Eisbock

... koje koristite i gdje ih nabaviti

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Eisbock

Post Postao/la Poljo » uto vel 12, 2019 6:20 pm

Pemac je napisao/la:
uto vel 12, 2019 1:02 pm
Kad zamrznem, odvojim dio koji mi treba, el bi ponovnim smrzavanjem tog "glavnog" dijela smanjio rizik infekcije i smanjio utjecaj oksidacije?

Znači, ostavim dan, dva u škrinji to, i onda jednostavno ištekam škrinju i da se to dovede u normalno stanje i temperaturu za dodavanje kvasca i šečera za karbonizaciju.

Ovaj vikend vjerojatno to budem kuhao pa finiširam neke ideje i idejice, ali nigdje baš previše info nema...
Nema mi nekog smisla ponovno smrzavanje ako ne radis eisbock i vise faza.. Tipa 5-6 puta destilacija da dobijes nesto od 50% alkohola :-)
slika

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Eisbock

Post Postao/la Pemac » uto vel 12, 2019 7:13 pm

Mislio sam na otapanje zraka unutra pa curenje van piva opet. Kao da se smanji to otapanje zraka uslijed buckanja itd...

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: French Saison M29

Post Postao/la Pemac » sri ožu 13, 2019 12:29 pm

Poljo je napisao/la:
pet vel 08, 2019 11:48 am
slika
U isključenju škrinju sam ubacio posudu sa pivom, uključio i danas oko 18h bude 48h od smrzavanja. Prvi veći kristali pojavili su se do jutra, jučer je već bilo podosta smrznuto, danas ujutro slično kao fotki. Kod kega je lakše jer ova cijev ide dolje skroz, ja sam morao napraviti rupu da vidim koliko je debel sloj i koliko je smrznuto i ujuedno kroz koju moram izvuci pivo van.

Poljo, jel se sjećaš el je pivo bilo onako "zrnato" zbog kristala leda ili je sladovina bila normalno tekuća? Da se znam pripremiti za pretočiti...

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Eisbock

Post Postao/la Poljo » sri ožu 13, 2019 12:42 pm

Pojma nemam, kao sto rekoh, ja sam taj keg samo okrenuo naopako na drugi keg i ostavio pola dana da prekapa sto se otopi.
slika

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Eisbock

Post Postao/la Pemac » čet ožu 14, 2019 7:24 am

Jučer pretočeno 14l od ukupno 30 smrznutih. 48h u škrinji je previše. Možda 24h bi bilo dosta, jer sam na prvo izvukao nekih 8l i onda 6l je trebalo iscuriti/nakapati. Idealno bi bilo ako se ide češče na icebock staviti ispust na sredinu posude dolje jer tako se dodatno olakša pretakanje. Ja sam radio rupu na pivu, izvukao crijevom, zatim sam morao nagnuti da se ostatak ocijedi. Kad je ovako na koso lijepo se vidi kako iz leda se spušta pivo prema dolje, na kraju je ovaj gornji led bio dosta bijel, dok je dolje ipak nešto zarobljeno piva. Ubacio sam M42 New World Strong Ale Yeast sa nekih 30g dekstroze i nabio vrenjaču. Danas ili ovih dana flaširam 7l, a u ostatak ubacim dry hop 5-7 dana pa i to u boce.

Ne treba ni spominjati da je jebeno to sve raditi zbog tajminga i "sirove" opreme, ali fora je probati. Vidi se neka "nova dimenzija" piva :mrgreen: :pivo:

slika

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Eisbock

Post Postao/la Pemac » pet ožu 15, 2019 10:28 am

Jel pametno loviti M42 koji je sada u ferm sa US5 koji je bio smrznut? El je petica pokrepavala da mi ostane samo M24?

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Eisbock

Post Postao/la Poljo » pet ožu 15, 2019 10:59 am

Tesko ti ti kvasci krepavaju. Ali nije da su profilno nesto bitno razliciti da ce se bas clashat.
Ali inace, nije pametno lovit kvasac iz 10+ ABV piva.
slika

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: Eisbock

Post Postao/la Toples » pet ožu 15, 2019 11:05 am

Poljo je napisao/la:
pet ožu 15, 2019 10:59 am
Tesko ti ti kvasci krepavaju. Ali nije da su profilno nesto bitno razliciti da ce se bas clashat.
Ali inace, nije pametno lovit kvasac iz 10+ ABV piva.
to nije bilo 10+pivo, fermentacija je bila u pivu s "normalno" alkohola, slobodno pokupiš
save a tree - drink beer

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Eisbock

Post Postao/la Pemac » pet ožu 15, 2019 11:06 am

Toples je napisao/la:
pet ožu 15, 2019 11:05 am
Poljo je napisao/la:
pet ožu 15, 2019 10:59 am
Tesko ti ti kvasci krepavaju. Ali nije da su profilno nesto bitno razliciti da ce se bas clashat.
Ali inace, nije pametno lovit kvasac iz 10+ ABV piva.
to nije bilo 10+pivo, fermentacija je bila u pivu s "normalno" alkohola, slobodno pokupiš
Nope, to je iz 10+ ABV. Jer je ubačen poslije "skupljanja".

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Eisbock

Post Postao/la Pemac » čet ožu 28, 2019 8:11 am

Kako sam se i bojao, ni nakon 10 dana nema baš nekog traga karboniziranju piva. Onih 5g M42 što sam šibnuo u 15l nije dovoljno. Istina, samo sam ih isipao u sekundar, ali mislio sam da budu nešto napravili. Ili je ekipa otvorila šampanjac kad su prodali taj kvasac koji je možebitno stajao na polici od kad su otvorili shop :D

Ostalih 5g kvasca budem dodao u botling bucket sa šečerom za karbonizaciju kad budem flaširao ovih preostalih 7l koji su još na 3. dry hopu i nadao se da bude nešto od toga.

Odgovori