Diacetil u kegovima

... kada stvari krenu po zlu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
Jonas
Postovi: 356
Pridružen/a: uto sij 29, 2019 2:11 am
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Re: Diacetil u kegovima

Post Postao/la Jonas » ned pro 22, 2019 2:15 pm

WexZG je napisao/la:
ned pro 22, 2019 1:26 pm
Do sad sam uvijek prao s OxiClean-om iz Lidla al ostavlja bijeli sloj i samo ispiranje nije dovoljno pa se treba ribat spuzvicom, a samim time nemrem nikak cijevi onda isprat kak se spada. Budem bas probao s necim kaj si naveo pa vidjet razliku.
Kada koristim Vanish Oxi , jedna žlica na 20 L hladne vode , ostavim pljesnjive boce s etiketama preko noci , sutradan čiste bez ikakvog taloga , kada sam bio nestrpljiv i stavio 3 žlice boce su sve bile pune kamenca.
Ponekad je manje bolje
Na keg stavljam 5L vruče vode +oko 1/2 žlice , onda to ubacim i mučkam u kegu , pa pod pritiskom iz jednog u drugi (kada detaljno perem ,perem svih 8 kegova istovremeno ,inace samo voda+starsan(ako nije bila infekcija) ,također kegove kada ispraznim ostavljam pod pritiskom dok ih ne isperem )

Stvar je što je voda tvrđa i ph viši tj lužnatiji dolazi do više percipitacije kamenca
Te boce s talogom sam isprao s alkoholnim octom (avvinator) ili s sredstvom za skidanje kamenca
(Muller-ono plavo za kupaone), oboje djeluje skoro trenutno , nakon toga šmrk i puno vode

Cijevi ne perem, nakon istakanja pustim mlaz vode kroz njih , onda malo starsan (ili iz kega ili iz špricaljke) i objesim na sušenje . Pri čemu ja ne istačem na pipu nego ide direktno na punilicu u boce
Zadnja izmjena: Jonas, dana/u pon pro 23, 2019 9:05 pm, ukupno mijenjano 1 put.

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Diacetil u kegovima

Post Postao/la Puyol » ned pro 22, 2019 6:36 pm

Ne bi li vruca voda u kegu na 15ak minuta trebala pobiti sve zivo? Ne kazem, kemija je ziher, ali opet, i vrela voda (koja se sigirno sa 100tke ohladinkoji stupanj dok junutocim u keg i zatmtvorim.keg, almopet je to 90+°c, i to bi trebalo pobit sve zivo, osim tenkratke co2 cijevi ulazne.

Avatar
Jonas
Postovi: 356
Pridružen/a: uto sij 29, 2019 2:11 am
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Re: Diacetil u kegovima

Post Postao/la Jonas » ned pro 22, 2019 8:08 pm

Puyol je napisao/la:
ned pro 22, 2019 6:36 pm
Ne bi li vruca voda u kegu na 15ak minuta trebala pobiti sve zivo? Ne kazem, kemija je ziher, ali opet, i vrela voda (koja se sigirno sa 100tke ohladinkoji stupanj dok junutocim u keg i zatmtvorim.keg, almopet je to 90+°c, i to bi trebalo pobit sve zivo, osim tenkratke co2 cijevi ulazne.
100C voda ne ubija sve bakterije , npr
Clostridium botulinum
bakterija umire iznad 70 C, no spore umiru tek na 121C @3minute
takoder razmnozava se vec pri temperaturama iznad 3C
(ali nece rasti u ph <4.5-->moze rasti u komini, ne bas u pivi)

Ali ako nakon vruce vode stavis starsan mozes biti siguran da je vise manje sve sanitarno (ne sterilno)

Prednost kemije s vodom je što kemija "pojede" smece tj odvoji ga , takoder je bolje koristiti luzinu za ciscenje ,
luzine za razliku od kiselina ne "spale" povrsinu nego prodiru po cijeloj dubini nečistoce.
Kiseline za soli , luzine za organsko

PBR
Postovi: 310
Pridružen/a: čet lip 20, 2013 2:21 pm
Lokacija: Zadar

Re: Diacetil u kegovima

Post Postao/la PBR » pon pro 23, 2019 4:02 pm

Ima u velekema kupiti ciste Natrijeve luzine u kristalima, 1kg 25kn
"Milk is for babies. When you grow up, you have to drink beer."~Arnold S.

Avatar
FrendPero
Postovi: 203
Pridružen/a: uto pro 25, 2018 10:07 am

Re: Diacetil u kegovima

Post Postao/la FrendPero » pon pro 23, 2019 7:04 pm

Sanoj je obrazložio praktički svu filozofiju po pitanju sanitacije kegova. Na stroju kod zmajeva ide lužnata otopina na 98° pa para pa sanitacija kiselom otopininom na,ako se ne varam 48°. U toku automatiziranog procesa alterniraju ispiranja par puta(lužina-para i kiselina-para).

Avatar
Jonas
Postovi: 356
Pridružen/a: uto sij 29, 2019 2:11 am
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Re: Diacetil u kegovima

Post Postao/la Jonas » uto pro 24, 2019 9:36 pm

Takoder ja ne bacam starsan ,
nakon sto sanitiziram kegove spremam ga u kanistar od destilirane vode( 5L),
pa ga koristim opet za kegove ,boce ,fermentor itd , naravno da se dio izgubi , ali dok god je otopina kisela(ph metar) ili bistra nije problem,
makar ne pise u uputstvima , ja koristim destiliranu vodu ,
jer ako koristim pipovacu zapravo neutraliziram kiselinu (starsan) (kiselina + luzina=neutralno)
i otopina se odmah zamuti,

takoder ne ostaju mi tragovi u boci nakon sanitizacije

Avatar
WexZG
Postovi: 451
Pridružen/a: sri tra 29, 2015 3:09 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Diacetil u kegovima

Post Postao/la WexZG » sri pro 25, 2019 12:29 am

Ne ne ne bas to.. ako se star san koristi odma ja brijem da je pipovaca i ok. Ak se oce reusat.. ro voda se mora koristit i mislim.da bi rezultati trebali bit ok.

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Diacetil u kegovima

Post Postao/la Puyol » sri pro 25, 2019 11:36 am

Ja si napravim starsana sa ro vidom po 5 ili 10 litara. Recimo, u malom.kegu mi je statsan da ocistit tocionik pod tlakom, u boci od 5L je za sve drugo. Ali nisam ga reusao do sada.

Odgovori