Pemsko pivo

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la Pemac » sub tra 20, 2019 10:12 am

stane2006 je napisao/la:
pet tra 19, 2019 6:18 pm
U pivarstvu je strpljenje jedna od bitnijih stavki :pivo3:
Jeste, Stane, ali ovo je bila druga runda u tjednu, i ovako zavrsavam kasno, a zbog posla se budim jako rano. Kad sam stavio na vagu par posto iskoristivosti s jedne strane i pohlepu prema minutama spavanja na drugu... vec sam bio opisao sto sam odlucio. Haha

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la Pemac » uto tra 30, 2019 9:50 am

Danas je plan skuhati American Strong Ale sa jednim pokusom pa tražim savjet ili pokudu ako je netko probao slično. Hmelj na FWH je hmelj iz Dry hopa prijašnjih tura. Neki se kunu u 30% iskoristivosti za IBU pa idemo probati. Imam Cascade, Citru i El Dorado spakiran u škrinji za tu prigodu.

Pale ale 3 kg
Biscuit 2,3 kg
Aroma 1,5 kg
Melanoidin 0,7 kg
Zobene 1,5 kg
Pšenica 1 kg
Carared 1 kg
Dekstroza 1 kg

Ca Mg Na Cl SO4
100 10 80 100 200

40 litara

OG: 1,060
FG: 1,012
ABV: 6,00
IBU: 60 (200 po calcu sa normalnim hmeljevima, 30% uzimam)

Kvasac petarda oprana.

Ostaviti 4 dana, zamrznuti, prebaciti 20l, ubaciti M24 i dry hopati sa 100-150g Cascade i 50g Citre zadnjih 5-7 dana. Ostaviti 2 tjedna i u boce.

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la Pemac » čet svi 02, 2019 7:42 am

Na dry hop ubačeno 100g Cascade.

Okus hmelja je dosta dobar kod ispijanja, sa jednim dosta ljutim, pomalo gorkastim završetkom. Budem vidio kako se bude ponašalo tijekom fermentacije.

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la Pemac » pet svi 10, 2019 10:31 am

Smrznuto, pretočeno 25l i ubačen startani M24. Neka odstoji koji dan još, makar je i sada već fino pivo. Plan je bio još jedan dry hop ubaciti, ali ne budem. Paše mi ovako skroz. Hmelj se zaokruzio okusom, bas je dobar...

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la Pemac » ned svi 12, 2019 4:44 pm

Slabi porter

Pale ale 3kg
Special B 0.5kg
Chocolate 0.5
Biscuit 2kg
Carared 1kg
Zobene 1kg

Hallertau Perle 50g FWH
Hallertau Perle 50g 30min
Cascade 100g 5min

Startano 11g Petice

Dodana 1l cold steepa ba 10min.

OG 1040
FG 1012
IBU 30

30l

Vodu nisam prilagodio jer sam koristio svoju bunarsku bas da vidim kako bude ispalo. Inace je jako tvrda voda. Ph masha je bio 6,4 , sladovine 6,1 , a zadnja sladovina kod ispiranja 6,2. Miljama daleko od idealnog. Sladovina je imala izrazit okus hmelja.

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la Toples » pon svi 13, 2019 8:44 am

Pemac je napisao/la:
ned svi 12, 2019 4:44 pm
Slabi porter

Pale ale 3kg
Special B 0.5kg
Chocolate 0.5
Biscuit 2kg
Carared 1kg
Zobene 1kg

Hallertau Perle 50g FWH
Hallertau Perle 50g 30min
Cascade 100g 5min

Startano 11g Petice

Dodana 1l cold steepa ba 10min.

OG 1040
FG 1012
IBU 30

30l

Vodu nisam prilagodio jer sam koristio svoju bunarsku bas da vidim kako bude ispalo. Inace je jako tvrda voda. Ph masha je bio 6,4 , sladovine 6,1 , a zadnja sladovina kod ispiranja 6,2. Miljama daleko od idealnog. Sladovina je imala izrazit okus hmelja.
a pivo će ti imati izrazit okus tanina s pH preko 6.... :twisted:
save a tree - drink beer

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la Pemac » pon svi 13, 2019 8:51 am

Toples je napisao/la:
pon svi 13, 2019 8:44 am

a pivo će ti imati izrazit okus tanina s pH preko 6.... :twisted:
Znam. Ionako je probno pivo. Tako sam kuhao svoja prva dva piva pa ću odmah vidjeti kuda sam otišao sa kuhanjem od toga...

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la Pemac » pet svi 31, 2019 10:02 am

Jučer flaširano ono jako pivo (kao neki ASA) koji je smrznut opet i pušten na sekundarnu sa M42. Hmeljna baza su bili hmeljevi koji su bili korišteni za dry hop u prijašnjim turama. Pivo je super. Ja ne osjetim razliku u gorčini od ostalih gorčina koje sam dobio "friškim hmeljem". Dosta jak okus alkohola, ali manje nego kod Icebockane BIPE, tako da je to ok. A boja, ajme majko, takvu ljepotu nisam još vidio. Prekrasna bistra crvena boja. Stvarno savršeno. Bude fotka ako se dobije pjena, jer M42 ima problem sa karbonizacijom u boci (što je i prije bio problem). Ako fotkam bez pjene budete rekli da sam mješung za kosilicu nalio.

Flaširan i Slabi porter. To je ono što sam i očekivao. Lagana kava, orašasti, čokolada. Ništa posebno. Stvarno pravi porterski prvijenac.

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la Pemac » pon lip 03, 2019 8:21 am

Prije nego napišem recept za BIPA koju mi je bila na prvenstvu, napisati ću nešto o samom prvenstvu. Moje 6. skuhano pivo sam slao prošle godine na natjecanje. Jedva da sam znao što radim, a grain bill je bio ono što sam imao doma. Odlučio sam jednostavno sve ubaciti u lonac, jer, zašto ne? Ja sam takav, ne bojim se zajebati. Turu prije sam kuhao crnu IPA samo sa Citrom, taj put je odluka pala na single Simcoe hop. Pivo je skuhano, jako slabo dry hopano i poslano. Te godine sam i bio na prvenstvu, sam, jednostavno sam odlučio otići. Upoznao neke ljude, solidno se proveo, a pivo je ocijenjeno sa 27 bodova. Meni to tada nije bio debakl, bio sam zadovoljan. I tu kreće zapravo najvažniji dio – scoresheetovi. Pivo su mi sudili Stegnjatović, Solasa i Polanec (ispričavam se ako sam krivo napisao prezimena). Opisi su bili odlični i stvarno korisni, od kojih mi je posebno motivirajući bio od Stegnjatovića. Tu sam vidio da pivo kao pivo, a ja kao „kuhar“ imamo nekog potencijala. Ni desetak tura poslije kuhano je ovo pivo ponovno za Zahmeljeno druženje, samo je hmelj bio El Dorado, uzimajući u obzir savjete sa scoresheeta i sve što sam naučio usput. Osobno nisam bio zadovoljan sa tim hemljom, ali feedback koji su ljudi dali bio je izrazito pozitivan, sa nekim malim smjernicama kako i što možda probati. Treći put kuhano to pivo je bilo pivo na ovogodišnjem prvenstvu. Ocjenjeno je sa 39 bodova. Malo je reći koliko sam bio iznenađen ovim rezultatom. Prije svega, temperatura nije kontrolirana STCom već na električni radijator koji ima neki svoj bimetal koji ga pali, tako da smo ja, termometar polegnut na fermentor i taj radijator bili dobri prijatelji tih 2-3 tjedna fermentacije. Pivo nije rađeno sa cold crashom i bistrina se lovila irskom mahovinom. Karbonizirano je šečerom, a flaširano „pješke“ uz sve one neizbježne poteze koje love zrak u sladovinu!

Ovim svime ranije napisanim, želim svima početnicima, ali i onima koji duže kuhaju ,a „boje“ se poslati nekuda na probu jer bi njihovo pivo moglo biti loše, reći da je ovo prvenstvo koje određeni ljudi vrhunski odrađuju, nešto najbolje što se moglo dogoditi u Hrvatskoj što se pivarenja tiče i smatram da bi ga svatko od nas trebao iskorititi koliko je to god moguće. Ne treba ga se bojati, zazirati od njega ili nešto treće već ga treba iskorisiti kao lansirnu rampu za kuhanje dobrih piva. Ako sam uspio ja, stvarno može svatko!

Recept

Voda: Ca - 75, Mg - 5, Na - 10, Cl - 50, SO4 – 170 (možda je išlo nešto malo sode bikarbone još) + mliječna da pH ukomljavanja bude 5.4

5kg Pale Ale
1kg Aroma
1,2 kg Biscuit
1kg Melanoidin
0,5kg Zobene pahuljice
0,2 Chocolate (cold steep - 0,3kg u 1,5l vode , 30% RO vode 70% pipovače, pripaziti na pH, sobna temp., 24h)
0,3 Dekstroza

Hmeljevi su Simcoe i Citra

60min Simcoe-30g, Citra-5g
30min Simcoe-15g, Citra-5g
10min Simcoe-20g, Citra-5g
5min Simcoe-50g, Citra-5g
50°C (20 min) Simcoe-50g, Citra-15g
DH 10 dana - Simcoe-45g, Citra-10g
DH 4 dana - Simcoe-45g, Citra-10g

Temp. ukomljavanja 67°C.

IBU je oko 70 ako se ne varam.

Pivo daje bliže 7% alc.

Kvasac je US-05 (kroz razgovor sa Stanetom smo utvrdili da petica u tamnim pivima daje čak bolje okuse pri malo povišenim temp. fermentacije)

U fermentor 22-25l.

Ovdje se vidi da Citre ide relativno malo, ali bez nje ovo nije isto pivo, a više nje bi bojim se dalo klasično „dosadno pivo sa Citrom“.

Kod ovoga piva veliki je plus ako vam se kroz neko vrijeme izgubi aroma i miris hmelja, dobijete dobar američki porter/stout (tak su bar rekli :mrgreen: )

P.S. Moguće da je bio koji gram u hmelju ili koji dekagram u grain billu više manje, ne sjećam se skroz,a skalirao sam od oka stari recept.

:pivo:

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la Poljo » pon lip 03, 2019 4:07 pm

Hvala na lijepim riječima prema prvenstvu.
Upravo iz tog razloga ostavljanja feedbacka i zajedničkog cilja poboljšanja piva smo ostali na opisnoj verziji scoresheeta gdje se dosta podrobno mogu opisati stvari.

Ovo je nova predložena verzija scoresheeta na koju mi nismo prešli a koliko sam upučen ni nećemo.
https://cdn.homebrewersassociation.org/ ... .0-NHC.pdf
Sama ocjena piva bila bi ista i s tim scoresheetom, ali smatramo da informacije koje se mogu upisati na njega nebi pivarima bile ni približno korisne za poboljšanje samog procesa pivarenja kao trenutni detaljni opisni scoresheet.

:pivo:
slika

Chuky
Postovi: 147
Pridružen/a: pet sij 20, 2017 12:02 pm
Lokacija: Svinjarevci Vukovar

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la Chuky » pon lip 03, 2019 9:09 pm

Čestitam :pivo:

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la Pemac » pet lip 07, 2019 10:13 am

Jučer proban ASA koji je smrzavan i sa hmeljevima za gorčinu od dryhopa. Osobni dojam je da je to iznenađujuće dobro pivo. Prekrasno bistro, lagano tijelom, balansirana gorčina, alkohol nema "medicinski" okus, ali je itekako osjetan (nekih 10% bi trebalo imati pivo). Skroz fora pivo. Još troje ljudi probalo koji "znaju" moja piva, rekli su da je čudno, ali dobro, onda sam im tek rekao što piju pa su ostali dosta iznenađeni.

Nije da sad mogu iskapiti pola litre u 20 sekundi, ali je za guštat super. Nedostaje potpuna karbonizacija, ali je ima. Puno bolje se pokazalo nego kod zadnje ice ipa, gdje je M42 bio prekratko u sekundaru pa se bojim da se nije namnožio ili je krepo upotpunosti, ne znam.

Mogu donijeti na Kriglu u bocama ako ima zantiželjnih, a volio bi da ima :D

stane2006
Postovi: 315
Pridružen/a: uto sij 21, 2014 4:55 pm
Lokacija: Orašje

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la stane2006 » pet lip 07, 2019 7:19 pm

Ima kandidata :pivo3:

erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la erda » pet lip 07, 2019 9:32 pm

Donesi.
Tko preživi, pričat će.

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la Pemac » sri lip 12, 2019 7:31 am

Brut IPA.

Znam da nije strogo po preporukama jer je više eksperimentalno. Korišten je PA slad jer sam ga imao doma, a ubačen je i kristal 50EBC ako mi amilaza ne odradi posao da ostne neka ok ipica.

VODA
Ca Mg Na Cl SO4
50 10 15 60 80

8 kg Pale Ale slad
1 kg kristal 50EBC
0,5kg Flaked oats

Cascade 20g 1min
Citra 20g 1min
Centennial 20g 1min
Chinook 20g 1min

Ostavljeno jedno 5 min i krenuo hladiti do 70C

Cascade 20g - 70C 15-20min
Citra 20g - 70C 15-20min
Centennial - 70C 15-20min
Chinook 20g - 70C 15-20min

Ide još jedan DH samo još ne znam što i kako.

Kvasac je kveik od Polje. Trenutno na 32C.

Nakon top cropa nakapat cu 12ml enzima alfa amilazu direktno u ferementor i ostaviti do kraja fermentacije. Cilj je sa FG ići do 1,005 ili manje. Ako ne odradi aa kako treba trebalo bi ostati na 1.014-1,015.

OG je bio 1.055
U fermentoru 30-35l.
IBU oko 30.

Dry hop

Cascade 40g
Citra 40g
Centennial 40g
Chinook 40g

Odgovori