Voda za pivo

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Voda za pivo

Post Postao/la Poljo » pet lis 18, 2019 5:02 pm

WexZG je napisao/la:
pet lis 18, 2019 1:35 pm
Gledah/citah kod odredjenih homebrewera i pro brewera da nerijetko ne stavljaju opce soli u vodu za ispiranje vec tek u kuhanje. Objasnjavaju da jedan dio tih soli ostane u posudi za ukomljavanje pa im to ne pase...
Pretpostavljam da breweri koji to rade koriste ovu gore drugu opisanu tocku i koriste destiliranu/RO ili samo mekanu vodu za ispiranje pa im je zbog toga pH ispiranja u normali (ispod 5.8 )

Ja kad koristim RO za ispiranje ne brinem se. Kad koristim pipovacu (bio sam lijen i nisam ustekao RO par sati prije kuhanja) onda tu vodu posteno zakiselim (10-15ml na 6-10l).
slika

Avatar
EsArt
Postovi: 248
Pridružen/a: sri ruj 06, 2017 7:58 pm
Lokacija: Novi Marof

Re: Voda za pivo

Post Postao/la EsArt » ned lis 20, 2019 3:53 pm

o jebote ...cjela nauka ..blago nama seljacima koji smo okruteni kao ja sa 8 izvora ;)

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Voda za pivo

Post Postao/la Poljo » pon lis 21, 2019 3:21 pm

EsArt je napisao/la:
ned lis 20, 2019 3:53 pm
o jebote ...cjela nauka ..blago nama seljacima koji smo okruteni kao ja sa 8 izvora ;)
Imaš li analizu vode za ijedan od tih 8 izvora?

Svaka voda je iz izvora, i zagrebačka vodoopskrba crpi vodu iz izvora, čak su za nju javno objavljeni rezultati analiza po izvoru na:
https://www.vio.hr/o-nama/vodoopskrba/k ... greba/1852

Jedina prednost tvog izvora je što nitko ne trpa klor i/ili kloramin u njega. Ta voda je i dalje vjerojatno jako tvrda, a sastav minerala joj je nepoznat.
slika

Avatar
WexZG
Postovi: 451
Pridružen/a: sri tra 29, 2015 3:09 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Voda za pivo

Post Postao/la WexZG » pon lis 21, 2019 3:41 pm

Poljo je napisao/la:
pon lis 21, 2019 3:21 pm
EsArt je napisao/la:
ned lis 20, 2019 3:53 pm
o jebote ...cjela nauka ..blago nama seljacima koji smo okruteni kao ja sa 8 izvora ;)
Imaš li analizu vode za ijedan od tih 8 izvora?

Svaka voda je iz izvora, i zagrebačka vodoopskrba crpi vodu iz izvora, čak su za nju javno objavljeni rezultati analiza po izvoru na:
https://www.vio.hr/o-nama/vodoopskrba/k ... greba/1852

Jedina prednost tvog izvora je što nitko ne trpa klor i/ili kloramin u njega. Ta voda je i dalje vjerojatno jako tvrda, a sastav minerala joj je nepoznat.
I mijenja se iz mjeseca u mjesec pa je opet najbolje imat RO i radit vodu od pocetka za svaku pivu.

Water is a bitch :)

Avatar
kajser
Postovi: 243
Pridružen/a: pet sij 18, 2013 10:57 am
Lokacija: Zagreb/Pula

Re: Voda za pivo

Post Postao/la kajser » sri lis 23, 2019 11:31 am

Da ne spominjemo da se u tim izvorskim vodama cesto nadu i tragovi kakvih zivotinjskih fekalija :D
OK, prokuha se to sve, ali jednostavno zvuci ruzno :p

erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: Voda za pivo

Post Postao/la erda » sri lis 23, 2019 2:12 pm

kajser je napisao/la:
sri lis 23, 2019 11:31 am
Da ne spominjemo da se u tim izvorskim vodama cesto nadu i tragovi kakvih zivotinjskih fekalija :D
OK, prokuha se to sve, ali jednostavno zvuci ruzno :p
Moj glas za RO vodu, sve ostalo je improvizacija :)

Avatar
WexZG
Postovi: 451
Pridružen/a: sri tra 29, 2015 3:09 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Voda za pivo

Post Postao/la WexZG » sri lis 23, 2019 2:30 pm

kajser je napisao/la:
sri lis 23, 2019 11:31 am
Da ne spominjemo da se u tim izvorskim vodama cesto nadu i tragovi kakvih zivotinjskih fekalija :D
OK, prokuha se to sve, ali jednostavno zvuci ruzno :p
Sto me sjeti razgovora na homebrew natjecanju u 6. mj. Bila je prica o tome da ko zna kaj suci sve moraju probat tam. Mozda se neko popisao nutra i poslao "pivo" iz zajebancije. Tak da... :shock:

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Voda za pivo

Post Postao/la Pemac » sri lis 23, 2019 2:42 pm

WexZG je napisao/la:
sri lis 23, 2019 2:30 pm
kajser je napisao/la:
sri lis 23, 2019 11:31 am
Da ne spominjemo da se u tim izvorskim vodama cesto nadu i tragovi kakvih zivotinjskih fekalija :D
OK, prokuha se to sve, ali jednostavno zvuci ruzno :p
Sto me sjeti razgovora na homebrew natjecanju u 6. mj. Bila je prica o tome da ko zna kaj suci sve moraju probat tam. Mozda se neko popisao nutra i poslao "pivo" iz zajebancije. Tak da... :shock:
Ček, vi se ne popišate prije neg šaljete??? :?: :?: :?:

Avatar
WexZG
Postovi: 451
Pridružen/a: sri tra 29, 2015 3:09 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Voda za pivo

Post Postao/la WexZG » sri lis 23, 2019 6:26 pm

Pemac je napisao/la:
sri lis 23, 2019 2:42 pm
WexZG je napisao/la:
sri lis 23, 2019 2:30 pm
kajser je napisao/la:
sri lis 23, 2019 11:31 am
Da ne spominjemo da se u tim izvorskim vodama cesto nadu i tragovi kakvih zivotinjskih fekalija :D
OK, prokuha se to sve, ali jednostavno zvuci ruzno :p
Sto me sjeti razgovora na homebrew natjecanju u 6. mj. Bila je prica o tome da ko zna kaj suci sve moraju probat tam. Mozda se neko popisao nutra i poslao "pivo" iz zajebancije. Tak da... :shock:
Ček, vi se ne popišate prije neg šaljete??? :?: :?: :?:
Uvijek skup s dry hopom. :mrgreen:

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Voda za pivo

Post Postao/la Poljo » čet lis 24, 2019 11:01 am

Sreća da pivo nije pogodan medij za preživljavanje patogenih bakterija (pH<4.5, ABV>2.5) pa poumiru ta govna što god netko poslao. :mrgreen:

@EsArt, dosta mojih frendova je i sa Žujom prezadovoljno. Zadovoljstvo frendova ne govori puno o kvaliteti piva. Pogotovo kad im je pivo besplatno ;)
slika

Avatar
Cortez
Postovi: 33
Pridružen/a: sub lip 25, 2016 5:24 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Voda za pivo

Post Postao/la Cortez » pet stu 01, 2019 12:17 pm

Pemac je napisao/la:
pet lis 18, 2019 3:15 pm
Prije sam čitao i provjerio, sad sam prelijen za to provjeriti ponovno, RO voda koju ostaviš na zraku apsorbira CO2 iz zraka koji joj spušta pH (meni je bilo ispod 6) i dodavanjem soli u vodu za ukomljavanje dodatno se spušta pH tako da po meni nema potrebe za kiesliti vodu za ispiranje (to je samo moja praksa). E sad, ako ti želiš gotovu sladovinu naknadno zakisleiti da dobiješ ciljani pH (što je preporučivo imati pH oko 5,2 ako se ne varam) slobodno to napraviš, ja osobno to ne radim...


The result is nearly pure water, which which has neutral pH of 7. But if it’s exposed to air, RO water drops down to an acidic pH range of 5 – 5.5. Why? Pure water is very hungry. it actually grabs CO2 right out of the air! Within about an hour, a glass of pure RO water can drop from a pH of 7 down to a pH of 5.5 or lower and become acidic water. Alkaline water has a pH of greater than 7, so reverse osmosis water is not alkaline water. To alkalize it, you have to add calcium and other minerals to it.

So, ako je na internetu mora biti istina :D
Slažem se s ovom tvrdnjm, maloprije sam išao mjeriti koliki je pH RO vode koja stoji 2 dana u kanisteru i vrijednost je 5.51

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Voda za pivo

Post Postao/la Poljo » pet stu 01, 2019 9:50 pm

Vrati se na moje objasnjenje s vagom. To ti je zato sto ro voda nema skoro nista u sebi, i to malo co2 iz zraka ju lako pomakne daleko na pH skali. Isto ce se puno teze dogodit s obicnom vodom. Isto tako, dodavanje minimalno luznatih minerala ce ju jako brzo vratit preko 7
slika

Avatar
EsArt
Postovi: 248
Pridružen/a: sri ruj 06, 2017 7:58 pm
Lokacija: Novi Marof

Re: Voda za pivo

Post Postao/la EsArt » ned stu 03, 2019 8:52 am

kajser je napisao/la:
sri lis 23, 2019 11:31 am
Da ne spominjemo da se u tim izvorskim vodama cesto nadu i tragovi kakvih zivotinjskih fekalija :D
OK, prokuha se to sve, ali jednostavno zvuci ruzno :p
Neće ići kolega ...ja sam rekao da sam okružen sa 8 izvora u okrugu od 1-do 15 km no vodu uzimam samo na tri lokacije i to tamo di su isfurane cijevi sa samih izvorišta a izvorišete kao takvo je nedostupno za bilo kakve životinje ...čak jedno od tih izvorišta ima i tri slavine i kultivirano je ....evo počeo sam i miksati vodu ...pa ću sad malo i expermentirati

Avatar
kajser
Postovi: 243
Pridružen/a: pet sij 18, 2013 10:57 am
Lokacija: Zagreb/Pula

Re: Voda za pivo

Post Postao/la kajser » ned stu 03, 2019 1:16 pm

EsArt je napisao/la:
ned stu 03, 2019 8:52 am
kajser je napisao/la:
sri lis 23, 2019 11:31 am
Da ne spominjemo da se u tim izvorskim vodama cesto nadu i tragovi kakvih zivotinjskih fekalija :D
OK, prokuha se to sve, ali jednostavno zvuci ruzno :p
Neće ići kolega ...ja sam rekao da sam okružen sa 8 izvora u okrugu od 1-do 15 km no vodu uzimam samo na tri lokacije i to tamo di su isfurane cijevi sa samih izvorišta a izvorišete kao takvo je nedostupno za bilo kakve životinje ...čak jedno od tih izvorišta ima i tri slavine i kultivirano je ....evo počeo sam i miksati vodu ...pa ću sad malo i expermentirati
da, da. tako svi tvrde dok ne dode rezultat iz labosa. Voda je sigurna za pit tako da su tragovi u "beznacajnoj" kolicini, ali svejedno ruzno zvuci. Uvijek cu pamtiti Razuma kad je isto komentirao kako se sam hvalio izvorskom vodom dok nije poslao u labos.

Avatar
EsArt
Postovi: 248
Pridružen/a: sri ruj 06, 2017 7:58 pm
Lokacija: Novi Marof

Re: Voda za pivo

Post Postao/la EsArt » ned stu 03, 2019 4:10 pm

kajser je napisao/la:
ned stu 03, 2019 1:16 pm
EsArt je napisao/la:
ned stu 03, 2019 8:52 am
kajser je napisao/la:
sri lis 23, 2019 11:31 am
Da ne spominjemo da se u tim izvorskim vodama cesto nadu i tragovi kakvih zivotinjskih fekalija :D
OK, prokuha se to sve, ali jednostavno zvuci ruzno :p
Neće ići kolega ...ja sam rekao da sam okružen sa 8 izvora u okrugu od 1-do 15 km no vodu uzimam samo na tri lokacije i to tamo di su isfurane cijevi sa samih izvorišta a izvorišete kao takvo je nedostupno za bilo kakve životinje ...čak jedno od tih izvorišta ima i tri slavine i kultivirano je ....evo počeo sam i miksati vodu ...pa ću sad malo i expermentirati
da, da. tako svi tvrde dok ne dode rezultat iz labosa. Voda je sigurna za pit tako da su tragovi u "beznacajnoj" kolicini, ali svejedno ruzno zvuci. Uvijek cu pamtiti Razuma kad je isto komentirao kako se sam hvalio izvorskom vodom dok nije poslao u labos.
a jebaj ga jedno je biti gradsko dijete a drugo selo seljak ali ja ,mi smo desetlječima uzimali vodu sa tih i takvih izvora i očito smo živjeli u skladu sa prirodom ,djelili vodu i mi i životinje i nikad bolesni i zaraženi .... :pivo4: ..... :P

Odgovori