Šećer i pivo

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
pacman
Postovi: 239
Pridružen/a: uto stu 16, 2010 7:47 pm
Lokacija: požega-našice-orahovica

Šećer i pivo

Post Postao/la pacman » sub stu 20, 2010 4:57 pm

Jedno pitanje u vezi stavljanja šećera u pivo.

KOliko sam vidio po forumu uglavnom se stavlja šećer koji je razmutit u vodu i onda se miješa sa cijelom kolicinom uskoro proizvedenoga piva.

dok sam nasao i opciju da se u svaku bocu posebno stavlja šećer i tako ravnomjerno rasporedi isiti po pojedinoj boci.
evo i link na jubitou u kojoj tip objasnjava kako on to radi. pa ako možete mi reci kakva su vasa iskustva

http://www.youtube.com/watch?v=8hfd7p4r_RQ&feature=fvw
na 1:40min
Nakon osmog piva se i najjednostavnije misli izražavaju složeno.

Avatar
Svarrogh
Postovi: 2410
Pridružen/a: pet lis 22, 2010 1:00 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la Svarrogh » sub stu 20, 2010 6:55 pm

U svaku bocu koju koristis za pivo stavljas 5gr secera po litri piva. Ako je boca od 2L stavis naravno 10gr! Koristi dekstrozu jer ti je ona najjednostavniji secer!

Ako sam u krivu, neka me netko ispravi!:D

Avatar
Loody
Postovi: 203
Pridružen/a: sri ruj 01, 2010 10:56 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Loody » sub stu 20, 2010 7:21 pm

što se tiče količine šećera koji ide u bocu, na forumu (a i šire) nema jednoglasja.

mislim da je neko opće pravilo da na LITRU ide 5g saharoze tj.običnog konzumnog šećera ili 10g dekstroze, tj.grožđanog šećera. ali to naravno ovisi i o vrsti piva koje praviš, o ukusu, a i tome koliko ti je ostalo neprevrelog šećera u samoj pivi.
ja sam do sad stavljao 8g dekstroze na litru i zadovoljan sam. doduše moje iskustvo u proizvodnji pive je iznimno malo...

Avatar
Pajdo
Postovi: 454
Pridružen/a: pon pro 07, 2009 1:58 am
Lokacija: zg

Post Postao/la Pajdo » sub stu 20, 2010 7:49 pm

različiti ljudi imaju različita iskustva jer postoje u principu dva bitna faktora koja treba uračunati - temperatura i pjenjenje kod flaširanja. Dakle kada pivo završi s fermentacijom u njemu već ima nešto CO2, a ovisi o temperaturi piva kod flaširanja. Što je hladnije, više CO2 ima. Zato svi kalkulatori za dodavanje šećera kod flaširanja pitaju temperaturu. E sad ima i drugi faktor koji ne bi trebao biti faktor ako radite sve kako treba, a to je koliko vam se pivo zapjeni kada flaširate toliko vam CO2 pobjegne. Ako imate cjevčicu do dna boce, onda je to ispravna metoda i pivo se ne bi trebalo pjeniti, ali ako pretačete kroz lijevak i onda pivo "pada" do dna boce i zapjeni se, onda ste izgubili dio CO2.

ako u recimo ovaj kalkulator
http://kotmf.com/tools/prime.php
upišeš 1L pive, na 20°C temepratura, saharoza šećer, željeni volumen CO2 je recimo 2.2, onda ti on izračuna 5.11g na litru. Ali onda ako stvarno to želiš i dobiti ne smije ti se pjeniti kod flaširanja.

E sad, ako samo temperaturu promijenimo na 3°C za flaširanje lagera a ostalo ostavimo isto i stisnemo calculate, ispadne samo 2.53 g/L jer pri toj temperaturi ostane puno CO2 otopljeno u pivi.


eto vam nešto za razmislit preko vikenda ;)

živili!

Avatar
pacman
Postovi: 239
Pridružen/a: uto stu 16, 2010 7:47 pm
Lokacija: požega-našice-orahovica

Post Postao/la pacman » sub stu 20, 2010 8:03 pm

a dali je bolje stavljati pojedinacno -u svaku bocu posebno

ili smiksat sve odjednom u kotlu pa onda pretakati u boce
Nakon osmog piva se i najjednostavnije misli izražavaju složeno.

Avatar
Pajdo
Postovi: 454
Pridružen/a: pon pro 07, 2009 1:58 am
Lokacija: zg

Post Postao/la Pajdo » ned stu 21, 2010 12:27 am

pacman je napisao/la:a dali je bolje stavljati pojedinacno -u svaku bocu posebno

ili smiksat sve odjednom u kotlu pa onda pretakati u boce
to je subjektivno i moras vidjet sta je tebi lakse a ovisi i o opremi koju imas i koliko boca moras flasirati

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » ned stu 21, 2010 10:07 am

pacman je napisao/la:a dali je bolje stavljati pojedinacno -u svaku bocu posebno

ili smiksat sve odjednom u kotlu pa onda pretakati u boce
Ako pretočiš pivo neposredno prije pretakanja onda možeš zamutiti sve odjednom.
Ako ne pretočiš, dignuti ćeš talog i dati dreku pljusku.
Osobno stavljam u svaku bocu posebno,kad se izpraksiraš ide to rafalno.

Avatar
zeljko
Postovi: 1329
Pridružen/a: uto ožu 30, 2010 1:46 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la zeljko » ned stu 21, 2010 2:33 pm

Ja skuham u malo vode 10 g grožđanog šećera po litri, ohladim, ulijem u bacvu, promijesam, pustim 10-20 minuta da se kvasac slegne i živim u boce. Nisam primijetio da je pivo mutno od kvasca, ili da u bocama ima puno kvasca na dnu.

Mislim da kod flasiranja nema puno co2 u pivu, ali pjenjenje treba svejedno izbjegavati je tako kisik ulazi u pivo, a to je u tom trenutku nepozeljno.

Ivana.split
Postovi: 32
Pridružen/a: pon kol 19, 2019 3:44 pm

Re: Šećer i pivo

Post Postao/la Ivana.split » pet ruj 20, 2019 5:22 pm

Pozz,
zanima me da li je ok fermentirano pivo pretociti u drugu lonac te u njemu dodati secer? Jer ako dodam secer u fermentoru i promjesam bojim se da se talog ne digne.

Zanima me takoder na kojoj je temp pive ok stavljati secer, jer je pivo trenutno u cold crashu, da li trebam cekati da temp naraste ili je ok tako u hladnu dodati i flasirati?

I jos jedno pitanje :oops: : imam dekstrozu, koliko je najidealnije grama po litri?

Hvala :)

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Šećer i pivo

Post Postao/la Puyol » pet ruj 20, 2019 5:35 pm

Prokuhas vodu, nekih do pol litre, dodas secer koji si izmjerila, mijesas na vatri dok se secer skroz ne otopi, onda ohladis na brinu(najjednostavnije da takonprokuhanu vodu u loncicu stavis u sudoper u kojem.je hladna voda, hladno je za 5 minuta), i dodas u drugu posudu (fermentor, kantu, prethodno dezinficiranu). I na to onda putem crijeva ili pretocne pumpe dodas pivu iz fermentora. Na kraju malo promijesas sve, ali da se ne pjeni, skroz lagano, da izbjegnes oxidaciju.

Sto se toce gramaze, ovisi o stilu i ukusu. Ja ape/ipe karboniziram sa 5.2-5.4 g/L, portere sa 4.5 mozda, lagere bih vjerojatno sa 6g/L, psenice isto sa 6g/L, i tak...ovonje za secer.

Za dexteozu ne znam, nisam nikad koristio.

PeroPivar
Postovi: 63
Pridružen/a: pon ožu 18, 2019 8:09 am

Re: Šećer i pivo

Post Postao/la PeroPivar » pet ruj 20, 2019 11:36 pm

Taman se na jednoj drugoj temi spominjao priming. Na linku ti je jednostavni priming calculator. Uneses količinu i zeljenu razinu co2 (
http://www.pivarstvo.info/forum/viewtop ... f=3&t=8078) i temperaturu a ispod ti izbaci kojeg šećera koliko ubaciti. Mislim da je corn sugar dextroza.

https://www.brewersfriend.com/beer-priming-calculator/
Možda bi preživjeli dan bez piva, no zašto riskirati?!

Odgovori