mlin

... boca ili bačva pitanje je sad

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
medijus
Postovi: 9
Pridružen/a: ned svi 13, 2018 8:03 pm
Lokacija: ogulin

mlin

Post Postao/la medijus » ned tra 07, 2019 1:56 pm

Koristi li itko mio standard hobi mlin za mljevenje ječma?I ako da koji promjer rupa je na situ?Hvala

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: mlin

Post Postao/la Toples » ned tra 07, 2019 6:59 pm

medijus je napisao/la:
ned tra 07, 2019 1:56 pm
Koristi li itko mio standard hobi mlin za mljevenje ječma?I ako da koji promjer rupa je na situ?Hvala
to može funkcionirati jedino za BIAB jer čekičari rasture zrno i naprave pun kufer brašna pa ćeš imati stuck mash vjerojatno

eventualno uz vlaženje slada oko 2% vodom par sati prije mljevenja možeš to malo spriječiti
save a tree - drink beer

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: mlin

Post Postao/la Pemac » ned tra 07, 2019 8:17 pm

Toples je napisao/la:
ned tra 07, 2019 6:59 pm
medijus je napisao/la:
ned tra 07, 2019 1:56 pm
Koristi li itko mio standard hobi mlin za mljevenje ječma?I ako da koji promjer rupa je na situ?Hvala
to može funkcionirati jedino za BIAB jer čekičari rasture zrno i naprave pun kufer brašna pa ćeš imati stuck mash vjerojatno

eventualno uz vlaženje slada oko 2% vodom par sati prije mljevenja možeš to malo spriječiti
Mislim da sam od tebe to vidio i ranije.. Zasto 2%? Meni bolje melje kad dodam 5% ili cak vise...

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: mlin

Post Postao/la Toples » ned tra 07, 2019 8:33 pm

Pemac je napisao/la:
ned tra 07, 2019 8:17 pm
Toples je napisao/la:
ned tra 07, 2019 6:59 pm
medijus je napisao/la:
ned tra 07, 2019 1:56 pm
Koristi li itko mio standard hobi mlin za mljevenje ječma?I ako da koji promjer rupa je na situ?Hvala
to može funkcionirati jedino za BIAB jer čekičari rasture zrno i naprave pun kufer brašna pa ćeš imati stuck mash vjerojatno

eventualno uz vlaženje slada oko 2% vodom par sati prije mljevenja možeš to malo spriječiti
Mislim da sam od tebe to vidio i ranije.. Zasto 2%? Meni bolje melje kad dodam 5% ili cak vise...
Što se čekičara tiče tu možda i može proći više % vode.

ako melješ na valjke nećeš uspjeti otvoriti jedan dio zrnja jer će se samo deformirati a ne puknuti jer ćeš namoćiti više od ljuske, i patit će ti iskoristivost a kraju zbog toga
save a tree - drink beer

medijus
Postovi: 9
Pridružen/a: ned svi 13, 2018 8:03 pm
Lokacija: ogulin

Re: mlin

Post Postao/la medijus » pon tra 08, 2019 5:50 am

Trenutno i radim BIAB metodom,tako da mi previše brašna nije frka(za sada)Probao sam mljeti obični ječam na sito koje ima rupe promjera 5mm,pa mi se čini da ima dosta cijelih zrna,ali odokativno izgleda kao i mljeveno u shopovima i nije previše brašnasto.Trenutno nemam doma sito sa manjim rupama,ali probat ću sa manjim pa da vidim rezultat

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: mlin

Post Postao/la Pemac » pon tra 08, 2019 7:11 am

Ako ces na BIAB raditi, računaj da ti u loncu bude više zasotale sladovine, jer uz proteine i te pizdarije, dosta i brašna ostaje. Ja sam dva puta tako kuhao i cijedim vreću kod ispiranja stiskanjem i , pa skoro, duplo ima "smeća" nego inače na kraju. Može se i to prebaciti i slegnuti sa CC, ali nije navodno dobro zbog tanina pa eto, pripazi kako misliš da je najbolje.

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: mlin

Post Postao/la Toples » pon tra 08, 2019 7:14 am

medijus je napisao/la:
pon tra 08, 2019 5:50 am
Trenutno i radim BIAB metodom,tako da mi previše brašna nije frka(za sada)Probao sam mljeti obični ječam na sito koje ima rupe promjera 5mm,pa mi se čini da ima dosta cijelih zrna,ali odokativno izgleda kao i mljeveno u shopovima i nije previše brašnasto.Trenutno nemam doma sito sa manjim rupama,ali probat ću sa manjim pa da vidim rezultat
ako imaš kakvo sito da poslije prosiješ opet i baciš nazad zrnje koje je ostalo cijelo možda bi pomoglo

kjer ako ti se ne otvori 20% zrna neće biti dobro
save a tree - drink beer

Odgovori