Grijač za Fermenter

rubrika za fotke opreme, piva, opise kako ste napravili neki komad opreme i sl.

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
EsArt
Postovi: 248
Pridružen/a: sri ruj 06, 2017 7:58 pm
Lokacija: Novi Marof

Grijač za Fermenter

Post Postao/la EsArt » pon pro 17, 2018 5:39 pm

Jesenas sam se susreo a problemom "Fermentacije" poglavito u 10 mjesecu ,za fermentaciju inače koristim komoru koja radi od 7-18 C a kako je u prostoriji bila manja temp od 18 C a nisam palio grijenje tj uključivao radijator da u prostoriji bude temp bar 18-19 C nisam ni kuhao pivanca ,kako je komora nova nisam baš bio oduševljen da radim preinake jer je pod garancijom u biti je to (frizider za čuvanje vina ) .....
Nije da otkrivam Ameriku ali sam neki dan naisao na ovaj grijač sa regulatorom
karakteristike su mu sljedeće:

Specification
Length:900mm (for the belt)/1.8m power line
Heating bandwidth: 20mm
Power :110V-230V /35w
Material:Silicone Rubber
Fits 25 to 60 litre fermenters

eto pa ako netko traži neš slično da zna

https://www.ebay.co.uk/itm/Home-Brew-He ... 2555841276

sad u prostoriji kroz zimu mogu regulirat tem od 18-21 C i fermentiram vani bez da koristim komoru ali kad stigne proljeće i rana jesen mislim da ce mi ovo biti od pomoći :) pogotovo jer ima i regulator a plugin cu rijesiti sa kombinacijom EU dotatka
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

EpicTrololo
Postovi: 25
Pridružen/a: pet srp 13, 2018 6:06 pm
Lokacija: Novigrad Podravski

Re: Grijač za Fermenter

Post Postao/la EpicTrololo » pon pro 17, 2018 7:55 pm

Uh, ako treba regulacija na 35W onda sam ja poprilično pretjerao s 80W :shock: :-D
Uglavnom, ja sam uzeo ovu jeftiniju varijantu:

https://www.ebay.com/itm/80W-220V-Brew- ... 2749.l2649

spojit ću ga na STC1000 i bit će na inoksici od 100l...za sad su ture od 40l (kasnije ću vjerojatno povećat u opsegu inoksice), nije još isprobano, ali ako će trebat smanjivat snagu nešto ću smislit.

Avatar
EsArt
Postovi: 248
Pridružen/a: sri ruj 06, 2017 7:58 pm
Lokacija: Novi Marof

Re: Grijač za Fermenter

Post Postao/la EsArt » pon pro 17, 2018 8:13 pm

u igri je i ova kombinacija ,malo skuplje ali bože moj ,mi dečki volimo igračke ,već se i moja gospa pita kako to da ništa više ne kupujem za pivarstvo ;)
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
EsArt
Postovi: 248
Pridružen/a: sri ruj 06, 2017 7:58 pm
Lokacija: Novi Marof

Re: Grijač za Fermenter

Post Postao/la EsArt » pon pro 17, 2018 10:35 pm

EpicTrololo je napisao/la:
pon pro 17, 2018 7:55 pm
Uh, ako treba regulacija na 35W onda sam ja poprilično pretjerao s 80W :shock: :-D
Uglavnom, ja sam uzeo ovu jeftiniju varijantu:

https://www.ebay.com/itm/80W-220V-Brew- ... 2749.l2649

spojit ću ga na STC1000 i bit će na inoksici od 100l...za sad su ture od 40l (kasnije ću vjerojatno povećat u opsegu inoksice), nije još isprobano, ali ako će trebat smanjivat snagu nešto ću smislit.
Pa ako će ti raditi preko STC onda nema potrebe za kemijanjem glede smanjivanja snage ,ja mislim da će STC sam određivati uključivanje i isključivanje jedino je pitanje gdje postaviti sondu na Fermentoru a isto to vrijedi i za mene ako se odlučim za ovu drugu soluciju no ja mislim da cu isprva uzeti ovaj sa regulatorom pa malo isprobavati kako to radi a na fermenter cu zaljepiti termometar pa cu valjda uspjeti okretanjem regulatora doci do željenog cilja tj željene temperature ,valja se malo poigrati s tim igračkicama jer i nisu toliko skupe a od velike su koristi u bar za mene prelaznom razdoblju proljeća i jeseni ..glede ljeta sam savrseno miramn jer tad radi komora na 18 C i daje izvrsne rezultate

Online
mlaen
Postovi: 381
Pridružen/a: pet kol 25, 2017 2:35 pm
Lokacija: Osijek

Re: Grijač za Fermenter

Post Postao/la mlaen » uto pro 18, 2018 5:59 am

Ja imam pojas od 30tak W bez regulacije i funkcionira sasvim ok za ture do 50l. Fermentor je u frizideru u garazi bez grijanja i drzao je temp na 22C na turi od 45l.
Vjerojtno ti nece trebat regulacija na tolikoj snazi

EpicTrololo
Postovi: 25
Pridružen/a: pet srp 13, 2018 6:06 pm
Lokacija: Novigrad Podravski

Re: Grijač za Fermenter

Post Postao/la EpicTrololo » uto pro 18, 2018 8:13 am

EsArt je napisao/la:
pon pro 17, 2018 10:35 pm
EpicTrololo je napisao/la:
pon pro 17, 2018 7:55 pm
Pa ako će ti raditi preko STC onda nema potrebe za kemijanjem glede smanjivanja snage ,ja mislim da će STC sam određivati uključivanje i isključivanje jedino je pitanje gdje postaviti sondu na Fermentoru a isto to vrijedi i za mene ako se odlučim za ovu drugu soluciju no ja mislim da cu isprva uzeti ovaj sa regulatorom pa malo isprobavati kako to radi a na fermenter cu zaljepiti termometar pa cu valjda uspjeti okretanjem regulatora doci do željenog cilja tj željene temperature ,valja se malo poigrati s tim igračkicama jer i nisu toliko skupe a od velike su koristi u bar za mene prelaznom razdoblju proljeća i jeseni ..glede ljeta sam savrseno miramn jer tad radi komora na 18 C i daje izvrsne rezultate
Ne brine me da STC neće odradit regulaciju nego nisam ga jos probao spojit na napon pa ako odjednom jako grije pošto je mala površina pojasa bojim se da ne zagrijava prejako taj mali dio pive prije nego se toplina stigne proširiti...mislim da će mi u tome pomoći sto nije plastićna bačva već inoksica, ali ipak razmišljam o tome.
Što se tiće mjerenja htio bih sondu STC-a ubacit direktno u pivo jer mislim da vanjsko mjerenje (zalijepljena na fermentor) neće više dobro raditi. Čuo sam za način sa zatvorenom inoks cijevi s jedne strane no ne znam gdje to nabaviti i jel skupo...ako ima tko neki prikedlog bio bih zahvalan.

Online
mlaen
Postovi: 381
Pridružen/a: pet kol 25, 2017 2:35 pm
Lokacija: Osijek

Re: Grijač za Fermenter

Post Postao/la mlaen » uto pro 18, 2018 8:32 am

Potrazu "thermowell" na ebayu ili aliexpresu.

Avatar
EsArt
Postovi: 248
Pridružen/a: sri ruj 06, 2017 7:58 pm
Lokacija: Novi Marof

Re: Grijač za Fermenter

Post Postao/la EsArt » uto pro 18, 2018 9:36 am

mlaen je napisao/la:
uto pro 18, 2018 8:32 am
Potrazu "thermowell" na ebayu ili aliexpresu.
e ovo je super vec je u favoritima samo je sad pitanje dali ga montirat na stjenku fermentora na sredini pa uzeti krači ili ga montirat na poklopac pa uzeti dulji ali to je sad to .... hvala ti
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

a ka ta g na eee
Postovi: 226
Pridružen/a: pon sij 23, 2017 8:45 pm
Lokacija: zagorje zelene

Re: Grijač za Fermenter

Post Postao/la a ka ta g na eee » uto pro 18, 2018 10:03 am

ja sam uzeo probno:
https://www.njuskalo.hr/grijanje-hladen ... s-26728026

spojit cu na stc, pa javim rezultate

Online
mlaen
Postovi: 381
Pridružen/a: pet kol 25, 2017 2:35 pm
Lokacija: Osijek

Re: Grijač za Fermenter

Post Postao/la mlaen » uto pro 18, 2018 11:19 am

EsArt je napisao/la:
uto pro 18, 2018 9:36 am
e ovo je super vec je u favoritima samo je sad pitanje dali ga montirat na stjenku fermentora na sredini pa uzeti krači ili ga montirat na poklopac pa uzeti dulji ali to je sad to .... hvala ti
moj thermowell od 40cm ide dovoljno duboko u cordivari od 50l, montirao sam ga na pokopac... cisto da nemam nikakve brige hoce li procuriti (koliko god su male sanse ako se dobro stizne i zabrtvi)

Avatar
EsArt
Postovi: 248
Pridružen/a: sri ruj 06, 2017 7:58 pm
Lokacija: Novi Marof

Re: Grijač za Fermenter

Post Postao/la EsArt » uto pro 18, 2018 11:49 pm

a ka ta g na eee je napisao/la:
uto pro 18, 2018 10:03 am
ja sam uzeo probno:
https://www.njuskalo.hr/grijanje-hladen ... s-26728026

spojit cu na stc, pa javim rezultate
to je ok kad imaš velike inox bačve ili Fermentore ali moj Fermentor je ala ovaj svega 30 l tj u njega ide 25 l sladovine za fermentiranje ali kuc kuc pokazao se uz moju doradu savršenim tako da je već i treći u dolasku ;)
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
Cortez
Postovi: 33
Pridružen/a: sub lip 25, 2016 5:24 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Grijač za Fermenter

Post Postao/la Cortez » pet pro 21, 2018 12:35 pm

Ja zadnjih godinu dana koristim ovaj grijač, ima ih za naručiti u raznim dimenzijama, tako da se može prilagoditi i za manji fermentor. Uglavnom ovo radi super.
2018-03-25-17.13.42.jpg
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Baldrick
Postovi: 61
Pridružen/a: pet ožu 10, 2017 10:22 am

Re: Grijač za Fermenter

Post Postao/la Baldrick » pet pro 21, 2018 6:47 pm

Meni je stigao 80w grijac neki dan https://www.ebay.com/itm/80W-220V-Brew- ... 2749.l2649. Malo dugačak za kantu, al to cu nekak riješit. Probao sam na kanti punoj vode. Pojas sam stavio na sredinu kante, cijelom duzinom. Na STCu sam temp stavio 20 C, a sondu STCa sam ubacio direkt u vodu ( blizu dna kante). Voda je bila 18.8C. Ovo je grijalo i grijalo. Temp. vode je pala na 18.3 C nakon cca sat i po. Reko kak pada a u kanti se vidi para. Kad sam promiješao vodu, temp je bila 24C. Znaci da bi ovo grijalo i grijalo dok 20C nebi doseglo sondu.
E sad, kad ce bit fermentacija, onda ce se piva lijepo mješat posto je aktivna fermentacija i bit ce tocno ocitanje. Di vi stavljate pojas i sondu. Koliko mora sonda bit udaljena od pojasa. Idem sad probat stavit pojas na dno, sondu na sredinu kante (izvana izolirano) pa cu vidjet .
IMG_20181221_180821.jpg
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Baldrick
Postovi: 61
Pridružen/a: pet ožu 10, 2017 10:22 am

Re: Grijač za Fermenter

Post Postao/la Baldrick » pet pro 21, 2018 8:16 pm

Evo, STC sam stavio na 18°C, početna temp. vode (cca 15L) je bila 15.3°C i za 44min je pojas podigao temp do 18°C. Pojas na dno kante a STC sonda na stijenku kante. Termometrom sam isto mjerio svakih 10min temp. u centru vode (bez miješanja).
Kad je STC ugasio pojas promiješao sam vodu i temp je bila 17.8°C.
Iducu turu cu probat tako kontrolirat.
IMG_20181221_194102.jpg
VODA.png
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Online
mlaen
Postovi: 381
Pridružen/a: pet kol 25, 2017 2:35 pm
Lokacija: Osijek

Re: Grijač za Fermenter

Post Postao/la mlaen » pet pro 21, 2018 9:18 pm

80W je puno, to ce ti svakako overshootat, mozda bi ti bilo bolje da za sada sondu drzis na vanjskoj stijenci relativno blizu pojasa...
Ja sa 30W drzim 40l pive na 22C u garazi bez grijanja... doduse u inox fermentoru

Odgovori