Kegiranje i oprema, cijevi i spojnice

... boca ili bačva pitanje je sad

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Damarko
Postovi: 32
Pridružen/a: ned svi 26, 2019 5:17 pm

Kegiranje i oprema, cijevi i spojnice

Post Postao/la Damarko » sri lip 12, 2019 10:55 am

Pozdrav svima,

Searchao sam forum, googla-o ali očito nisam pogodio pravu kombinaciju search riječi ili možda čak ni nema..

Dakle, kegiranje, može li netko pobrojati osnovno u setu opreme da bi mogao kegirati te savjete kako to izvesti na najbolji mogući način. (Znam da je boca, regulator, cijevi, pipa, vjerojatno hladnjak, keg...)

Što je best buy, gdje se povoljno nabavlja te IMENA same opreme.

Nikako da nađem ime samog sistema onih cijevi i brzih spojnica plastičnih koje su za prehrambeno a trpe tlak i prozirne su itd.

Onda, vjerujem da toga ima negdje i zagrebu ? Pa koju pipicu ? Pa vidim da ekipa spaja malu co2 ampulu na keg, jel s tim karbonizira ili samo istače ? Ako istače, je li jedna dovoljna da istoči 10l pive, ako karbonizira, koliko ih otprilike treba ?

Koji je bolji, ball lock ili pin lock ?

Opčenito, tema, koja bi poklirla cijeli dio s kegiranjem, opremom, best for bucks, savjetima za što bolje istakanje, diy idejama itd..


Hvala Vam unaprijed i nadam se da nisam pogriješio podforum, admin slobodno neka promijeni ime ili nešto, meni je botno da dobijem što više informacija.

Hvala svima!

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Kegiranje i oprema, cijevi i spojnice

Post Postao/la Puyol » sri lip 12, 2019 11:28 am

Pin ili ball, svejedno ti je. Keg je keg.

Imas kod nas oprema ludbreg, imaju ti manometre, cijevi, brze spojke...manje vise sve sto ti treba. Boca co2 messer, ili pogledaj, ima tu nekanpreporuka na forumu sada nedavno, bekinlik od nekud, nisam siguran.

Osim ludbrega imas i dugopolje, vametal je firma.

Od imena, imas te regulatore (manometre), mogu bit jednostruki i dvostruki (vjerojatnoni trostruki, al nisam ziher), ako uzmes dvostruki imas mogucnost gaziranja na 2 razlicita tlaka, akonimas nor porter i psenicu, drugacije ih gaziras. Nije puno skuplja a ima prednosti.

Imas cijevi, bitan ti je promjer, moje su (cini mi se) 9.5x6.7, al manje vise su univerzalne, to pitas kada se cujes sa ekipom iz tih firmi. Uzmi puno metara, jer metar je cca 2kn, ili tak nes, nesk se nadje. Ja sam uzeo 50m, za svaki slucaj. Je previse, al nece propast.

Spojke, brze spojke john gueist (JG) trazis za konekore, isto tako Y-spojke, da razdijelis npr jednu cijev na 2 kega (ako gaziras u isto vrijeme 2 kega, koristis samo jedan manometar na taj nacin, drugi ti je slobodan), pa nepovratbe spojke isto JG, dobro tinih je imati vise komada da kod nekog pada tlaka oiva iz kega ne krene nazad i ode u npr drugi keg koji je spojen. Za svaki keg koji je spojen, po jedna ta spojka i miran si.

Konektori (pin ili ball), ali kod pin locka pazi, vametal i oprema imaju konektore sa razlicitim navojem, tako da ako kod jednih uzimas konektor, uzmes tamoni brzu spojku. Trebas IN i OUT konektore i u pin i u ball sistemu. Vjerojatno vise IN konektora, jer ces realno vise gazirat negonistakat istovremeno. Ali uzmi sinpo par komada od oba, kasnije lako nadokupis jos.

Kod opreme i as i njihov tovionik (nas, hrvatski, ne bi vjerovo), jednostruki bez kompresora je oko 1900kn, sa kompresorom par100 kn skuplji. Al bolje ti je tlacit sa co2, a ne sa zrakom, osim ako ves popit pivu za 2-3 dana, onda nema razlike neke.

Ako radis keezer, trebas skrinju (iako, skrinju trebas i za gaziranje pive realno, pa ajmo rec da ju trwbas), sa njom trebas i stc ili slicni regulator temperature, a ako ces junkoristiti i kao keezer, trebas piprme (pitaj u opremi ili vametalu, ja bisam isao na tubopciju).


Meni su cijene u opremi puno povoljnije negonu vametalu, spojke su nekih 30-40% bile jeftinije kada sam uzimao sve.


Eto, vjerojatno sam nes i zabiravio, al budes dobio jos odgovora na temu, siguran sam.

Damarko
Postovi: 32
Pridružen/a: ned svi 26, 2019 5:17 pm

Re: Kegiranje i oprema, cijevi i spojnice

Post Postao/la Damarko » sri lip 12, 2019 11:44 am

Zahvaljujem,

Izuzetno koristan post i sad znam u kojem smijeru ići.

Moj plan za sad je:

Nabaviti 1 keg
Nabaviti co2 bocu (tioa 2.5kG)
Manometar - regulator
In i out konektore za pinlock
Cijevi john guest i spojnice (TO mi je falilo! Hvala)
Kuham šarže od 20 l pa da ne flaširam a pijem na viksi..

Frižider sam nabavio, veliki s dva kompresora, ledenica ostaje ledencia, sam hladnjak ide na STC1000, on će mi biti komora za fermentaciju i kad ne fermentira, keezer, dakle keg ubacim nutra, stavim na 4C i točim.

Hvala na ovom postu, stvarno mi je puno pomogao da vidim što i kako te da znam tražiti ključne riječi.

Također, tko ima neka diy rješenja i savjete, samo podijelite. Volio bi da mi se što manje pjeni i da što povoljnije dobijem svu opremu :)

Hvala!!

Avatar
WexZG
Postovi: 451
Pridružen/a: sri tra 29, 2015 3:09 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Kegiranje i oprema, cijevi i spojnice

Post Postao/la WexZG » sri lip 12, 2019 11:56 am

Mozda ti pomogne i ovaj video, meni je pomoglo na pocetku. How to Keg Your Homebrew.

erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: Kegiranje i oprema, cijevi i spojnice

Post Postao/la erda » čet lip 13, 2019 4:41 pm

Nisi mu rekao da dosta toga ima na Aliju ili eBayu po 3 puta nižoj cijeni...
Možda nije tako kvalitetno ali nije baš tako loše i dosta toga može konkurirati za bestbuy...

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Kegiranje i oprema, cijevi i spojnice

Post Postao/la Puyol » čet lip 13, 2019 5:11 pm

A ja sam sve uzeo kod nas, mislim da me konektor ispao 35-40kn, jg spojke 15ak...nepovratna malo vise, ali vrijedi.

Al pogledaj si i kinu i hr, pa usporedi cijene i sve. Kazem, nisam ni trazio to u kini oa ni ne znam kako se tamo krecu cijene.

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Kegiranje i oprema, cijevi i spojnice

Post Postao/la Pemac » čet lip 13, 2019 8:58 pm

Damarko je napisao/la:
sri lip 12, 2019 11:44 am
Zahvaljujem,

Izuzetno koristan post i sad znam u kojem smijeru ići.

Moj plan za sad je:

Nabaviti 1 keg
Nabaviti co2 bocu (tioa 2.5kG)
Manometar - regulator
In i out konektore za pinlock
Cijevi john guest i spojnice (TO mi je falilo! Hvala)
Kuham šarže od 20 l pa da ne flaširam a pijem na viksi..

Frižider sam nabavio, veliki s dva kompresora, ledenica ostaje ledencia, sam hladnjak ide na STC1000, on će mi biti komora za fermentaciju i kad ne fermentira, keezer, dakle keg ubacim nutra, stavim na 4C i točim.

Hvala na ovom postu, stvarno mi je puno pomogao da vidim što i kako te da znam tražiti ključne riječi.

Također, tko ima neka diy rješenja i savjete, samo podijelite. Volio bi da mi se što manje pjeni i da što povoljnije dobijem svu opremu :)

Hvala!!
Bilo bi super da kad nabavis sve stavis linkove/cijene itd. ovdje da se to objedini. I meni je plan uskoro na to, a vec sad mi mrsko kad znam koliko googlanja slijedi...

a ka ta g na eee
Postovi: 226
Pridružen/a: pon sij 23, 2017 8:45 pm
Lokacija: zagorje zelene

Re: Kegiranje i oprema, cijevi i spojnice

Post Postao/la a ka ta g na eee » pet lip 14, 2019 12:33 am

Nabaviti 1 keg - realna cijena rabljenih od 150 do 300 ovisno o sreci, kolicini, konektoru, stanju

Nabaviti co2 bocu (tioa 2.5kG) - rabljena bez atesta, puna od 300 na vise, ako ocete novu s atestom, mislim da je ovo najjeftnije kaj sam nasao: https://www.europromet-zagreb.hr/proizv ... -co2-8-kg/ (ako admin/moderator misli da nije mjesto za "reklamu" nek pliz makne)...

Manometar - regulator - na njuskalu ima lik koji cesto ima duple za 200 kuna, pa bacit pogled, inace je oko 100 kn skuplje

In i out konektore za pinlock - na aliexpressu/ebaju ball lock po 2$ po komadu se nadje bez problema

Cijevi john guest i spojnice (TO mi je falilo! Hvala) - isto ebay cca 1$ quick connect ak se uzima vise komada, Y quick connectovi oko 2$, crijeva u hr se nadje po 2-3 kune po metru...

erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: Kegiranje i oprema, cijevi i spojnice

Post Postao/la erda » pet lip 14, 2019 7:56 am

a ka ta g na eee je napisao/la:
pet lip 14, 2019 12:33 am
....crijeva u hr se nadje po 2-3 kune po metru...
Gdje kupuješ crijeva po toj cijeni i da li su to ona "tvrda" ili elastična?

a ka ta g na eee
Postovi: 226
Pridružen/a: pon sij 23, 2017 8:45 pm
Lokacija: zagorje zelene

Re: Kegiranje i oprema, cijevi i spojnice

Post Postao/la a ka ta g na eee » pet lip 14, 2019 11:48 am

slika

slika

vametal, evo i ponuda di su bile cijene crijeva... ovo su kao antibakterijska...

ako mislis tvrda/elasticna, ja bi ih nazvao tvrdima dakle nisu silioknska

Avatar
Pale sam-na-svijetu Ale
Postovi: 211
Pridružen/a: pet stu 18, 2016 3:17 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Kegiranje i oprema, cijevi i spojnice

Post Postao/la Pale sam-na-svijetu Ale » pet lip 14, 2019 5:25 pm

Ne idite preko 3/16" ili metricki najblize 5mm unutarnji fi cijevi za istakanje pive ili cete imat muke za istocit pivu. Proguglajte malo balansiranje istakanja (keg line length balancing), nije samo stavit cijev i pipu na keg i tocit. Ako treba detaljnije, napisat cu kasnije, sad sam u guzvi
Beauty is in the eye of the beer holder!

Damarko
Postovi: 32
Pridružen/a: ned svi 26, 2019 5:17 pm

Re: Kegiranje i oprema, cijevi i spojnice

Post Postao/la Damarko » pon lip 17, 2019 3:40 pm

Koji je to lik na njuskalu s regulatorima za co2? Imate neki link?

svabac
Postovi: 250
Pridružen/a: sri tra 13, 2016 2:45 pm
Lokacija: Zagreb/Slavonski Brod

Re: Kegiranje i oprema, cijevi i spojnice

Post Postao/la svabac » uto lip 18, 2019 10:41 am

Pale sam-na-svijetu Ale je napisao/la:
pet lip 14, 2019 5:25 pm
Ne idite preko 3/16" ili metricki najblize 5mm unutarnji fi cijevi za istakanje pive ili cete imat muke za istocit pivu. Proguglajte malo balansiranje istakanja (keg line length balancing), nije samo stavit cijev i pipu na keg i tocit. Ako treba detaljnije, napisat cu kasnije, sad sam u guzvi
kad smo vec kod balansiranja sustava, pitanje u vezi (pre)karbonizacije.

moje misljenje je ako imas sustav u ravnotezi, npr kegovi su na 12psi-a na 4 stupnja celzija, ili bilo sto iz ove tablice: https://www.glaciertanks.com/site_templ ... -chart.jpg, da u tom slucaju ma koliko dugo pivo stajalo spojeno na co2 da se ne moze pregazirati. neki me uvjeravaju da ce se kegovi pregazirat. koje je misjenje forumasa, volio bih cuti sto vise inputa.

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: Kegiranje i oprema, cijevi i spojnice

Post Postao/la Toples » uto lip 18, 2019 11:29 am

svabac je napisao/la:
uto lip 18, 2019 10:41 am
Pale sam-na-svijetu Ale je napisao/la:
pet lip 14, 2019 5:25 pm
Ne idite preko 3/16" ili metricki najblize 5mm unutarnji fi cijevi za istakanje pive ili cete imat muke za istocit pivu. Proguglajte malo balansiranje istakanja (keg line length balancing), nije samo stavit cijev i pipu na keg i tocit. Ako treba detaljnije, napisat cu kasnije, sad sam u guzvi
kad smo vec kod balansiranja sustava, pitanje u vezi (pre)karbonizacije.

moje misljenje je ako imas sustav u ravnotezi, npr kegovi su na 12psi-a na 4 stupnja celzija, ili bilo sto iz ove tablice: https://www.glaciertanks.com/site_templ ... -chart.jpg, da u tom slucaju ma koliko dugo pivo stajalo spojeno na co2 da se ne moze pregazirati. neki me uvjeravaju da ce se kegovi pregazirat. koje je misjenje forumasa, volio bih cuti sto vise inputa.
da naravno da ne možeš tako prekarbonizirati pivo. dobit će maksimalno koliko piše u tablici nakon (teoretski) beskonačno vremena, u praksi vrlo blizu nakon 10 dana

ekvilibrijum parcijalnih tlakova plinova iznad tekućine i u tekućini je zakon koji ne možeš sjebati koliko god dugo držao isit tlak https://en.wikipedia.org/wiki/Henry%27s_law
save a tree - drink beer

svabac
Postovi: 250
Pridružen/a: sri tra 13, 2016 2:45 pm
Lokacija: Zagreb/Slavonski Brod

Re: Kegiranje i oprema, cijevi i spojnice

Post Postao/la svabac » uto lip 18, 2019 11:40 am

Toples je napisao/la:
uto lip 18, 2019 11:29 am
svabac je napisao/la:
uto lip 18, 2019 10:41 am
Pale sam-na-svijetu Ale je napisao/la:
pet lip 14, 2019 5:25 pm
Ne idite preko 3/16" ili metricki najblize 5mm unutarnji fi cijevi za istakanje pive ili cete imat muke za istocit pivu. Proguglajte malo balansiranje istakanja (keg line length balancing), nije samo stavit cijev i pipu na keg i tocit. Ako treba detaljnije, napisat cu kasnije, sad sam u guzvi
kad smo vec kod balansiranja sustava, pitanje u vezi (pre)karbonizacije.

moje misljenje je ako imas sustav u ravnotezi, npr kegovi su na 12psi-a na 4 stupnja celzija, ili bilo sto iz ove tablice: https://www.glaciertanks.com/site_templ ... -chart.jpg, da u tom slucaju ma koliko dugo pivo stajalo spojeno na co2 da se ne moze pregazirati. neki me uvjeravaju da ce se kegovi pregazirat. koje je misjenje forumasa, volio bih cuti sto vise inputa.
da naravno da ne možeš tako prekarbonizirati pivo. dobit će maksimalno koliko piše u tablici nakon (teoretski) beskonačno vremena, u praksi vrlo blizu nakon 10 dana

ekvilibrijum parcijalnih tlakova plinova iznad tekućine i u tekućini je zakon koji ne možeš sjebati koliko god dugo držao isit tlak https://en.wikipedia.org/wiki/Henry%27s_law
hvala na odgovoru, to sve i ja znam. ali kad ti puno ljudi puno puta ponovi nesto drugo pocnes vec osjecat da si lud :D

Odgovori