Hidrometar

... razne, manje tehničke diskusije

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

pocetnik
Postovi: 8
Pridružen/a: uto pro 17, 2019 8:39 pm

Hidrometar

Post Postao/la pocetnik » čet pro 19, 2019 2:38 pm

Poz društvo. Počeo sam nedavno, napravio jednu seriju svijetlog piva sa gotovim kitom (prema uputama)..napravio sam nakon toga pils i jučer mi je došao hidrometar. Čitao sam prije kako se hidrometrom mjeri početna i finalna gustoća kako bi se znao postotak alkohola. Po meni je vrenje pilsa trebalo već biti gotovo ali nisam siguran (ponekad se.pojavi neki mjehurić). Mogu li sada provjeriti završnu gustoću (početnu nisam.mjerio jer sam naknadno kupio hidrometar)? Isplati li mi se sada mjeriti i mogu li hidrometrom znati jeli vrenje gotovo? Ili kako mogu sigurno znati kada je vrijeme za flasiranje? Hvala. Tomislav

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Hidrometar

Post Postao/la Poljo » čet pro 19, 2019 3:35 pm

Vidim da nisi baš dugoročno razmišljao kad si birao nadimak :-D

Jedino kako možeš sigurno odrediti je li fermentacija gotova i je hidrometar. Treba uzimati uzorke svaki dan i ako je 3 dana za redom očitanje isto moglo bi se reći da je fermentacija gotova.
Samo bi prilikom tih uzoraka trebalo paziti da se mjerenje izvodi na istoj temperaturi svaki put, i da se uzorci dekarboniziraju. Pogotovo je ovo bitno za pilseve/lagere koje bi prije mjerenja trebalo dogrijati na 20°C, a i koji na svojoj fermentacijskoj temperaturi imaju u sebi otopljenu značajnu količinu co2 koja utjeće na točnost mjerenja.

Bučkanje i mjehurići ne znače ništa kao pokazatelj kraja fermentacije. Mogu biti uzrokovani promjenom temperature npr.

Inače, jako hrabro što si se u 2 kuhanju odlučio na pils. Ako to znači da si odradio fazu fermentacije na 10°C, fazu diacetyl resta na 20°C, fazu lageriranja na 3°C.
Ako to nisi radio radije se vrati na blond/pale aleove, jer bez kontrole fermentacije nema smisla radit lagere.
Možda zvuće kao jednostavna piva, jer ih je jednostavno pit, ali nije ih ni malo jednostavno skuhat.
slika

pocetnik
Postovi: 8
Pridružen/a: uto pro 17, 2019 8:39 pm

Re: Hidrometar

Post Postao/la pocetnik » čet pro 19, 2019 6:28 pm

Hvala na odgovoru. Naručio sam i refraktometar, dolazi za ca. Tjedan dana. Uglavnom, ovaj hidrometar je bez menzure. Mogu li u normalnoj čaši mjeriti? Probao sam hidrometar ubaciti u mjernu posudu od litre, u vodu i padne na dno..ako probam s pivom, neće pasti na dno? Ili ipak hoće jer je potrebna menzura? Za vas glupo pitanje, ali stvarno sam početnik. Ali želja je tu 😏

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Hidrometar

Post Postao/la Poljo » čet pro 19, 2019 7:06 pm

Refraktometar ti nece koristit nista nakon kuhanja. On je koristan jedino kroz mash/kuhanje da mozes brzo vidjet jel fulas neke brojeve zesce pa treba eventualno neka korekcija dok se jos moze.

Sto se tice menzure moze biti bilo sto, ali bitno je da hidrometar moze plivat na razinama koje mislis mjerit. Znaci na 1.050-1.060 prije fermentacije i oko 1.010 krajem fermentacije. Neki kvasci mogu odfermentirati i do 1.000 pa i to uzmi u obzir. To je razina kao s vodom.

Ok je casa, ali je problem sto onda za svako mjerenje moras ukrast casu piva. Dok to odfermentira do kraja nece ti nista ostat u fermentoru 😅

Odkad mi se menzura razbila sam poceo koristit plasticnu tubu u kojoj je dosao hidrometar. Radi, kradem malo piva, ali treba malo pripazit da hidrometar ne dira rubove.
slika

Avatar
Zlatko87
Postovi: 257
Pridružen/a: ned stu 30, 2014 9:27 pm
Lokacija: Krapina

Re: Hidrometar

Post Postao/la Zlatko87 » pet pro 20, 2019 9:39 am

Sa refraktometrom koji ima brix skalu možeš izmjeriti FG.

https://www.brewersfriend.com/refractometer-calculator/
Sam sebe znutra žderem,
a dobil sam šest kil!
Viš ve kak z litre kila zide!
I onda neš pil!

Avatar
jocker113
Postovi: 74
Pridružen/a: ned lip 15, 2014 7:07 pm
Lokacija: Sibenik

Re: Hidrometar

Post Postao/la jocker113 » pet pro 20, 2019 11:33 am

Zlatko87 je napisao/la:
pet pro 20, 2019 9:39 am
Sa refraktometrom koji ima brix skalu možeš izmjeriti FG.

https://www.brewersfriend.com/refractometer-calculator/
Možeš sa bilo kojom skalom, jednostavno pretvoriš u brix

pocetnik
Postovi: 8
Pridružen/a: uto pro 17, 2019 8:39 pm

Re: Hidrometar

Post Postao/la pocetnik » pet pro 20, 2019 5:46 pm

Poljo je napisao/la:
čet pro 19, 2019 7:06 pm


Odkad mi se menzura razbila sam poceo koristit plasticnu tubu u kojoj je dosao hidrometar. Radi, kradem malo piva, ali treba malo pripazit da hidrometar ne dira rubove.
Ovako? Ali padne mi skroz do dna, pretpostavljam da to nije normalno
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

pocetnik
Postovi: 8
Pridružen/a: uto pro 17, 2019 8:39 pm

Re: Hidrometar

Post Postao/la pocetnik » pet pro 20, 2019 6:11 pm

I još jedno pitanje. Postoje li refraktometri baš za pivo ili je svaki za sve tekućine. Ako postoje različiti, pretpostavljam da sam krivo kupio. Maloprije je došao postom
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
Zlatko87
Postovi: 257
Pridružen/a: ned stu 30, 2014 9:27 pm
Lokacija: Krapina

Re: Hidrometar

Post Postao/la Zlatko87 » pet pro 20, 2019 6:13 pm

Imaš menzure u svakoj poljoapoteki
Sam sebe znutra žderem,
a dobil sam šest kil!
Viš ve kak z litre kila zide!
I onda neš pil!

damirdc
Postovi: 12
Pridružen/a: pet pro 14, 2018 8:51 pm
Lokacija: Velika Gorica

Re: Hidrometar

Post Postao/la damirdc » pet pro 20, 2019 8:37 pm


Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Hidrometar

Post Postao/la Poljo » sub pro 21, 2019 10:33 am

pocetnik je napisao/la:
pet pro 20, 2019 5:46 pm
Ovako? Ali padne mi skroz do dna, pretpostavljam da to nije normalno
Tako. Ali tvoja je očito prekratka onda za taj hidrometar.
Pevec ti ima menzura za 30kn, samo provjeri veličinu.
slika

svabac
Postovi: 250
Pridružen/a: sri tra 13, 2016 2:45 pm
Lokacija: Zagreb/Slavonski Brod

Re: Hidrometar

Post Postao/la svabac » sub pro 21, 2019 11:29 am

jesam ja jedini nenormalan ovdje pa ubacim hidrometar direknto u fermentor. 0 gubitaka

Baldrick
Postovi: 61
Pridružen/a: pet ožu 10, 2017 10:22 am

Re: Hidrometar

Post Postao/la Baldrick » sub pro 21, 2019 11:36 am

tak i ja radim, direkt u fermentor. A menzura mi je ona plasticna ambalaza u kojoj sam kupio hidrometar.

pocetnik
Postovi: 8
Pridružen/a: uto pro 17, 2019 8:39 pm

Re: Hidrometar

Post Postao/la pocetnik » sub pro 21, 2019 11:52 am

svabac je napisao/la:
sub pro 21, 2019 11:29 am
jesam ja jedini nenormalan ovdje pa ubacim hidrometar direknto u fermentor. 0 gubitaka
I to sam mislio pitati smijem li tako (ali negdje sam čitao da nije pametno otvarati prije flaširanja. Pogotovo ne nekoliko puta. Ili griješim?

svabac
Postovi: 250
Pridružen/a: sri tra 13, 2016 2:45 pm
Lokacija: Zagreb/Slavonski Brod

Re: Hidrometar

Post Postao/la svabac » sub pro 21, 2019 4:10 pm

nije pametno otvarat stalno, ali ja otvorim samo jednom, kad idem prebacivat pivo u keg, tako da bude minimalno izlozeno kisiku. ruke i hidrometar naravno dezinficiram. ako se slucajno desi da fermentacija nije gotova, samo bih zatvorio fermentor, ako fermentacija nije gotova kisik nije toliko problem. da se bas radi o nekakvoj neipi ekstra osjetljivoj, purgao bi sa co2.

Odgovori