po 'šenici mi gaziju

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
Zlatko87
Postovi: 257
Pridružen/a: ned stu 30, 2014 9:27 pm
Lokacija: Krapina

Re: po 'šenici mi gaziju

Post Postao/la Zlatko87 » ned ožu 17, 2019 9:54 pm

Evo da se i ja priključnim. Mislim da jednim dijelom griješiš u vezi starter. Misliš da labovi za kvasce top croppaju svoje pšenične sojeve ili da se pivovare koje rade pšenice pive oslanjaju samo na top croppanje kvasca?
Step mash ima svoje dobre strane. Furelic rest diže clove ne bananu, ak oćeš pitko protein rest na 50-55 tu se razgrađuju medium proteini koji dajeju tijelo u pivu a ak oćeš sa više tijela 56-58 teži proteini na medium.
Prokuhavanje dekokcije 15 min daje slatku melanoidnu notu koju ima klasični hefeweiss.
Spomenul si zbroj najniže i najviše temp koja je 31. Po meni taj broj ima smisla ako se underpitcha. Kod uderpicha je poželjno da se pitcha niže od preporučene temperature da ne dođe do potrošnje aminokiselina za razmnožavanje koji bi inače bili iskorišteni za proizvodnju estera. Zato vele da belgijanci kod underpitcha niže pitchaju kvasac od preporučene temperature.
Ja sam imel odlične rezultate sa otvorenom fermetacijom. Dečki iz zmajske su skuhali jebeni hefe sa m20 na pilot sistemu. Prošle godine je ,kolko se sjećam, zlato osvojila piva fermentirana sa wb-06.
Fermentacija je tu najbitnija. Ići na underpitch ili ne. Kolko kisika u odnosu na pitch jer je i zdravlje kvasca bitna. Dohrana za kvasac obavezno. Temperatura pitcha i fermentacije prema pitch rateu. Puno je tu varijabli.
Sam sebe znutra žderem,
a dobil sam šest kil!
Viš ve kak z litre kila zide!
I onda neš pil!

PBR
Postovi: 310
Pridružen/a: čet lip 20, 2013 2:21 pm
Lokacija: Zadar

Re: po 'šenici mi gaziju

Post Postao/la PBR » pon ožu 18, 2019 11:09 am

Mislim da Schneider ili tako neka veca pivovara koristi iskljucivo kvasce iz tvornice, znaci nema repitchanja.

Isto tako mislim da je jedan paketić bez startera dovoljan za 20L. Ali ja cu sa svojim morati raditi overbuild, ko ce svaki put kupovati novi paketic.

Sto se tice genetske promjene kvasca, to stoji, ali tu je glavni problem jer ljudi ne cold crashaju i onda pitchaju sa dna. Tu vec ima neke razlike.
"Milk is for babies. When you grow up, you have to drink beer."~Arnold S.

erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: po 'šenici mi gaziju

Post Postao/la erda » pon ožu 18, 2019 12:17 pm

the dark knight je napisao/la:
ned ožu 17, 2019 10:14 am

NEMOJTE RADITI STARTER ZA WEIZEN!!!

- kod svakog startera dolazi do minimalne genetske promjene kvasca ali kod konkretno wlp300 dolazi do ogromne
promjene u genetskom kodu kvasca i kroz samo par generacija (citaj jedan starter) dolazi do totalne promjene i kvasac
vise ne daje željene estere koje bi mi htjeli dobiti u pivi
Radiš za White labs ili koji krc???

Avatar
the dark knight
Postovi: 35
Pridružen/a: ned vel 10, 2019 2:01 pm

Re: po 'šenici mi gaziju

Post Postao/la the dark knight » pon ožu 18, 2019 12:22 pm

hahahahahahaha :mrgreen: :mrgreen: na proviziju :D
If You don't know how to do,teach!! :mrgreen:

erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: po 'šenici mi gaziju

Post Postao/la erda » pon ožu 18, 2019 12:24 pm

the dark knight je napisao/la:
pon ožu 18, 2019 12:22 pm
hahahahahahaha :mrgreen: :mrgreen: na proviziju :D
Kupim tekući kvasac jednom i to je to, razdijelim ga i miran sam par godina.
Koja budala bi kupovala po 5 komada za jedno kuhanje kako ti predlažeš...

Avatar
the dark knight
Postovi: 35
Pridružen/a: ned vel 10, 2019 2:01 pm

po 'šenici mi gaziju

Post Postao/la the dark knight » pon ožu 18, 2019 12:42 pm

Zlatko87 je napisao/la:
ned ožu 17, 2019 9:54 pm
Evo da se i ja priključnim. Mislim da jednim dijelom griješiš u vezi starter. Misliš da labovi za kvasce top croppaju svoje pšenične sojeve ili da se pivovare koje rade pšenice pive oslanjaju samo na top croppanje kvasca?
Step mash ima svoje dobre strane. Furelic rest diže clove ne bananu, ak oćeš pitko protein rest na 50-55 tu se razgrađuju medium proteini koji dajeju tijelo u pivu a ak oćeš sa više tijela 56-58 teži proteini na medium.
Prokuhavanje dekokcije 15 min daje slatku melanoidnu notu koju ima klasični hefeweiss.
Spomenul si zbroj najniže i najviše temp koja je 31. Po meni taj broj ima smisla ako se underpitcha. Kod uderpicha je poželjno da se pitcha niže od preporučene temperature da ne dođe do potrošnje aminokiselina za razmnožavanje koji bi inače bili iskorišteni za proizvodnju estera. Zato vele da belgijanci kod underpitcha niže pitchaju kvasac od preporučene temperature.
Ja sam imel odlične rezultate sa otvorenom fermetacijom. Dečki iz zmajske su skuhali jebeni hefe sa m20 na pilot sistemu. Prošle godine je ,kolko se sjećam, zlato osvojila piva fermentirana sa wb-06.
Fermentacija je tu najbitnija. Ići na underpitch ili ne. Kolko kisika u odnosu na pitch jer je i zdravlje kvasca bitna. Dohrana za kvasac obavezno. Temperatura pitcha i fermentacije prema pitch rateu. Puno je tu varijabli.



Tnx na reply-u. Obavjest mi kasni, tek sam je sada primija na mail.
Ne znam sto tocno radi white labs mislim da su njihove metode prilicno kompleksne i nebi u to ulazija. Def se svi slazu da je jkod psenice step mash obavezan i cini mi se da ga ni ja nisam demantira jer ga radim svaki put. Vrsta kvasca i stanje je po meni nenadjebivo. Ako imas los kvasac ili neki nespretni repitch (kao sto sam navea u prethodnim primjerima) def neces dobit zeljenu stvar (moje misljenje i iskustvo). Sa M20 i WB06 sam dobivao dobru pivu sa svim esterima ali se ne moze usporediti sa tekucim (mislim da je to i misljenje vecine). Utjecaj aminokiselina na proizvodnju estera mi je nepoznanica. Nigdi nisam na to naletija pa ako imas neka detaljnija objasnjenja komodno napravi post. Meni se na prvu cini da zelis reci da kod velikog rasta kvasca dolazi do velike potrosnje aminokiselina i kada se potrose rade nezeljene estere, jeli to? Jeli se moze to sprijeciti sa yeast nutrijentima?

Ako imas neke super primjere kako napraviti dobru ili odlicnu psenicu pls podijeli konkretne metode koje su koristene, pa mozemo usporedit sa onim sta sam ja radija i eventualno jos nekoga potaknemo da i on isprica svoju pricu, sta je i svrha samog posta.

*za decke iz Zmajske sam siguran da znaju sta rade i sve pohvale! nebi u to ulazija
If You don't know how to do,teach!! :mrgreen:

Avatar
the dark knight
Postovi: 35
Pridružen/a: ned vel 10, 2019 2:01 pm

Re: po 'šenici mi gaziju

Post Postao/la the dark knight » pon ožu 18, 2019 12:51 pm

erda je napisao/la:
pon ožu 18, 2019 12:24 pm
the dark knight je napisao/la:
pon ožu 18, 2019 12:22 pm
hahahahahahaha :mrgreen: :mrgreen: na proviziju :D
Kupim tekući kvasac jednom i to je to, razdijelim ga i miran sam par godina.
Koja budala bi kupovala po 5 komada za jedno kuhanje kako ti predlažeš...
erda hvala na odgovoru, cijenim svaki reply.
Cilj posta je pokrenuti konstruktivan razgovor i doci do nekih saznanja, i da cila prica ide naprijed.

Koja budala kupuje tekuci, a koja suhi. To bi ostavija ljudima da sami procijene sta je za njih bolje i sta im ulazi u budget.


Schnider takoder ne kupuje kvasac u white labsa pa radi najbolju psenicu na svitu i to mi je ok, nemam sa tim problem.
Ukoliko posjedujes poseban ili vrlo dobar soj psenicnog kvasca mozda mozes dati neki savjet.
Isto tako mozemo dogovoriti zajednicki brew, napraviti koji eksperiment skupa i nesto zajedno nauciti.
If You don't know how to do,teach!! :mrgreen:

erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: po 'šenici mi gaziju

Post Postao/la erda » pon ožu 18, 2019 1:24 pm

the dark knight je napisao/la:
pon ožu 18, 2019 12:51 pm
Schnider takoder ne kupuje kvasac u white labsa pa radi najbolju psenicu na svitu i to mi je ok, nemam sa tim problem.
Ukoliko posjedujes poseban ili vrlo dobar soj psenicnog kvasca mozda mozes dati neki savjet.
Isto tako mozemo dogovoriti zajednicki brew, napraviti koji eksperiment skupa i nesto zajedno nauciti.
Za sad dobra iskustva s WLP380 i Wyeast 3068 s kojim bih trebao uskoro kuhati, samo da ga kolega razdijeli!!

Avatar
Zlatko87
Postovi: 257
Pridružen/a: ned stu 30, 2014 9:27 pm
Lokacija: Krapina

Re: po 'šenici mi gaziju

Post Postao/la Zlatko87 » pon ožu 18, 2019 2:10 pm

Vezano za amino kiseline je bilo kolko se sjećam u Brew Like a monk.
Mislim da je mali badem jednom spomenul da najbolje rezultate daje plitki i četvrtasti fermenter. Većina pivovara otvoreno fermentira gdje je kisik stalno dostupan kvascu i nema osmotskog pritiska.
Po meni kuhanje dekokcije 10-15 min daje okus koji se može osjetiti u klasičnom hefeweissu.
Ima tu puno varijabli koje utječu na završni uradak.
Sam sebe znutra žderem,
a dobil sam šest kil!
Viš ve kak z litre kila zide!
I onda neš pil!

Avatar
the dark knight
Postovi: 35
Pridružen/a: ned vel 10, 2019 2:01 pm

Re: po 'šenici mi gaziju

Post Postao/la the dark knight » pon ožu 18, 2019 2:22 pm

erda je napisao/la:
pon ožu 18, 2019 1:24 pm
the dark knight je napisao/la:
pon ožu 18, 2019 12:51 pm
Schnider takoder ne kupuje kvasac u white labsa pa radi najbolju psenicu na svitu i to mi je ok, nemam sa tim problem.
Ukoliko posjedujes poseban ili vrlo dobar soj psenicnog kvasca mozda mozes dati neki savjet.
Isto tako mozemo dogovoriti zajednicki brew, napraviti koji eksperiment skupa i nesto zajedno nauciti.
Za sad dobra iskustva s WLP380 i Wyeast 3068 s kojim bih trebao uskoro kuhati, samo da ga kolega razdijeli!!
aha, ta dva kvasca su cesto ishvaljena po stranim forumima (a i na nasem se pricalo o tome). Sa wlp380 jos nisam radija ali cuja sam da su mu klincici u prvom planu. Wyeast 3068 mi je iduci, imam ga vec na stand by.

Ako ti se da opisi malo detaljnije kako ga razmnozis. Koje su i ima li razlike od sarze do sarze (neki kazu da se razlike osjete), kako ga cuvas, koliko pitchas (koliki ti je pitch rate), koja ti je najbolja sarza do sada? sta je bilo presudno?
If You don't know how to do,teach!! :mrgreen:

Avatar
jonathan livingston
Postovi: 402
Pridružen/a: pon pro 30, 2013 11:12 pm
Lokacija: zg
Kontakt:

Re: po 'šenici mi gaziju

Post Postao/la jonathan livingston » pon ožu 18, 2019 11:09 pm

Kolega petro (Igor) je prije par mjeseci skuhao jebački hefeweizen, a onda od tog kvasca još jebeniji dunkle sa WLP300. Natjerat ću ga da veli par riječi i podijeli jednu zanimljivu literaturu...
A opet nije znanstvena fantastika...
brewshop.hr
www.brewshop.hr

Avatar
the dark knight
Postovi: 35
Pridružen/a: ned vel 10, 2019 2:01 pm

Re: po 'šenici mi gaziju

Post Postao/la the dark knight » uto ožu 19, 2019 9:15 am

Super, bilo bi dobro da isprica. Znaci klasicni repitch?
If You don't know how to do,teach!! :mrgreen:

Avatar
petro
Postovi: 862
Pridružen/a: ned svi 15, 2011 11:51 pm
Lokacija: Zagreb

Re: po 'šenici mi gaziju

Post Postao/la petro » uto ožu 19, 2019 11:57 am

Wheat_Beer_Yeast__Fermentation2.pdf
Evo prilažem prezentaciju o njemačkim pšeničnim pivama a dobar dio prezentacije odnosi se na Weihenstephan tehnološki seminar iz 1983. još.

Na kraju imate opisane tehnike i recepte za neke pive, između ostale i za Schneider weiss po kojem sam ja radio s tim da sam stavio 50% pšenice a ne 60%. Kvasac wlp300, ubačen na 15C bez aeracije sladovine jer piše da slabija aeracija povećava estere. Kak sam radio to u prosincu nije kvasac krenuo na 15C pa sam digao na 17 i kad je krenulo glavni dio fermentacije se odvijao na 18-19C. Otvorena fermentacija tj. prvo samo poklopac gore tek toliko da ne padne smeće neko pa kad se razvio krausen ostavio polupoklopljeno, skidao sam prvi dan aktivne fermentacije onaj smeđi dio u pjeni a kad se poprilično kvasca stvorilo na vrhu pobrao sam u teglicu čisti kvasac s kojim sa kasnije fermentirao dunkelweizen.
Ovaj heffe sam radio sa jednostrukom dekokcijom a trebala je ići dvostruka ali kibiceri, cuganje ovo ono i nije mi se dalo više. Preskočio sam ferulic rest jer ne volim klinčiće u pšeničnim pivama, ukomio na 52 ( voda na 57 pa ubacio zrnje i bilo je 52.5 ), držao 15 min, izvadio trećinu, zagrijao do kuhanja, kuhao 15 min vratio nazad i ostavio još 45 min tako na 67C.
Kod dunkela sam radio dvostruku dekokciju, sve ostalo je isto. Meni osobno se u heffe više osjetila banana nego u dunkel mada sam zadovoljan bio kod obje verzije. Mislim da ljudi previše očekuju od banane, tj.prejake okuse pa ako nisu onda su nezadovoljni.

Flaširao bez cold crasha, stavio vani na hladno 2 sata tek toliko da se manje pjeni kod flaširanja. Flaširao 5-6 dana nakon feremntacije, počeo piti 2 dana nakon flaširanja.

To su mi bile jedine pšenične pive koje sam ikad radio i za prvi put sam bio prezadovoljan. Pšeničnih ionako popijem gajbu cijelu godinu tako da mi je više bila znatiželja da vidim da li mogu napraviti taj švapski stil barem približno originalima.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

PBR
Postovi: 310
Pridružen/a: čet lip 20, 2013 2:21 pm
Lokacija: Zadar

Re: po 'šenici mi gaziju

Post Postao/la PBR » uto ožu 19, 2019 12:40 pm

Ne znam koliko bitan faktor je open fermentor. Stvar je u tome sto su svi takvi fermentori u biti plitki bazeni i automatski imaju manji hidrostatski tlak. Poznato je da veci pritisak smanjuje kolicinu estera.
"Milk is for babies. When you grow up, you have to drink beer."~Arnold S.

Avatar
the dark knight
Postovi: 35
Pridružen/a: ned vel 10, 2019 2:01 pm

po 'šenici mi gaziju

Post Postao/la the dark knight » pet ožu 22, 2019 12:15 pm

petro je napisao/la:
uto ožu 19, 2019 11:57 am
Wheat_Beer_Yeast__Fermentation2.pdf

skidao sam prvi dan aktivne fermentacije onaj smeđi dio u pjeni a kad se poprilično kvasca stvorilo na vrhu pobrao sam u teglicu čisti kvasac s kojim sa kasnije fermentirao dunkelweizen.
Ovaj heffe sam radio sa jednostrukom dekokcijom a trebala je ići dvostruka ali kibiceri, cuganje ovo ono i nije mi se dalo više. Preskočio sam ferulic rest jer ne volim klinčiće u pšeničnim pivama, ukomio na 52 ( voda na 57 pa ubacio zrnje i bilo je 52.5 ), držao 15 min, izvadio trećinu, zagrijao do kuhanja, kuhao 15 min vratio nazad i ostavio još 45 min tako na 67C.
Vidim da si radija top crop, pa ako mozes reci osobne dojmove, jeli presudan top crop? (jer u prilozenome ipak nisu bili isti esteri)
If You don't know how to do,teach!! :mrgreen:

Odgovori