Pozdrav iz Rijeke!

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
soke
Postovi: 4
Pridružen/a: pet ožu 10, 2017 11:19 am
Lokacija: Rijeka

Pozdrav iz Rijeke!

Post Postao/la soke » sub tra 06, 2019 8:10 pm

Veliki sam zaljubljenik u pivo i probao sam već više od 150 vrsta ali sam skuhao samo 2 do sada.Obje su bile pomoću ekstrakta i ovaj put bi htio napraviti pivo Biab metodom.Od opreme posjedujem sve što mi treba za takvu radnju a od vas bi mi trebala pomoć u vidu nekog super recepta sa malim pojašnjenjima tipa vrijeme i temperatura ukomljavanja,kuhanja i količine vode za ukomljavanje i ispiranje slada ako ga je uopće potrebno ispirati te vrijeme potrebno za fermentaciju i odležavanje u bocama.
Unaprijed zahvaljujem i nadam se da ne tražim previše!
:pivo4: :pivo4:

dreamy
Postovi: 36
Pridružen/a: pon tra 30, 2018 9:22 pm

Re: Pozdrav iz Rijeke!

Post Postao/la dreamy » sub tra 06, 2019 9:25 pm

Pogledaj na stranicama sve za pivo,tamo imas par jednostavnih recepata.Za prvo kuhanje dok se malo ne uigras i vidis kako oprema radi preporucam ti neki smash.U svakom receptu ti sve pise,kolicine,vrijeme itd.Korisno je pogledati i koji filmic na youtube.Ako ti sta pofali javi mogu ti dati ruku za vikend.

soke
Postovi: 4
Pridružen/a: pet ožu 10, 2017 11:19 am
Lokacija: Rijeka

Re: Pozdrav iz Rijeke!

Post Postao/la soke » ned tra 07, 2019 9:26 am

Hvala na odgovoru!
Većina filmića pogledana i bacio sam oko na te recepte,problem mi je ova količina od 24 litre za ispiranje i 15 litara za ukomljavanje pošto imam veliki lonac od 50 litara i ni približno tome drugi (8 litara).Cijelo vrijeme tražim neki recept koji bi imao veću količinu vode za ukomljavanje i manju ili nikakvu za ispiranje jer sam vidio u par navrata da se vreća sa sladom pusti da se sama iscijedi.
:pivo4: :pivo4:

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: Pozdrav iz Rijeke!

Post Postao/la Toples » ned tra 07, 2019 9:26 am

Solo vienna dosta dobro funkcionira. Ako voliš APA/IPA stil uzmi Simcoe ili Mosaic i stavi u kalkulator da dobiješ gorčinu koju želiš

Ako hoćeš običnu pivu, uzmi bilo koji hmelj i stavi ga na 60 minuta

a evo ti i upute za BIAB u prilogu, možda pomognu
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
save a tree - drink beer

soke
Postovi: 4
Pridružen/a: pet ožu 10, 2017 11:19 am
Lokacija: Rijeka

Re: Pozdrav iz Rijeke!

Post Postao/la soke » ned tra 07, 2019 9:35 am

Hvala na uputama, teoriju više manje znam...još jedna stvar koja me zanima, da li aerirate sladovinu i ako da kako,promućkate? Posljenji put kada sam kuhao spojio sam na bušilicu onaj nastavak za miješanje žbuke i stvar dosta dobro funkcionira,naravno sve je bilo oprano i sterilizirano a i mislim da je dosta jednostavnije od mućkanja kante od 30 litara,

dreamy
Postovi: 36
Pridružen/a: pon tra 30, 2018 9:22 pm

Re: Pozdrav iz Rijeke!

Post Postao/la dreamy » ned tra 07, 2019 9:58 am

Pumpa zraka za akvarij,elegantno rješenje.Trošak nekih 130kn za pumpu komad cijevi i kamen za zrak.

agatus
Postovi: 20
Pridružen/a: sri lip 13, 2018 11:26 pm
Lokacija: Rijeka / Sisak

Re: Pozdrav iz Rijeke!

Post Postao/la agatus » ned tra 07, 2019 10:19 am

Pozdrav, lijepo je da nas ima u Rijeci. Ja sam skuhao par tura do sada, ali sam pauzirao zbog selidbe, sad sam u izgradnji prostorije za pivarenje i HERMS-a. Zarazio sam i kuma s kuhanjem, pa smo tako i kod njega na Krku odradili 2 ture. Mogli bi neko zajedničko kuhanje odraditi kada upogonim HERMS :lol:

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: Pozdrav iz Rijeke!

Post Postao/la Toples » ned tra 07, 2019 10:24 am

soke je napisao/la:
ned tra 07, 2019 9:35 am
Hvala na uputama, teoriju više manje znam...još jedna stvar koja me zanima, da li aerirate sladovinu i ako da kako,promućkate? Posljenji put kada sam kuhao spojio sam na bušilicu onaj nastavak za miješanje žbuke i stvar dosta dobro funkcionira,naravno sve je bilo oprano i sterilizirano a i mislim da je dosta jednostavnije od mućkanja kante od 30 litara,
ne trebaš bacati lovu na nikakvu posebnu opremu za aeraciju jer sve već imaš doma

mikser ili štapni mikser, bušilica, obična lopatica s rupama će ti isto čuda napraviti a vjerojatno imaš takvu nekakvu za mash
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
save a tree - drink beer

soke
Postovi: 4
Pridružen/a: pet ožu 10, 2017 11:19 am
Lokacija: Rijeka

Re: Pozdrav iz Rijeke!

Post Postao/la soke » ned tra 07, 2019 10:48 am

Za miješanje imam onu običnu plastičnu bez rupica :evil: :twisted:
Svakako želim nekoliko tura skuhati biab-om a u međuvremenu ide izgradnja mlt-a.
Gdje u Rijeci mogu naći bakrene cijevi,koljena i ostale dijelove za izgradnju istog?

Avatar
Pale sam-na-svijetu Ale
Postovi: 211
Pridružen/a: pet stu 18, 2016 3:17 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Pozdrav iz Rijeke!

Post Postao/la Pale sam-na-svijetu Ale » ned tra 07, 2019 2:01 pm

Pozdrav kolega
Evo ja sam ti iz Ri, imam 30-40 tura iza sebe, ako di zapne ili pofali slobodno se javi.
Mash i sparge - ti mozes napravit bez beda bez spargea ali ipak za bolju iskoristivost malo spargeaj, pa makar s tih 8l.
Sretno
Beauty is in the eye of the beer holder!

dreamy
Postovi: 36
Pridružen/a: pon tra 30, 2018 9:22 pm

Re: Pozdrav iz Rijeke!

Post Postao/la dreamy » pon tra 08, 2019 1:41 pm

agatus je napisao/la:
ned tra 07, 2019 10:19 am
Pozdrav, lijepo je da nas ima u Rijeci. Ja sam skuhao par tura do sada, ali sam pauzirao zbog selidbe, sad sam u izgradnji prostorije za pivarenje i HERMS-a. Zarazio sam i kuma s kuhanjem, pa smo tako i kod njega na Krku odradili 2 ture. Mogli bi neko zajedničko kuhanje odraditi kada upogonim HERMS :lol:
I ja sam u izradi sistema.Volio bi vidjeti kako je to kod tebe slozeno.

agatus
Postovi: 20
Pridružen/a: sri lip 13, 2018 11:26 pm
Lokacija: Rijeka / Sisak

Re: Pozdrav iz Rijeke!

Post Postao/la agatus » pon tra 08, 2019 4:31 pm

viewtopic.php?f=12&t=8168
evo tu ću objavljivati kako napreduje, pa slobodno navrati kad bude u završnoj fazi :)

Odgovori