Zahmeljeno druženje - 6.4.2019.

Pročitati... sam naslov govori sve

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
WexZG
Postovi: 451
Pridružen/a: sri tra 29, 2015 3:09 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Zahmeljeno druženje

Post Postao/la WexZG » sub vel 09, 2019 12:14 pm

miljek je napisao/la:
sub vel 09, 2019 11:17 am
Negdje mi zvoni da single hop IPA podrazumjeva dva hmelja - jedan za gorcinu (magnum), drugi za aromu? Da li je to tako, ili treba fakat raditi samo s jednim?
Mozes varat ko Nova Runda pa nazoves pivu C4, a u stvari je C5. :P

Generalno ako je SMaSH onda mora bit samo jedan kako mu ime veli. Obicno se uzme neki s vecim postotkom alfa, mada nije pravilo.

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Zahmeljeno druženje

Post Postao/la Poljo » sub vel 09, 2019 12:49 pm

WexZG je napisao/la:
sub vel 09, 2019 12:14 pm
miljek je napisao/la:
sub vel 09, 2019 11:17 am
Negdje mi zvoni da single hop IPA podrazumjeva dva hmelja - jedan za gorcinu (magnum), drugi za aromu? Da li je to tako, ili treba fakat raditi samo s jednim?
Mozes varat ko Nova Runda pa nazoves pivu C4, a u stvari je C5. :P

Generalno ako je SMaSH onda mora bit samo jedan kako mu ime veli. Obicno se uzme neki s vecim postotkom alfa, mada nije pravilo.
Nije C5 nego M1C4 ;)

A tehnicki neces od tog magnuma na 60 dobit bitne razlike od npr simcoe citra itd. Pivovare ga zato koriste jer je jeftiniji.
Hmeljevi s visokim postotkom cohumelona nisu baš idealni igrači za 60min hmeljenje jer daju malo jaču, neugodniju gorčinu (cascade, centennial,...) Pa bi možda u slučaju tih hmeljeva imalo smisla zagorčit pivu s nečim drugim a da sve ostalo bude na tom hmelju.

Single hop podrazumjeva 1 hmelj kao što ime govori, ali ajde taj 1 za gorčinu od kojeg se ništa osim gorčine neće osjetit se često tolerira i ne broji.
Iako neki u smash eksperimentu žele saznat i kakvu gorčinu taj 1 hmelj daje pa je dobro naglasit da je zagorčeno s magnumom ili nečim drugim ako je.
slika

Avatar
WexZG
Postovi: 451
Pridružen/a: sri tra 29, 2015 3:09 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Zahmeljeno druženje

Post Postao/la WexZG » sub vel 09, 2019 5:57 pm

Poljo je napisao/la:
sub vel 09, 2019 12:49 pm
WexZG je napisao/la:
sub vel 09, 2019 12:14 pm
miljek je napisao/la:
sub vel 09, 2019 11:17 am
Negdje mi zvoni da single hop IPA podrazumjeva dva hmelja - jedan za gorcinu (magnum), drugi za aromu? Da li je to tako, ili treba fakat raditi samo s jednim?
Mozes varat ko Nova Runda pa nazoves pivu C4, a u stvari je C5. :P

Generalno ako je SMaSH onda mora bit samo jedan kako mu ime veli. Obicno se uzme neki s vecim postotkom alfa, mada nije pravilo.
Nije C5 nego M1C4 ;)

U jbte.. nisam razmisljao kaj pisem. true.

Kempes
Postovi: 19
Pridružen/a: uto ožu 22, 2016 7:32 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Zahmeljeno druženje

Post Postao/la Kempes » sub vel 09, 2019 11:49 pm

Pozdrav svima!
Nadam se da neću biti jedini početnik, do sada sam imao četiri kuhanja, tako da sam jako mlad što se kuhanja piva tiče, na žalost ne i godina života.
Svakako ću pokušati doći na okupljanje.
Upisao sam u tablicu što bi pokušao skuhati, svaki vaš savjet ili prijedlog mi je i više nego dobrodošao.
Na žalost domaćih kobasa nemam, ali imam domaćeg špeka. Možda ga kasnije uspijem progurat pod kobase.

SYRe
Postovi: 35
Pridružen/a: uto vel 06, 2018 8:38 pm
Lokacija: virje

Re: Zahmeljeno druženje

Post Postao/la SYRe » ned vel 10, 2019 11:53 am

Bokić! Iako sam prešel hiljadarku skuhanih smatram se friškim. Znam da moja IPA za druženje nije u zadanim normama jel ima 9,2g po litri...bum se probal Vama iskupit kojom kilom domačih kobasa (kak sam i obečal) i kojom prgom domačeg sira. U slučaju da ne prihvačate ispriku...bum kuhal novu...nadam se d stignem!?
E sad pošto je ipak ovo moja prva IPA....bi pital? Naime prilikom hopa mi hmelj nije potonuo na dno...stavil samo 2 špekule(prelagano)...dail u konačnici bude arome manje???

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Zahmeljeno druženje

Post Postao/la Puyol » ned vel 10, 2019 3:03 pm

Kempes je napisao/la:
sub vel 09, 2019 11:49 pm
Pozdrav svima!
Nadam se da neću biti jedini početnik, do sada sam imao četiri kuhanja, tako da sam jako mlad što se kuhanja piva tiče, na žalost ne i godina života.
Svakako ću pokušati doći na okupljanje.
Upisao sam u tablicu što bi pokušao skuhati, svaki vaš savjet ili prijedlog mi je i više nego dobrodošao.
Na žalost domaćih kobasa nemam, ali imam domaćeg špeka. Možda ga kasnije uspijem progurat pod kobase.
Za pocetnika ti ovo i je super prilika da se upoznas sa malo iskusnijom ekipom, da cujes pokoji savjet, i da das svoju pivu na degustaciju. Tako da apsolutno mozes samo profitirat na ovakvim druzenjima.

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Zahmeljeno druženje

Post Postao/la Poljo » sri ožu 06, 2019 5:07 pm

Brojimo još točno mjesec dana do druženja. Još se stigne nešto zakuhat ali više manje je krajnje vrijeme.

Samo mali update: dobrodošli su svi koji su voljni isprobati i podjeliti iskustva oko zahmeljenih stilova. Ili nešto naučiti.
Početne restrikcije su više bile da se malo motiviramo i probamo pogoditi nešto stilski. Ako nemate pivo u parametrima nema veze, donesite što imate.

Ako imate Single hop/Dual hop piva koja nisu zahmeljena na IPA razini svejedno ih ubacite u tablicu, da vidimo koji hmeljevi će se moći isprobati.
:hmelj: :zivjeli: :hmelj:
slika

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Zahmeljeno druženje

Post Postao/la Puyol » sub ožu 09, 2019 3:57 pm

Jucer skuhan kohatu heidelberg smash, ici ce u keg od 9 litara, pa to donesem na druzenje. Boja je ful svjetla, hmelj je mirisao vrhunski kada sam otvorio vrecicu, a rezultat cemo vidjet za mjesec dana.

kreso0808
Postovi: 4
Pridružen/a: sri tra 15, 2015 2:33 am
Lokacija: Zagreb

Re: Zahmeljeno druženje - 6.4.2019.

Post Postao/la kreso0808 » ned ožu 17, 2019 8:55 am

Pozdrav ekipa,

Evo prijavio sam IPU jednu. Inače ja i frend smo početnici ( peto kuhanje), pa dodemo da malo dobrih savjeta pokupimo!! Vidimo se.
Debeli

Avatar
the dark knight
Postovi: 35
Pridružen/a: ned vel 10, 2019 2:01 pm

Zahmeljeno druženje - 6.4.2019.

Post Postao/la the dark knight » ned ožu 17, 2019 10:22 am

Pozz!

Cilj mi je doniti nesto izmedu APA-e i IPA-e, ali radena je jedna veca šarža. Podijeljena je u 7 manjih fermentora i pitchana je sa 6 razlicitih kvasaca tj US-05, San Diego super yeast, Simonaitis kveik, Vermont ale, Burlington ale (wlp095) i Califonia V pa mislim da bi svima moglo biti zanimljivo viditi iz prve ruke koju razliku kvasac radi u istoj šarži.

(mogu i smash doniti ali ovo mi sse cini zanimljivije)
If You don't know how to do,teach!! :mrgreen:

Avatar
the dark knight
Postovi: 35
Pridružen/a: ned vel 10, 2019 2:01 pm

Zahmeljeno druženje - 6.4.2019.

Post Postao/la the dark knight » ned ožu 17, 2019 10:31 am

Jos jedno pitanje za sve forumase

Pitanje je hipotetsko, nemojte se odmah zakaciti ali me zanima jeli mozemo planski napraviti 6 ili 7 smash-eva i sa gotovom pivom raditi kombinacije. Sto bi znacilo imamo npr 6 smash-eva Amarillo, Citra, Mosaic itd i ukoliko zelim vidit koju kombinaciju daje Amarillo sa Citrom ulijem 1 dec smash-a Citre i jedan dec smash-a Amarillo i vidim direktno koju mi kombinaciju daje. Isto se moze aplicirati i za ostale kombinacije i kombinacije su beskrajne pa me zanima jeli postoji neka caka zbog koje se to nebi moglo ali znaci ideja je npr da svi imamo isti ili slican bazni slad hmeljeve razlicite (ali po dogovoru) i blendamo kako nam pase i isprobavamo razne kombinacije itd Meni pari jebena ideja pa me zanima koja su vasa misljena??
If You don't know how to do,teach!! :mrgreen:

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Zahmeljeno druženje - 6.4.2019.

Post Postao/la Puyol » uto ožu 19, 2019 5:26 pm

Ja cu donjet sa sobom i brett ipu kaj je osvojila broncu u Slovačkoj (toples i ja), mada, bit ce malo vec stara tada, al neka. Kolko cu imat, donesem. I smash u 9L.kegu sa exelice.

svabac
Postovi: 250
Pridružen/a: sri tra 13, 2016 2:45 pm
Lokacija: Zagreb/Slavonski Brod

Re: Zahmeljeno druženje - 6.4.2019.

Post Postao/la svabac » pon tra 01, 2019 9:17 am

ipak necu moci doc, prekrizio piva u excelici

miljek
Postovi: 43
Pridružen/a: uto pro 29, 2015 5:34 pm
Lokacija: Vrbovec

Re: Zahmeljeno druženje - 6.4.2019.

Post Postao/la miljek » pon tra 01, 2019 1:18 pm

Nisam našao da negdje piše...
U koliko sati je počinje hmeljenje? :lol:
BREWeRAJ

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Zahmeljeno druženje - 6.4.2019.

Post Postao/la Poljo » pon tra 01, 2019 1:38 pm

od 18:00 standardno. :pivo:
slika

Odgovori