Sterilizacija opreme nakon infekcije

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
Svarun
Postovi: 329
Pridružen/a: ned lip 14, 2015 1:54 pm
Lokacija: Zadar

Sterilizacija opreme nakon infekcije

Post Postao/la Svarun » ned kol 05, 2018 12:25 pm

Eto, dogodilo se i meni. Neko govno mi se zakačilo na pivo.
Što radite u slučaju infekcije sa opremom koja je bila u kontaktu sa pivom? Izosan, varikina, kupovina nove opreme, nešto treće...?

Avatar
AlkoholUnited
Postovi: 426
Pridružen/a: pon stu 16, 2015 5:39 pm
Lokacija: Đakovo

Re: Sterilizacija opreme nakon infekcije

Post Postao/la AlkoholUnited » ned kol 05, 2018 6:45 pm

Plasticne fermentore bacaj jer se nikad neces rijesit infekcije do kraja pogotovo ako ima klegera po stijenki i ogrebotina. Mozes probati fermentore dobro oprati u deterdjentu i naspricat jakom otopinom cloromaxa ili isosana.... ako koristis plate chiller upaci ga u oveci ekspres lonac i kuhaj pod laganim pritiskom par sati na taj nacin ces ga sterilizrati... crijeva za pretakanje najbolje baciti i uzeti nova... ako imas cfc nabavi luzinu i kiselinu prvo protjeraj par puta luzinom a onda par puta kiselinom nakon toga vrela voda pa lagana otopina isosana pa opet isporanje hladnom vodom.

U kojem smjeru infekcija ide.. jel pivo kiselo u startu ili odlazi u bocama polagano a u fermentoru bide prolazno?
Dođoh, vidjeh, popih, odoh..

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: Sterilizacija opreme nakon infekcije

Post Postao/la Toples » ned kol 05, 2018 9:31 pm

a da...

klasika: plastiku bacaj, ostalo (metal(staklo) dobro izosaniraj/starsaniraj/prokuhaj (itd...) prije slijedeće upotrebe

srećom plastika je najjeftinija :pivo:
save a tree - drink beer

Avatar
Svarun
Postovi: 329
Pridružen/a: ned lip 14, 2015 1:54 pm
Lokacija: Zadar

Re: Sterilizacija opreme nakon infekcije

Post Postao/la Svarun » pon kol 06, 2018 1:41 am

AlkoholUnited je napisao/la:
ned kol 05, 2018 6:45 pm
Plasticne fermentore bacaj jer se nikad neces rijesit infekcije do kraja pogotovo ako ima klegera po stijenki i ogrebotina. Mozes probati fermentore dobro oprati u deterdjentu i naspricat jakom otopinom cloromaxa ili isosana.... ako koristis plate chiller upaci ga u oveci ekspres lonac i kuhaj pod laganim pritiskom par sati na taj nacin ces ga sterilizrati... crijeva za pretakanje najbolje baciti i uzeti nova... ako imas cfc nabavi luzinu i kiselinu prvo protjeraj par puta luzinom a onda par puta kiselinom nakon toga vrela voda pa lagana otopina isosana pa opet isporanje hladnom vodom.

U kojem smjeru infekcija ide.. jel pivo kiselo u startu ili odlazi u bocama polagano a u fermentoru bide prolazno?
U Fermentoru je bilo sasvim ok tako da sam flaširao, sad tjedan dana kasnije idem kušati i kiselo, ko loše vino.

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: Sterilizacija opreme nakon infekcije

Post Postao/la Toples » pon kol 06, 2018 7:39 am

moguće je da je infekcija počela u fermentoru, ali se na flaširanju nije razvila dovoljno da bi ju osjetio još
save a tree - drink beer

Avatar
AlkoholUnited
Postovi: 426
Pridružen/a: pon stu 16, 2015 5:39 pm
Lokacija: Đakovo

Re: Sterilizacija opreme nakon infekcije

Post Postao/la AlkoholUnited » pon kol 06, 2018 8:23 am

:twisted:
Svarun je napisao/la:
pon kol 06, 2018 1:41 am
AlkoholUnited je napisao/la:
ned kol 05, 2018 6:45 pm
Plasticne fermentore bacaj jer se nikad neces rijesit infekcije do kraja pogotovo ako ima klegera po stijenki i ogrebotina. Mozes probati fermentore dobro oprati u deterdjentu i naspricat jakom otopinom cloromaxa ili isosana.... ako koristis plate chiller upaci ga u oveci ekspres lonac i kuhaj pod laganim pritiskom par sati na taj nacin ces ga sterilizrati... crijeva za pretakanje najbolje baciti i uzeti nova... ako imas cfc nabavi luzinu i kiselinu prvo protjeraj par puta luzinom a onda par puta kiselinom nakon toga vrela voda pa lagana otopina isosana pa opet isporanje hladnom vodom.

U kojem smjeru infekcija ide.. jel pivo kiselo u startu ili odlazi u bocama polagano a u fermentoru bide prolazno?
U Fermentoru je bilo sasvim ok tako da sam flaširao, sad tjedan dana kasnije idem kušati i kiselo, ko loše vino.
Vidi ovako, ako si probao ono iz fermentora i ok je mozda nije ona strasna kisela infekcija, ono sto je specificno za ovo toplo vrijeme i pivare koji ne rade cold crash je povlacenje mrtvog kvasca sa raznim talogom sa dna u kantu za flasiranje a kasnije sve to zavrsi u bocama i daje neki bljak smek skoro na kiselo pivo bude " ustajalo " na granici pitkosti i ima onako neki prezreli okus masa kvasca pobije svu aromu itd probaj da ne povlacis i zadnju kap iz fermentora.. (da se razumijemo i to je na neki nacin infekcija)
Da sad ne bacas opremu probaj provjeriti dali je to.. kada budes kuhao u jedan manji ferm (boca od vode 5l) ubaci pivo i nakon fermentacije napravi cold crash samo na toj boci i vidi dali ima promjena... ako i dalje ustraje onda su boce u pitanju dobro ih natopi u vodi sa cloromaxom na 40L ide tri dobre cajne zlice granula cloromaxa poslje toga ih dobro provrti busilicom a kasnije obavezno isperi, preporucam ti ovu cetku jer ja na trzistu nisam nasao bolju skida svaku mrlju pa i kleger i salitru u boci vrlo brzo...
https://m.ebay.co.uk/itm/Nylon-Bottle-C ... Sw8gVX5QSA


Sretno!
Dođoh, vidjeh, popih, odoh..

Avatar
kajser
Postovi: 243
Pridružen/a: pet sij 18, 2013 10:57 am
Lokacija: Zagreb/Pula

Re: Sterilizacija opreme nakon infekcije

Post Postao/la kajser » pon kol 06, 2018 1:36 pm

Svarun je napisao/la:
pon kol 06, 2018 1:41 am

U Fermentoru je bilo sasvim ok tako da sam flaširao, sad tjedan dana kasnije idem kušati i kiselo, ko loše vino.
Prvi fermentor sam odbijao baciti jedno 4 kuhanja, a imao sam isti problem kao i ti svaki put, u fermentoru sve OK pa i super, a u bocama kiselis.
Koliko god da sam ga puta oprao sa luzinom, vrucom vodom itd. nema tu pomoci nazalost. Bacio fermentor i bok, nema vise problema.
Nije se isplatilo biti toliko tvrdoglav jbg.

Avatar
Svarun
Postovi: 329
Pridružen/a: ned lip 14, 2015 1:54 pm
Lokacija: Zadar

Re: Sterilizacija opreme nakon infekcije

Post Postao/la Svarun » pon kol 06, 2018 5:04 pm

Da, mislim da je tako najpametnije. Pošto se bavim i pčelarstvom mogu ih prenamijeniti za med, ni jedna bakterija ne može preživjeti u medu tako da :pivo:

Avatar
nemo
Postovi: 198
Pridružen/a: pet svi 10, 2013 7:04 pm
Lokacija: Sisak

Re: Sterilizacija opreme nakon infekcije

Post Postao/la nemo » ned kol 12, 2018 4:57 pm

infekcija moze nastati nakon kuhanja, dakle:
chiller
fermentator
oprema za transport sladovine do ferm ili pribor ostali
fermentator: plastika se tesko odrzava, porozna je. Staklo i inox.
crijeva za pretakanje iz lonca: prokuhaj i ostavi nakon koristenja u izosanu (ja sam ga uvijek koristio, nakon 24h izosan gubi svojstvo)
pribor za aeraciju: stari mali vent na inox sipku i busilica. Prokuhavao plasticni dio i donji gdje je navoj i matica pa izosan.
chiller..... e sad..... prokuhavanja, ali ako ima nakupina u chilleru, prvo to rijesiti, probaj vanish white tekuci. njega je malo teze oprati zbog hmeljnih smola koje se ljepe ko lude u kombinaciji sa secerom. ja sam sa vanisom prao zakorene demizone.

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Sterilizacija opreme nakon infekcije

Post Postao/la Puyol » sri kol 15, 2018 2:36 pm

Imam CFC, nakon kuhanja ga odmah isperem sa mlazom hladne vode da ocistim crijevo od zaostalih komadica slada, hmelja i slicno. Kada kuham, kad je boil, 15 minuta minimalno vrela voda ide crijevom da dezinficira CFC. Svu opremu sterilizirem starsanom, i samo starsanom, a nakon toga isperem vodom, iako pise da nije potrebno. Fo sada (45+kuhanja) niti jedna infekcija. Imam jedan fermentor na kojem sam primjetio zadnji put da je izgreban (plastika), i taj vise ne koristim, dok ne krenem kuhat divljake neke. Kolega je koristio izosan i imao konstantnih probkema sa klorofenolima, sada je presao na starsan.

Nakon sto ispraznim fermentor ocistim ga spuzvivom mekanom i dm praskom za suđe, dobro isperwm, nikada miris detergenta nije ostao, a kada pretacem.sladovinu u fermentor, onda ga naspricam starsanom, prođem sa papirnatim kuhinjskim ubtusom po svim stijenkama, ostavim na 2+ minuta da se dezinficira, isperem, i tocum sladovinu.

Ovaj izgrebani fermentor (1/8) je izgreban na pocetku vjerojatno, kada sam koristuo u grubu stranu spuzvice. I tome unatoc, nije bilo infekcije nakon starsana, ali sada ga vise ne planiram koristiti da ne bi bilo nismo znali.

Odgovori