Kvasac iz piovare?

... koje koristite i gdje ih nabaviti

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Schepavi
Postovi: 4
Pridružen/a: ned pro 29, 2019 7:21 pm

Kvasac iz piovare?

Post Postao/la Schepavi » ned sij 12, 2020 8:05 pm

Poz ekipa. Novi sam tu pa nez možda ima negdi već ovakva tema. Nek me neko uputi na nju ako ima.

Uglavnom imam kvasac iz piovare jedno 1.5l i neznam kak da ga stavim. Kolko na kolko litara sladovina? Uglavnom nemam nikakve informacije o njemu osim da je lager kvasac. Neznam ni jeli već korišten ili nije. Pa molim pomoć iskusniji.
Hvala

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Kvasac iz piovare?

Post Postao/la Puyol » ned sij 12, 2020 8:48 pm

Kvasac je u teglici, ili je u original pakiranju? Je li tekuci ili suhi (kao instant kvasac za kruh)? Ima li datum.isteka?

Ako je lager kvasac, fermentacija bi trebala biti na 9-10°c, ne vise u pravilu jer ces dobit losu pivu. I tu govorim o temperaturi fermentacije, a ne temperaturi okoline.

Ako ke kvasac koristen, a ne znas kada je zadnjinputa koristen, tada bi trebao napraviti starter, da budes siguran da ces ga imati dovoljno za fermentaciju. Ako znas kada je koristen, onda mozes po tom datumu kalkulatorima vidjeti koja gramaza ti treba.


Uglavnom, punonje tu detalja, najjednostavnije je mozda napraviti starter, da ga pokrenes, pa onda s time da ides u pivu, ali da istempiras da starter zavrsinkada ces ga bacit na svježu sladovinu.

Schepavi
Postovi: 4
Pridružen/a: ned pro 29, 2019 7:21 pm

Re: Kvasac iz piovare?

Post Postao/la Schepavi » ned sij 12, 2020 9:05 pm

Dobil sam ga u pet ambalaži tekuči je. Mislim ja ga mogu dobit kad god i kolko god samo je problem procjeni kolko da ga stavim na 70l sladovina...nije problem ni Starter napravit Al opet pitanje kolko :?:

Avatar
FrendPero
Postovi: 203
Pridružen/a: uto pro 25, 2018 10:07 am

Re: Kvasac iz piovare?

Post Postao/la FrendPero » pon sij 13, 2020 1:28 am

Ako se ne varam za slurry se racuna između 1-2 B stanica u 1ml slurrya. Tocno znat mozeš jedino brojanjem.

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Kvasac iz piovare?

Post Postao/la Poljo » pon sij 13, 2020 7:56 am

Ne znas cak ni iz koje pivovare ne kvasac?!

Najbolje ga baci i kupi posteni kvasac. Za ovakve uvijete koje si naveo pomaze ti jedino mikroskop i brojanje stanica pa izracun potrebnog startera na temelju rezultata.

Ne kuzim taj odnos prema kvascu koji direktno uvjetuje hoce li pivo biti ok ili za bacit da ne znas nista o njemu a svejedno bi ga koristio.

Kao da kazes imam doma vrecu jecma, ne znam koji je, ne znam jek koristen, ne znam jel nasladjen ali koristio bi ga.

Imam doma vrecu hmelja, ne znam koja sorta, jek koristen vec, ali kako da ga iskoristim.

Imam doma kanister vode, ne znam jel destilirana ili iz wc skoljke ili skupljena nakon pranja auta, ali kako napraviti pivo s njom?

:?: :!: :|
slika

erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: Kvasac iz piovare?

Post Postao/la erda » pon sij 13, 2020 8:02 am

Poljo ti je sve rekao :)
Ali ako baš želiš, napravi starter, količinu slurrija probaj odrediti po http://www.mrmalty.com/calc/calc.html i pri slijedećm kuhanju odvoji sladovinu u neki manji fermentor pa vidi kako će ispasti.
Guglaj kako fermentira lager :)
Zadnja izmjena: erda, dana/u pon sij 13, 2020 8:06 am, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Kvasac iz piovare?

Post Postao/la Pemac » pon sij 13, 2020 8:04 am

Poljo je napisao/la:
pon sij 13, 2020 7:56 am

Kao da kazes imam doma vrecu jecma, ne znam koji je, ne znam jek koristen, ne znam jel nasladjen ali koristio bi ga.

Imam doma vrecu hmelja, ne znam koja sorta, jek koristen vec, ali kako da ga iskoristim.

Imam doma kanister vode, ne znam jel destilirana ili iz wc skoljke ili skupljena nakon pranja auta, ali kako napraviti pivo s njom?
Svejedno bi skuhao... :mrgreen: :pivo:

Odgovori