Kvasci jeftinije ..

... koje koristite i gdje ih nabaviti

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Damarko
Postovi: 32
Pridružen/a: ned svi 26, 2019 5:17 pm

Kvasci jeftinije ..

Post Postao/la Damarko » pon srp 15, 2019 8:41 pm

Pozdrav ekipa,

Do sad sam skuhao možda 10ak šarži pa sad gledam kako smanjiti cijenu a NE prati kvasac itd. Ovako mi je jednostavnije, s obzirom na logistiku, frižidere, još to radim na vikendici itd itd.

Dakle, ja ne bi prao kvasac nego bi ga jeftinije htio nabaviti :)

npr, Safale US-05 od 11.5 gr košta 25 kn ali isti od 500 gr je 425kn, moje pitanje je, ima li smisla uzeti taj od 500 pa svaki put odmjeriti ili je to nemoguće po pitanju kontaminacije, držanja istog i sl ? Financijski je svakako isplativije..

Kakva su vaša mišljenja ?

Hvala vam! :pivo:

a ka ta g na eee
Postovi: 226
Pridružen/a: pon sij 23, 2017 8:45 pm
Lokacija: zagorje zelene

Re: Kvasci jeftinije ..

Post Postao/la a ka ta g na eee » pon srp 15, 2019 9:13 pm


Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Kvasci jeftinije ..

Post Postao/la Poljo » pon srp 15, 2019 9:20 pm

Najbolje da kupiš digo, 500g je 29.99
https://www.konzum.hr/klik/#!/products/ ... asac-500-g
slika

svabac
Postovi: 250
Pridružen/a: sri tra 13, 2016 2:45 pm
Lokacija: Zagreb/Slavonski Brod

Re: Kvasci jeftinije ..

Post Postao/la svabac » pon srp 15, 2019 9:34 pm

kako su (suhi) kvasci vjerojatno najjeftiniji dio procesa, Poljo s razlogom zajebava, ali ipak eo od mene jedan (koristan?) savjet.

metoda za visestruko koristenje istog paketica kvasaca vise (10+) puta

1. 24-48h prije kuhanja piva napraviti 2L startera s jednim paketom kvasaca
2. na dan kuhanja, pola startera ulit u pivo i ostavit da fermentira
3. drugu polovicu startera spremiti u nesto sterilno u frizider
4. kod sljedeceg kuhanja ponoviti postupak, ali umjesto novog paketa kvasaca koristiti kvasce iz frizidera
5. bonus poeni - kod kuhanja piva napraviti 2L sladovine viska i zaledit za sljedeci starter
6. ...
7. profit


ako ti je ovo tlaka onda vrijedi Poljin savjet

Avatar
Svarun
Postovi: 329
Pridružen/a: ned lip 14, 2015 1:54 pm
Lokacija: Zadar

Re: Kvasci jeftinije ..

Post Postao/la Svarun » pon srp 15, 2019 9:34 pm

Poljo je napisao/la:
pon srp 15, 2019 9:20 pm
Najbolje da kupiš digo, 500g je 29.99
https://www.konzum.hr/klik/#!/products/ ... asac-500-g
Za Sahti boljeg nema...

Damarko
Postovi: 32
Pridružen/a: ned svi 26, 2019 5:17 pm

Re: Kvasci jeftinije ..

Post Postao/la Damarko » pon srp 15, 2019 9:37 pm

Poljo je napisao/la:
pon srp 15, 2019 9:20 pm
Najbolje da kupiš digo, 500g je 29.99
https://www.konzum.hr/klik/#!/products/ ... asac-500-g
Poljo, proveo sam pokoji sat na forumu te pročitao dosta tvojih postova, izuzetno su korisni i hvalevrijedni. Ovaj ne spada u tu kategoriju. :pivo:

Damarko
Postovi: 32
Pridružen/a: ned svi 26, 2019 5:17 pm

Re: Kvasci jeftinije ..

Post Postao/la Damarko » pon srp 15, 2019 9:41 pm

svabac je napisao/la:
pon srp 15, 2019 9:34 pm
kako su (suhi) kvasci vjerojatno najjeftiniji dio procesa, Poljo s razlogom zajebava, ali ipak eo od mene jedan (koristan?) savjet.

metoda za visestruko koristenje istog paketica kvasaca vise (10+) puta

1. 24-48h prije kuhanja piva napraviti 2L startera s jednim paketom kvasaca
2. na dan kuhanja, pola startera ulit u pivo i ostavit da fermentira
3. drugu polovicu startera spremiti u nesto sterilno u frizider
4. kod sljedeceg kuhanja ponoviti postupak, ali umjesto novog paketa kvasaca koristiti kvasce iz frizidera
5. bonus poeni - kod kuhanja piva napraviti 2L sladovine viska i zaledit za sljedeci starter
6. ...
7. profit


ako ti je ovo tlaka onda vrijedi Poljin savjet
Do sada nisam pronašao ovu metodu, sviđa mi se.
Kad radim prvi starter, peokuhana voda I šećer samo? Držim ga tih 48 sati gdje? Na toplom ili malo u vani pa malo u frižideru?

Hvala puno!

Edit: fora je u tome da radim male šarže pa isprobavam, tražim što mi paše pa mi je bezveze davati 25kn za paketic ako mogu kupit pola kile za manje...

a ka ta g na eee
Postovi: 226
Pridružen/a: pon sij 23, 2017 8:45 pm
Lokacija: zagorje zelene

Re: Kvasci jeftinije ..

Post Postao/la a ka ta g na eee » pon srp 15, 2019 9:45 pm

cca 100 grama na litru vode:

https://brewshop.hr/proizvod/muntons-de ... tli-500-g/

5 min kuhas stavis u sterilnu tikvicu, ohladis pazeci na sterilnost...

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Kvasci jeftinije ..

Post Postao/la Pemac » pon srp 15, 2019 9:57 pm

a ka ta g na eee je napisao/la:
pon srp 15, 2019 9:45 pm
cca 100 grama na litru vode:

https://brewshop.hr/proizvod/muntons-de ... tli-500-g/

5 min kuhas stavis u sterilnu tikvicu, ohladis pazeci na sterilnost...
Meni je taj suhi ekstrakt muka isusova bio. Meni je to sve kipilo svuda okolo iz tikvice, pola sam prosipao, pola mi se polijepilo od para.

Sad zadnje sam ukomio negdje 2kg pilsa, dobio oko 8l sladovine 1.040 (ne drzite me za rijec koliko kojeg je dalo koliko cega, ali bitno da je na kraju 1.040), prokuhao 10min, ohladio u kadi, ulio u boce od kole, isprane star sanom, nekih litru do litru i pol, te bacio u skrinju. Dan prije kuhanja bocu ujutro izvadim da se odmrzne, popodne prokuham 10ak min, ohladim i startam kvasac. Ne znam el to pametna ideja ili ne, ali evo jedna tura prosla bez infekcije.

Startam otprilike ovako;
1 paket suhog, za 25l. Onda sve pokupim sa dna i to startam za 75l. Onda ono pokupim sve sa dna i vise ne startam kvasac za 75l ako nije stariji od mjesec dana. Ako je stariji to sve startam opet sa tih litrom ili litrom i pol. Najkrace 20h najduze 36 mi traje start u stir plateu.

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Kvasci jeftinije ..

Post Postao/la Poljo » pon srp 15, 2019 11:53 pm

Suhi kvasci su stvarno jeftini, zar stvarno misliš da ima smisla pokušavat ušparat nekih 10kn na njemu još po kuhanju?

Bilo je već rasprava na tu temu i piva krcatih esterima ili fenolima uzrokovanih tim postupkom. Problem je što kvasac baš ne preživljava najidealnije ako ga otvaraž i zatvaraš za svako kuhanje. Opcija je otvaranje i vakumiranje, ali i tu bi trebalo uračunat da ti za standardnu vrećicu 11.5g nakon jednog prepakiravanja vjerojatno teba 15-20g za isti pitch rate. Tu već gubiš od prvotno planiranih 15kn uštede nekih 3-7. Uračunaj na to trošak vakumirke i vrećica za vakumiranje. Nije tako jeftino više?

Ako stvarno želiš ušparat na kvascu, navrati do neke pivovare i užicaj teglicu nakon fermentacije. Znam da je zmajska organizirala dijeljenje kvasca na hombrew labovima, a vjerojatno će ti i sve ostale rado udjelit nešto.
slika

PeroPivar
Postovi: 63
Pridružen/a: pon ožu 18, 2019 8:09 am

Re: Kvasci jeftinije ..

Post Postao/la PeroPivar » uto srp 16, 2019 8:34 am

Poljo je napisao/la:
pon srp 15, 2019 11:53 pm

Ako stvarno želiš ušparat na kvascu, navrati do neke pivovare i užicaj teglicu nakon fermentacije. Znam da je zmajska organizirala dijeljenje kvasca na hombrew labovima, a vjerojatno će ti i sve ostale rado udjelit nešto.
Mala digresija. Friski sam u kuhanju( imam 20ak kuhanja iza sebe), prije mjesec dana prvi put sam koristio kvasac koji nije "friski" iz vrećice, točnije dobra gospoda iz zmajske su mi napunili dvije velike teglice kvasca uz opasku da je to 3. generacija. To sam pivo htio slati na prvenstvo koliko je fino bilo tokom flasiranja, nakon što je odstajalo 3 tjedna klorofenoli su preuzeli sve, što je ustvrdio i istaknuo kolega Toples . U međuvremenu sam kuhao simcoe apu u koju sam pitchao drugu polovicu teglice od zmaja, kad sam otvorio bocu prekjučer kao da sam u bolnicu ušao. Koristim ro vodu( dodajem gips i cacl2), jedina pipovaca se koristila za otapanje šećera(2-3dcl)ali se ona koristila i na svakoj rundi prije koja ni jedna nije imala taj istančani miris bolnice i flastera, fermentiram u plastici još uvijek.
Možda bi preživjeli dan bez piva, no zašto riskirati?!

Damarko
Postovi: 32
Pridružen/a: ned svi 26, 2019 5:17 pm

Re: Kvasci jeftinije ..

Post Postao/la Damarko » uto srp 16, 2019 9:39 am

Poljo je napisao/la:
pon srp 15, 2019 11:53 pm
Suhi kvasci su stvarno jeftini, zar stvarno misliš da ima smisla pokušavat ušparat nekih 10kn na njemu još po kuhanju?

Bilo je već rasprava na tu temu i piva krcatih esterima ili fenolima uzrokovanih tim postupkom. Problem je što kvasac baš ne preživljava najidealnije ako ga otvaraž i zatvaraš za svako kuhanje. Opcija je otvaranje i vakumiranje, ali i tu bi trebalo uračunat da ti za standardnu vrećicu 11.5g nakon jednog prepakiravanja vjerojatno teba 15-20g za isti pitch rate. Tu već gubiš od prvotno planiranih 15kn uštede nekih 3-7. Uračunaj na to trošak vakumirke i vrećica za vakumiranje. Nije tako jeftino više?

Ako stvarno želiš ušparat na kvascu, navrati do neke pivovare i užicaj teglicu nakon fermentacije. Znam da je zmajska organizirala dijeljenje kvasca na hombrew labovima, a vjerojatno će ti i sve ostale rado udjelit nešto.
Ne pričam generalno o uštedi, 80 ili 90 kn za batch mi je svejedno, ali kad je po tome 25 ili 30 posti vrecica kvasca...
I ovaj slovenski sajt mi se dopada, radi se o 15-16kn vrecici umjesto 25, interesantno.

Pročitao sam par tema ali nigdje nisam našao konkretan odgovor - da ili ne. Sad kužim da je neisplativo raditi to što sam mislio, ali izgleda da je isplativo dogovorit se s nekim pa naručit po 10 vrećica kvasca iz slovenije, shipping po pola i eto ti 100 kn razlike..

Dakle, nije mi ideja zašparat na kvascu u smislu same uštede nego kad već kuham toliko i isprobavam, da me manje košta odnosno da kupim pol kile pa imam... sad vidim da od toga ništa.

Ovaj dio sa starterom mi se sviđa, probati ću s tim.

mlaen
Postovi: 381
Pridružen/a: pet kol 25, 2017 2:35 pm
Lokacija: Osijek

Re: Kvasci jeftinije ..

Post Postao/la mlaen » uto srp 16, 2019 2:32 pm

Kupi pola kile i trajat ce ti zauvijek... svoje drzim u frizideru u onim posudicama za urin (u jednu stane oko 70g)... nije vakumirano, sve je ok... nije suhi kvasac bas tako osijetljiv da ce krepat cim ga pogledas

Avatar
mbed
Postovi: 260
Pridružen/a: pet lip 10, 2011 2:16 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci

Re: Kvasci jeftinije ..

Post Postao/la mbed » uto srp 16, 2019 4:24 pm

Već godinama koristim kvasac u pakiranjima od 500g, koji otvoren i NE vakumiran zna stajati u frižideru i po par mjeseci, neki i godinu dana, i nikad ništa nisam dobio off flavora zbog istoga kvasca.
Nije on tako osjetljiv kako neki pišu. Glavno je pravilno doziranje istoga te dobri uvjeti za fermentaciju.

Primjera radi, kuhao sam IPU za prvenstvo i imao sam još nešto US-05 kvasca kojem je rok proizvodnje bio početak 2017g, i trajanje (best before) do početka 2020g., nakon kreiranja recepta u Beersmithu i izabranog pravilnog datuma proizvodnje za kvasac, ispalo je da na moju turu moram staviti 6 vrečica odnsno 6x11,5g (69g), ubacio sam 80g rehidriranog kvasca u dobro aeriranu sladovinu koja je uredno odfermentirala do završne gustoće kroz cca 5 dana, ali je ostavljena ukupno cca 8 dana na kvascu i ta piva je uzela broncu na našem prvenstvu. Imam takvih primjera još, i svi su iz prakse, a ne sa interneta.

Negdje sam pročitao da Fermentis gubi cca 2% živih stanica mjesečno kada je tvornički zapakiran, ako je otpakiran, neka je i dupla razlika, i dalje ostane dovoljno zdravih stanica da fermentacija odradi kako treba.

TLDR
Kupi kvasac od 500g i koristi ga bez ustručavanja. Potroši ga u roku 12mj i nemaš brige.

stane2006
Postovi: 315
Pridružen/a: uto sij 21, 2014 4:55 pm
Lokacija: Orašje

Re: Kvasci jeftinije ..

Post Postao/la stane2006 » uto srp 16, 2019 5:03 pm

Potpisujem apsolutno, puno bitnije je povsesti računa o pičingu, temperaturi fermentacije, osnovama itd. da ne nabrajam, nego se zamarati kako uštediti par kuna, pa uspješno izgubiti cijelu turu💪, kvasac je bitan jako ali ako se skladišti kako treba može jako dugo biti. :pivo3:
Posebno potpisujem ovaj dio sa iskustvom a ne čitanje svega i svačega👍

Odgovori