Gubitak arome u kegu

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
Pale sam-na-svijetu Ale
Postovi: 211
Pridružen/a: pet stu 18, 2016 3:17 pm
Lokacija: Rijeka

Gubitak arome u kegu

Post Postao/la Pale sam-na-svijetu Ale » sri srp 03, 2019 6:49 pm

Imam jedan problem koji mi se desava zadnjih par kuhanja. Pred malo sam presao na keggiranje i prve dvije ture su mi super ispale ali zadnjih par koje sam dry hoppao nemaju skoro nis ili nis uopce arome. Npr. zadnje dvije pive su mi pale aleovi, ture 25l, aroma 20ak min na 80C, i dry hop Citra, Amarillo, cascade i slicno zadnjih 3-5 dana u fermentoru, do 100g. Zatim cold crash, pretocim u keg, par puta ispustim na odusak, fino se osjeti miris, 7 dana gaziram i kad tocim piva jedva ima mirisa. Razlike izmedju tlaka gaziranja i tocenja nema, tako da mi nije jasno di se izgubilo. Dok sam gazirao u bocama nisam imao taj problem. Ima tko ideju?
Beauty is in the eye of the beer holder!

Avatar
fegi
Postovi: 489
Pridružen/a: čet srp 31, 2014 6:15 pm
Lokacija: Čakovec
Kontakt:

Re: Gubitak arome u kegu

Post Postao/la fegi » uto srp 16, 2019 11:15 am

Ja kegiram več godinama i uvijek u kegu osjetno manje gubitaka arome nego u boci.
Kako pretačeš iz fermentora u keg?
Odnosno pretpostavljam da ti je tu problem.
Preporuka je pretakati iz fermentora u keg na način da je keg prvo dobro napunjen sa Co2 i nekoliko puta odzračen tako da u njemu ima čim manje zraka. Ja sam par puta čak probao i metodom vakumiranja i punjenja s co2 i super se pokazalo.Ali dovoljno ti je istisnuti čim više zraka van.
Onda puniš zatvoren keg na OUT priključak (to je onaj gdje je cijevčica do dna) da ti čim manje oksidira. Dok počneš puniti odzračuješ ga ili lagano otvoriš poklopac ukoliko puniš slobodnim padom.
Ja koristim keg i kao fermentor pa onda za punjenje kega za točenje koristim co2 tako da nigdje nemam zrak u blizini koji ti uništi arome i oksidira pivu.
I još jedna stvar je temperatura čuvanja. Ja svoje pune kegove držim u kegeratoru na nekih 4 stupnja i tu stvarno pivo ostaje svježe i dobro jaako dugo. Na sobnoj temperaturi to nije tako.
Zadnja stvar za papanje arome je ukoliko u keg staviš dosta taloga i kvasca iz fermentora pa i tu vidi
NAUTILIS Home Brewery

Avatar
stribor7
Postovi: 337
Pridružen/a: uto srp 08, 2014 1:13 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Re: Gubitak arome u kegu

Post Postao/la stribor7 » uto srp 16, 2019 12:09 pm

fegi je napisao/la:
uto srp 16, 2019 11:15 am
Ja koristim keg i kao fermentor pa onda za punjenje kega za točenje koristim co2 tako da nigdje nemam zrak u blizini koji ti uništi arome i oksidira pivu.
dali iz kega koji koristiš kao fermentor (predpostavljam da imaš odrezan out 4 cm) pretačeš pod tlakom u drugi keg (spojiš dva kega, onaj u koji pretaćeš je pod manjim tlakom od frementora) ili slobodnim padom
STRIBOR7

Avatar
fegi
Postovi: 489
Pridružen/a: čet srp 31, 2014 6:15 pm
Lokacija: Čakovec
Kontakt:

Re: Gubitak arome u kegu

Post Postao/la fegi » sri srp 17, 2019 9:13 pm

Da odrezano imam cca 4cm i pretačem pod tlakom od cca 0,5b. Kod pretoka odzračujem keg koji punim i isti mi je uvjek na vagi pošto ih ne volim prepuniti.
Postupak prije punjenja je da upumpavam co2 u prazan keg i odzračujem te ponavljam isto barem 5-6 puta.
Kad sam radio zahmeljene ipe s 20g/l hmelja taj postupak nije bio dovoljan - osjetila se mala oksidacija pa sam taj problem rješio vakumiranjem kega i punjenjem s co2 te ponavljanjem istog 2x. Isti način donio srebro u kategoriji od 47 red IPA-i ove godine u Slovačkoj i pivo je bilo stvarno dobro bez trunke oksidacije s obzirom na količinu hmelja koji se koristio.
Uglavnom palac gore za fermentaciju u kegu
NAUTILIS Home Brewery

PBR
Postovi: 310
Pridružen/a: čet lip 20, 2013 2:21 pm
Lokacija: Zadar

Re: Gubitak arome u kegu

Post Postao/la PBR » pet srp 19, 2019 3:50 pm

Punjenje kega sa CO2 je dobra ideja, samo treba ga napuniti kojih 5 puta i odzraciti. Malo slabija ekonomska racunica, ali jos veci problem je sto CO2 u boci nije 100% nego ima mislim 3% kisika.

Po meni je najbolja opcija uzeti nakon pitchanja keg za serviranje i sanitizirati ga. Na keg u kojem fermentiras spojis Gas IN i njega crijevom povezes na Liquid OUT od kega za posluzivanje. Onda opet na kegu za posluzivanje spojis Gas IN na crijevo i njega u starsan.

Tako ce ti CO2 od fermentacije "isprati" keg za posluzivanje kroz tih par dana, i to je jedini i najjeftiniji nacin za 100%-tno odzracivanje kega.
"Milk is for babies. When you grow up, you have to drink beer."~Arnold S.

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Gubitak arome u kegu

Post Postao/la Poljo » pet srp 19, 2019 4:25 pm

Zanimljiva metoda, ali problem je što fermentacija ne stvara samo CO2. Što je s ostalim plinovima koje želiš izbacit iz piva? Sumpor npr, ovom metodom će ga keg za serviranje bit krcat?
slika

Avatar
fegi
Postovi: 489
Pridružen/a: čet srp 31, 2014 6:15 pm
Lokacija: Čakovec
Kontakt:

Re: Gubitak arome u kegu

Post Postao/la fegi » ned srp 21, 2019 7:52 pm

Ja već nekoliko godina ponekad fermentiram pod pritiskom i nema nikakvih problema oko ostalih plinova. Pustiš prvih par dana fermentacije van, a ostalo skupljaš...Određeni stilovi su mi jednostavno vrhunski na taj način i bez ikakvih sumpora. Ape i IPE budu zahmeljenije na taj način.
Kao što ste rekli problem je istisnuti zrak iz kega, pošto vjerujem da većina ima vakumirku, zašto je ne spojite na keg pa nek i ona nekaj radi. Ja imam dvije i obije imaju nastavak za crijevo,a onda se manje co2 potroši...

Da još malo skrenem s teme; lani sam prvi puta koristio bottle filler i kada sam punio na način da sam nekoliko puta puštao co2 u boce to je uvjek završilo katastrofalnom oksidacijom. Kad sam počeo vakumirati boce i puniti ih s co2 to je to...
NAUTILIS Home Brewery

Damarko
Postovi: 32
Pridružen/a: ned svi 26, 2019 5:17 pm

Re: Gubitak arome u kegu

Post Postao/la Damarko » ned srp 21, 2019 10:36 pm

Kako točno vakumiras? S kakvom vakumirkom? Daj pojasni malo ako nije problem, baci koju sliku..

Avatar
fegi
Postovi: 489
Pridružen/a: čet srp 31, 2014 6:15 pm
Lokacija: Čakovec
Kontakt:

Re: Gubitak arome u kegu

Post Postao/la fegi » pon srp 22, 2019 9:17 am

Imam Status i Gorenje vakumirke, obje imaju nastavak za crijevo (mali pipak na njima) na koji se natakne crijevo i spoji na keg... jednostavno nema tu filozofije
NAUTILIS Home Brewery

PeroPivar
Postovi: 63
Pridružen/a: pon ožu 18, 2019 8:09 am

Re: Gubitak arome u kegu

Post Postao/la PeroPivar » pon srp 22, 2019 9:22 am

Kako vakumiras boce i punis sa CO2?
Možda bi preživjeli dan bez piva, no zašto riskirati?!

Avatar
fegi
Postovi: 489
Pridružen/a: čet srp 31, 2014 6:15 pm
Lokacija: Čakovec
Kontakt:

Re: Gubitak arome u kegu

Post Postao/la fegi » pon srp 22, 2019 10:39 am

NAUTILIS Home Brewery

Damarko
Postovi: 32
Pridružen/a: ned svi 26, 2019 5:17 pm

Re: Gubitak arome u kegu

Post Postao/la Damarko » pon srp 22, 2019 10:52 am

fegi je napisao/la:
pon srp 22, 2019 9:17 am
Imam Status i Gorenje vakumirke, obje imaju nastavak za crijevo (mali pipak na njima) na koji se natakne crijevo i spoji na keg... jednostavno nema tu filozofije

aha, to je onaj mali pipak koji stoji unutra kad ju otvoriš, ti onda na to nabiješ crijevo koje je spojeno na keg i s tim isprazniš bocu...

PBR
Postovi: 310
Pridružen/a: čet lip 20, 2013 2:21 pm
Lokacija: Zadar

Re: Gubitak arome u kegu

Post Postao/la PBR » pon srp 22, 2019 2:41 pm

Poljo je napisao/la:
pet srp 19, 2019 4:25 pm
Zanimljiva metoda, ali problem je što fermentacija ne stvara samo CO2. Što je s ostalim plinovima koje želiš izbacit iz piva? Sumpor npr, ovom metodom će ga keg za serviranje bit krcat?
Sve to ode van više manje jer je količina co2 masu veća. Jedini način za riješiti se kisika.
"Milk is for babies. When you grow up, you have to drink beer."~Arnold S.

Avatar
fegi
Postovi: 489
Pridružen/a: čet srp 31, 2014 6:15 pm
Lokacija: Čakovec
Kontakt:

Re: Gubitak arome u kegu

Post Postao/la fegi » pon srp 22, 2019 9:40 pm

Damarko je napisao/la:
pon srp 22, 2019 10:52 am
fegi je napisao/la:
pon srp 22, 2019 9:17 am
Imam Status i Gorenje vakumirke, obje imaju nastavak za crijevo (mali pipak na njima) na koji se natakne crijevo i spoji na keg... jednostavno nema tu filozofije

aha, to je onaj mali pipak koji stoji unutra kad ju otvoriš, ti onda na to nabiješ crijevo koje je spojeno na keg i s tim isprazniš bocu...
Da
NAUTILIS Home Brewery

Steve_O
Postovi: 17
Pridružen/a: ned sij 19, 2020 9:31 pm

Re: Gubitak arome u kegu

Post Postao/la Steve_O » sub vel 08, 2020 11:24 pm

Pozdrav ekipa vidim da ovde govorite o kegovima ja imam taj problem sa flašama. Pre nego da flasiram pivo ima strava aromu i ukus, nakon nedelju dana gayiranja u flasi isto je super i nakon jedno 2-3 nedelje uz odlezavanja u frizideru skoro i da se ne oseti aroma hmelja kao da je skroz drugacije pivo. Da li imate neki savet sta raditi a da nije kegiranje posto nemam uslova za to. Hvala

Odgovori