Suho hmeljenje

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Ivana.split
Postovi: 32
Pridružen/a: pon kol 19, 2019 3:44 pm

Re: Suho hmeljenje

Post Postao/la Ivana.split » pet ruj 13, 2019 3:31 pm

Imam i chinook. Sto mi onda savjetujete? Koliko citre i chinooka da stavim po litri? I koliko dana najbolje da to stoji prije pretakanja u boce?

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: Suho hmeljenje

Post Postao/la Toples » pet ruj 13, 2019 3:36 pm

Ivana.split je napisao/la:
pet ruj 13, 2019 3:31 pm
Imam i chinook. Sto mi onda savjetujete? Koliko citre i chinooka da stavim po litri? I koliko dana najbolje da to stoji prije pretakanja u boce?
ja radim obično 100g na 40 litara, znasči 2,5g/litri za APA/blonde, ispod toga nema smisla. a gore je samo nebo granica
save a tree - drink beer

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Suho hmeljenje

Post Postao/la Poljo » pet ruj 13, 2019 4:00 pm

Toples je napisao/la:
pet ruj 13, 2019 3:29 pm
ja osobno ne bih nikad solo citru stavljao
Normalno da ti nebi.. hmelj nikak ne pase u irish red ale :mrgreen: :mrgreen:
slika

Ivana.split
Postovi: 32
Pridružen/a: pon kol 19, 2019 3:44 pm

Re: Suho hmeljenje

Post Postao/la Ivana.split » pet ruj 13, 2019 4:03 pm

Onda citra soli ili ne? U vrecicu ili ne? Oce li uci u boce pri pretakanju ako ubacim bez vrecice?

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Suho hmeljenje

Post Postao/la Poljo » pet ruj 13, 2019 4:12 pm

Ivana.split je napisao/la:
pet ruj 13, 2019 3:31 pm
Imam i chinook. Sto mi onda savjetujete? Koliko citre i chinooka da stavim po litri? I koliko dana najbolje da to stoji prije pretakanja u boce?
Kak je izgledao ostatak hmeljenja? Koja je kolicina piva u fermentoru?

Idealno je bez vrecice, da hmelj stoji 2-3 dana i nakon toga da se pivo dobro ohladi da ostaci hmelja padnu na dno prije flasiranja.

Neki minimu za IPA je 10g/l hmelja ukupno, znaci 200g na 20l i da je od toga oko 100 u suhom hmeljenju.
To je minimum. Neka bolja IPA ce imat barem 15g/l, znaci 300g na 20l od kojih je oko 150 u suhom. Ove malo nabrijanije idu i na 20-25g/l ali te kolicine sa sobom vec povlace dosta komplikacija i nebi ti savjetovao da kao pocetnik ides u te ekstreme.

Ako se ne varam u zadnje 3-4 godine se nije potrefila dobra berba Chinooka (barem za ovo sto ostane nama homebrewerima dobavljivo) pa taj hmelj nebi savjetovao u suhom hmeljenju.
slika

Ivana.split
Postovi: 32
Pridružen/a: pon kol 19, 2019 3:44 pm

Re: Suho hmeljenje

Post Postao/la Ivana.split » pet ruj 13, 2019 4:25 pm

Ovo je moj prvi doticaj sa kucnim pivarstvom i pivo je iz extrakta, IPA. Htjela bi malo poboljsati okus sa tim suhim hmeljenjem. Radi se od 12 litara pive u fermentoru.
Prije flasiranja dobro ohladiti da se hmelj spusti na dno? O kojoj temperaturi pricamo?

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: Suho hmeljenje

Post Postao/la Toples » pet ruj 13, 2019 4:34 pm

Ivana.split je napisao/la:
pet ruj 13, 2019 4:25 pm
Ovo je moj prvi doticaj sa kucnim pivarstvom i pivo je iz extrakta, IPA. Htjela bi malo poboljsati okus sa tim suhim hmeljenjem. Radi se od 12 litara pive u fermentoru.
Prije flasiranja dobro ohladiti da se hmelj spusti na dno? O kojoj temperaturi pricamo?
8C ili manje
save a tree - drink beer

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Suho hmeljenje

Post Postao/la Poljo » pet ruj 13, 2019 5:06 pm

Znaci beer kit, bez kuhanja i hmeljenja u kuhanju ili hladjenju?
U toj konzervi od hmelja ima samo gorcine, tak da mozes slobodno racunat da okusa ni nema, pa racunaj dry hop s minimalno 10-15g/l (120-180g na tih 12l) :hmelj:
To ce ti upit nekih 1-2l piva i racunaj da ces uflasirat oko 10l.
slika

Ivana.split
Postovi: 32
Pridružen/a: pon kol 19, 2019 3:44 pm

Re: Suho hmeljenje

Post Postao/la Ivana.split » pet ruj 13, 2019 7:55 pm

Poljo je napisao/la:
pet ruj 13, 2019 5:06 pm
Znaci beer kit, bez kuhanja i hmeljenja u kuhanju ili hladjenju?
U toj konzervi od hmelja ima samo gorcine, tak da mozes slobodno racunat da okusa ni nema, pa racunaj dry hop s minimalno 10-15g/l (120-180g na tih 12l) :hmelj:
To ce ti upit nekih 1-2l piva i racunaj da ces uflasirat oko 10l.
Mozete li mi objasnit to brzo hlađenje i jeli puno losija opcija da hmelj stavim u vrecicu? Imam vrecicu za hmelj iz brewshopa koja je mislim za kad se pivo kuha pa sad ne znam jel ona ok i za dry hop? Ili ako ima nesto improvizirano bolje za ubaciti hmelj u to, ako je brzo hlađenje komplicirano? I jel oni utjece na proces s obzirom da nakon flasiranja pivo treba stajat na sobnoj temperaturi neko vrijeme?

PeroPivar
Postovi: 63
Pridružen/a: pon ožu 18, 2019 8:09 am

Re: Suho hmeljenje

Post Postao/la PeroPivar » pet ruj 13, 2019 8:01 pm

Pod brzo hlađenje se misli na Cold Crash, fermentor se stavi u frižider, škrinju ili mjesto na kojem je 8 ili niže na nekoliko dana. Cold crashem se čestice(kvasca,hmelja,proteina) spuste na dno pa je samim time lakše odvojiti pivo sa taloga na dan flasiranja i pivo je bistrije.
Možda bi preživjeli dan bez piva, no zašto riskirati?!

PeroPivar
Postovi: 63
Pridružen/a: pon ožu 18, 2019 8:09 am

Re: Suho hmeljenje

Post Postao/la PeroPivar » pet ruj 13, 2019 9:42 pm

Vrećice su ok ako ih ne prenatrpas, zna se desiti da se napravi kugla. Nešto je bolja ekstrakcija ako se direktno ubaci hmelj a te blagodati i želimo. Jedino šta je tada pozeljnoo coldcrashat da se što više čestica hmelja istalozi, budu 'ljutkaste' na jeziku ako ih se flasira.
Možda bi preživjeli dan bez piva, no zašto riskirati?!

Odgovori