Flaširanje - molim pomoć

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Ivan35
Postovi: 149
Pridružen/a: pon ruj 02, 2019 7:56 am

Flaširanje - molim pomoć

Post Postao/la Ivan35 » pet ruj 06, 2019 2:25 pm

Pozdrav pivoljupci. Moje ime je Ivan, novi sam ovdje na forumu pa ne znam da li postavljam pitanje na pravom mjestu. Uglavnom, prije desetak dana sam skuhao svoja prva dva piva, prvo bi trebalo biti APA 20-ak litara u fermentoru( OG 1.060), a drugo pšenično oko 25 litara(OG 1.050). Nemam svu potrebnu aparaturu pa mi je fermentacija pobjegla malo previsoko(25-26 C), ali već par dana mi oba FG-stoje na 1.012. E sada, pošto sam tu negdje čitao da ekipa dosta rano flašira pšenično pitanje je da li da flaširam odmah, da čekam 10 ili 14 dana ili što? I da APU čekam bar 3 tjedna ili mogu i nju uskoro? Unaprijed hvala na odgovorima.

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Flaširanje - molim pomoć

Post Postao/la Puyol » pet ruj 06, 2019 5:57 pm

Mozes obje vkerojatno vec sasa flasirat. Ali nije lose za 2 dana opet provjerit fg, ako je isti, to je to.

Odredi si kolicine secera za karbonizaciju, i sibaj. Obje pive su najbolje kada su svjeze, tako da vec za 10-14 dana (realno i prije, ali nije lose ostavit 10-14 dana) mozes probat svoje uratke.

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Flaširanje - molim pomoć

Post Postao/la Poljo » pet ruj 06, 2019 9:42 pm

Kako je fermentacija tako pobjegla sigurno je i odlicno pivo uteklo istim vlakom. Ako je fg stabilan vjeronatno nece bit problem s ranijim flasiranjem, ali imaj na umu da refermentacija zna podic aktivnost kvasca koji su mozda prerano pali i natjera ih nekad da dodatno spuste fg. To u bocama ako se desi rezultira prekarbonizacijom koja ako je pretjerana rezultira eksplozijama.
Nekad kvasci samo uspore fermentaciju.. Pa ti mjeris 3 dana 1.012, ali jesi li siguran da je uzorak uvijek na identicnoj temperaturi i da si tocno ocitao?
Mozda je bio 1.0124 pa 1.0120 pa 1.0118
slika

Ivan35
Postovi: 149
Pridružen/a: pon ruj 02, 2019 7:56 am

Re: Flaširanje - molim pomoć

Post Postao/la Ivan35 » sub ruj 07, 2019 12:20 am

Carles Puyol, može, onda ovih dana flaširam pa ćemo vidjeti.
Poljo, o refermentaciji i eksplozijama sam čitao ovdje pa me malo bila frka prerano flaširati. A vidiš, kada već spominješ temperature, mislim da mi je hidrometar baždaren da ispravno pokazuje na 20 C, a ja sam par dana mjerio na 22-23 stupnja. Koliko bi onda moglo neispravo biti moje očitanje od 1.012?

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Flaširanje - molim pomoć

Post Postao/la Puyol » sub ruj 07, 2019 12:55 am

https://www.brewersfriend.com/hydrometer-temp/

Pogledaj si tu malo, ali mislim da si na istom u toj temperaturi. Imas na brewera friendu puno kalkulatora i drugih korisnih stvari pa pogledaj malo.

Sto je poljo htio naglasiti, temperatura fermentacije od 25+ °C nije pozeljna, posebno za 05icubi slicne kvasce, eventualno za psenicne i sezone, ali za ostale ti je bolje dezat se nizih granica, dakle 17-20°c, time ces izbjeci neke offove u pivama. Ne mora biti da se sada nes jako sjevali, ali je veca sansa da je nego da si fermentirao na 17-20 temperaturama.

Ivan35
Postovi: 149
Pridružen/a: pon ruj 02, 2019 7:56 am

Re: Flaširanje - molim pomoć

Post Postao/la Ivan35 » ned ruj 08, 2019 12:28 am

Ah, prvo je pa ću biti zadovoljan ako ispadne ok. Drugi put malo više pazim na temperature. Hvala vam na savjetima.

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Flaširanje - molim pomoć

Post Postao/la Pemac » ned ruj 08, 2019 11:01 am

Jel ti pobjegla jedan dan na 25 ili cijelo vrijeme?

Ako je jedan dan, nemas problema, ako je cijelo vrijeme, imas problem, ali ne brini. Popit ce se ;)

Ivan35
Postovi: 149
Pridružen/a: pon ruj 02, 2019 7:56 am

Re: Flaširanje - molim pomoć

Post Postao/la Ivan35 » ned ruj 08, 2019 11:50 am

Pemac je napisao/la:
ned ruj 08, 2019 11:01 am
Jel ti pobjegla jedan dan na 25 ili cijelo vrijeme?

Ako je jedan dan, nemas problema, ako je cijelo vrijeme, imas problem, ali ne brini. Popit ce se ;)
Pa kuhao sam nedavno baš kada je bilo jebački vruće, vani preko 30 C, u podrumu 23-24, a nemam ih kako rashladiti. I to je tako bilo 4-5 dana dok nije došlo malo ružnije vrijeme. Sada je u podrumu 18-19 ali više mi to ništa ne znači, jel? I kako bi okarakterizirali te off flavore zbog previsoke fermentacije, čisto da vidim da li je to to kada budem probavao pivo?

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Flaširanje - molim pomoć

Post Postao/la Pemac » ned ruj 08, 2019 12:00 pm

Moja piva su sva u pocetku fermentirala na 24, 25 stupnjeva prek dana, 20,21 prek noci. I bila su dobra.

Za offove se nisam brinuo jer nisam znao ni sto su onflavori haha kasnije skuzis sto je dobro, sto mozda nije toliko dobro. Ako je ocat, ako smrdi onda znas da je off. Ovo sve je u ovoj fazi kuhanja prihvatljivo. Sam dalje pripazi da se ne ponavlja i bude to uredu.

PeroPivar
Postovi: 63
Pridružen/a: pon ožu 18, 2019 8:09 am

Re: Flaširanje - molim pomoć

Post Postao/la PeroPivar » ned ruj 08, 2019 1:18 pm

Ne kuham dugo ali ako se ne varam viša temperatura fermentacije može dovesti do pojave "alkoholnog" okusa, na ovom linku su ti navedeni najčešći offovi i njihove karakteristike.

http://howtobrew.com/book/section-4/is- ... ff-flavors

Popiti će se tvoje pivo i to brzo :) Bitno da si svjestan koje stvari možeš popraviti i po malo unaprijedivati te stvari. Živio
Možda bi preživjeli dan bez piva, no zašto riskirati?!

Ivan35
Postovi: 149
Pridružen/a: pon ruj 02, 2019 7:56 am

Re: Flaširanje - molim pomoć

Post Postao/la Ivan35 » ned ruj 08, 2019 2:33 pm

Pemac, probavao sam i jedno i drugo dok sam mjerio gustoću i nema ni govora o octu, kiselosti i smradu. Jedino što kaže PeroPivar malo mi je APA djelovala "alkoholno", ništa strašno ali to sam pripisao njenom ABV-u koji je oko 6,4%. I hvala Pero na vrlo poučnom linku.
Zadnja izmjena: Ivan35, dana/u pon ruj 09, 2019 8:18 am, ukupno mijenjano 1 put.

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Flaširanje - molim pomoć

Post Postao/la Puyol » ned ruj 08, 2019 5:56 pm

Problem ti je sto ako je temperatura okoline (podruma) 25, piva ti je u startu vjerojatno osla na 28°c, 25°c ne bi bio preveliki problem za vecinu piva sa us-05icom. Ja sam jednompivo tako fwrmenturao, mislim da je ferm za cca 36 sati bila ili gotova, ili na 90%. I nije bilo offova. Ali opet, veca sansa je da ces izvuc offove nego da neces pod tim temperaturama.

Drugi put ohladi pivu na donju granicu koju prepisuje proizvodjac kvasca, i kreni sa tom temperaturom u fermentaciju. Ako imas uvjete, kontroliraj ju, ako ne, drzi ju tako da ne ode previsoko, u startu, a nakon sto je fermentacija odradila vise od 60%, onda mozes podic temperaturu, jer si izbjegao buran pocetak, stonproizvede najvise offova i sjebe pivu.

PeroPivar
Postovi: 63
Pridružen/a: pon ožu 18, 2019 8:09 am

Re: Flaširanje - molim pomoć

Post Postao/la PeroPivar » ned ruj 08, 2019 7:29 pm

Probaj pratiti njuškalo i letgo pa si uzeti rabljeni frižider i stc1000 za kontrolu temperature. Ja sam malo popratio te oglase i prije mjesec dana uzeo za 150kn frižider srednje veličine (unutra stanu cordivari od 30l i pvc od 25l) a stc možeš od kolege sa foruma za 60ak kn.
rsz_1rsz_img_20190902_073613.jpg
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Možda bi preživjeli dan bez piva, no zašto riskirati?!

Avatar
EsArt
Postovi: 248
Pridružen/a: sri ruj 06, 2017 7:58 pm
Lokacija: Novi Marof

Re: Flaširanje - molim pomoć

Post Postao/la EsArt » ned ruj 08, 2019 11:15 pm

cjela priča za dobar ishod fermentacije je kontrolirana temperatura a isto tako i za zrenje piva ,ja recimo imam dvije komore i dva fermentatora koja sam doradio ugradivši zasebne termometre kontrole radi a u svakog sam ugradio i dio u koji stavim sondu od uređaja Inkbird ITC-308,uređaj se nalazi sa vanjske strane frizidera (komore) i u njega ustekavam po potrebi i grijač kojeg pa stavim na fermenter a fermentiram na način da prva dva dana drzim temperaturu na 17 C a kad počinje vrenje stavim na 18 C i fermentacija je obično gotova za 10-12 dana ,kad je fermentacija gotova spustam na temperaturu od 7C /3 dana radim takozvani "coldcrash" Glede zrenja piva u flašicama radim na način da komoru podesim na 21 C i nakon 5 dana izokrenem flašice i nakon 15-17 dana pivkam bez frke ,pjenica postojana a kad je to gotovo zrelo pivo drzim na 14 C u slobodnoj komori i deri peri :pivo4:
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Ivan35
Postovi: 149
Pridružen/a: pon ruj 02, 2019 7:56 am

Re: Flaširanje - molim pomoć

Post Postao/la Ivan35 » pon ruj 09, 2019 8:41 am

Uh, vidim ja dao sam si posla, što je meni ovo trebalo 😁.
Dajte mi recite za količinu šećera? Hoće li za APU 5g/l i pšenicu 6-7g/l biti ok?

Odgovori