Izrada komore

rubrika za fotke opreme, piva, opise kako ste napravili neki komad opreme i sl.

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Izrada komore

Post Postao/la Puyol » uto stu 20, 2018 5:10 pm

J mislim da je bolja sto slabija, ja sam bio uzeo od 75w, nisam jos spojio, al.mislim da je za moju skrinju ton jaaaako previse...bolje da ona gori 2 minute kontinuirano nego da se pali gasi svakih 10 sekundi il slicno. Ja si mislim nabavit nesto do 25w za tu skrinju.

svabac
Postovi: 250
Pridružen/a: sri tra 13, 2016 2:45 pm
Lokacija: Zagreb/Slavonski Brod

Re: Izrada komore

Post Postao/la svabac » uto stu 20, 2018 5:54 pm

ako u komoru stavite kontroler koji podrzava i grijanje i hladjenje u isto vrijeme, kako sprijeciti konstantne izmjene ciklusa hladjenje/grijanje? gdje postavit sondu termometra?

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Izrada komore

Post Postao/la Poljo » uto stu 20, 2018 6:03 pm

Podesi vremenski razmak izmedju paljenja grijanja/hladjenja.
Na stcu je to F3 ako se ne varam
slika

svabac
Postovi: 250
Pridružen/a: sri tra 13, 2016 2:45 pm
Lokacija: Zagreb/Slavonski Brod

Re: Izrada komore

Post Postao/la svabac » uto stu 20, 2018 6:10 pm

Poljo je napisao/la:
uto stu 20, 2018 6:03 pm
Podesi vremenski razmak izmedju paljenja grijanja/hladjenja.
Na stcu je to F3 ako se ne varam
hm, nisam uopce znao da postoji ta opcija. zvuci kao rjesenje, tenks. imam onaj inkbird kontroler al pretpostavljam da i on ima slicnu opciju, pogledam dokumentaciju. hvala jos jednom

svabac
Postovi: 250
Pridružen/a: sri tra 13, 2016 2:45 pm
Lokacija: Zagreb/Slavonski Brod

Re: Izrada komore

Post Postao/la svabac » uto stu 20, 2018 6:21 pm

Poljo je napisao/la:
uto stu 20, 2018 6:03 pm
Podesi vremenski razmak izmedju paljenja grijanja/hladjenja.
Na stcu je to F3 ako se ne varam
btw, kod mene se radi o homemade kegeratoru od skrinje, koliko je pametno/sigurno grijanje rijesit malim kaloriferom? sonda mi trenutno stoji uronjena u bocu s vodom i kod hladjenja to funkcionira ok. dali u slucaju uvodjenja i grijanja mozda bolje sondu postavit u zrak? bojim se da se kalorifer ne upali pa da onda ne grije predugo...

dali je zarulja bolje rjesenje? il nest trece?

erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: Izrada komore

Post Postao/la erda » uto stu 20, 2018 7:00 pm

svabac je napisao/la:
uto stu 20, 2018 6:21 pm
Poljo je napisao/la:
uto stu 20, 2018 6:03 pm
Podesi vremenski razmak izmedju paljenja grijanja/hladjenja.
Na stcu je to F3 ako se ne varam
btw, kod mene se radi o homemade kegeratoru od skrinje, koliko je pametno/sigurno grijanje rijesit malim kaloriferom? sonda mi trenutno stoji uronjena u bocu s vodom i kod hladjenja to funkcionira ok. dali u slucaju uvodjenja i grijanja mozda bolje sondu postavit u zrak? bojim se da se kalorifer ne upali pa da onda ne grije predugo...

dali je zarulja bolje rjesenje? il nest trece?
Otkad sam nabavio heating belt, žarulja, pregrijavanje i mogućnost požara za mene su prošlost. Nikad više žarulju....

svabac
Postovi: 250
Pridružen/a: sri tra 13, 2016 2:45 pm
Lokacija: Zagreb/Slavonski Brod

Re: Izrada komore

Post Postao/la svabac » uto stu 20, 2018 8:07 pm

ha neznam koliko mi heating belt pomaze, imam unutra 6 kegova + boce, ne vidim kako bi ga iskoristio

erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: Izrada komore

Post Postao/la erda » uto stu 20, 2018 8:46 pm

svabac je napisao/la:
uto stu 20, 2018 8:07 pm
ha neznam koliko mi heating belt pomaze, imam unutra 6 kegova + boce, ne vidim kako bi ga iskoristio
Onda ništa, riješavaj to sa žaruljom.
Pošaljem ti ovu moju koja mi je višak ako želiš....

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Izrada komore

Post Postao/la Pemac » uto stu 20, 2018 10:03 pm

svabac je napisao/la:
uto stu 20, 2018 6:21 pm
Poljo je napisao/la:
uto stu 20, 2018 6:03 pm
Podesi vremenski razmak izmedju paljenja grijanja/hladjenja.
Na stcu je to F3 ako se ne varam
btw, kod mene se radi o homemade kegeratoru od skrinje, koliko je pametno/sigurno grijanje rijesit malim kaloriferom? sonda mi trenutno stoji uronjena u bocu s vodom i kod hladjenja to funkcionira ok. dali u slucaju uvodjenja i grijanja mozda bolje sondu postavit u zrak? bojim se da se kalorifer ne upali pa da onda ne grije predugo...

dali je zarulja bolje rjesenje? il nest trece?
Prije su pisali, i po meni je to najbolje rijesenje, ako je moguce, zalijepiti sondu na stijenku fermentora. Tekucina dobro odvodi/dovodi temp svuda po stijenki (slucaj kad drze plasticnu casu nad vatrom i ona ne progori), mozda jos samo izolirati stranu od stijenke nekako. Tak planiram i ja rijesiti ovaj problem. Stavljanje u bocu mi se ne cini prikladno ako je velika razlika u litrazi (tipa ferm 80l i boca 2l).

Avatar
AlkoholUnited
Postovi: 426
Pridružen/a: pon stu 16, 2015 5:39 pm
Lokacija: Đakovo

Re: Izrada komore

Post Postao/la AlkoholUnited » sri stu 21, 2018 12:07 pm

Pemac je napisao/la:
uto stu 20, 2018 3:03 pm
Koliko watta predlazete zarulju za jednu komoru 1,5x1x2,3m. Jedan zid je vanjski (temp je vanjska), dva su na temp. od 15-18°C, jedan je na nekih 10°C. Strop je tavan, neizoliran. Pa ako ima netko sa nekim okvirnim odg. tipa 200w, da ne racunam prijelaz topline i ostale teoretske pizdarije.
ako nije izolirano nema smisla ocekivati da ce posao odraditi neka slabija sijalica i drzati temperaturu.. vise je tu faktora. Pod ima svoju temperaturu, zidovi vanjski ako nisu izolirani konstantno hlade prostor... Poanta komore je imati prostor koji zadrzava temperaturu. Cisto primjera radi, ja kuham u istom prostoru gdje fermentiram, kada kuham u ljetne dane taj dan temperatura prostorije bude blizu 40C a istog trenutka u komori ugodnih 22 bez dodatnog hladjenja. Ti ces imati sljedeci problem u hladnijem vremenu ce sijalica morati skroz raditi da bi ugrijala takav prostor ako previse dignes sijalicu nece dobro grijati, ako previse spustis biti ce previse previse blizu fermentorima.. na neku ozbiljnu konstantu i kontrolu temperature mozes zaboraviti u tim uvijetima.. jos napisi da je jedna od tih ploha vrata koja slabije dihtaju to opet nosi svoje...
Dođoh, vidjeh, popih, odoh..

Avatar
AlkoholUnited
Postovi: 426
Pridružen/a: pon stu 16, 2015 5:39 pm
Lokacija: Đakovo

Re: Izrada komore

Post Postao/la AlkoholUnited » sri stu 21, 2018 12:12 pm

Pemac je napisao/la:
uto stu 20, 2018 10:03 pm
svabac je napisao/la:
uto stu 20, 2018 6:21 pm
Poljo je napisao/la:
uto stu 20, 2018 6:03 pm
Podesi vremenski razmak izmedju paljenja grijanja/hladjenja.
Na stcu je to F3 ako se ne varam
btw, kod mene se radi o homemade kegeratoru od skrinje, koliko je pametno/sigurno grijanje rijesit malim kaloriferom? sonda mi trenutno stoji uronjena u bocu s vodom i kod hladjenja to funkcionira ok. dali u slucaju uvodjenja i grijanja mozda bolje sondu postavit u zrak? bojim se da se kalorifer ne upali pa da onda ne grije predugo...

dali je zarulja bolje rjesenje? il nest trece?
Prije su pisali, i po meni je to najbolje rijesenje, ako je moguce, zalijepiti sondu na stijenku fermentora. Tekucina dobro odvodi/dovodi temp svuda po stijenki (slucaj kad drze plasticnu casu nad vatrom i ona ne progori), mozda jos samo izolirati stranu od stijenke nekako. Tak planiram i ja rijesiti ovaj problem. Stavljanje u bocu mi se ne cini prikladno ako je velika razlika u litrazi (tipa ferm 80l i boca 2l).
Prislonis sondu na stjenku fermentora, uzmes komad izolacije iskoristi neke krpe, gaze ili nesto sto ti smatras dobrom izolacijom prisloni na sondu i predji preko svega sa selojtepom ili necim drugim tako ce sonda mjeriti samo temperaturu same stjenke fermnetora a ne svaki puta reagirati kada se upali sijalica...
Dođoh, vidjeh, popih, odoh..

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Izrada komore

Post Postao/la Pemac » sri stu 21, 2018 1:20 pm

AlkoholUnited je napisao/la:
sri stu 21, 2018 12:07 pm
Pemac je napisao/la:
uto stu 20, 2018 3:03 pm
Koliko watta predlazete zarulju za jednu komoru 1,5x1x2,3m. Jedan zid je vanjski (temp je vanjska), dva su na temp. od 15-18°C, jedan je na nekih 10°C. Strop je tavan, neizoliran. Pa ako ima netko sa nekim okvirnim odg. tipa 200w, da ne racunam prijelaz topline i ostale teoretske pizdarije.
ako nije izolirano nema smisla ocekivati da ce posao odraditi neka slabija sijalica i drzati temperaturu.. vise je tu faktora. Pod ima svoju temperaturu, zidovi vanjski ako nisu izolirani konstantno hlade prostor... Poanta komore je imati prostor koji zadrzava temperaturu. Cisto primjera radi, ja kuham u istom prostoru gdje fermentiram, kada kuham u ljetne dane taj dan temperatura prostorije bude blizu 40C a istog trenutka u komori ugodnih 22 bez dodatnog hladjenja. Ti ces imati sljedeci problem u hladnijem vremenu ce sijalica morati skroz raditi da bi ugrijala takav prostor ako previse dignes sijalicu nece dobro grijati, ako previse spustis biti ce previse previse blizu fermentorima.. na neku ozbiljnu konstantu i kontrolu temperature mozes zaboraviti u tim uvijetima.. jos napisi da je jedna od tih ploha vrata koja slabije dihtaju to opet nosi svoje...
Razumijem ja to, ali stvar je stiske sa vremenom. Nek ona svijetli cijelo vrijeme, ne smeta meni to, sam da ima taj raspon od 17-19 stupnjeva. Ne budem sad stavio 1kw zarulju, ali opet ni da ne idem sa 50w. Zato pitam el da za sad idem sa 500w, 200w, 100w? I da, jedna su vrata koja slabo dihtaju :) ali tu je temp. oko sobne uvijek.

Avatar
AlkoholUnited
Postovi: 426
Pridružen/a: pon stu 16, 2015 5:39 pm
Lokacija: Đakovo

Re: Izrada komore

Post Postao/la AlkoholUnited » sri stu 21, 2018 2:48 pm

to ces morati sam skuziti sistemom eliminacije... kreni sa onom od 150w alj za tu prostoriju jedina opcija sa takvom zeljenom kontrolom je pojas za grijanje ili mozda kalorifer
http://www.solarno.hr/katalog/proizvod/ ... 1akt-iskra

Ali kod njega je problem jer bi se trebao spojit na stc i cesto paliti i gasiti sto ga vecinom pokvari jer jednostavnio nije predvidjen za takve akcije..
Dođoh, vidjeh, popih, odoh..

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Izrada komore

Post Postao/la Pemac » sri stu 21, 2018 3:12 pm

Istina, dobar kalorifer bi bio ok opcija. Naglasak na dobar.

Budem sibno zarulju 150 -200w (koju prvu nadem pa budem vidio).

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: Izrada komore

Post Postao/la Toples » čet stu 22, 2018 12:20 pm

AlkoholUnited je napisao/la:
sri stu 21, 2018 2:48 pm
to ces morati sam skuziti sistemom eliminacije... kreni sa onom od 150w alj za tu prostoriju jedina opcija sa takvom zeljenom kontrolom je pojas za grijanje ili mozda kalorifer
http://www.solarno.hr/katalog/proizvod/ ... 1akt-iskra

Ali kod njega je problem jer bi se trebao spojit na stc i cesto paliti i gasiti sto ga vecinom pokvari jer jednostavnio nije predvidjen za takve akcije..
ne samo to nego su kaloriferi obično 2 kW što jena gornjoj granici mogućnosti za STC i nije baš najsigurnije. Možda fen kao opcija 2-3 puta manje snage, ai isti princip
save a tree - drink beer

Odgovori