Bikovo govno ili craft pivovara?

... probali ste egzotično pivo? Pohvalite se... Pošaljite etiketu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Bikovo govno ili craft pivovara?

Post Postao/la Poljo » pet vel 08, 2019 12:28 am

Danas sam čuo za jednu novu "craft" pivovaru.
prvo pivo pivovare je
nefiltrirano i nepasterizirano pivo, bez aditiva i umjetnih bojila.
Glavni sastojci su: tri vrste ječmenog slada, hmelj i kvasac.
Pivo je karakterističnog “blonde” stila, zvanog i “golden ale” – što znači blaža, laganija varijanta američkog ale piva s nešto manje hmelja i manje arome. Blonde ale je i izvorno zamišljen kao način prelaska potrošača sa komercijalnih piva na craft piva.
Ok, prvi dojmovi zvuče kao neko bikovo govno koje je ožujsko izbacilo za zbunjivanje tržišta i crafta. Ali ipak nije.. to je nezavisna "craft pivovara". Treba joj dati šansu.. i onda povežem pitanja kojima smo nedavno svjedočili tipa:
može hitna pomoć.
fermentacija stala na 1,022
pivo je na cc. da dignem temp. i dodam još kvasca?
ako da: dali smijem aerirat ili da samo ubacim kvasac?
Blond ale, 1.054, ukomljavanje 69C, 3 dana na 19C, 7 dana na 17C (sonda je u košuljici), US-05 bio i ponovno bi ga dodao.
odmah na početku je dodano premalo kvasca - to je bio zajeb, sad treba popravit al ne znam dal to može tako kako sam ja zamislio...
To sam i napravio. jel bi vrenjača trebala nastavit radit?
I ispadne da je pivovara koja nema pojma o pitch rateu kvasca, i nije točno sigurna čemu vrenjača služi ipak odlučila izači s tim underpitchanim promašajem od piva na tržište kao svojim prvijencem.

Je li ovo craft pivovara ili bikovo govno :?: :!:
Živjeli :pivo:
slika

Tomi Ca
Postovi: 4
Pridružen/a: pon sij 29, 2018 12:49 pm

Re: Bikovo govno ili craft pivovara?

Post Postao/la Tomi Ca » pet vel 08, 2019 7:40 am

Pa kaj hoces? Tako si je on to zamislio.

svabac
Postovi: 250
Pridružen/a: sri tra 13, 2016 2:45 pm
Lokacija: Zagreb/Slavonski Brod

Re: Bikovo govno ili craft pivovara?

Post Postao/la svabac » pet vel 08, 2019 8:23 am

haha zast si siguran da su to oni?

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Bikovo govno ili craft pivovara?

Post Postao/la Poljo » pet vel 08, 2019 8:48 am

Na zalost dobio sam potvrde s vise razlicitih strana da je to to... :/
slika

Avatar
Svarun
Postovi: 329
Pridružen/a: ned lip 14, 2015 1:54 pm
Lokacija: Zadar

Re: Bikovo govno ili craft pivovara?

Post Postao/la Svarun » pet vel 08, 2019 9:36 am

Craft pivovara je sigurno, sad koliko je pivo dobro to je već potpuno druga priča. Valjda će naučiti u hodu kad je već preskočio dosta koraka između prve pive i profesionalizma, samo što bi ga sad škola mogla skupo koštati.

Avatar
kajser
Postovi: 243
Pridružen/a: pet sij 18, 2013 10:57 am
Lokacija: Zagreb/Pula

Re: Bikovo govno ili craft pivovara?

Post Postao/la kajser » pet vel 08, 2019 9:43 am

jebote Poljo...

Avatar
Zlatko87
Postovi: 257
Pridružen/a: ned stu 30, 2014 9:27 pm
Lokacija: Krapina

Re: Bikovo govno ili craft pivovara?

Post Postao/la Zlatko87 » pet vel 08, 2019 10:09 am

Poljo je si ti opterečuješ sa glupostima. Niti je prvi niti zadnji.
Sam sebe znutra žderem,
a dobil sam šest kil!
Viš ve kak z litre kila zide!
I onda neš pil!

erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: Bikovo govno ili craft pivovara?

Post Postao/la erda » pet vel 08, 2019 11:07 am

Zlatko87 je napisao/la:
pet vel 08, 2019 10:09 am
Poljo je si ti opterečuješ sa glupostima. Niti je prvi niti zadnji.
Nisu ovo gluposti, dapače...

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Bikovo govno ili craft pivovara?

Post Postao/la Poljo » pet vel 08, 2019 11:12 am

Zbog ovakvih "Craft pivovara" će dosta ekipe koja craftu daje šansu se instantno vratit na žuju kad dobiju u čaši mulj pun fenola koji kurcu ne valja. I dalje širit priču o tome kako je kraft neko sranje što netko doma u kadi muti.
Neće ni probat više neko drugo craft pivo od pivovare koja se zapravo trudi napraviti dobro pivo.

Ovakve pivovare su korov craft pivarstva koje služe samo nazadovanju pivske scene.
slika

Avatar
Zlatko87
Postovi: 257
Pridružen/a: ned stu 30, 2014 9:27 pm
Lokacija: Krapina

Re: Bikovo govno ili craft pivovara?

Post Postao/la Zlatko87 » pet vel 08, 2019 11:33 am

Normalno da nije to dobro za craft scenu al kad se takoreći svaka bu..la(svaka čast izuzecima) bez problema prozove craftom kad otvori pivovaru. I nemreš mu nic. Kad se bude naziv "craft" zaštitil i svaka pivovara bude svojom kvalitetom uratka zaslužila koristiti taj naziv tek onda bude krajnji korisnik znal dal pije craft ili bučkuriš iz kade.
Sam sebe znutra žderem,
a dobil sam šest kil!
Viš ve kak z litre kila zide!
I onda neš pil!

Avatar
WexZG
Postovi: 451
Pridružen/a: sri tra 29, 2015 3:09 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Bikovo govno ili craft pivovara?

Post Postao/la WexZG » pet vel 08, 2019 11:33 am

Jbga Poljo.. uvijek ce biti losih programera, losih doktora, pa i losih brewera uz sve ove dobre... kvaliteta, tj. nekvaliteta ce im zatvorit vrata i propast ce. Ljudi koji vole craft ili tek stvaraju interes i zele probat craft ce i naci kvalitetniji craft. Cut ce od drugih, trazit ce.. otkrit ce nekako. Sumnjam da bu ova pivovara bila siroj publici prvi korak u craft. Ne brinem.

Tomi Ca
Postovi: 4
Pridružen/a: pon sij 29, 2018 12:49 pm

Re: Bikovo govno ili craft pivovara?

Post Postao/la Tomi Ca » pet vel 08, 2019 12:14 pm

Ovisi kakvu ce distribuciji imati, a i tesko je reci po kojoj cijeni ce se prodavati kakvim bircevima. Slazem se u potpunosti s Poljom da tko god bude kao prvi craft probao takvu pivu drugi puta nece sigurno craft naruciti. I ne samo to nego ce i drugima govoriti kako to nista nevalja i kako je zuja zakon. Kao secer na kraju dodajem samo da pozdravljam hrabru odluku pivara da se publici predstavi tim u hrvata dosta trazenim stilom. Ja naprimjer samo to i pijem vani, bez blondea nikamo.

Tomi Ca
Postovi: 4
Pridružen/a: pon sij 29, 2018 12:49 pm

Re: Bikovo govno ili craft pivovara?

Post Postao/la Tomi Ca » pet vel 08, 2019 12:24 pm

A da ne zaboravim, toliko mi je dobar taj stil koji su belgijanci očigledno smislili kao prijelazni stil izmedju komercijalnih lagera i craft PIVE. Jebate vidoviti ti belgijanci pa su znali sto nas u buducnosti ceka.

Avatar
gnomix
Postovi: 237
Pridružen/a: pon ruj 12, 2011 11:59 am
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Re: Bikovo govno ili craft pivovara?

Post Postao/la gnomix » pet vel 08, 2019 1:31 pm

Tomi Ca je napisao/la:
pet vel 08, 2019 12:24 pm
A da ne zaboravim, toliko mi je dobar taj stil koji su belgijanci očigledno smislili kao prijelazni stil izmedju komercijalnih lagera i craft PIVE. Jebate vidoviti ti belgijanci pa su znali sto nas u buducnosti ceka.
Ne ne ne ne... :)
Nije to belgian blonde, to je samo blonde. Valjda "american" blonde, al svejedno čiji je, s obzirom da nema neke očito prepoznatljive karakteristike (kao američki hmelj, ili belgian-style kvasac).
Ne znam dal ima ijedan belgian blonde od domaćih pivovara. :twisted:

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Bikovo govno ili craft pivovara?

Post Postao/la Poljo » pet vel 08, 2019 3:52 pm

Doslovno će za koju godinu BJCP morat definirat Croatian Blond Ale kao stil.

Koji se definira s nova gradiška sladom kao bazom uz proizvoljno do 50% grainbilla raznih karamel sladova.
alkohol varira između 3 i 7 % od šarže do šarže obavezno, zahmeljeno je aurorom ili nekim drugim hmeljem ako je trenutno taj drugi jeftiniji kod hopsija. Fermentacija ide isključivo s US05 ali mora se pazit da pitch rate ne bude prejak kako bi do izražaja došla sva njegova fenolična ljepota.
kvasac se obavezno pitcha na 30 stupnjeva da se dobije malo da žari, i fermentacija se mora odvijat uz temperaturne oscilacije dan noć od minimum 7 stupnjeva.

I izrazito je bitno da se u pivo ne dodaju aditivi i bojila, i da je pivo nefiltrirano i prirodno.

:pivo4: :pivo4:
slika

Odgovori