Voda za pivo

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
darioklc
Postovi: 281
Pridružen/a: sri kol 28, 2013 11:28 am
Lokacija: Karlovac
Kontakt:

Re: Voda za pivo

Post Postao/la darioklc » pon lis 14, 2019 11:18 pm

Toples je napisao/la:
ned ožu 04, 2018 1:43 pm

Ja ovo sve riješim u 2 minute za recept. S tim da imam u excelu upisanu osnovnu vodu. ostalo se rikta prema slijedećim koracima:
1. odaberem postotak RO vode prema tvrdoći koju želim
2. odaberem konačni profil vode koji želim postići
3. poriktam gips i CaCl2 da dobijem željeni omjer klorida i sulfata
4. upišem podatke o receptu (samo slad)
5. poriktam količinu mliječne kiseline da dobijem pH koji želim
6. prenesem te podatke u recept u software
7.THE END
Jesam dobro skužio da se tvrdoća ne može smanjivati dodavanjem mliječne kiseline nego isključivo razrijeđivanjem sa RO vodom?
A da sa mliječnom kiselinom samo snizujem pH. Dodavanjem mliječne kiselina u Brun wateru se smanjuje konc. bikarbonata, ali pretpostavljam da je to samo zato jer pomoću njih računa pH prije nego što ukucam količinu mliječne kiseline.

I drugo pitanjce je u vezi korištenja soli. Jel dobra obična kuhinjska sol ili da tražim nešto drugo? Valjda ta kuhinjska sol nije dobra zbog toga što je jodirana?
Za jedan recept mi baš fali natrija i klorida pa bi mi sol bila idealna.

Tako da bi recimo ovako trebao prilagodit? Gdje sam uzeo 70% destilirane vode.... Sad vidim da je u ovakvim slučajevima RO filter neophodan...
slika

Avatar
EsArt
Postovi: 248
Pridružen/a: sri ruj 06, 2017 7:58 pm
Lokacija: Novi Marof

Re: Voda za pivo

Post Postao/la EsArt » sri lis 16, 2019 9:45 pm

Moja voda ....;)
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
darioklc
Postovi: 281
Pridružen/a: sri kol 28, 2013 11:28 am
Lokacija: Karlovac
Kontakt:

Re: Voda za pivo

Post Postao/la darioklc » čet lis 17, 2019 9:44 pm

Još imam jedno pitanje u vezi Bru'n Watera.
Ako miješam destiliranu vodu sa pipovačom, ta mješavina mi ide u ukomljivač zajedno sa solima i kiselinom.
A što program radi sa vodom za ispiranje? Jesu ove vrijednosti za vodu za ispiranje sa pipovačom? U nju dodajem te soli i kiselinu? Ili da ispirem sa destiliranom pa da u nju ne stavljam kiselinu nego samo soli?
Mrvicu sam zbunjen oko toga....
slika

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Voda za pivo

Post Postao/la Pemac » pet lis 18, 2019 12:30 pm

darioklc je napisao/la:
čet lis 17, 2019 9:44 pm
Još imam jedno pitanje u vezi Bru'n Watera.
Ako miješam destiliranu vodu sa pipovačom, ta mješavina mi ide u ukomljivač zajedno sa solima i kiselinom.
A što program radi sa vodom za ispiranje? Jesu ove vrijednosti za vodu za ispiranje sa pipovačom? U nju dodajem te soli i kiselinu? Ili da ispirem sa destiliranom pa da u nju ne stavljam kiselinu nego samo soli?
Mrvicu sam zbunjen oko toga....
slika
Ne kuzim te, a ni ne koristim brun water. Ako hoces mogu ti pomoci sa ez water calculatorom

http://www.ezwatercalculator.com/

svabac
Postovi: 250
Pridružen/a: sri tra 13, 2016 2:45 pm
Lokacija: Zagreb/Slavonski Brod

Re: Voda za pivo

Post Postao/la svabac » pet lis 18, 2019 12:48 pm

darioklc je napisao/la:
čet lis 17, 2019 9:44 pm
Još imam jedno pitanje u vezi Bru'n Watera.
Ako miješam destiliranu vodu sa pipovačom, ta mješavina mi ide u ukomljivač zajedno sa solima i kiselinom.
A što program radi sa vodom za ispiranje? Jesu ove vrijednosti za vodu za ispiranje sa pipovačom? U nju dodajem te soli i kiselinu? Ili da ispirem sa destiliranom pa da u nju ne stavljam kiselinu nego samo soli?
Mrvicu sam zbunjen oko toga....
slika
ispires s istom vodom s kojom ukomljavas. znaci jednak omjer pipovace i destilirane kao i u ukpmljavanje

Avatar
WexZG
Postovi: 451
Pridružen/a: sri tra 29, 2015 3:09 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Voda za pivo

Post Postao/la WexZG » pet lis 18, 2019 1:35 pm

Znaci svako ima nacin koji mu odgovara i koji mu daje zadovoljavajuce rezultate pa ovako ja to radim.
Koristim isto Bru'n'water.

Uvijek podjelim vodu za ukomljavanje i vodu za ispiranje kako ti i excelica napise.
Obje vode su mix pipovace i RO vode sa solima, kako ti pokaze na summary pageu, od toga da omjer vode za ispiranje sam proracunavam jer iz nekog razloga Bru'n'water to ne radi.
Mlijecnu kiselinu stavljam samo u vodu za ukomljavanje (i dodatno u kominu nakon 15 min ukomljavanja ako je pH previsok nakon mjerenja) jer mi do sada nikada pH komine kod ispiranja nije presla preko 6.0, a bome kad sam stavio ovu kolicinu kiseline koju preporuca program, ukiselis vodu do mjere da nije vise ni za pit. Ne znam iskreno da li to i radi ok. Iskustveno, meni taj podatak nicemu ne sluzi. Takodjer sam dosta citao po internetima, masa ljudi uredno ne stavlja kiselinu u vodu za ispiranje.

Gledah/citah kod odredjenih homebrewera i pro brewera da nerijetko ne stavljaju opce soli u vodu za ispiranje vec tek u kuhanje. Objasnjavaju da jedan dio tih soli ostane u posudi za ukomljavanje pa im to ne pase... znaci, svako radi kak mu pase vise manje ali vodu za ukomljavanje pripremas prije i podesavas tijekom ukomljavanja. To je i najbitnije na kraju krajeva.

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Voda za pivo

Post Postao/la Poljo » pet lis 18, 2019 1:56 pm

WexZG je napisao/la:
pet lis 18, 2019 1:35 pm
Takodjer sam dosta citao po internetima, masa ljudi uredno ne stavlja kiselinu u vodu za ispiranje.
Kažu na internetima da je s kiselijom vodom u ispiranju smanjena ekstrakcija tanina iz slada.
Pa eto, pošto nisam neki fan tanina ja ju kiselim.
slika

Avatar
WexZG
Postovi: 451
Pridružen/a: sri tra 29, 2015 3:09 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Voda za pivo

Post Postao/la WexZG » pet lis 18, 2019 2:09 pm

Poljo je napisao/la:
pet lis 18, 2019 1:56 pm
WexZG je napisao/la:
pet lis 18, 2019 1:35 pm
Takodjer sam dosta citao po internetima, masa ljudi uredno ne stavlja kiselinu u vodu za ispiranje.
Kažu na internetima da je s kiselijom vodom u ispiranju smanjena ekstrakcija tanina iz slada.
Pa eto, pošto nisam neki fan tanina ja ju kiselim.
Ali jel pogadjas odredjeni pH? Jer ako ti komina kod ispiranja ne prelaze 5.6...5.7...6.0. Ne vidim razlog zasto bi stavljao.
Slijepo prateci Bru'n'water sam si vodu za ispiranje tak spustio na pH 3.0 pa ono... ne vjerujem da je to bas OK.

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Voda za pivo

Post Postao/la Poljo » pet lis 18, 2019 2:13 pm

Nisam se nesto opterecivao mjerenjem jer nisam cuo za posljedice prekisele vode ispiranja, a odgovara mi da je krajnji ph piva nesto nizi :)
slika

Avatar
WexZG
Postovi: 451
Pridružen/a: sri tra 29, 2015 3:09 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Voda za pivo

Post Postao/la WexZG » pet lis 18, 2019 2:28 pm

Poljo je napisao/la:
pet lis 18, 2019 2:13 pm
Nisam se nesto opterecivao mjerenjem jer nisam cuo za posljedice prekisele vode ispiranja, a odgovara mi da je krajnji ph piva nesto nizi :)
Sve jasno... ja konstantno mjerim pH pive od ukomljavanja pa do kraja fermentacije jer eto.. zanima me kaj se desava.. i jednostavno nemam potrebu kiseliti vodu za ispiranje i nisam nikada imao problema. Zato velim, svako treba vidjet na svom sustavu kaj se desava...

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Voda za pivo

Post Postao/la Pemac » pet lis 18, 2019 3:15 pm

Prije sam čitao i provjerio, sad sam prelijen za to provjeriti ponovno, RO voda koju ostaviš na zraku apsorbira CO2 iz zraka koji joj spušta pH (meni je bilo ispod 6) i dodavanjem soli u vodu za ukomljavanje dodatno se spušta pH tako da po meni nema potrebe za kiesliti vodu za ispiranje (to je samo moja praksa). E sad, ako ti želiš gotovu sladovinu naknadno zakisleiti da dobiješ ciljani pH (što je preporučivo imati pH oko 5,2 ako se ne varam) slobodno to napraviš, ja osobno to ne radim...


The result is nearly pure water, which which has neutral pH of 7. But if it’s exposed to air, RO water drops down to an acidic pH range of 5 – 5.5. Why? Pure water is very hungry. it actually grabs CO2 right out of the air! Within about an hour, a glass of pure RO water can drop from a pH of 7 down to a pH of 5.5 or lower and become acidic water. Alkaline water has a pH of greater than 7, so reverse osmosis water is not alkaline water. To alkalize it, you have to add calcium and other minerals to it.

So, ako je na internetu mora biti istina :D

Avatar
WexZG
Postovi: 451
Pridružen/a: sri tra 29, 2015 3:09 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Voda za pivo

Post Postao/la WexZG » pet lis 18, 2019 3:33 pm

Ha eto.. ne znam.

Laickim jezikom kaj se meni cini... filtriram vodu, dobijem tzv. RO vodu koja ima bikarbonate blizu nule, samim time sposobnost vode da se odupire promjeni pH je smanjena ili i ne postoji.. i kad spargas tom vodom cijeli taj mash utjece na snizavanje pH sparge vode pa dodje do negdje 5.5...5.6 max. i jednostavno nema potrebe dodatno kiseliti vodu za ispiranje. Mozda brijem... :mrgreen:

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Voda za pivo

Post Postao/la Poljo » pet lis 18, 2019 3:49 pm

Pemac je napisao/la:
pet lis 18, 2019 3:15 pm
it actually grabs CO2 right out of the air!
Mislim da je to tu malo samo previše slikovito opisano.

Voda ti je u biti kao vaga

slika

Što je voda tvrđa to više stvari ili utega ima s kisele i alkalne strane. Možeš to promatrat kao natrpanu balansiranu vagu.
Takvoj vagi dodavanje minijaturnog utega s jedne strane neće jako narušiti balans.

S druge strane, destilirana voda je prazna vaga, te će na njoj i najmanji uteg jako poremetit balans, tj izmjereni pH.


S pH destilirane/RO vode se ne treba pretjerano zamarat, jer je mekana (prazna vaga) te će u prvom dodiru sa sladovinom poprimit kiseli pH sladovine.

Problem je kod ispiranja s tvrdom vodom koja ima puno utega s druge strane vage, pa ostane alkalna i nakon miješanja sa kiselom sladovinom.
slika

Avatar
WexZG
Postovi: 451
Pridružen/a: sri tra 29, 2015 3:09 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Voda za pivo

Post Postao/la WexZG » pet lis 18, 2019 4:05 pm

Eeee pa lijepo si to opisao... svaka cast. Ali to je to onda kak sam si ja barem u glavi slozio i napisao gore.

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Voda za pivo

Post Postao/la Poljo » pet lis 18, 2019 4:56 pm

http://braukaiser.com/wiki/index.php/How_pH_affects_brewing je napisao/la:There are a number of ways that this pH raise during sparging can be prevented or at least mitigated such that the pH is not allowed to raise above 5.8:

Limited sparging: If sparging is stopped before the pH of the water, that most of the grain sits in, rises above 6.0 an excessive amount of tannins will not be extracted into the boil kettle. While this limits the efficiency of the lauter, it is the most practical way of controlling tannin extraction from the grain husks. It also complies with the Reinheitsgebot (German beer purity law). An elegant way of limiting the amount of sparging is lowering the amount of water used for sparging and increasing the amount of water used for mashing. Pilsner beers, which are delicate beers that would suffer from excessive tannin extraction, are brewed with a mash thickness of up to 5.5 l/kg (2.5 qt/lb) which limits the amount of water that is available for sparging [Narziss, 2005]

Low alkalinity sparge water: The buffer capacity (alkalinity) of soft water is not strong enough to counteract the buffer of the mash even at high dilution rates. If brewing water is build from distilled or reverse osmosis water the salt additions destined for the sparge water can be made in the kettle while “plain” water is used for sparging. For brewers who care, this method is not approved by the Reinheitsgebot.

Sparge water acidification: The sparge water alkalinity can be reduced though acid additions and its pH can be lowered to a pH of 6 where it will only have a weak buffer capacity and will not be able to significantly counteract the pH that is set by the mash’s strong buffer. It is compliant with the Reinheitsgebot if lactic acid is used that was derived from malt based fermentation with malt derived lactobacillus.
slika

Odgovori