miješanja" i Og je bio točno onako kako je Beersmith predvidio (1.054), uz to da je mlin za slad isti.

Avatar
Zadnja klupa
Postovi: 24
Pridružen/a: uto sij 23, 2018 8:21 am
Lokacija: Nova Gradiška

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la Zadnja klupa » čet srp 12, 2018 2:19 pm

Naime, nakon 60 minuta ukomljavanja i vađenja grainbasketa, promješao sam slad u grainbasketu i počeo ispirati dodavanjem vode zagrijane na plameniku na 75 C, kao i u svim dosadašnjim kuhanjima.
Primjetio sam da je voda "proletila" kroz slad jer se nije uopće u njemu zadržavala (nekad sam znao u grainbasketu imati i po 2 prsta vode nakon što dodam 3 lončića vode za ispiranje), i da mi je Og bio dobrano niži, za 0.10
...jednom sam to napravio i meni se je isto to dogodilo, ali me je sram bilo pitati... OG točno 0,01 manji....

chus
Postovi: 60
Pridružen/a: čet vel 09, 2017 9:18 am
Lokacija: Pula

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la chus » čet srp 12, 2018 8:52 pm

erda je napisao/la:
čet srp 12, 2018 1:38 pm

PITANJE: Jel' moguće da je tako nizak Og i brzo ispiranje rezultat mog miješanja slada u grainbasketu nakon cijeđenja???
Upravo je to razlog. Promijesaj slad ranije, a zadnji 10-15 min pusti. Recirkulacijom ćeš tako dobiti bistru sladovinu i formirati ce ti se kompaktni grainbed, kroz koji će voda ići sporije i po cijelom volumenu. Kada si ti promiješao grainbed, "rasturio" si ga i voda ti je samo prošla kroz kanale koji su se napravili i isprala je minimalno šećera.

erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la erda » čet srp 12, 2018 9:00 pm

chus je napisao/la:
čet srp 12, 2018 8:52 pm
Upravo je to razlog. Promijesaj slad ranije, a zadnji 10-15 min pusti. Recirkulacijom ćeš tako dobiti bistru sladovinu i formirati ce ti se kompaktni grainbed, kroz koji će voda ići sporije i po cijelom volumenu. Kada si ti promiješao grainbed, "rasturio" si ga i voda ti je samo prošla kroz kanale koji su se napravili i isprala je minimalno šećera.
[/quote]
Sad znam :)
Ništa, ovaj put ću pit Pilsner od 3.5 % a drugi put nema miješanja :)

Avatar
Stefano
Postovi: 666
Pridružen/a: čet ožu 01, 2018 10:05 am
Lokacija: Zagreb

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la Stefano » uto srp 31, 2018 12:56 pm

Nabavio sam gibljivu inoxa cijev i pokušao dobiti vrtlog. Uspjelo mi je 😉

https://youtu.be/76riTSo0W0E

Fotka smirenog mrvlja
20180731_123631-01.jpeg
Feder-filter je na čistom.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la Vjeko » uto srp 31, 2018 2:38 pm

e ali zašto još i to, zar ti filter ne radi dobro sam po sebi, zaštopa se ipak?

Avatar
Stefano
Postovi: 666
Pridružen/a: čet ožu 01, 2018 10:05 am
Lokacija: Zagreb

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la Stefano » uto srp 31, 2018 5:35 pm

Prošli puta mi se štopao filter jer je bio naguran uz sami rub kotla, no sad sam ga preradio i nadam se da bude bolje to što je odmaknut od ruba. Druga stvar je što hmelj namjeravam baciti slobodno u kotao bez hop spidera i kad dođe do faze 80°C ga sa vrtlogom odratiti na "0"min, nekih 20-30min. Čini mi se da je iskoristivost hmelja bolja bez hop spidera, a vrtlog mu može samo pomoći ako ga tambura po kotlu i na kraju se nadam da će sav taj hmelj sjesti na sredinu kotla kako bi u fermentore išla što čišća sladovina. Ovo mi je ispala vrlo mala investicija i bez dodatnih bušenja na kotlu. Nadam se da je u četvrtak kuhanje i da bude sve izašlo na vidjelo u samom procesu.

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la Puyol » uto srp 31, 2018 9:48 pm

Iskoristivost hmelja je sigurno bolja bez hopspidera i vrećice za hmelj, ali jednostavnost koristenja istih kaoninkasnije lakse punjenje fermentora je puno veci benefit od malo slabije iskoristivosti. Uostalom, stavis 10-20% vise hmelja u spider/vrećicu, i imas isti ucinak.

I dalje sam pristalica koristenja pumpe za punjenje fermentora. I KS je na podu, a ne poviseno.

erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la erda » sri kol 01, 2018 6:50 am

Puyol je napisao/la:
uto srp 31, 2018 9:48 pm
I dalje sam pristalica koristenja pumpe za punjenje fermentora. I KS je na podu, a ne poviseno.
Kako riješavaš pjenu?? Meni se pjeni nenormalno kad istačem iz slavine, ne mogu ni pomislit kako bi bilo s pumpom :)

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la Puyol » sri kol 01, 2018 9:40 am

Koju pjenu? U fermentoru? Pa pjena je dobra stvar, odmah utakanjem.radim aeriranje, kvasac ce brze i lakse pocet radit..

Preko pumpe napunim fermentor za 3-4 minute, milina.

erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la erda » sri kol 01, 2018 10:43 am

Puyol je napisao/la:
sri kol 01, 2018 9:40 am
Koju pjenu? U fermentoru? Pa pjena je dobra stvar, odmah utakanjem.radim aeriranje, kvasac ce brze i lakse pocet radit..
Preko pumpe napunim fermentor za 3-4 minute, milina.
Jel' si probao kuhati bez hopsidera i vrećica, kao što ja radim, i onda putem pumpe puniti fermentor?
Probao bih ali se bojim da će se pumpa zaštopati :)

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la Puyol » sri kol 01, 2018 11:55 am

Nisam, nakon prvog kuhanja na povisenom i koristenja one male pipe i "filtera" bazuke odustao i odlucio sinolaksati zivot...

Kada sam pustio hmelj da pluta i koristio pipiu, i ona se zastopala, tako da sam morao strugati po njoj kuhacom da oslobadjam i omogucim.minimalninprotok sladovine. I to je trajalo 20ak minuta po fermentoru..ili cak i vise..neisplativo, bar meni.

erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: Klarstein mundschenk, alternativa grainfatheru

Post Postao/la erda » sri kol 01, 2018 12:07 pm

Puyol je napisao/la:
sri kol 01, 2018 11:55 am
Nisam, nakon prvog kuhanja na povisenom i koristenja one male pipe i "filtera" bazuke odustao i odlucio sinolaksati zivot...
Kada sam pustio hmelj da pluta i koristio pipiu, i ona se zastopala, tako da sam morao strugati po njoj kuhacom da oslobadjam i omogucim.minimalninprotok sladovine. I to je trajalo 20ak minuta po fermentoru..ili cak i vise..neisplativo, bar meni.
Ja ne koristim ni hopsider (imam ga) niti vrećice, hmelj slobodno leta po sladovini. Nakon istakanja kroz pipu, operem stroj i sve bude ok, evo već 20-ak kuhanja.
Jedina mana je što mi stroj mora stajati na stolici kako bi 50litarski fermentor stao po pipu, ali navikao sam se :)

Odgovori